Star Trek: Enterprise

• USA Star Trek: Enterprise (viac)
USA, (2001–2005), 68 h 44 min (Minutáž: 42–92 min)

Scott Bakula, John Billingsley, Jolene Blalock, Dominic Keating, Anthony Montgomery, Linda Park, Connor Trinneer, Vaughn Armstrong, Gary Graham (viac)

Píše se 22. století, což je skoro sto let před tím, než James T. Kirk zaujme své místo v pionýrských dobách prozkoumávání vesmíru. Lidé ještě nemají k dispozici štíty, Federace dosud neexistuje, mezihvězdné transportéry se používají pouze pro přepravu nákladu. Za těchto podmínek se do vesmíru vydává posádka první lodi, jíž velí kapitán Jonathan Archer, prototyp kapitánů hvězdné flotily, kteří teprve přijdou; je statečný, zvídavý, dychtivý a odváží se tam, kam člověk dosud nevkročil. Na rozdíl od ostřílených důstojníků 24. století, které hned tak něco nepřekvapí, posádka ENTERPRISE dává najevo údiv, vzrušení i obavy z podivných věcí, s nimiž se setkává. Hvězdné mapy jsou prozatím většinou prázdné a oni musí prokázat, že jsou připraveni na život v hlubinách vesmíru. (oficiálny text distribútora)

Recenzie používateľa noriaki k tomuto seriálu (98)

Star Trek: Enterprise (2001)

Mnohými zavržený, mnohými opuštěný, přesto poslední pravý Star Trek. Scénář se vrátil do doby před původním seriálem i před samotnou Federaci. V Kirkově době existoval známý vesmír v podobě roztroušených základen pospojovaných slabě bráněnými obchodními trasami. V padesátých létech 22. století není ani to. Lidstvo pevně ovládá jen svou vlastní Sluneční soustavu. Po desetiletích úmorně pomalého vývoje brzděného přehnaně opatrnými Vulkánci se teprve vydává do hlubin vesmíru, aby tam našlo svou velikost. Star Trek Enterprise je v rámci frančízy unikátním seriálem. Celá třetí sezóna je zasvěcená jedné dlouhé a stále temnější příběhové linii. Čtvrtá, která je nedobrovolně poslední, poté nacpaná špičkovými epizodami, v zoufalé a vzhledem k okolnostem povedené snaze odvyprávět všechno podstatné. Díky tomu je pravděpodobně nejkvalitnější serií z celé frančízy, a vyrovná se jí jen vrcholná fáze Nové generace. ()

Setkání u Broken Bow (2001) (S01E01)

Myslím že všichni zapomínáme, jak mizerný pilot měla TNG. Posádka se hledala, vztahy mezi nimi vůbec nefungovaly a celá epizoda působila rozháraně. Voyager na tom byl o trochu lépe, ale ani on se nevyhnul porodním bolestem. Enterprise kupodivu ano. Pilot šikovně uvádí do situace, představuje posádku a rozmisťuje figurky na šachovnici. Dělá to tak dovedně, že v dalších dílech nebylo potřeba upravovat ani charaktery, ani pravidla. ()

Bojuj nebo uteč (2001) (S01E02)

První průzkumná mise v hlubokém vesmíru a hned takové drama. Dávám palec na horu za téměř thrillerovou atmosféru a za děsivě tajemné cizince. Kdyby takhle vypadaly všechny epizody, byl by to úplně jiný seriál. ()

Tajemný nový svět (2001) (S01E03)

V mých matných vzpomínkách byla temná především třetí série. Je ovšem pravda, že náznaky tu byly i dříve. Nebál bych se ještě přitlačit na pilu, protože nádherně paranoidní atmosféra si zasloužila vyhrocenější drama. To bych ovšem po Star Treku chtěl až moc. ()

Nečekané setkání (2001) (S01E04)

Vcelku průměrný díl povýšený nad pomyslnou laťku jen vulkánským vtipkováním a závěrečnou konfrontací. Z námětu šlo vytřískat víc, třeba nějaké morální dilema, nebo alespoň diplomatický incident. ()

Terra Nova (2001) (S01E05)

Zápletka je přitažená za vlasy a ještě k tomu okopírovaná z VOY Friendship One, kde byla zpracovaná lépe. Oceňuju nápadité zdobení obyvatel zdivočelé kolonie, ale dojem to nezachránilo. ()

Střet s Andoriany (2001) (S01E06)

Každý díl s Andoriany je super. Vždycky mě mrzelo, že je Star Trekovské seriály trestuhodně opomíjejí. Až v Enterprise konečně dostali prostor. Závěrečná scéná v katakombách dodala další kamínek do mozaiky seriálu. ()

Ledy se lámou (2001) (S01E07)

Pochopitelně že to chtělo víc napětí, na tom se asi všichni shodneme. Těžištěm epizody ovšem není drama na kometě, ale společenská večeře se ctěným hostem. Při ní jsem si ověřil, že opravdu nemám diplomatický talent. Se samolibým a neskutečně povýšeným Vanikem měl ovšem problémy i Jonathan Archer. ()

Civilizace (2001) (S01E08)

Epizoda o kontaktu s méně vyspělou civilizací se čas od času ve Star Treku objevit musí. Žádná z nich nepatří k těm nejlepším, ale málokterá vyloženě zklamala. Ani tahle nevybočila z řady. Potěšil mě Wade Williams v roli padoucha. Ten člověk se pro podobné role narodil. ()

Dítě štěstěny (2001) (S01E09)

Možná protože mám slabost pro kamioňácké filmy, tak mi tenhle díl vyloženě sedl. Má westernový nádech divokého pohraničí, skvělého Lawrence Monosona a obohacuje Star Trek o krásnou třídu lodí. ()

Studená fronta (2001) (S01E10)

Mytologická linie mi na Enterprise přišla tak trochu nevýrazná. Třetí série je parádní, ale ty nejlepší díly seriálu pojednávají o jiných tématech. ()

Tichý nepřítel (2002) (S01E11)

Paranoia, nebezpečí, bezmoc, slepá naděje, tajemný nepřítel. Tahle temná epizoda má všechno. Nechtěl bych aby tak vypadal celý seriál, ale jednou za čas je to příjemné osvěžení. ()

Drahý doktore (2002) (S01E12)

Jedno velké dilema a začátky primární směrnice. Čekal jsem větší konflikt. ()

Spící psi (2002) (S01E13)

Každý díl s Klingony je skvělý. Tenhle poodhalil trochu víc z jejich filosofie a jídelníčku. Škoda že TOSka z nich udělala jen jednorozměrné záporáky. ()

Stíny P'Jem (2002) (S01E14)

Lehce nadprůměrná žánrová epizoda, jíž škodí nedostatek napětí a střídmá interakce s únosci. Závěrečná konfrontace mezi dvěma znepřátelenými rasami se odehrála až moc poklidně. ()

Raketoplán Jedna (2002) (S01E15)

Bottle episodes mám moc rád. Svým námětem vybočují z řady a přibližují jednotlivé členy posádky. Tahle dvojice si vyloženě sedla. Občas jsem měl pocit, že sleduji manželský pár na dovolené. ()

Splynutí (2002) (S01E16)

Promarněná šance na nosnější zápletku. Epizoda slouží jako předkrm před důležitou vulkánskou linií v pozdějších sériích. ()

Bludná planeta (2002) (S01E17)

Říkejte si co chcete, ale exotické prostředí bludné planety se mělo využít k lepší zápletce. Třeba mohla Enterprise najít soustavu prastarých podzemních bunkrů dávno mrtvé civilizace, která se sem uchýlila ve snaze přežít rozpad své sluneční soustavy. Lovecká historka se měla odehrát někde jinde a někdy jindy. ()

Zisk (2002) (S01E18)

Enterprise nemá moc vtipných epizod. První série je docela temná, druhá za ní moc nezaostává a ta třetí je regulérní thriller. Čtvrtá pojednává vesměs o vážných tématech a na odlehčení není čas. O to víc oceňuji tenhle odpočinkový heist. ()

Tajemství oázy (2002) (S01E19)

Tak dobře to začalo a tak tuctově to skončilo. Radši bych si dal epizodu s regulérní strašidelnou lodí. Ani nevím proč jsem si během sledování vzpomněl na díl Doctora Who - The Curse Of The Black Spot. Děj je úplně jiný, ale něco mi ji neodbytně připomínalo. ()

Zemřel herec Dean Stockwell

Zemřel herec Dean Stockwell