Firefly

• USA Firefly
USA, (2002–2003), 10 h 51 min (Minutáž: 42–86 min)

Tvorcovia:

Joss Whedon

Kamera:

David Boyd

Hudba:

Greg Edmonson

Nathan Fillion, Gina Torres, Alan Tudyk, Morena Baccarin, Adam Baldwin, Jewel Staite, Sean Maher, Summer Glau, Ron Glass, Zac Efron, Mark Sheppard (viac)

Serenity je loď třídy Firefly a její kapitán se jmenuje Malcolm Reynolds, ale nikdo mu neřekne jinak než Mal, což je vlastně latinsky „špatně“, ale co na tom. Tvůrcem seriálu je JOSS WHEDON, který předtím spáchal seriál BUFFY, PŘEMOŽITELKA UPÍRŮ Ve Firefly Whedon namíchal space operu s výraznými dějovými i charakterovými prvky westernu tak umně, že se toho producenti převelice polekali a pro jistotu seriál po 14-ti epizodách zrušili.
Firefly se odehrává několik let po prohrané válce Nezávislých proti rozpínavé Alianci. Na straně Nezávislých bojoval i kapitán Malcolm Reynolds a jeho první důstojnice Zoe. Po prohrané bitvě u Serenity se ale válka definitivně zvrtla a Mal zatoužil po jediném: když nemůžu mít opravdovou svobodu, chci mít alespoň loď, neregistrovaný vrak, a s ním na hranici samé galaxie mimo dosah centrální vlády shánět kšeftíky, které byste za legální mohli označit jen stěží… Ano, posádka Serenity je hrstka psanců na hraně či spíš za hranou zákona, v klasicky westernovém duchu, včetně všech atributů žánru western: ať už jde o oblečení, zbraně, častý výskyt koní, dobytka, typických padouchů i nefalšovaných zápletek jak vystřižených z divokého západu.
Žánru odpovídá i rozpolcenost a tajemnost posádky kapitánovi lodi: bezvýhradně prodejný žoldák Jayne, mladičká mechanička Kaylee, která jediná dokáže udržet Serenity pohromadě, luxusní společnice Inara, pronajímající si jeden z lodních raketoplánů, pastor Book, vnášející na loď dar víry, ale i pochybnosti o tom, kým vlastně je, nejistý ale spolehlivý pilot Wash a nakonec horký náklad v podobě výtečného a kultivovaného mladého lékaře Simona, který obětoval vše, aby unesl svou geniální sestru River ze spárů tajemných vládních vědců, konajících na ní pokusy více než podezřelé.
Stále o krok před pronásledovateli, stále na pokraji (hlavně finančního) vyčerpání, stále nebezpečně blízko smrti prolétá tento zajímavá směsice postav zaprášenými a temnými kouty vesmíru. Ne, nenajdete zde žádné mimozemšťany, zato ale dost klasicky prohnilých padouchů, plno čínských propriet, včetně poměrně častého nadávání v čínštině, a především dost a dost originálního dobrodružství. Serenity, to je jméno nejen lodi, ale i filmu, který o něco později ve stejné tvůrčí dílně vznikl a který rozvíjí děj seriálu. (Allegro.g.)

kabka*

První velké plus: žádní mimozemšťané (až na jedno tele v lihu). Druhé velké plus: meziplanetární cestování trvá dlouho a ve vesmíru je prázdno. Hodně prázdno. Hlavním a největším plusem jsou ale postavy, které, ačkoli poněkud šablonovité, jsou velice reálné, uvěřitelné a chovají se jako lidé, na rozdíl od ostatních sci-fi seriálů. Díky nim není kombinace sci-fi a westernu béčkový blábol, ale pro mne ten nejlepší seriál v rámci obou žánrů. Na vrub můžu říci jen to, že po jisté epizodě mám problém okusovat jablka. ()

mouzi

Hodne prijemny serial, ta kombinace westernu a sci-fi je vyborna. Bohuzel (nebo nastesti?) ma jen jednu serii. Ctvrta hvezdicka za nadpozemskou Inaru :-) ()

piskotnik21

Zaujímavé. Sci-fi seriály veľmi nesledujem a nie som veľký fanúšik westernu, tento seriál si ma však získal. Výborne napísané a zahrané hlavné postavy, úžasná atmosféra a atraktívne prostredie, to všetko sa podarilo tvorcom Firefly poskladať do skvelo fungujúceho celku. Veľmi príjemné prekvapenie, škoda toho predčasného ukončenia. ()

Magyana

Kdy jsem si vlastně tuhletu posádku zamilovala? Jewel okamžitě, ten zbytek jaksi postupně, kapitána až nakonec, ale o to víc. Nadchla mě atmosféra westernu, kterou ve sci-fi tak nějak nečekáte. Jen škoda, že není víc dílů - dala bych si říct. ()

Trinculo

Do jisté míry je Firefly šílený projekt. Na druhou stranu jeho největší problém je, že přišel moc brzo. Propojení bylo netradiční, díly byly vystavěné výborný způsobem. Joss Whedon ví co dělá. ()

EnzoMatrix

vynikající sci-fi western, s vtipně pojatými postavami (příležitostné klišé vůbec není na škodu, právě naopak), výbornými dialogy (viz závorka výše) a zajímavými zápletkami. Není to asi úplně pro každého, ale pro mě je to 10/10... ()

hastafix

Tak po dlouhé době zase jedna scifi pecka. Zajímavé příběhy, vtipné hlášky, sympatické postavy zahrané dobrými herci, skvělá hudba a jeden sexy doktor. Snad jediné musím vytknout a to je málo dílu i když možná je to dobře...aspoň se nedožiju toho, aby teď už můj nejoblíbenější scifi seriál ztratil na kvalitě. ()

Turner33

Firefly je již podle mě legendárním seriálem. Proč? Je v něm totiž úplně všechno! Výborně napsané jednotlivé postavy, kde každá má svůj jedinečný charakter, který s každým dalším dílem víc a víc poodkrývá. Velice zajímavé a originální ztrvárnění světa, ve kterém se odehrává. Nechybí ani kvalitní humor, napětí, určitý druh romantiky... Serenity je naprosto božská loď, která má duši! Samozřejmě, že nejsou všechny epizody 100%, ale jako celej je to geniální počin! Hlavně na mě ze seriálu opravdu sálá energie a ať ho dělal kdokoliv, dělal jej s láskou a nadšením.... Nemyslím si, že každému musí úplně sednout, ale veřím tomu, že si jej hodně lidi zamiluje! Škoda jen, že zůstalo u jediné série, ale zase na druhou stránku to z něj dělá to, čím je - jedinečným skvostem! Kdo ví, jak by to dopadlo, kdyby se natočily další díly... A rada pro ty co jej ještě neviděli - nenechte se odradit prvním dílem ;) ()

CrashONE

Do tohoto seriálu jsem šel s tím, že jsem věděl, že má pouze jednu sérii. Ovšem po zkouknuti jsem byl v šoku, že je tomu tak. Ve filmových průmyslech se točí seriály, které si nezaslouží další pokračování, ale stejně je pořád můžeme vidět na televizních obrazovkách. Firefly si zasloužila další sérii, to uzná každý scifi fanoušek. Já musím uznat, že takto sympatické obsazení jsem dlouho neviděl. Postavy si ihned oblíbíte, děj seriálu ale i děj mezi samotnou posádkou vás okamžitě vtáhne dovnitř a nepustí. Nejoblíbenější postava: Jayne (Adam Baldwin) ()

Ibea

Skutočne kvalitný seriál, ktorý nebudete schopný prestať pozerať. Nathan Fillion ako kapitán Malcolm Reynolds podal úžasný výkon v prepracovanom príbehu, ktorý nie je ani tak o akcii ako o vzťahoch medzi posádkou balancujúcou na hranici zákona. Jedinou chybou tohto seriálu je to, že bol zrušený. Ak vás však Firefly chytí za srdce, určite si pozrite aj film Serenity, ktorý príbeh aspoň trochu uzatvára. Ak vás za srdce chytí Nathan, odporúčam seriál Castle na zabití. ()

Nugat

Spojení scifi a western neruší a seriál mně uchvátil, příběhy moc bavily. A to spojení, když si Nathan Fillion užil svůj kostým v Castlu na zabití, ale pak ho zahodil - ve vesmíru přece kovbojové nejsou :-) ()

bmx6

Seriál,který jsem hodněkrát oddaloval,ale nakonec jsem se odhodlal a vůbec nelitoval.Co mě nejvíce zaujalo,tak to bylo obsazení.Celou posádku jsem si strašně moc oblíbil a pokaždé se těšil na jejich tváře.Ať už to byla Inara,která je tou nejhezčí ženou pod sluncem.Je doslova kouzelná nebo jeden z nejlepších a nejsprávnějších kapítánů Mal.Drsňačka Zoë,skvělá mechanička Kaylle,sympatický doktor Simon a jeho sestra pro kterou by udělal cokoliv,komický Wash,žoldák Jayne a pastor s jeho záhadnou minulostí.Zamiloval jsem si je a ten jejich pašerácký život také.Moc se mi líbila hudba,kostýmy a všelijaké výpravy.Skvělé prostředí(vesmír,kosmická loď,vesnice,nemocnice,odlehlé pláně atd..)s tím si dal někdo pěkně záležet.Dále jsem si zamiloval ten jejich velmi vtipný a chytrý humor.Také ty jejich čínské nadávky,dobrodružství,minulost,soupeři,prostě všechno.Něco podobného se jen tak nevidí,proto se seriálu nedá skoro nic vytknout a já si ho pustím určitě ještě hodněkrát.Škoda,že je tak krátký,ale můžu být rád za to,co je.Potom jsem také viděl film Serenity ze kterého jsem byl zklamaný,protože už tam nebylo to kouzlo jako v seriálu.Jinak všechno na výbornou. :-) ()

mr.twizta

Spojeni westernu a sci-fi zni podivne a i tady funguje tak v polovine pripadu. To jetaky jediny duvod, proc nenapalim plny pocet - clovek musi prezit prvni ctyri dily, aby dostal, pro co si prisel. Pak se ale rozjede vynikajicim zpusobem napsana vesmirna operetka a jeden ani netusi, jak rychle si zamiloval kazdeho clena posadky Serenity. Joss Whedon se tu mimochodem zdarile uvadi jako jeden z nejprominentnejsich foot fetisistu Hollywoodu. Skrz naskrz poctivy a i ldyz rozsahem maly, tak naprosto opravneny kult. ()

Logout

Měl jsem seriál Firefly na disku stažený už roky, vlastně se dá říct, že jsem na něj zapomněl aniž bych kdy pustil jeden jediný díl. Teď, když Prima COOL začala Firefly dávat v naprosto nemožném čase, oprášil jsem příslušnou složku na disku a za pět večerů to zkoukl celé a nemám slov. Musel jsem udělat místo v mých top 10 seriálech (čert vem StarGate: Atlantis!). Tenhle seriál má vše, co od sci-fi seriálu očekávám - je technoblábolůprostý, zajímavě jiný než mainstream, má zajímavé postavy, děj se netočí neustále kolem budoucnosti, techniky atd. ale právě kolem postav. Možná by po pár sezónách vyčpěl, možná by se okoukal a začal nudit, nevím - měl ale tu šanci dostat. 14 epizod je málo. ()

Teron

Scfi s koňmi, kolty a vesmírnými loděmi? Ano. Scifi s kytarovou znělkou od táborového ohně, která se zažere pod kůži víc než tetování a už vás nepustí? Ano. Scifi s luxusní prostitutkou / společnicí, holkou, kterou vzrušujou motory, nepředvídatelným kapitánem, žoldákem a dalšími šílenými pasažery? Ano. A funguje to všechno dohromady? Ano, setsakra dobře...Burn the land, boil the sea..You can´t take the sky from me http://umenivyberu.cz/serialy/firefly-aneb-moje-posadka-bude-v-bezpeci/ ()

Kakashi_kage

Jak popsat Firefly ? Jako zatraceně dobrou milenku s kterou budete s radostí podvádět manželku,ovšem po pár strávených chvílích vás opustí a vám nezbyde nic jiného než ta Marfuša co jste si vzali a rozhodně nedosahuje kvalit vaší milované Firefly. "Mám loď plnou lidí, kteří můj život dělají zajímavější, než mám rád." Kapitán Reynolds nabízí suché hlášky v provedení "ultrasuchý ksicht". Prostě každou postavu ze seriálu si oblíbíte a v díle "Jaynestown" se přistihnete jak si tu zatracenou písničku "The Hero of Canton" - Stejně pobrukujete. ()

meda2016

SciFi je od mládí můj žánr. Zatím co dříve to byly fantazie, které se mohly vyplnit, dnes už se nedá tolik predikovat, aby to nebylo směšné. Budoucnost je totiž dnes. Protože je Firefly vlastně taková pohádka, dá se ji hodně odpustit. Hodně dělá i výběr postav a povolání, někdy i tajemných schopností. A také jsou to hezcí lidé, to je důležité pro nalezení svého oblíbence. Všiml si někdo, jak v době natáčení vypadala Christina Hendricks? Já hned. Potvora. ()

imaginer21

Chvilku jsem tomu přicházel na chuť, ale někde v půlce (od Malovy nevěsty) už nebylo zpět a seriál se stal těžce návykovým. Mohla za to ten nezvykle a přitažlivě namixovaná směs žánrů, která jako celek překvapivě dobře fungovala. Každá postava měla co říct, a to velmi často neotřele a vkusně zábavnou formou, což se u sci-fi (téměř) westernu jen tak nevidí. Ke každé postavě si nešlo nevytvořit vztah a na každé postavě jste dřív či později něco začli milovat. Na seriálovou tvorbu nadstandard, jehož zrádné předčasné zakončení dodnes nepochopím. Stejně tak o dvě třídy slabší a o všechno skvělé okleštěnou zakončovací filmovou tečku. ()

Zerthimon

Seriál, který způsobuje takovouto závislost, by neměl mít jenom čtrnáct dílů. Sice si můžete sehnat přídavek (Serenity), ale jenom ten rozhodně nestačí JÁ CHCI VÍC ()

Joss Whedon prolomil mlčení

Joss Whedon prolomil mlčení

18.01.2022

Je to zhruba rok, co jsme psali sérii článků na téma pozadí vzniku filmové Ligy spravedlnosti, kde po odchodu Zacka Snydera vznikl obří střet mezi hercem hercem Rayem Fisherem a zastupujícím… (viac)

Matthew McConaughey se ztratí v Karibiku

Matthew McConaughey se ztratí v Karibiku

01.02.2017

Když se řekne Serenity, řada si lidí si vybaví filmové zakončení seriálu Firefly. Od téhle klasiky ale uběhla řada let, takže si může "vyrovnanost" půjčit do názvu zbrusu nový projekt. O co přesně… (viac)

Seth Rogen jako Drake ve filmovém Uncharted?

Seth Rogen jako Drake ve filmovém Uncharted?

03.07.2013

Tak to asi není představa, kterou by s producenty ze Sony a firmy Naughty Dog sdílelo mnoho fanoušků. Ti si v roli videoherního lovce pokladů Nathana Drakea odjakživa představovali Nathana Filliona.… (viac)

Joss Whedon má chatu v lesích

Joss Whedon má chatu v lesích

10.07.2008

A v ní, jak jinak, straší. Tvůrce megaúspěšné Buffy a rychle stopnuté, ale přesto kultovní Firefly, startuje v lednu na Foxu nový seriál Dollhouse (Eliza Dushku jako členka party mladých lidí, kteří… (viac)