Začne to fotografií a vzkazem na ní: "Zab ho!" A od té chvíle se odvíjí tajemný a drsný příběh Leonarda. Jeho žena byla napadena, zavražděna a on si skoro nic nepamatuje. Jeho krátkodobá paměť je pryč. Leonard se ale musí pomstít. Okamžitě jde po vrahovi. Aby nějak kompenzoval výpadky paměti, všechno si fotí, cvaká spouští na svém Polaroidu jako blázen a podstatná fakta si nechává tetovat na tělo. Story je vyprávěna zvláštním způsobem. Každá důležitá filmová scéna končí tam, kde předchozí začala, a tak musíme být pozorní, abychom ten zvláštní propletenec dějů a potkávajících se postav dobře vnímali. K hlavnímu hrdinovi se přidávají další - ukecaný Teddy a barmanka Natalie. Všichni jsou s vraždou nějak propojeni. Ale pořád se nám do mysli vnucuje klíčová otázka: Je skutečně vrahem John G, jehož jméno má Leonard vytetováno na prsou? (oficiálny text distribútora)

Dovlatovka

Skvělý námět, ještě lepší scénář, skvělé zpracování a herci. Hvězdička dolů, protože osobně jsem postrádala silnější atmosféru. ()

Panacek

Nolan se pustil na hodně tenkej led a s jistotou po něm přešel na protější břeh. Originální, promyšlené a důsledné rozmlácení kauzality na fašírku není v Mementu nějakou formální onanií, ale asi tím nejlepším způsobem, jak odvyprávět příběh o tom, že sovy nejsou, čím se zdají být. Pantoliano a Moss měli na přelomu tisíciletí kliku na role. ()

BDMarty007

Opravdu velmi výjimečný a zvláštní film. Až na 5. pokus se mi jej podařilo zhlédnout, při prvních 4 pokusech jsem usnul během prvních 15 minut. Ono jak to totiž běží od konce a ještě tak, že vždy kus dopředu, pak skok a zase o úsek zpět atd. tak to chvíli trvá, než to začne mít nějaký děj a začne o něco jít. Ale po překonání prvních cca 20 minut to začne být opravdu zajímavé. Chce to pekelné soustředění, člověk si postupně uvědomuje pravidla hry a zároveň začínáte tušit, že je to celé možná trochu jinak, než se to zdá být. No a když to skončí, tak je třeba replay a znovu si pozorně prohlédnout některé sekvence. I tak si ale nejsem 100% jistý, že úplně přesně vím, jak to vlastně bylo. Celé je to ale zajímavá a příjemná hra, vyžadující maximální soustředění. ()

waska

Naprosto dokonalá a naprosto originální krimi všech dob! Nic takového jsem ještě neviděl. Působí to naprosto věrohodně a naprosto úžasně! ()

Withree

Díky tomuto filmu začala Nolanova jízda, která se zastavila až na trůně největších hollywoodských režisérů své doby. Nejoriginálnější kriminálka všech dob. Zatím. ()

Forty-

Dnes už zrejme kultová dráma/thriller. Film je originálne pojatý akousi retrospektívou a hlavne nesie so sebou kopec záhadných otázok až do konca. Čiže ako divák som bol stále v napätí a čakal, čo sa bude diať. Bohužiaľ niektoré prekvapenia pre mňa neboli až také šokujúce ako by mohli byť. Autori mali v rukách obrovský potenciál, no nedotiahli ho úplne k dokonalosti. Nie je to vyslovene 'blow your mind' film, ale aj napriek tomu silne odporúčam, už len kvôli tej porcií originality. Za mňa lepšie 4 hviezdičky. ()

greigor

Skvělej film, ve kterém po prvním shlédnutí nemám jasno (ostatně u Nolanových filmů se mi to stává), ale jinak nemám co vytknout, takže 5* a určitě se na to podívám ještě nejmíň jednou :) ()

Kroup4

Scénář napsal snad ďábel osobně.Skvěle vymyšleno.Konec je začátek a začátek je konec.Po prvním shlédnutí jsem byl nadšen zmaten a po hodinové přestávce jsem si to pustil znovu aby mi vše docvaklo.Skvělej snímek kterej patří právem do Top200 ()

Claude Speed

Velice originální nápad. Nolan natočil film téměř pozpátku a člověk musí být velmi bystrý, aby se do děje nezamíchal. Bohužel já nepatřím mezi ty bystré.:D ()

ljukyljuk

Memento je asi ten najlepší, najzaujímavejší, najoriginálnejší krimi thriller, aký som kedy videl a asi aj budem vidieť. Tu nie je čo dodať, to musíte vidieť. Týmto ma Christopher Nolan utvrdil v tom, že vie robiť sakra dobré filmy ()

Colour

Fajn, fajn. Je to geniálny film z hľadiska rozprávania príbehu a scenára. Úplne pochopiť sa dá až po viacerých vzhliadnutiach. Neustále má čo ponúknuť. Nolan je výborný režisér. Chvalabohu, že ešte existujú ľudia, ktorí točia filmy, pri ktorých človek musí používať rozum. No je tu jedna vec, ktorá mi vadí až príliš, a to je úplný chlad sálajúci z každého okamihu. Nedokázala som precítiť ani okamih, bolo to ľadové ako nástroje na patológii. To je zásadný problém. Rovnako herci sa mi zdali ničím výnimoční. 87% ()

renoarko

Film o zabúdaní, ale aj napriek tomu nezabudnuteľný. Originálna téma je spracovaná brilatným spôsobom, ktorý nenudí, ale núti vás sledovať ďalej. PS: A že ja mám deravú hlavu. ()

Doski

Výborná originální, promyšlené a chytré krimi drama pecka pro zamyšlení.. Nejlepší na tom celém je, že vlastně od konce chcete a musíte vědět, co se sakra stane na tom začátku?! :D Skvělý požitek díky skvělému scénáři, hereckým výkonům, střihu a dějovému uspořádání a skvělé režii. Určitě film pro zopakování. 90% ()

Gardenboy

Všetky Nolanové filmy majú jednu spoločnú vlastnosť - je nutné ich vidieť viac krát. V takto zložito rozprávanom príbehu ako je napríklad Memento nebude stačiť ani druhá, ale možno až tretia projekcia. A to je jeho debut. ()

Vojife

Naprosto geniální film, tak originálně natočený film jsem nikdy předtím ani potom neviděl. Umožňuje skvělé vžití do hlavní postavy, protože toho na začátku (filmu) víte vlastně stejně jako on. Celou dobu jsem přemýšlel, jak to asi může... um... začít... a když to pak nastalo, předčilo to moje očekávání. Skvělý film, který nevadí vidět víckrát, možná to i pomůže. "Čas na injekci, Same!" ()

danny_21

ORIGINALITA je první slovo, které mě napadlo, když mluvím o MEMENTU. Hned po něm DOKONALOST, dokonalost v tom, jak mě zmátnul a nadchnul. Skládání mozaiky s Leonardem byla pro mě ta nejúchvatnější cesta, kterou jsem na filmovém plátně zažil. Výborný výkon Pearce, ta bezradnost z něj úplně čišela. Nolan se pustil na velmi tenký led, ale přešel ho naprosto s gracií a zabydlel se na prvním místě nejoblíbenějších tvůrců- Díky Chrisi - 100 %. ()

Ceberus

Film nesrovnatelný s žádným jiným - sledujete jeho děj po částech od konce až po začátek, což mě naprosto dostalo. Vše podporují herci z mého širšího okruhu oblíbenců (Pearce, Mossová, Pantoliano). Je to také jeden z důvodů, proč jsem si Nolana zařadil mezi své oblíbené režiséry. ()

43. Letní filmová škola začíná 28. července

43. Letní filmová škola začíná 28. července

18.07.2017

Největší prostor bude věnován švédské kinematografii, na kterou se zaměří blok Fokus. Ze Švédska přijedou také významní hosté: svou retrospektivu na LFŠ uvede Tarik Saleh, k němu se přidá i jeden z… (viac)

Nolan lanaří Deppa do sci-fi

Nolan lanaří Deppa do sci-fi

26.10.2012

Pořád není úplně jasné, jaký bude další režijní počin Christophera Nolana. Film Transcendence, o kterém je řeč, bude totiž „jenom“ produkovat (jak jinak, spolu se svou manželkou Emmou Thomas). Režii… (viac)

Spielberg a Nolan – zaručená spolupráce

Spielberg a Nolan – zaručená spolupráce

25.03.2007

Není žádnou novinkou, že Steven Spielberg se už několik let intenzivně zajímá o nejnovější vědecké objevy ohledně teorie relativity a červích děr, jimiž se prý dá cestovat nejen do paralelních… (viac)