Film Báječná léta pod psa sa inšpiroval jedným z najvychytenejších bestsellerov českej literatúry deväťdesiatych rokov – autobiografickým románom mladého prozaika Michala Viewegha. Divákom strednej i staršej generácie trefne a vtipne pripomenie absurditu totality a mladšiemu publiku poodhalí realitu, ktorá im je našťastie, taká vzdialená a nepochopiteľná, že vyvoláva len ich pobavený, neveriaci úškrn. Paradox obsiahnutý v názve tohto príbehu varuje - život počas normalizácie mal podobu frašky, ale kedykoľvek sa mohol zvrhnúť do tragédie. Film nás uvádza do atmosféry uvoľnených šesťdesiatych rokov, kedy mladí dychtivo nasávali zmenenú klímu, a preto nie je náhodné, že budúci úspešný spisovateľ sa narodí sympatickým manželom Vítekovcom práve v divadle počas predstavenia Čakanie na Godota. Okupácia Československa urobila škrt cez rozpočet nielen obom národom, ale aj naším hrdinom, ktorí sa museli odsťahovať z Prahy na vidiek, aby sa pokúsili slušne prežiť neslušnú dobu. Ale ako? Aleš Vítek sa musí zapojiť do pokorujúcej hry na angažovanie, ak sa chce dostať k normálnemu bývaniu. Nomenklatúrny riaditeľ Šperk mu ide systematicky " po krku". Aleš neujde známej dileme - prispôsobiť sa lži a získať drobné výhody alebo zostať sám sebou a vystaviť rodinu ústrkom? Zmätky dospelých i svoje vlastné s iróniou registruje malý Kvido, ktorý sa neskôr spolu s mamou pokúšajú nájsť recept na otcovu dlhotrvajúcu skľúčenosť. Jediná návšteva disidentského suseda im totiž všetkým značne skomplikovala život. Príbeh našich hrdinov síce nekončí tragicky, celkom normálne sa dočkajú nežnej revolúcie, ale horkosť prežitého v nich navždy zostane. (STV)

Jard

Celkom zaujímavá sonda o živote jednej rodiny, ktorá sa odohrávala od prednormalizačnej doby až po tú porevolučnú. 80% ()

jdosek

Film jsem viděl s 20ti letým zpožděním. Jsem překvapen, jak moc špatný je. Předloha hodná infantilního výblitku předpubertálního nedouka, nedomyšlený scénář, zmatené zpracování. Dobré herecké výkony některých herců to nezachránily. ()

michalkop

Podle mě je to vysoce přeceňovaný film plný trapných momentů. To mi jen potvrzuje, že Viewegha a jeho adaptace nemusím a komplet mě míjejí. Po letech jsem se odhodlal k tomu, abych se na to podíval v celku (ačkoliv na několik pokusů). Zajímavé, místy silnější momenty, ale vidět to znovu fakt nemusím. ()

Sa.sa

JJ smutný příběh z dob nedávných... Smutné, ale už minulost, která by se měla nechat spát a jen vyprávět ve filmech.... ()

surprise

Ale jo. Lehce stravitelná i lehce výživná podívaná pro širokou diváckou obec. Někdo se bude jen uchechtávat a někdo snad pobere více. Tudy cesta vede. ()

PoprockCZ

Příběh z dob komunismu, kde jednoznačně září malý sečtělý Kvído. Místy jsou hlášky opravdu trefné. Film jistě proslul i poměrně vysokým počtem odhalených scén... Nicméně kolem a kolem v celku pohodový film. ()

Martyjoker

Při pohledu na herecké obsazení bych očekával mnohem kvalitnější snímek, ale ani ti nejlepší herci nemohou vylepšit skutečnost, že předlohou scénáře byl román Michala Viewegha, kterého opravdu nemusím. Nicméně připojuji se k názoru, že se doposud jedná asi o nejlepší "vieweghovský" snímek. Proto pěkné 3 hvězdičky. PS: Doporučení pro režiséry - častěji obsazujte Alici Bendovou, byla by škoda nevyužít takového talentu :-) ()

Vytla

Jeden z mála českých filmů, které by teoreticky měli šanci se prosadit i ve světě. Asi to bude tou *západní* formou režie. A líbilo se mi to dokonce i přes to, že to napsal Viewegh, kterého opravdu nemusím ()

disstanda

Tenhle film skutečně miluju.. Pro mě spolu s Pelíšky nejlepší filmové dílko shrnující život v době minulé.. A to jak chvílemi úsměvnými, tak těmi temnějšími. ()

mikeleon

Je to o nás, o tom ako sme žili, mysleli a možno medzi nami boli ľudia, ktorí napriek tlakom komunistov nepodľahli úplne a snažili sa zachovať si tvár, rok 1968 bude navždy traumatizovať občanov Československa a pripomínať im "Jdi domú Ivane". Táto komédia napriek snahe o nadľahčenie situácie v akej sme žili, presne triafa do čierneho, napr. posledná scéna, keď bývalý komunista sa po revolúcii mení na demokrata, asi sme to s tou nežnosťou trochu prehnali! Výborný herecký výkon malého Kvida, ktorý svojou nadpriemernou inteligenciou nielen vyčnieva, ale aj nechtiac rieši domovú situáciu svojej rodiny, klasicky dobrý Ondrej Vetchý a krásna Libuše Šafránková. Veľmi dobré, stojí za pozretie! ()

Tereeen

Před pár dny jsem dočetla knižní předlohu. Měla bych-li srovnat knihu s filmem, kniha by vedla. Nicméně film se mi líbil, milý tragikomický příběh, hezká hudba a skvělí herci, od maminkovské Libuše Šafránkové, přes paranoidního Ondřeje Vetchého, až po vrátného v podání Miloně Čepelky. Film pro příjemné nedělní odpoledne. ()

effulka_kebulka

Není pravidlem, že dobrý námět = dobrý film, ale Nikolaevovi se to povedlo dokonale. A nejen jemu. Herecký koncert na všech frontách. A mimochodem tady jsem si poprvé všimla mistrovského umu pana Javorského, jehož jsem měla zafixovaného jako chlapce Kyslíka, ze kterého udělala vojna chlapa :) ()

JARDAHONDA

Osudy obyčejné české rodiny za socialistického bezčasí. Hořkosladká rodinná minisága, která se odehrává v rozmezí let 1962-1990, vznikla podle prózy Michala Viewegha. Autobiograficky laděný román, čerpající pitoreskní momentky z dětství i z dospívání spisovatele, vyjadřuje svoji dvojlomnost mezi absurdní fraškou a dobovou tragedií již svým názvem.. ()

marketcsfd

Viděla jsem snad 100X, spojení Vetchého Šafránkové my sedlo, malý Kvido je bez diskuze :D (babičky nechcete si to jít probrat radši do cukrárny?). Emotivní a spolehlivě velice dobře vystižená minulá doba. U mě plná :D ()

Lonelybiker

"Víš co ? Teď jdi, spláchni tu analýzu do hajzlu a pak už si prosím tě vyndej hlavu z prdele. Nazdar." Výborný film se spoustou vtipných hlášek i situací, při kterých mi do smíchu rozhodně nebylo - spíš naopak. Sice jsem tu dobu naplno nezažil, ale vím, že takhle nějak to bylo a je velká škoda, že na ty časy už spousta lidí zapomněla. Měli by se na to podívat všichni, kteří chodí volit komouše. ()

Zemřela Libuše Šafránková

Zemřela Libuše Šafránková

09.06.2021

Z Prahy přichází velmi smutná zpráva. Svět českého filmu dnes opustila filmová, televizní a divadelní herečka Libuše Šafránková. Před pouhými dvěma dny přitom oslavila své 68. narozeniny. O úmrtí… (viac)