Firefly

• USA Firefly
USA, (2002–2003), 10 h 51 min (Minutáž: 42–86 min)

Tvorcovia:

Joss Whedon

Kamera:

David Boyd

Hudba:

Greg Edmonson

Nathan Fillion, Gina Torres, Alan Tudyk, Morena Baccarin, Adam Baldwin, Jewel Staite, Sean Maher, Summer Glau, Ron Glass, Zac Efron, Mark Sheppard (viac)

Serenity je loď třídy Firefly a její kapitán se jmenuje Malcolm Reynolds, ale nikdo mu neřekne jinak než Mal, což je vlastně latinsky „špatně“, ale co na tom. Tvůrcem seriálu je JOSS WHEDON, který předtím spáchal seriál BUFFY, PŘEMOŽITELKA UPÍRŮ Ve Firefly Whedon namíchal space operu s výraznými dějovými i charakterovými prvky westernu tak umně, že se toho producenti převelice polekali a pro jistotu seriál po 14-ti epizodách zrušili.
Firefly se odehrává několik let po prohrané válce Nezávislých proti rozpínavé Alianci. Na straně Nezávislých bojoval i kapitán Malcolm Reynolds a jeho první důstojnice Zoe. Po prohrané bitvě u Serenity se ale válka definitivně zvrtla a Mal zatoužil po jediném: když nemůžu mít opravdovou svobodu, chci mít alespoň loď, neregistrovaný vrak, a s ním na hranici samé galaxie mimo dosah centrální vlády shánět kšeftíky, které byste za legální mohli označit jen stěží… Ano, posádka Serenity je hrstka psanců na hraně či spíš za hranou zákona, v klasicky westernovém duchu, včetně všech atributů žánru western: ať už jde o oblečení, zbraně, častý výskyt koní, dobytka, typických padouchů i nefalšovaných zápletek jak vystřižených z divokého západu.
Žánru odpovídá i rozpolcenost a tajemnost posádky kapitánovi lodi: bezvýhradně prodejný žoldák Jayne, mladičká mechanička Kaylee, která jediná dokáže udržet Serenity pohromadě, luxusní společnice Inara, pronajímající si jeden z lodních raketoplánů, pastor Book, vnášející na loď dar víry, ale i pochybnosti o tom, kým vlastně je, nejistý ale spolehlivý pilot Wash a nakonec horký náklad v podobě výtečného a kultivovaného mladého lékaře Simona, který obětoval vše, aby unesl svou geniální sestru River ze spárů tajemných vládních vědců, konajících na ní pokusy více než podezřelé.
Stále o krok před pronásledovateli, stále na pokraji (hlavně finančního) vyčerpání, stále nebezpečně blízko smrti prolétá tento zajímavá směsice postav zaprášenými a temnými kouty vesmíru. Ne, nenajdete zde žádné mimozemšťany, zato ale dost klasicky prohnilých padouchů, plno čínských propriet, včetně poměrně častého nadávání v čínštině, a především dost a dost originálního dobrodružství. Serenity, to je jméno nejen lodi, ale i filmu, který o něco později ve stejné tvůrčí dílně vznikl a který rozvíjí děj seriálu. (Allegro.g.)

Amarus

Napotřetí jsem se konečně dostala přes úvodní bitvu. Musím uznat, že jsem cílová skupina. ---- Kouzelné, boží, s nenapodobitelnou atmosférou, krásnou hudbou, parádním nápadem a epesním obsazením. ()

jungewolf

Z tohoto seriálu jsem letos v červnu (červenci?) viděl jen jeden díl, takže můžu hodnotit jen ten díl : 4,5 * a 74 % . Dějem navazující film Serenity jsem brzy potom taky "sfouknul" v tv-bedně - jemu dávám 4 * a 70 % . ()

rashaverak

Efekty nejsou prilis dulezite, ale preci jen u scifi byvaji o kousek mene nedulezite nez u jinych zanru a ty zdejsi se v nekterych momentech velmi podobaji Cervenemu trpasliku, ano serialu ktery cast humoru stavel na tom ze efekty v nem byly natolik priserne az byly vtipne. Zde jsou ovsem mysleny zcela vazne. Herci jsou az na vyjimky naprosto priserni. Bojove sceny jsou na urovni Walker Texas Ranger, neda se na to divat. Dej je epizodicky, pozvolna se jim prolina hlavni linka, scenar ovsem velmi casto pracuje s nahodnymi okamziky, ke kterym dochazi v prihodnou chvili, coz z nej dela odpadni material. Obcas serial zachranuji vtipne momenty. Dalsi overhypnuty serial fanousky scifi, ktery kvalitou naprosto neodpovida svemu hodnoceni. Vzdano po ctvrtem dile a naprosto udesnem sermirskem souboji. ()

the_doctor

Pokud bych mel sestavit zebricek serialu, ktere bych po jejich predcasnem zruseni vratil na obrazovky, jednoznacne by byla na prvnim miste "svetluska" Firefly. Pro me zcela uchvacujici napad dat dohromady westernove prostredi a sci-fi. Podobne jako hvezdne valky skloubily stredoveke rytire a sci-fi, tak i Firefly stavi perfektne prokresleny svet, kde je prace cennou veci. Prihody jedne "obycejne" posadky byly co dil to perla a celovecerni Serenity to krasne cele uzavira. Moc pekne, Joss Whedon je bez debat tvurce kultovnich zalezitosti. Jen kdyby byla natocena aspon jedna cela plnohodnotna sezona s alespon nejakym koncem. ()

hiro14

Pre mna osobne vznikajuci sci-fi serial . Velmi mam rad vsetky postavy . Je tu aj nadherna hudba. Velka skoda ze je tu neuzavraty pribech . ()

Werner77

Výborná podívaná, výborné hlášky, myšlenka i provedení perfektní. Možná trochu naivní a idealistické. Seriál má spád a šťávu. Nebojí se řady kontroverzních témat. Viděl jsem jej již několikrát a pro fandu sci-fi je to „povinná četba“. A pokud nemáte nic lepšího na práci, doporučuji nakoupit nějakou snadno připravitelnou stravu, zatemnit a seriál shlédnout za jeden den. ()

Pute

Zajímavý nápad ale tak moc to připomíná jiné soap opery že nemůžu dát víc než **. A chvílema je to nehorázná "ptákovina". V některých dílech tak skřípe logika že to snad není možný sledovat za střízliva. ()

djrewerz

Výborný seriál. Trošku netradičné ale zato originálne sci-fi. Chytilo ma od prvého dielu. Skvelé obsadenie, skvelá hudba ... Veľká škoda, že nenatočili viac dielov. ()

schwejk

Vynikající seriál - skvělý nápad, skvělé provedení, skvělí herci. K úplnému pocitu blaha chybí snad jen dvě další série. Teprve po nich mělo přijít Serenity... ()

BloodyO

Seriál s výborným hereckým obsazením které snad už lepší být nemohlo, skvělý výběr hudby a v každém dílu zajímavá zápletka. Jediná škoda je že nevyšlo pokračování v seriálové podobě ale film Serenity také stojí za shlédnutí. Pro mě určitě jeden z nejlepších seriálů 95%. ()

gresa

nečekal jsem, že mě to takhle vtáhne, nečekal jsem, že si tak zamiluju VŠECHNY!! postavy seriálu (nakonec i tu otravnou River.. :-) ) tenhle seriál patří mezi to nejlepší, co jsem kdy viděl a nebojím se říct, že to neplatí jen pro pole sci-fi. možná je i dobře, že nebylo natočeno víc jak 14 dílů a jeden film :-) aspoň nesklouznul do průměrnosti a obrovské plus má tenhle seriál za to, že v něm nejsou žádní trapní mimozemšťani, ale poctiví (nemyšleno charakterově) lidé z masa a kostí - Serenity děkuji! ()

Mawete

8 let jsem čekal, než jsem se konečně odhodlal se do tohoto seriálu pustit. Chyba! Měl jsem si ho pustit hned po vydání a pak si ho pouštět pořád dokola, protože to za to opravdu stojí. Nepídil jsem se moc po tom, jaké důvody vedly studio k ukončení tohoto skvělého seriálu, takže se k tomu moc vyjadřovat nebudu, každopádně je to jeden z nejlepších seriálů jaké jsem kdy viděl a je mi opravdu líto, že se s vyjímkou Serenity ničeho jiného nedočkáme. ()

Nekdojiny

Na úvod prohlašuji, že zrušit tento seriál byl zločin proti filmovému umění! Musím se hodně krotit abych nehýřil eufemismy - doporučuji zhlédnout každému včetně těch kdo nemají rádi westerny, sci-fi, nebo Josse Whedona, ale pozor - v průběhu těch pár dílů se nahromadí tolik potenciálu, že by to slabšího člověka mohlo zabít nebo připravit o rozum, když seriál nečekaně skončí. Jednu dobu jsem dokonce uvažoval, že napíšu Jossovi dopis:), to bylo naivní, ale stejně by bylo fajn seriál vzkřísit, třeba s jinými herci, hlavně ten svět a zápletka jsou ohromě nevyužité. Vše ostatní už bylo řečeno...... ()

wray

K Firefly som sa dostal ako ku serialu ktory bol ospevovavny ako "kult", "originalny space western", a "stary dobry Joss Whedon sa vracia" - Este predtym som videl celovecerny Serenity a - no v pohode, ale nic extra. S Firefly to zacalo tiez podobne, prvych par epizod - hm, v pohode, ale nic extra. Ale potom si clovek na to nejak zvykne, oblubi si postavy (a ze je kazda vyborne vykreslena! neexistuje tam "slabsia" postava), dostane sa do toho deja, zacne ocenovat hudbu (a tak som ani nepretacal pociatocne titulky pred kazdou castou ako to obvykle v inych serialoch robim :))), este aj tu "sibnutu a otravnu" Summer si clovek oblubi, a ked to cele po jednej serii skonci tak je jasne ze to bola ozajstna perla medzi sucasnou scifi produkciou. Whedona je tam ozaj citit - hlasky, styl (kazda epizoda je "ina" - nielen dejom, ale aj tym ako je natocena), rovnovaha medzi dramou a komediou - proste vynikajuce. Davam plny pocet lebo tak to citim, ale mam taky neurcity pocit ze keby teraz - s par rocnym oneskorenim vznikla druha seria uz by to nemuselo byt tak dobre. Ano - chyba mi este aspon 5 serii - chcem viac z Firefly sveta, a pribehov jeho postav, ale zaroven - myslim ze je to kultom aj preto ze skoncil ako skoncil :) Tak ci onak - ak Vam teda nevadi ze to "nijak" neskonci, urcite doporucujem! ()

brodži

Dlouho , hodně dlouho trvalo než jsem si zvykl na kombinaci sci - fi a country. Ale v jádru se mi to docela líbilo. Bohužel mě strašně mrzí, že je v tomto seriálu spousta otazníků. Kdo byl ten pastor? Jak to nakonec dopadne s River? Jak to dopadne mezi Simonem a Kalley? Toto mě hodně zklamalo, že tvůrci seriálu to nedokončili. Ke konci mě to začínalo bavit. Jen to kazí celkový dojem. 4* ()

popo666

Tri casti. Viac som nevladal. V seriali nebolo nic, co by ma donutilo ho sledovat nadalej (efekty, postavy, herci, pribeh, proste nic). A teraz sa dozveda, ze navzdory dobremu hodnoteniu sa ani nedokoncilaprva seria. ()

bezdiakritiky

"každý člověk, kterému někdy postavili sochu, byl svým způsobem zkurvysyn...." skvělá hudba, ostruhy chřestí po vyprahlých planinách nelítostného vesmíru, banditi před váma a za váma a ti nejprohnanější si říkají -producenti. škoda zrušení. film za jednotlivýma epizodama jen raněně pokulhává. ()

Joss Whedon prolomil mlčení

Joss Whedon prolomil mlčení

18.01.2022

Je to zhruba rok, co jsme psali sérii článků na téma pozadí vzniku filmové Ligy spravedlnosti, kde po odchodu Zacka Snydera vznikl obří střet mezi hercem hercem Rayem Fisherem a zastupujícím… (viac)

Matthew McConaughey se ztratí v Karibiku

Matthew McConaughey se ztratí v Karibiku

01.02.2017

Když se řekne Serenity, řada si lidí si vybaví filmové zakončení seriálu Firefly. Od téhle klasiky ale uběhla řada let, takže si může "vyrovnanost" půjčit do názvu zbrusu nový projekt. O co přesně… (viac)

Seth Rogen jako Drake ve filmovém Uncharted?

Seth Rogen jako Drake ve filmovém Uncharted?

03.07.2013

Tak to asi není představa, kterou by s producenty ze Sony a firmy Naughty Dog sdílelo mnoho fanoušků. Ti si v roli videoherního lovce pokladů Nathana Drakea odjakživa představovali Nathana Filliona.… (viac)

Joss Whedon má chatu v lesích

Joss Whedon má chatu v lesích

10.07.2008

A v ní, jak jinak, straší. Tvůrce megaúspěšné Buffy a rychle stopnuté, ale přesto kultovní Firefly, startuje v lednu na Foxu nový seriál Dollhouse (Eliza Dushku jako členka party mladých lidí, kteří… (viac)