Star Trek: Enterprise

• USA Star Trek: Enterprise (viac)
USA, (2001–2005), 68 h 44 min (Minutáž: 42–92 min)

Scott Bakula, John Billingsley, Jolene Blalock, Dominic Keating, Anthony Montgomery, Linda Park, Connor Trinneer, Vaughn Armstrong, Gary Graham (viac)

Píše se 22. století, což je skoro sto let před tím, než James T. Kirk zaujme své místo v pionýrských dobách prozkoumávání vesmíru. Lidé ještě nemají k dispozici štíty, Federace dosud neexistuje, mezihvězdné transportéry se používají pouze pro přepravu nákladu. Za těchto podmínek se do vesmíru vydává posádka první lodi, jíž velí kapitán Jonathan Archer, prototyp kapitánů hvězdné flotily, kteří teprve přijdou; je statečný, zvídavý, dychtivý a odváží se tam, kam člověk dosud nevkročil. Na rozdíl od ostřílených důstojníků 24. století, které hned tak něco nepřekvapí, posádka ENTERPRISE dává najevo údiv, vzrušení i obavy z podivných věcí, s nimiž se setkává. Hvězdné mapy jsou prozatím většinou prázdné a oni musí prokázat, že jsou připraveni na život v hlubinách vesmíru. (oficiálny text distribútora)

Recenzie používateľa noriaki k tomuto seriálu (98)

Zadrženi (2002) (S01E20)

Průměrná epizoda která nikam neposune ani děj, ani charaktery, ani nerozšíří znalosti o vesmíru. Nuda, nuda, šeď, šeď. ()

Osamělý hlas (2002) (S01E21)

Každý má svou hranici co je pro něho už nepřijatelné. Pro mě je to tohle. Poznávat cizí druhy, no dobře. Kamarádit se s nimi, to taky. Ale tohle po mě prosím nechtějte. Á propos, vsadím se, že planeta na konci byla původně plná stromů, srnek a veverek. ()

Padlý hrdina (2002) (S01E22)

Ukázková Star Trekovská epizoda. Má zajímavé postavy, morální ponaučení, napětí i nosný děj. Konec šel vyřešit trochu lépe, než průhledným hraním o čas. ()

Napříč pouští (2002) (S01E23)

Volejbalová scéna z Top Gunu dostala vážného konkurenta. Měl jsem pokušení přidat hvězdičku za Clancyho Browna. Nikdy se nepropracoval do Hollywoodské první ligy, ale hrál ve víc klasikách, než lecjaký slavný herec. ()

Dva dny a dvě noci (2002) (S01E24)

Posádka si užívá zaslouženou dovolenou, ale pro málokoho to bude příjemný zážitek. John Billingsey přehrával, Dey Young naopak opět potěšila. ()

Rázová vlna, část 1. (2002) (S01E25)

Dvojdíl na pomezí první a druhé sezóny se točí okolo Časové studené války. Ani dostatek prostoru a zabrouzdání do hlubší mytologie mě nepřesvědčilo, že jde o nosnou vyprávěčskou linii, tím méně že by Enterprise vůbec nějakou potřebovala. Xindi stačí. ()

Rázová vlna, část 2. (2002) (S02E01)

Carbon Creek (2002) (S02E02)

Oblíbená zápletka o kontaktu s méně vyspělou civilizací, tentokrát z druhé strany. T'Pol umí poutavě vyprávět, jenže její "vynález co změní svět" vymysleli někdy jindy a jinde. ()

Minové pole (2002) (S02E03)

Jeden z nejlepších dílů seriálu, sloužící jako uchutnávka před excelentní čtvrtou sezónou, která se podobnými epizodami jen hemží. K dokonalosti jí chybí jen větší tlak ze strany Romulanů. ()

Konečná (2002) (S02E04)

Po luxusní thrillerové epizodě přichází podobně výborná paranoidní. Kdyby byl Star Trek hororový seriál, klidně by se tam něco podobného mohlo objevit, a ani by nebylo potřeba příliš upravovat scénář. ()

Noc na ošetřovně (2002) (S02E05)

Zatím asi nejslabší epizoda seriálu. Rozháraná, neukotvená a s jalovým námětem. Scéna z pohřbu je skoro na odpad. Tu samoúrážecí rasu útlocitnou jako průměrný aktivista, už doufám nikdy neuvidím. ()

Nájezdníci (2002) (S02E06)

Klingoni jsou starobylá rasa válečníků s přísným kodexem a bohatou mytologií. S Federací válčili dvakrát a dvakrát ji přivedli na okraj porážky. Proto mě mrzí, když se k nim přistupuje stylem TOSky, tedy jako k tupým primitivům, kteří si troufají jen na slabšího. Za to dávám hvězdičku dolů. ()

Sedmý (2002) (S02E07)

Slušná kriminálka se dvěma silnými příběhovými liniemi. Menos je ten nejzvláštnější - respektive nejnormálnější Vulkánec, jakého jsem kdy viděl. ()

Komunikátor (2002) (S02E08)

Vzdálený příbuzný TOSkové epizody Patterns of Force, ale s podstatně menšími sázkami. Chybí mi díly, v nichž jde minimálně o záchranu celé planety. ()

Singularita (2002) (S02E09)

Šlo to natočit jako komedie, šlo to natočit jako psychologické drama. Režisér si vybral kompromis a na zážitku se to nutně projevilo. I tak vznikla jedna z lepších epizod. Posedlý doktor Phlox je opravdu děsivý, posedlý Tucker je pořád sympaťák. ()

Pára nad hrncem (2002) (S02E10)

Mám rád tyhle paranoidní epizody. TOSka je prakticky neměla, TNG jimi úzkoslitivě šetřila, ale ENT jimi naštěstí oplývá. Škoda jen, že jsem odhadl pointu už někdy v polovině. ()

Cenný náklad (2002) (S02E11)

Romanticky laděná epizoda poskládaná z několika notoricky známých zápletek a hrstky klišé. Scéna z vulkánským soudem je příšerná. Cokoliv v bažině je naopak hodně fajn. ()

Na obslužné lávce (2002) (S02E12)

Lehce klaustrofobní epizoda s několika zvraty a exotickým prostředím. Naštvaná T'Pol je skvělá. ()

Svítání (2003) (S02E13)

Události na povrchu jsou trochu uspěchané a nakašírované, ale vcelku uvěřitelné. Tuhle planetární soustavu bych někdy rád navštívil, i kdyby to mělo být jen ve filmu. ()

Stigma (2003) (S02E14)

Dějová linie s T'Pol mi přišla nosnější a pro další vývoj posádky důležitější, ale ani ta druhá není jen do počtu. Začátek kratší série excelentních epizod. ()

Zemřel herec Dean Stockwell

Zemřel herec Dean Stockwell