Detektivové Will Dormer (Al Pacino) a Hap Eckhart (Martin Donovan) vyšetřují případ nedovoleného přistání, avšak jsou odvoláni, aby pomohli objasnit brutální vraždu středoškolské studentky, která se stala na Aljašce. Tam se setkají s místní mladou detektivkou Ellie (Hilary Swank), která podivínského Dormera obdivuje už od dob, kdy chodila na Policejní akademii. Má ještě schovanou školní práci, ve které analyzovala jeho geniální postupy.
Vypadá to, že rutinní metody budou k nalezení vraha stačit, ale hlavním podezřelým je chytrý a manipulativní spisovatel Walter Finch (Robin Williams), který Dormera deptá a stane se jeho noční můrou. A pak je Hap zastřelen... (Bontonfilm)

Acrobat

Betónová budova v ktorej spotený utekám pred niečím. Veľká chodba na konci ktorej sú dvere a počuť vyučovanie. Zozadu natiahne ruku nahá dievčina a vtiahne ma do susednej miestnosti. Vydrž chvíľu, ľahni si sem, za krátky čas končia. Dobre! Lenže pohľad na plné nahé dievča je ten, ktorý ma neskôr zobúdza a ....Nespavosť hrozná vec, vražda ešte horšia, samota desivejšia, minulosť temnejšia. Nikto sa nesmeje, nikto nepochybuje, závan strachu prítomný aj v bočnej uličke. Odkaz diabla v mŕtvom psovi, a večnosť otázky Kto som? . Nič neburáca, nič sa nerúca, aj to poondiate drevo na vode nezostane stáť. Vystrelí tu už do čerta niekto? Toto má byť vrah? Toto má byť pohnútka, úmysel? Najlepšie je to, že sa tu dá strhnúť závoj sprostosti z otrávenia pochybných poľovačiek na ukrytého vraha. Ukrytého? Pre Boha, Nolan! Poistka, záruka, zisk, honorácia. Čítaš len o vrahovi, či ho aj vidíš? Nie je potetovaný krížami, nemá šošovky hada, nie je démon, nemá upravený hlas...Je to ten starší obyčajný muž vedľa teba. Insomnia nedá spávať, pre minimalistický kumšt precíznosti. So Sedmičkou a Purpurom jasný tematický triumvirát. ()

Doski

Výborná psychologická originální detektivka. Není moc náročná a přesto film kypí dobrou atmosférou (Nolan..). Pochmurné prostředí a scény se scénářem si hrají správně do noty. Skvělá herecká trojice, výborná režie, dobrý scénář a kamera + fajn prostředí. Jenom mi vysvětlete, proč to není oficiálně psychologický žánr? Protože to není mínus, ale právě naopak! 85% ()

nwx

Docela fajn, až na tu otravnou hudbu v pozadí, která hrála skoro nonstop snad v každé scéně. Hvězdička dole. ()

Charpy

Spoiler: Robin Williams jako záporná postava? To jde? Ano ! Fanoušci kvalitních kriminálních filmů by si tuto originální podívanou neměli nechat ujít ()

Mouchal

Insomnie má opravdu luxusní obsazení ať se člověk podívá jakýmkoliv směrem. Na straně klaďase výtečný Al Pacino, který nespavost a z toho vyplývající únavu zahrál neuvěřitelně dobře (v určitých chvílích jsem si dokonce říkal, zda on sám opravdu netrpí nespavostí), na straně záporáka neobvykle Robin Williams, ale i přesto byl jako obvykle skvělý (pro mě až s podivem, že tento herec s tak rozsáhlou hereckou pestrostí nedostával víc takových rolí). Herecký trojlístek završuje atraktivní mladá policistka v podání Hilary Swank, která se mezi výše uvedenými hereckými "kolosy" rozhodně neztratila. Dále nám Insomnie naservíruje krásné scenérie místní krajiny, líbivý hudební doprovod a zdatně uchopenou kameru, která si především pří honičce na kládách opravdu vyhraje (sakra, tak tahle věta zní pořádně blbě...). O tom, že jsem vlastně celou dobu sledoval "pouze" remake jsem se dozvěděl až po zhlédnutí, ale to nezmění můj názor na to, že ačkoli kriminálka není můj oblíbený žánr, když se správně uchopí, dokáže mě pořádně zaujmout.A to se Nolanovi naštěstí povedlo (jako obvykle) a já jsem spokojen. 80% ()

mira.l

Slušně natočená detektivka z prostředí drsné, ale krásné Aljašky. Detektiv z L. A. hledající vraha 17tileté dívky a po nečekaném zvratu ve vyšetřování, když nešťastnou náhodou zastřelí svého kolegu, zápasící snad víc než s vrahem, který se mu směje do očí, se svým svědomím. Nicméně jednou vidět asi stačilo, jsou určitě jiné filmy, které si pustím radši. ()

haWranka

Od Nolana znám rozhodně lepší filmy. Co všechno drží nad vodou, to jsou herci. A proto se moc těším, až si pustím evropský originál a všechno si to hezky porovnám. ()

fallanga

Začíná to jako pouhá detektivka, která se ale po chvíli značně změní. Hlavní postava už není pouze detektiv, ale také vrah. Insomnie je dvouhodinovka plná nespavosti a temné atmosféry. Příběh je vcelku nezajímavý. Je originálně zpracovaný, ale chybí tam nějaké větší emoce nebo zvraty. Ale atmosféra je zde výtečná. Herecké výkony také super. Věčně ospalý Al Pacino, naivní Swank a klidný Williams své role skvěle zahráli. Přestože je film dobrý, tak v mých očích se jedná o nejhorší Nolanovku. Což ovšem nic neznamená, protože Nolan je génius a i špatná Nolanovka je pořád dobrý film. ()

Sweat55

Na pět to není kvůli několika nudným scénám, ale nakonec jde o hodně dobrý film. Opět perfektní scénář, dobří herci (Robin Williams) a spoustu zajímavých nápadů (zasazení do města, kde není noc). ()

Tamten

Vynikající "psycho-detektivka", kde není až tak podstatný samotný zločin (vraha známe už asi v půlce filmu), ale psychologické rozklady hlavních postav. Velmi dobře je zde vidět, že napínavou akční scénu lze udělat i bez šílených vybuchujících věcí a extrémně drahých triků a přesto působí mnohem lépe. ()

Kingjiri

Drsnej kraj (Aljaška), Al Pacinův bezmocnej výraz a ledově klidnej Robin Williams dělaj společně s originálnim příběhem svý a můžů říct, že "severská" atmosféra byla i v americkym pojetí hodně znát (ačkoliv jsem neviděl původní skandinávskej film ani nečet knižní předlohu). Možná bych pro ještě hutnější atmosféru přidal víc explicitnějších / krvavějších scén a víc využil Nolanovy filmařský schopnosti pro víc akčních scén. Kriminálky ani detektivky moc nevyhledávám, Insomnia je ale fakt dobrá. ()

Inozuka

Na Aljašce je to drsné - slunce, které nezapadá, lidé, co před něčím utíkají, nesmlouvavá příroda. A do toho všeho si to přihasí policejní legenda, co má na krku interní vyšetřování ... Mix, který nemůže snad být špatný, zde navíc posílený o trojici Nolan, Al Pacino a Williams. A všechny předpoklady se plní = jeden z nejlepších thrillerů, jenž jsem v poslední době viděl. Geniálně zahrané, mistrně natočené a tíživě znepokojivé ... ()

kukkik

Docela zajímavý námět ale pro mě osobně to totálně zkazilo obsazení. Al Pacino a Robin Williams pro mě nezafungovali ani za mák a tak jsem se celý film obstojně nudil až do samotného konce, kdy jsem byl pro změnu zklamaný. 2/5 ()

gemi

Brilantní detektivka, ve které se vrah a vyšetřovatel drží vzájemně v parádním šachu. Určitě jsem to už dřív musel vidět, název filmu dobře znám, ale podle děje si to vůbec nepamatuju. U některých scén jsem měl mírné déja-vu. Ale o to víc jsem si to užil, takových filmů nejsou právě stohy. A teď jenom doufám, že na rozdíl od detektiva budu dobře spát... ()

Nix

K dokonalosti nechybělo moc, každopádně pro mne nejslabší počin od Nolana, ale to neznamená, že to je něco moc nudnýho. Naopak, je to drsná, syrová kriminálka a Robin? Je ho škoda no, byl fakt úžasný. A kde je Pacino, tam je záruka kvality. ()

samkko

Na začátek by asi bylo dobré říct, že nejsem žádný detektivní fanoušek a pojem "detektivka" mě dokáže unudit už jen v řečené formě. Ale říkal jsem si, natočil to přece Nolan, tak to musí být něco víc. Není, Insomnie je jen další průměrná detektivka s průměrným rozzuzlením které vás vůbec nepřekvapí. Herecky a vizuálně je to sice pecka, opravdu Aljaška vypadá skvěle a to, že slunce na noc nezajde, se zas v tolika filmech nevidí, ale na skvělý film to nestačí. Jak říkám někdo si to bude schopen velmi užít, ale já bohužel ne. Hodnocení: OVERRATED, 6/10 ()

Likan7

Atmosféra se Nolanovi upřít nedá. Insomnie je velmi ponurá kriminálka toho nejčistšího zrna. Williams tu je sice až ve druhé půlce, ale celý film si krade, pro někoho nejlepší herec ever, Al Pacino. Ten si toho nevyspalého detektiva dává fakt s přehledem. Příběhem nikterak originální, řemeslně ale skvěle natočená detektivka. K větší spokojenosti bych ale chtěl přece jen trochu větší tempo a lepší druhou polovinu. Pro skvělé první tomu totiž trochu spadne řetěz. ()

Oppenheimer bude nečekaně eRko

Oppenheimer bude nečekaně eRko

02.06.2023

Nový snímek režiséra Christophera Nolana (Temný rytíř, Počátek) Oppenheimer se oficiálně stává jeho prvním eRkem za posledních 21 let. Naposledy mu byl tento rating udělen u filmu Insomnie. Důvody… (viac)

Zemřeli Robin Williams a Lauren Bacall

Zemřeli Robin Williams a Lauren Bacall

13.08.2014

Renée a její „OKO“

Renée a její „OKO“

04.10.2005

Obliba v předělávání klasických hororů země vycházejícího slunce a jejího blízkého okolí neustala. Renée Zellweger si zahraje hlavní roli v připravovaném remaku úspěšného hong-kongského hororu Oko,… (viac)