Firefly

• USA Firefly
USA, (2002–2003), 10 h 51 min (Minutáž: 42–86 min)

Tvorcovia:

Joss Whedon

Kamera:

David Boyd

Hudba:

Greg Edmonson

Nathan Fillion, Gina Torres, Alan Tudyk, Morena Baccarin, Adam Baldwin, Jewel Staite, Sean Maher, Summer Glau, Ron Glass, Zac Efron, Mark Sheppard (viac)

Serenity je loď třídy Firefly a její kapitán se jmenuje Malcolm Reynolds, ale nikdo mu neřekne jinak než Mal, což je vlastně latinsky „špatně“, ale co na tom. Tvůrcem seriálu je JOSS WHEDON, který předtím spáchal seriál BUFFY, PŘEMOŽITELKA UPÍRŮ Ve Firefly Whedon namíchal space operu s výraznými dějovými i charakterovými prvky westernu tak umně, že se toho producenti převelice polekali a pro jistotu seriál po 14-ti epizodách zrušili.
Firefly se odehrává několik let po prohrané válce Nezávislých proti rozpínavé Alianci. Na straně Nezávislých bojoval i kapitán Malcolm Reynolds a jeho první důstojnice Zoe. Po prohrané bitvě u Serenity se ale válka definitivně zvrtla a Mal zatoužil po jediném: když nemůžu mít opravdovou svobodu, chci mít alespoň loď, neregistrovaný vrak, a s ním na hranici samé galaxie mimo dosah centrální vlády shánět kšeftíky, které byste za legální mohli označit jen stěží… Ano, posádka Serenity je hrstka psanců na hraně či spíš za hranou zákona, v klasicky westernovém duchu, včetně všech atributů žánru western: ať už jde o oblečení, zbraně, častý výskyt koní, dobytka, typických padouchů i nefalšovaných zápletek jak vystřižených z divokého západu.
Žánru odpovídá i rozpolcenost a tajemnost posádky kapitánovi lodi: bezvýhradně prodejný žoldák Jayne, mladičká mechanička Kaylee, která jediná dokáže udržet Serenity pohromadě, luxusní společnice Inara, pronajímající si jeden z lodních raketoplánů, pastor Book, vnášející na loď dar víry, ale i pochybnosti o tom, kým vlastně je, nejistý ale spolehlivý pilot Wash a nakonec horký náklad v podobě výtečného a kultivovaného mladého lékaře Simona, který obětoval vše, aby unesl svou geniální sestru River ze spárů tajemných vládních vědců, konajících na ní pokusy více než podezřelé.
Stále o krok před pronásledovateli, stále na pokraji (hlavně finančního) vyčerpání, stále nebezpečně blízko smrti prolétá tento zajímavá směsice postav zaprášenými a temnými kouty vesmíru. Ne, nenajdete zde žádné mimozemšťany, zato ale dost klasicky prohnilých padouchů, plno čínských propriet, včetně poměrně častého nadávání v čínštině, a především dost a dost originálního dobrodružství. Serenity, to je jméno nejen lodi, ale i filmu, který o něco později ve stejné tvůrčí dílně vznikl a který rozvíjí děj seriálu. (Allegro.g.)

Cejny

Hodně zajímavé sci-fi, ve kterém dochází k propojení s westernem, což samo o sobě musí budit velký zájem. Seriál jsem si oblíbil, jen škoda, že se nedočkal více pokračování, ale na druhou stranu byl ukončen pěkným filmem. ()

BMAJTZ

Asi po dvou nebo vlastně třech letech jsem se opět vrátil k jednomu z nejlepších sci fi seriálů (jestli né vůbec nejlepšímu), které jsem kdy viděl a upřímně řečeno dost pochybuji, že někdy uvidím lepší. Největší síla Firefly je totiž v její originalitě. Už samotná premisa seriálu westernové sci fi tady nikdy předtím nebyla. Jde o seriál který velice málo sází na žánrová klišé a většinou chování hlavních hrdinů překvapí. Hraje se zde totiž velice tvrdě a mnohdy i nečestně. Když je protivník příliš silný na pěstní souboj, hrdina si to uvědomí a nemá problém tasit zbraň a bez zdlouhavého vysvětlování i vystřelit. Tenhle drsný přístup se v seriálech obecně vůbec nevidí a člověka napadá, že by se v podobné situaci víceméně zachoval podobně. Tohle je myslím hlavní síla tohoto seriálu na nic si nehraje a snaží se vypadat realisticky, pokud to o sci fi seriálu lze vůbec říct. Pravda je, že ani tak není tento seriál bez poskvrny a nějaké ty otřepané momenty se přeci jenom najdou, ono to víceméně asi ani jinak nejde, ale těch dobrých momentů je pořád víc. Přestože jde pouze o 14ti dílnou sérii, každý z dílů přinese tolik zajímavých nápadů ze kterých by mohli těžit klidně dva celovečerní filmy, po téhle stránce není co vytknout. Mno a hrdinové, nebo posádka Serenity chcete li, je naprosto skvělá, jsou zde totiž všechny potřebné charaktery jejichž psychologie je jasně daná a do děje vždy zapadá. Pokud člověka neudrží u seriálu tohle tak už zbývá jenom komediální prvek. Joss Whedon se skutečně snažil a do každého dílu vpustil pouze dostatečné množství vtipů, které při sledování nijak neruší a ti i přes to, že mnohdy nějaký vtip přeruší poměrně napínavou scénu. Mno abych z tohoto komentáře nedělal žádnou slohovou práci, řeknu jen, že Firefly je skutečně výjimečná a vždy se k ní rád vrátím. Jedinou věc co asi nikdy nepochopím je, jak mohl být někdo tak tupý a tenhle seriál zrušit takhle brzy. ()

vitekpe

Kdybych nevidel sestej dil s bohyni Christinou, tak bych asi plny pocet neudelil. Ale takhle proste nemuzu jinak. Jeden z nejlepsich serialovych dilu, ktere jsem snad kdy videl. Neskutecne vtipny a takova krasa navic... :-) Jinak je tenhle serial pomerne dost zabavnej, prestoze nijak objevnej. Resp. prostredi scifi-westernove je sice moc fajn, atmosfera trosku ala "Han Solo", ale dej je jinak serialovy standard. Kazdopadne serial doporucuju vsem, prestoze prvni, rozjezdove dily, je nutne proste trosku "vydrzet". ()

Frankie

Sci-fi seriál vzdálený plastovým a obrazově vyžehleným projektům typu Star Gate či Star Trek, zasazený do špinaveho a nelítostného světa daleké budoucnosti spojující klasický galakticky rozmáchlý svět a atmosféru pozdní průmyslové revoluce 19. století. Každý člen posádky lodi Serenity je výborně charakterově načrtnut, utíká z různých důvodů před svoji minulostí a proto se divák s těmito nevyrovnanými hrdiny brzy ztotožní. Velký rozdíl oproti jinému televiznímu projektu Josse Whedona, průměrné a teenagerskému publiku poplatné, Buffy, přemožitelce upírů. Pouhých patnáct dílů je skutečně na potenciál tohoto seriálu málo, na druhou stranu se tento seriál neměl čas zkazit a nezbývá než doufat, že připravovaný celovečerák z tohoto prostředí udrží nastavenou kvalitu a obohatí svět Firefly o nové motivy. ()

killjezor

Geniální dílko geniálního Josse Whedona. Kombinace space opery a westernu je nepochopitelá, ale Joss dokazuje, v čem je mistr, včetně výborného, inteligentního humoru. Bohužel nemusí sednout všem. Škoda, že nevznikly další díly, díky nepochopení sponzora. ()

Kracken

Velmi příjemný seriál kombinující western a sci-fi. Velmi zábavný, originální a překvapující. Postavy, hudba, scénář, hůmor a akce vytváří dohromady jednu skvělou, nezapomenutelnou podívanou. Rozhodně jeden z těch lepších sci-fi seriálů co jsem kdy viděl. ()

Ivusha

Perfektní stylizace ala western z tohoto sci-fi seriálu udělala skvost a odvážím se říct, že už i legendu. Zamilovala jsem se hned po prvním dílu. Možná to bude i tím, že už jsem kdysi viděla Serenity - film, který na seriál navazuje. Ovšem nedokážu pochopit, že si seriál v televizi nezískal své fanoušky a musel být po čtrnáctém dílu zrušen. Celkově je totiž vyvážený, má od všeho trochu - dobrodružství, napětí, humor i love story ve správných dávkách, tudíž by měl uspokojit snad každého. S hlavními hrdiny jsem to měla ze začátku trochu složité - třeba Ginu Torres jsem znala jako záporačku a Jewel Staite mi vyloženě vadila v Atlantis... ale musím říct, že jsem začala tát už asi ve druhém díle a všechny hlavní hrdiny jsem si oblíbila. Prostě nemám co vytknout... snad jen, že to má tak zatraceně málo dílů! A já teď nedokážu rozhodnout, který seriál to nahradí v mé top ten. ()

BluT

Taková škoda, že nejsou další díly. Firefly mě dostal hned po pilotu a každym dílem mě překvapoval. Prostě co epizoda, to jeden skvělej ucelenej zážitek. ()

Han22

Vesmírná loď Serenity třídy Firefly putuje vesmírem, občas se objeví na novém světě, občas narazí na jinou loď - ale jinak je všechno jinak. Zaprvé vesmíru vládne Aliance, nejsou zde žádní mimozemšťani, jen lidské kolonie a nezávislé světy. Vesmír je velice zajímavý - na centrálních planetách se ocitáme v klasických sci-fi lokacích plných naleštěných a moderních technologií, ale na chudých okrajových planetách nic z toho nenajdeme, jednoduše proto, že místní na to nemají peníze. A tak když přiletí hrdinové na nějakou zapadlou planetu, nasednou na koně, nasadí kolty a ocitají se v +/- westernovém prostředí. Je to velice osvěžující a originální, protože odpadají věčné papundeklové kulisy (ala Star Trek) nebo jedna vesnička nebo les (ala Stargate). Je to jak v reálu - někde jsou mrakodrapy, ale jinde se žije v chatrčích z hlíny. No a zadruhé - posádka nejsou žádní naivní hrdinové a altruisti, ale skupina lidí, která si vydělává jak umí - tedy převážně zlodějnama. Posádku si stejně jako svět brzo zamilujete - kapitán Reynolds, bývalý válečný hrdina, který se považuje za grázla, ale je to čestný chlap, holčičkovská strojnice Kaylee, drsná zástpukyně Zoe a její uťáplý manžel a pilot Wash, natvrdlý, drsný a zrádný žoldák Jayne, noblesní Společnice (nechte se překvapit) Inara, tajemný pastor Book, škrobený doktor Simon a jeho bláznivá sestra River. Všichni mají mezi sebou zajímavé vztahy a ty seriál řeší, aniž by to bylo nějak nudné. A přestože se Firefly vysmívá klišé jak může (SPOILERY NEČÍST přiklad 1: posádka v jednom díle ukradne drahocennou zbraň, aby ji pak v dalším díle nemohla prodat; příklad 2: když loď přepadne psychopatický lovec odměn, celou dobu čekáme, až zasáhne Jayne, ale ten vše prospí), pořád jede naštěstí v klasických kolejích dobrých příběhů, zábavy a dobrodružství. Narozdíl od pro mě nekoukatelné Galacticy. ()

Seti

Whedon stvořil skvělý sci-fi seriál kombinující různé žánrové prvky, které dohromady tvoří zábavný a zajímavý svět, jež mě naprosto pohltil. Jak už jsem napsal u Serenity, tak hlavní přednosti představují bezpochyby postavy a špinavé "westernové" prostředí okrajových planet a vůbec celý stvořený vesmírný systém. Každý díl přináší vesměs napínavý příběh (nikdy bych nevěřil, že ve sci-fi narazím na horší nepřátele než jsou Borgové), prošpikovaný hláškami a charismatem kapitána Reynoldse a celé jeho posádky. Věčná škoda, že Whedon nedostal víc času pro rozvinutí jakýchkoliv dějových linií. Firefly je další závislost, ze které se budu chvíli vzpamatovávat, a ke které z mé strany směřuje jen jediná a všeobecně známá výtka :-) ()

Wimy

Od toho seriálu jsem nic nečekal a taky jsem o něm nic nevěděl, jen to, že má vysoké hodnocení. Po pilotním dílu jsem nebyl přesvědčen o kvalitách Firefly. Ale následující díly plné zajímavých událostí posádky lodi v čele s Malem a sympatickou Kaylee mě donutili, věnovat tomuto seriálu víc času, než bych chtěl. Celkově na mě působí seriál velice příjemně, protože mám Sci-Fi rád a propracované postavy mi kompenzují horší technickou stránku. 4,5* ()

Nassau

Poměrně netradiční sci-fi seriál z prostředí divokého vesmíru. Joss Whedon vytvořil hodně zvláštní spojení sci-fi a westernu, které ve výsledku funguje a navíc to člověku nepřijde vůbec divné. Věčná škoda, že byl seriál zrušen. Potenciál byl obrovský. (85%) ()

Mistickzz

Keď so začínal s Firefly, vôbec som nevedel, čo očakávať. Chvíľu mi trvalo, než som mu prišiel na chuť, ale teraz po poslednej epizóde neľutujem. Škoda, len že autori skončili hneď pri prvej sérii a v podstate nič nevysvetlili, budem si musieť pozrieť Serenity. Bola to super jazda vesmírom, s krásnymi ženami (Do River som sa neskutočne zaľúbil), popiči hláškami a skvelými zážitkami. 90% ()

adam9

Podle mě až moc přehnaný kult z úst těch nejzarytějších fanoušků. Celkový koncept je nakoktejlovaný velice dobře. Vesmírná kovbojka okořeněná místy až zabijáckým humorem - za to má u mě Whedon největší plus. Nathan Fillion je král, Adam Baldwin rovněž, jen škoda, že Christina Hendricks byla pouze ve dvou dílech, ale bohužel to je pochopitelné vzhledem k tomu, že byla jenom jedna řada. K Foxům se vyjadřovat opravdu nemá cenu, dokurví vše, jak jen mohou. Největší výtku mám (a to vlastně s Foxem trochu souhlasím) v určitých situacích, kdy se z Mala i Jayna stávají hodně nemilosrdné, kruté a temné mr*ky, což mi prostě vzhledem k jiným situacím a právě té humorné stránky jaksi vadí. U Firefly se nejde nudit, a i když mám určité výhrady, nelze Whedonovi upřít fakt, že vytvořil opět něco geekovsky báječného a nezapomenutelného. NEJOBLÍBENĚJŠÍ POSTAVY: Malcolm, Jayne, Saffron. ()

Chmur

Tak dějově to žádná hitparáda není. Dokonce ani to kombinování westernu a sci-fi mě nějak zvlášť nenadchlo. Kulisy vypadaj jak z papundeklu. Co se ale nadmíru povedlo, byl výběr herců. Ta chemie mezi nimi funguje na jedničku. Díky tomu, a celkem dobře napsaným dialogům, je seriál příjemná oddechovka. Postavy jsou různorodé a velmi zábavné (až na Inaru, ta je opravdu nudná a v celé sérii v podstatě naprosto zbytečná). Škoda jen, že natočili 14 dílu. Ještě pár k nějakému smysluplnějšímu uzavření by seriálu opravdu slušelo. ()

iXtr3m3

Sci-fi a western dokopy? Že som sa zbláznil? Ja nie, ale tvorcovia tohoto počinu asi áno. Ale čudujte sa svetu, ono to nielenže funguje, ale dalo to vzniknúť kultu tak mocného, že aj po rýchlom ukončení seriálu si svet vydupal plnohodnotné kino ukončenie, čo nemá nikde inde obdoby. Presvedčilo vás to? Ak nie, máte čo ľutovať. ()

Milano33

Seriál Firefly je ďalším honosným klenot geniálneho Jossa Whedona. Ide o vzrušujúcu podívanú plnú epických questov, ktorá v sebe kombinuje žánry Sci-Fi a Westernu. Kvalitne napísané postavy si ihneď zamilujete, predovšetkým postavu Malcolma Reymondsa. Hraje ho fantastický Nathan Fillion, ktorý tu podáva nezabudnuteľný výkon. Práve on prepožičal tejto Malovi jeho charizma a šarm. Ani parádny humor, úžasný sarkazmus a božie hlášky nechýbajú. V tomto seriály je vidieť to srdce, ktoré do toho Joss vložil. Jednoducho masterpiece! Preveľká škoda, že tento neskutočný počin zrušili po jednej sérii. Našťastie sme sa dočkali slušného zakončenia v podobe filmu Serenity, ktorý tiež odporúčam. ()

Joss Whedon prolomil mlčení

Joss Whedon prolomil mlčení

18.01.2022

Je to zhruba rok, co jsme psali sérii článků na téma pozadí vzniku filmové Ligy spravedlnosti, kde po odchodu Zacka Snydera vznikl obří střet mezi hercem hercem Rayem Fisherem a zastupujícím… (viac)

Matthew McConaughey se ztratí v Karibiku

Matthew McConaughey se ztratí v Karibiku

01.02.2017

Když se řekne Serenity, řada si lidí si vybaví filmové zakončení seriálu Firefly. Od téhle klasiky ale uběhla řada let, takže si může "vyrovnanost" půjčit do názvu zbrusu nový projekt. O co přesně… (viac)

Seth Rogen jako Drake ve filmovém Uncharted?

Seth Rogen jako Drake ve filmovém Uncharted?

03.07.2013

Tak to asi není představa, kterou by s producenty ze Sony a firmy Naughty Dog sdílelo mnoho fanoušků. Ti si v roli videoherního lovce pokladů Nathana Drakea odjakživa představovali Nathana Filliona.… (viac)

Joss Whedon má chatu v lesích

Joss Whedon má chatu v lesích

10.07.2008

A v ní, jak jinak, straší. Tvůrce megaúspěšné Buffy a rychle stopnuté, ale přesto kultovní Firefly, startuje v lednu na Foxu nový seriál Dollhouse (Eliza Dushku jako členka party mladých lidí, kteří… (viac)