Kojak

Krimi / Dráma / Mysteriózny
USA, (1973–1978), 95 h 35 min (Minutáž: 45–52 min)

Tvorcovia:

Abby Mann

Predloha:

Selwyn Raab (kniha)

Scenár:

Jack Epps Jr., Halsted Welles, Abby Mann, William P. McGivern (viac)

Telly Savalas, Dan Frazer, Kevin Dobson, George Savalas, Sylvester Stallone, Roger E. Mosley, Lee Wallace, Michael Mann, Ken Foree, Robert Alda, Louise Sorel (viac)

Telly Savalas ako policajný poručík Theo Kojak neúnavne dokazuje newyorskému podsvetiu, že do starého železa zďaleka nepatrí. So zmyslom pre cynický humor, túžbou po spravodlivosti a spôsobom sebe vlastným bojuje proti zločinu v južnom Manhattane bez ohľadu na to, čo si myslia jeho šéfovia. Kojak sa s nebezpečným podsvetím nemazná. Vezme si svoje typické lízatko a vyráža do zapadnutých uličiek odhaľovať zločin… (TV JOJ)

Recenzie používateľa Tai_K_B k tomuto seriálu (45)

Dva pohledy na zákon (1976) (S03E24)

„Nojo. Flambovaný kapesník. Nepřepínáš se, Theo?“  |  Kojak při pátrání po pěti ukradených Rembrandtech napůl spolupracuje a napůl soupeří s exkolegou, v němž se snoubí Sherlock Holmes s Arsènem Lupinem. ()

Letní šílenství (1976) (S04E02)

„Shovívavost, to je umění odpouštět druhejm, Ale moudrost, to je umění odpouštět sám sobě.“ Bože, jak může smrt dítěte úplně rozložit rodiče a zničit takovou spoustu životů těch okolo. ()

Hra se zákony (1976) (S04E03)

Tato epizoda se odehrává v soudním prostředí. Vrah, kterého Crocker před 4 roky, ještě jako pochůzkář, dopadl krátce po činu, nyní žádá o propuštění na podmínku. Zdá se, že jeho žádost nemá šanci na úspěch, ale korunní svědek je zavražděn a mladý prokurátor je sice obětavý, ale přetížený aktuálními případy… Soudní proces se blíží k závěru a hledání nových důkazů a svědků se mění ve hru o čas i o lidské životy. Vyskytuje se tu zajímavá postavička jedné postarší energické dámy, která veškerý svůj volný čas tráví vysedáváním na soudních přelíčeních, pletením exkluzivních ponožek celému policejnímu sboru a troušením nápadů a právnických fíglů v nouzi nejvyšší. A na zboulovaném Crockerovi se tentokrát maskéři opravdu vyřádili. :-D ()

Vystoupit z temnot (1976) (S04E04)

Opět je na Manhattanu vedro (na teploměru mají 100 °, jenom už u toho nepíší jakých) a občanům to leze na mozek. Detektivové (kteří se po celou dobu spořádaně vaří v propocených sakách a vzorně zavázaných kravatách) dopadnou domnělého sériového vraha, který po sobě zanechává kromě ubodaných mrtvol také nasprejované vzkazy. Muž je jasný případ pro psychiatra. Ale je to i ten pravý pachatel, nebo se po ulici toulá někdo, koho jenom napodobuje? ()

Potřeba vědět (1976) (S04E05)

Kojakův tým dopadne pedofila, který už ublížil několika dětem. Když na oddělení dostanou příkaz od FBI, že mají dotyčného propustit, protože ho chrání diplomatická imunita, neobejde se to bez protestů, a když je pak zneužito další malé dítě, obyčejné zatčení už je detektivům málo. Vzhledem k tématice jde o poměrně škaredou epizodu, ale decentně natočenou a „poeticky spravedlivě“ vyřešenou. Hector Elizondo a jeho distingovaný projev do ní dobře pasuje. ()

Špinavý obchod (1976) (S04E06)

Policista v sebeobraně zastřelí ozbrojeného zloděje. Do případu se však vloží fanatický a manipulativní zastánce zdejší chudé komunity a z detektiva se v očích veřejnosti rázem stává vrah bezbranného neviňátka. Je trnem v oku jak místních, tak policejního vedení, je vláčen tiskem, jeho žena po náhodném útoku „utlačované menšiny“ potratí a ačkoli je nakonec díky Kojakovi a spol. plně rehabilitován, jeho život je už navždy v troskách.  |  Vážné téma, ale zpracování nijak zvlášť netáhlo. ()

Jen o vlásek (1976) (S04E07)

Rozpačitým hrdinou této epizody je detektiv, který je na pokraji svých psychických sil, doma má manželku, kterou sice miluje, ale také soustavně tahá z drogové závislosti, a konečně se blíží vyvrcholení drogového případu, který bere hodně osobně a kterému obětoval vše. Při zásahu omylem zastřelí kolegu, který si to ovšem zavinil sám. Kojak je asi jediný z kolegů, který mu ještě stále důvěřuje… a při dalším zásahu ho to málem stojí život.  |  Téma zajímavé, ale jako celek mě to moc nezaujalo. ()

Podveden smrtí (1976) (S04E08)

Přístavní dělníci a jejich podivné zásady. Z tohoto dílu byla nejlepší Kojakova závěrečná řeč nad mrtvolou, kdy je všechny poslal opravdu od plic do p…atřičných mezí. ()

Oživlá minulost (1976) (S04E11)

Dávám sice tři hvězdičky, ale celkově to bylo jen na dvě. Ta třetí je za závěrečnou zpověď „mamá vendety“ o tom, jak si u Boha vymodlila moc pro svého posledního přeživšího syna, jak jí Bůh seslal řád jeptišek k okradení a tím i prostředek k pomstě na celé její rodné vesnici. Jak si člověk může Boží pomoc vyložit různě, když je zahořklou matkou. ()

Polibek na rozloučenou (1977) (S04E22)

Crocker při zásahu omylem postřelí ženu a ta skončí na vozíčku. Bobby se za ni cítí zodpovědný, začne se o ni starat a přeskočí mezi nimi jiskřička. No, a pak se do celé věci vloží Christopher Walken a vyjdou najevo nečekané skutečnosti… ()

Dáma ve služební místnosti (1977) (S04E23)

Jop, tak tahle epizoda byla osvěžující – mezi detektivy zavítala detektivka, což vedlo k nejedné zábavné scénce a taky k řadě napnelismů a vážných situací. Obzvláště lahůdkový byl názor Longové na Kojaka a skutečnost, že to konečně někdo vyslovil nahlas: „Kapitáne, nebudu pracovat s tou řeckou kuželkou.“ :-D Taky jsem si v téhle epizodě poprvé všimla, že ve služební místnosti nemají jenom minicelu a Starvosovu opačovávanou rostlinku, ale i skutečná okna, dokonce hned dvě. :-) ()

Další cikánská královna (1977) (S04E25)

Tak u tohohle dílu jsem se bavila asi zatím úplně nejvíc. Humorný, s nadhledem, hned se dvěma vážnými tématy k zamyšlení a taky plný klišé o cikánech a studenoválečném vidění světa (dnes už zase stále aktuálnějším). Člověk se tu rozesmutnil i nejednou od srdce zasmál. A ta cikánská královna byla fakt třída. Divím se, že okolo ní nevznikl vlastní seriál. ()

Srdcová dáma je divoká (1977) (S05E01)

Kojak hraje s ostatními detektivy karty a dojde jim pivo. Pro další plechovky je vyslán hodnostně nejnižší kolega, který se v obchodě připlete k přepadení a po krátké honičce je zlodějem zastřelen. Jedna ze dvou svědkyní před soudem neobstojí a ta druhá zmizela. Ukáže se, že jde o agentku nastrčenou od FBI do zločinecké organizace jako bossova milenka a nesmí tedy být do Kojakova vyšetřování zapletena. Ale s tím se Kojak nesmíří a nedá pokoj, i když je kvůli jeho šťourání agentka brutálně zmlácena. Ani ona ale nehodlá zahodit měsíce perné práce a nechat bosse vyklouznout… Ta agentka byla docela obdivuhodná osobnost. A Kojak naštěstí nakonec ubral plyn, přestal trvat na tom, že všechno musí jít jen a jen po jeho a společně (na dámských záchodcích) upekli novou společnou strategii, jak zabít dvě mouchy jednou ranou.  |  Jedna zábavná momentka: Rozhořčený Kojak poté, co udělil prodejnímu automatu herdu a vypáčil z něj sendvič: „Sýr. Chtěl jsem se salámem.“ McNeil: „Salám je dvě bouchnutí, sýr jedno.“  |  Přidávám hvězdičku za tu povedenou úvodní honičku s přestřelkou. Ovšem ta nová seriálová znělka, to je strašná(!) vizuální zhůvěřilost. ()

Podivná láska (1977) (S05E02)

Nezodpovědná moderátorka, co si sama sebe plete s psychoterapeutkou, ve své noční rozhlasové talkshow vyzývá obyčejné lidi, aby „konali“ a bránili se bezpráví sami, když už na ně přece policie zvysoka kašle. Jeden životní ztroskotanec zmagoří a opravdu začne konat. Dotyčná hlasatelka je k nakopání do zadku a ani po třetí vraždě v pořadí, jejíž obětí je mladý policista přidělený na její ochranu, si není s to spočítat, že by měla konečně v éteru zavřít klapačku. Rozsvítí se jí, až když ji vrah napadne v jejím vlastním bytě. Musím přiznat, že jsem jí docela přála, aby to k ní policie tentokrát nestihla včas. ()

Děti k pláči (1977) (S05E04)

Nezletilej harant s andělským kukučem si myslí, že si může vesele vraždit a zákon na něj nemůže. A tak holt časem nutně narazí na přátele těch zavražděných, kteří se na zákon dívají úplně stejně a jeho věk je jim úplně, ale úplně šumák. A to už pak najednou přestává bejt sranda. V téhle epizodě se řeší věčný problém: nepostižitelnost mladistvých zločinců versus práva jejich budoucích obětí na spravedlnost.  |  Řádová sestra o zmíněném záškolákovi: „Je to moc hodný hoch. Občas.“  |  Kojak v reakci na skutečnost, že pokud kluka za vraždu soud vůbec odsoudí, bude to maximálně na 18 měsíců: „Jsou ty lidi míň mrtvý, protože je dostal malej kluk?“ ()

Koncert v klubu Birdland (1977) (S05E05)

William Windom v roli propuštěného vězně, který se po čtrnácti letech za mřížemi snaží své milované dceři dokázat, že tam byl nevinně, je vynikající, ostatně jako ve všech svých rolích. Ovšem ta dcera se po většinu epizody chová jako naprosto neuvěřitelná husa. Považte sami. Zjistíte, že váš otec se snaží dostat na kobylku skutečnému vrahovi, což je obávaný ras s vlivnými kontakty, co je obklopen spoustou goril. Vy jste vyzáblá a docela pohledná slabá ženská. Co uděláte? Napochodujete do doupěte toho bosse, přímo doprostřed těch jeho nadržených goril, vnutíte mu 1000 dolarů a upozorníte ho na skutečnost, že po něm váš otec jde. A za ty svoje veškeré úspory po tom bossovi chce, aby se svými kumpány jejího otce našel a ona mu mohla domluvit. A to všechno dřív, než ho najde policie, protože ta by ho zatkla, neboť si pořídil zbraň. Mno. Popojedem. Crocker chudák skončí s rukou na pásce poté, co ho při honičce srazil taxík, a nemůžu nezmínit velmi originálně pojatý kabaretní výstup jedné stodvacetikilové tanečnice. :-D ()

Dobře ukrytý lup (1977) (S05E06)

Crocker se Stavrosem excelují v rolích da Vinciho a Michelangela, hlídkujíce přestrojeni za domovní natěrače. Stavros je o fous věrohodnější – hned po zahájení natěračské šichty na závěsném lešení si totiž vytáhne sáček se svačinou. Crocker to natírání beze zodpovědněji a chudák marně zápolí s kýchavičnými záchvaty, protože má zjevně alergii na fasádní barvy. A společně si to hlídkování a natírání krátí zkoumáním toho: „jak to ti ptáci tak vysoko asi tak dělaj“. Tolik k humornému extempore. A co se týče epizody jako celku, tak zápletka je poměrně originální. Zádumčivý Armand Assante se svým gangem pátrá v jednom obytném domě po milionech, které tam někde ve zdi některého z pokojů, v některém ze spousty pater, ukryl mrtvý komplic. Gang si při tom počíná poměrně fikaně, tak trochu ve stylu Smrtonosné pasti, a závěr epizody je roztomilý, jak se po domě a okolo něj akčně rozmisťuje celý policejní sbor (stále stejní lidé v uniformách pobíhají sem a tam). A do toho ještě jedna prostitutka, co to hraje na obě strany, a spousta rukojmí (obyvatelé prohledávaných bytů), kteří se chovají jako typičtí Američané: já mám přece svoje práva, co mi to tady máváte před obličejem těma nabitýma brokovnicema, koukejte mi dát pokoj, nesmíte mě tady takhle držet, já odcházím a opovažte se po mě střílet! ()

Listy smrti (1977) (S05E07)

Až na scénku, kde se nám Stavros zamiloval, nestál tenhle díl o schizofrenické reklamní modelce za nic. ()

Upřímnou soustrast (1977) (S05E08)

Tak tentokrát se nám oproti předchozí epizodě zamiloval pro změnu Crocker, a k tomu do Kojakovy gangsterské bejvalky. A v kanceláři pobíhá fotograf z propagačního a marně se snaží vyfotit detektivy při práci. Největším záškodníkem je Rizzo, který si po celou dobu začerňuje přední zuby, aby mu úsměv jak se patří slušel, a tečku na závěr tomu zasadí Stavros v klaunských oknírkovaných brýlích. Nicméně na to, jak by vzhledem k námětu touto epizodou měly cloumat emoce, byli všichni jak leklá ryba. ()

Spravedlnost pro všechny (1978) (S05E13)

Kojaka lanaří jistý vlivný advokát do své společnosti. Nabízí mu možnost volit si případy, plat od 60 tisíc atd. atd. Když už to vypadá, že se Theo nechá zlákat, najme si dotyčného advokáta zločinec, kterého se Kojak právě chystá dostat v rámci aktuálně vyšetřovaného případu (sedm úmrtí po požití špatně nařezané drogy). A je po lanaření. Překvapila mě honička s drogovým dealerem, kde jak on (Michael Cavanaugh), tak Crocker (Kevin Dobson) předvedli na dnešní poměry skoro parkur. Poklona oběma hercům, obzvlášť za to překonávání plotu – pokud můžu soudit, ani za jednoho to nedělal kaskadér. A jako zajímavost se tu taky na konci dozvídáme, že Theodoras Kojak dává přednost čínské restauraci před řeckou. ()

Z Vina Diesela bude nový Kojak

Z Vina Diesela bude nový Kojak

21.06.2015

Člověk by řekl, že půjde o jeden z těch projektů, nad kterými se rychle zavře voda. Ale kupodivu ne. Remake seriálové klasiky Kojak, který studio Universal chystá s Vinem Dieselem (Rychle a zběsile 7… (viac)

Vin Diesel konečně zaútočí na Řím?

Vin Diesel konečně zaútočí na Řím?

25.12.2012

O tomhle projektu slýcháme v nepravidelných intervalech už dobrých deset let. Pro Diesela jde dokonce o celoživotní sen – příběh o velkém kartáginském vojevůdci jej zaujal už jako dítě. Historický… (viac)