Po úspešnom ukončení štúdia usporiadajú Benovi rodičia znamenitý večierok, na ktorý pozvú i blízkych priateľov Robinsonovcov. Neskoro v noci poprosí atraktívna pani Robinsonová Bena, aby ju odprevadil domov a rafinovane ho zvedie. Keď sa však mladý muž zaľúbi do jej pôvabnej dcéry, zmení sa na pomstychtivú fúriu. (oficiálny text distribútora)

kapibara

Ta scéna s polibkem a následným vyfouknutím cigaretového kouře je nezapomenutená,stejně jako Dustin Hoffman a písnička o slečně Robinsonové od Simona a Garfunkela. ()

dehlie

krásny, krásny film plný famóznej hudby simona a gurfunkela s mladým dustinom huffmanom, mrs. robinson anne bancroft a krásnou katharine ross. legenda. ()

Klay

Prarodič dnešních romantických komedií. Film bez výraznějších hluchých míst, ale taky bez nějakých silnějších. Není to hloupé, jak si dnešní zástupci žánru snad přímo žádají. Vtipy jsou povedené, i když nejsou z těch, u kterých se budete popadat za břicho, k pohodové atmosféře filmu to přesně sedí, stejně jako písničky a sympatický flegmatický trouba Hoffman. Výjimečnost tohohle dílka mi ale uniká. ()

Pájusha

Bacha, tento komentář obsahuje spojlery! Dustin Hoffman si zde krásně zahrál přerod z vystrašeného, nejistého, dvacetiletého mladíka v bezohledného hajzlíka. A kdože za to může? Jedna žena ve středních letech, žena, která ví že je přitažlivá a přesně ví, co chce-jeho! Skutečně miluju tu scénu, kdy Anne Bancroft alias paní Robinsonová konečně dosáhne svého-její výraz v tu chvíli mluví za vše. Nutno ale říct, že mladíček, kterého Hoffman ztvárnil, mi není ani trochu sympatický. Nevyrovnaný, psychicky labilní, naprosto posedlý dcerou ženy, jež ho svedla. Dělá vše možné, aby svou Elaine získal. Sleduje ji na každém kroku. Opravdu ale nechápu ty, kteří tvrdí, že tento film je lovestory s happyendem. Vždyť dva mladí lidé sedí v autobuse neznámo kam. Slečinka má na sobě ještě pořád svatební šaty. Zpočátku vypadají šťastně. Ale pak…pomaličku se úsměv vytrácí. Ani se na sebe nedívají. A když, tak druhý pohled neopětuje. Oba hledají stabilitu, kterou ale u toho druhého naleznou jen těžko. Dochází jim, že něco je špatně. Ale co? Krásný konec s otazníkem… ()

Mouzon

Pět hvězdiček, to je jasné... Ale proč? Absolvent mi jako čerstvému abiturientu přesně kápl do noty. Ten pocit Bena Braddocka, mít všechny úkoly úspěšně za sebou a přesto nejasnou budoucnost před sebou, plně chápu. Kdybych neměl ve svých top filmech v profilu na CSFD plno, hned by tam letěl, proto tak činím alespoň touto cestou a v cinefilské komoře svého srdce ho budu nosit na předních příčkách... Dost ale rozplývání se, začínám být moc osobní. Když ale ono to jinak nejde, než se rozplývat a být osobní. Chtěl bych proto Miku Nicholsovi poděkovat za další mimořádný (po Virginii Woolfové...) zážitek, který mne naplnil dobrou náladou a ukázal mi, jak vypadá ve skutečnosti film, který si vás omotá kolem prstu ani ne za pět minut... Naprosto bombová režie vede snímek lehce s noblesou baletního čísla a vypráví příběh, který je tak křehký, jako by byl ze skla. Zároveň je vybroušený jako diamant a přijde mi, že s věkem uzrál jak to víno. Vůbec, Absolvent mi přijde jako jeden z nejlépe řemeslně udělaných filmů, co jsem kdy viděl. Ať už genialitu tohoto díla umocňuje použitá symbolika, nápaditá kamera a obraz obecně nebo zvuková stránka (za všechny případy se asi každému vybaví scéna, ve které Ben a Elaine sedí v autě, jedí a snaží se o rozhovor, ale do uší jim hraje hudba ostatních řidičů). Dustin Hoffman zde ve svém uzlíčku nervů předvedl parádní zářez ve své kariéře, a vedle autisty a vysolárkovaného producenta se do mé paměti (a především srdce) zapsal i tímto výkonem. Za Katharine Ross nešlo jinak než bojovat... Anne Bancroft byla na zabití, ale rovněž z ní člověka bolelo u srdce... A kvůli té scéně, ve které se promění v ježibabu a začne mu ničit život, bych tenhle film kromě Komedie/ Drama/ Romantický klasifikoval i jako horor z prostředí partnerských vztahů... A jen takové malé P.S. - už zde někdo vyzdvihoval hudební složku filmu? Ano? V tom případě to činím rovněž... ()

chim.chim

Klasická romantika. Ben je takový ten správný synáček zazobaných snobů a budoucnoust, kterou mu jeho rodiče vybrali, se mu moc nezamlouvá a tak trošku revoltuje. Nejkrásnější byl závěrečný útěk. A do toho nádherná hudba Simona a Garfunkela, bez které by Absolvent nebyl tím, čím je. ()

gocatgo

Kdo z nás nikdy neměl / nechtěl starší zadanou ženskou? Kultovní film s Hoffmanem v hlavní roli, ve které přesvědčivě hraje zakřiknutého studentíka, stejně jako mladýho frajera, který si jde vzít co je jeho. Jeho road trip v červený Alfě Romeo, zakončený legendární scénou v kostele je jedním z vrcholů toho, co filmový pásek kdy nabídl. A šestá hvězda za soundtrack. Lahůdka ()

simply

Dustin Hoffman je jako nesmělý Benjamin vtipný a zároveň neodolatelný. Myslím, že toto je jedna z jeho životních rolí, neli nejvýraznější. Navíc ostatní herecké výkony jsou taktéž skvělé, všechno nádherně podkresluje hudba Simona a Garfunkela...Prostě kultovní film... ()

sona123

Ach ty rodiče! Kdyby aspoň někdy poslouchali své děti, i ty přerostlé, namísto prosazování svých zájmů. Ach ty ženy, jak si dovedou pohrát s muži, i těmi čerstvými, co jsou ještě kluky. Ach to dospívání, které může být velmi nesnadné a jeden se v něm snadno ztratí. A ach ta láska, která je někdy nevyzpytatelná, nepochopitelná a neuchopitelná....a pak - ach ten Dustin, Simon a Garfunkel, Nichols jako režisér. Konečně jsem si našla čas na tenhle skvost a stálo to za to. Výtečné. ()

Ollie235

Když jsem se po projekci dozvěděl, že je Absolvent film z roku 1967, nemohl jsem uvěřit. Je neskutečné, jak i po těch 45 letech dokáže zapůsobit. Ale vlastně proč by nemohl? Takový příběh snad zestárnout nemůže, Hoffman je prvotřídní herec, který i ve 30ti dokáže věrohodně zahrát naivního mladého kluka a hudba Simona a Garfunkela se bude poslouchat po další desítky let. Jediné, co mohu vytknout jsou místy nudné pasáže, za které tu hvězdičku strhnout musím - i tak jsou z toho ale velmi solidní 4*. ()

fredisek

Nejčistší a nejupřímnější (a možná nejzamilovanější) lovestory s úžasnými dialogy a nezapomenutelným soundtrackem a do detailu dotaženým stylem. ()

Nethar

Dlouho jsem Absolventa míjel, dlouho jsem ho odkládal. A byla to škoda, protože je to povedený film. Takové odlehčené drama, hlavně komedie, i když úplně romantická komedie dnešních časů bych tomu neříkal. A hlavně samozřejmě výborný Dustin Hoffman. ()

Garch

"Řeknu Ti jediné slovo: Plasty". Ben dostává dobře míněné rady do života, prožívá opravdové zkoušky dospělosti a (spoiler) dobře to dopadne ;-) ()

matmanX

Absolvent je jedním z mých nejoblíbenějších filmů. Je tak úžasně nabitý energií, kreativními nápady a drzostí, které ale nikdy nepůsobí samoúčelně a vždy se vztahují k vyprávění příběhu a charakterizaci postav. Samotné téma vztahu studenta se starší vdanou sousedkou muselo ve své době vyvolat nějakou kontroverzi, ale rozhodně není hlavním a jediným tématem filmu. Je to v prvé řadě příběh o dospívání v povrchním světě, o samotě, o touze bouřit se proti zdánlivé idylce nalajnovaného rodinného života. Ale jak zjišťují hrdinové na konci filmu, každá revoluce má své následky. Hudba Simona a Garfunkela dodává filmu melancholický tón, který skvěle charakterizuje Benjaminovo odcizení od společnosti, ve které žije. Střih a kamera jsou expresivní a vynalézavé. Používají se v nich výrazné postupy, které nám pomáhají vcítit se do postav. Napjaté scény používají extrémně rychlý střih, nebo naopak dusí postavy dlouhým záběrem. Objevují se hry s vnitrozáběrovým rámováním a neostrostí. Asi nejdokonalejší souznění všech částí stylu je v montáži aféry Benjamina s paní Robinsonovou. Ben vychází z ložnice motelu do kuchyně svých rodičů, skáče do bazénu a místo na lehátko dopadá na paní Robinsonovou. Jeho dvojí život se slívá do dlouhé, nejasné představy. ()

Zemřel režisér Mike Nichols

Zemřel režisér Mike Nichols

20.11.2014

Ve věku 83 let nás opustil Mike Nichols, režisér Absolventa, Kdo se bojí Virginie Woolfové? nebo Hlavy 22. Berlínský rodák se dostal do Ameriky v roce 1938 a po čase zjistil, že jej láká dramatické… (viac)

Tentokrát bez koně Kevine!

Tentokrát bez koně Kevine!

12.02.2005

Kevin Costner přesedlá ze hřbetu westernu na hřbet komediální. Konkrétně půjde o film RUMOR HAS IT zkušeného režiséra Roba Reinera (Misery). Kevin spolu s další hollywoodskou star Jennifer Aniston… (viac)