Star Trek: Vesmírná loď Voyager

USA, (1995–2001), 129 h (Minutáž: 45–90 min)

Kate Mulgrew, Robert Beltran, Roxann Dawson, Robert Duncan McNeill, Ethan Phillips, Robert Picardo, Tim Russ, Garrett Wang, Jeri Ryan, Jennifer Lien (viac)

Voyager je čtvrtým, předposledním seriálem nesoucí jméno Star Trek. Premiéru měl v USA v lednu roku 1995. Děj se poněkud liší. Je sice opět situován na loď Federace, ale tím končí veškerá podobnost. U.S.S. Voyager totiž nebrázdí známý vesmír a neudržuje mír pod záštitou Federace. Hned při své první misi, která měla za úkol objasnit zmizení Makistské lodi s důstojníkem Hvězdné flotily inkognito na palubě, je přenesen vysoce výkonným zařízením na opačnou stranu galaxie, do nezmapovaného Delta kvadrantu. Posádka makistské lodi byla přenesena stejným způsobem, a protože její loď musela být obětována hned při prvním kontaktu s bojovnou rasou Kazonů, připojila se k posádce Voyageru a podřídila se jejím pravidlům. Voyager je nyní sám, bez pomoci Federace a spojenců... Jedno mu nikdo vzít nemůže... naději... naději, že narazí na cokoli, co mu zkrátí přes 70 000 světelných let dlouhou cestu. Posádka se s tíží svého osudu odhodlaně vydává vstříc nástrahám a dobrodružstvím zpátky domů. (oficiálny text distribútora)

Han22

Těžko hodnotit, když Voyager byl ze Star Treku první, co jsem viděl. Tehdy jsem seděl u obrazovky každý pátek a fandil statečné posádce, aby se jim podařilo vrátit domů. Jenže o pár let jsem viděl seriál celý a viděl klady i zápory. Ty nejhorší jsou nevyrovnanost dílů - některé jsou na pět hvězdiček, ale některé a není jich málo na odpad. Druhým nejhorším záporem je nezajímavá posádka. Jistě je tu skvěle protivný, později ironický a nakonec hluboce lidský holo Doktor a také Neelix s neustále dobrou náladou a s připravenou radou a sexy Sedmá, ale na druhou stranu nejpříjemná, nesympatická a hlavně občas nemyslící Janewayová (nejhorší kapitánka ve Star Treku), nudný Chakotay, Tuvok (ano je to Vulkánec, ale v porovnání se Spockem), B´Elanna (to má být Klingonka??) a hlavně Harry Kim, který nedokáže ani utáhnout díl, postavený na něm. V kontrastu s tím jsou napínavé díly, hlavně s Borgy, pěkné efekty a akční scény a neustálý boj s neznýmým prostředím a snaha dostat se domů. Ale to je občas prostě málo. ()

Seti

O Star Treku jsem si vždycky myslel, že je to něco jako "Tak jde čas" ve sci-fi balení. O jeho fanoušcích jsem si myslel, že to jsou ubozí blázni, kteří onanují při každé příležitosti, když zaslechnou větu jako "Nastavte deflektory!" nebo podobný pseudoblábol. Pak jsem ovšem chvíli sdílel pokoj s takovým člověkem a po počátečním opovržení jsem postupně viděl sem tam jeden dva díly a už jsem se vezl. Následovala několikaměsíční závislost, kterou si dodnes nedokážu vysvětlit. Když se konečně Voyager dostal z Delta kvadrantu domů, tak jsem se zapřísáhl, že se od dalších sérií budu držet v uctivé vzálenosti. Musím ale přiznat, že jsem si to královsky užil, díky Hanzi:-) ()

iXtr3m3

Bez zbytočného komentára a vysvetľovania dôvodov prečo také hodnotenie, nikoho nepresviedčam o správnosti môjho názoru, ale patrí to jednoducho medzi moje naj seriály a tým je povedané všetko... Pokus o čiastočné pozmenenie pôvodnej myšlienky, totálne pozmenenie posádky, za to staré známe klasické Star Trek fluidum. Najobľúbenejšia postava? Doktor. :) ()

DocBrown

Velky pokles kvality od Nove generace. Posadka mizerna az na Doktora. Zbytek bud nevyrazna nuda (Chekotay, Kes, Kim) nebo vylozene protivny (parodie na Vulkance Tuvok, Neelix, floutek Paris a hlavne hrozna kapitanka). Zacatek jeste usel, ale brzo zacaly dochazet napady, takze v pulce dilu byli Borgove a v druhe pulce zapletka se simulatorem. To jak rozvinuli postavu Q povazuji za poradne fiasko. Jedinym ozivenim pak byla Sedma, serii jeste na chvilku zachranila, nicmene utnout to producenti museli tak jako tak. Pochopitelne bylo nekolik skvelych dilu, ale tech bylo mnohem min nez tech mizernych (zejmena zaverecny dvojdil). Jeste ze je z toho nenapadlo udelat film. 45% ()

legatio

Voyager jsem miloval. V tu dobu mě zaujaly hlavně lepší efekty oproti papundeklovým předchůdcům. Nejlepší postavy: Sedmá z devíti a královna Borgů .. mňam :-) ()

sl4necek

Je těžké hodnotit seriál s tak proměnlivou kvalitou jednotilvých sérií. Dobrý začátek, útlum, rozjezd, útlum. Nejlepší epizody se točí kolem Borgů, Q a druhu 8742. Sedmá z devíti seriál oživila, její borgská logika v seriálu fungovala výborně a vhodně doplňovala Tuvoka. Rád bych si postěžoval na některé nepříliš sympatické postavy, např. Neelixe, Chakotaye a Sesku. Ti první dva byli neskutečně hloupí a naivní, Seska zas byla protivná, připomínala mi sestru. Ostatní postavy byly celkem v pohodě, kapitánka Janeway si u mě šplhla v posledním dvojdíle. Mezi další neduhy patří nelogičnost některých epizod a chování hlavních hrdinů. Sedmá série je velice nudná, jen opakuje nápady ze starších epizod. ()

Paity

Není obvyklé, aby seriál, který volně navazuje na jiný (v tomto případě na ST:NG) byl stejně, ne-li ještě více dobrý. Zamrzí jen zbrklý happy-end. Přece jen po 170 dílech bych čekal něco promyšlenějšího. Ale asi to autoři potřebovali rychle ukončit. Jinak cestování neprobádaným vesmírem bylo něco, co jsem si skutečně užil. ()

spiderakhero

Voyageru dlužím ze všech Star Trek seriálů rozhodně nejvíce. Nebýt jeho, pravděpodobně bych Star Treku tak vášnivě nepropadl a všechny Trekkies bych považoval za podivné hňupy. Nicméně, co se samotného hodnocení týče - ačkoli jsem na začátku považoval Voyager za to nejlepší, co mě kdy potkalo, dnes už jsem kritičtější a příběhy posádky Voyageru mi nepřipadají tak skvělé, jako kdysi. Stejně mám ale stále Voyager strašně rád, a na seriálu se mi líbí ta originalita, co se ST seriálů týče - koumání emzáků a to všechno jsme tu měli už snad stokrát, teď tu máme loď, která putuje Delta kvadrantem a zoufale hledá cestu domů. To nám dává možnost poznat posádku lodi blíže než kteroukoli jinou a s postavami více sympatizujeme. Je to zábavné, ale jak jsem již psal - jsem kritičtější, takže po těch letech Voyager rozhodně není na prvním místě. ()

peetriss

Star Trek: Voyager je můj nejoblíbenější počin, který ve svém titulu nese název Star Trek. Příběhová šablona je velmi podobná Nové generaci, ale ve Voyageru jse nejhojněji objevují Borgové včetně polidštěné Borgyně Sedmé z Devíti, a díly s Borgy mám nejraději. Navíc atmosféra seriálu o putování vesmírné lodi uvězněné v delta kvadrantu vedené kpt. Janewayovou je nejlepší a filozofická poselství o rasismu, etice a míru jsou stejně precizní a chytlavá jako v Nové generaci. Dovolím si tvrdit, že se jedná o nejlepší sci-fi seriál vůbec! ()

J*A*M*A*L

Ode mě už hodnocení Star Treku nad jednu hvězdičku čekat nemůžete a ani jí nečekejte.Doteď mě docela štve, že nemůžu najít Star Trek, který by se mi líbil.Možná, že jsem moc moderní a nezažil jsem doby Star Treku a tak mám trošku jiný vkus na sci-fi dost možná vůbec žádný, ale možná, že je to tak nejlepší a že jsem ten Star trek vidět nemusel.Docela by mě zajímalo na co bych se v době Star Treku asi koukal naštěstí jsem to tak nebylo i když zrovna tento seriál není zrovna moc starej.Star Trek je asi moje velké zklamání a to už je asi definitivní tečka.11% ()

Hyb_rid

Tohle je docela výsměch, po skvělém DS9 tu máme plot tak prostý že se snad i sami tvůrci museli strachovat jestli jim to projde. Přičtěme k tomu emancipovanou ženu v kapitánském křesle, pro kterou je hlavní hodnotou morálnost rozhodnutí, děsivá četnost opakujících se témat jednotlivých epizod a nezajímavou posádku nepočítaje seven of nine a to ne kvůli jejím fyzickým proporcím. Jednoznačně nejslabší Star Trek série jakou jsem viděl. Edit 2022: Ano, ano kaju se a klidně sním i svou čepici. Po zhruba 15 letech co má star trek ve spárech bad reboot a Kurtzman je opětovné sledování Voyageru jako pohlazení takže ano ač Voyager nedosahuje takové kvality jako TNG nebo DS9 tak je to pořád starý dobrý trek, který klade zdaleka největší důraz na prime directive a morální hodnoty což mému mladšímu já moc nevonělo a moje současné já to naopak oceňuje. ()

Movie Gourmet

Jeden z mých nejoblíbenějších seriálů. Dobrá volba hlavních postav, kde každá měla něco do sebe a byla pro mě jako diváka něčím přitažlivá: rozhodná a dominantní a zároveň šarmantní kapitánka Janeway(ová) (Kate Mulgrew), charizmatický a sympatický (oproti Willu Rykerovi z Enterprise) první důstojník Chakottay (Robert Beltran), frajerský a sympatický ale ne namachrovaný floutek v podobě Toma Parise (Robert Duncan McNeill), bojovná klingonská žena a postupně šéf inženýr na Voyageru B'Ellana Torres (Roxann Dawson), kulinářský mistr a velmistr diplomacie Neelix (Ethan Phillips), ohledně žen stále nejistý a nesmělý kamarád Toma Parise Harry Kim, se stále skvěle natupírovanou ofinou (herec asijského vzezření Garrett Wang), šéf ostrahy a mistr Vulkánec bez emocí pan Tuvok (Tim Russ) (výborně nahradil mně nesympatického klingonského šéfa ostrahy pana Worfa (Michael Dorn)), mně nepříliš sympatická Kess (Jennifer Lien), která byla pak nahrazena mnohm zajímavější postavou, která je jednou z nejzajímvějších postav, které jsem si nechal na konec - Sedmá z Devíti (Jeri Ryan), která byla původně člověk, kterého však jako holčičku asimilovali Borgové a na Voyageru se ji snažili vrátit lidskou podobu a co nejvíc ji polidštit. Tou poslední a pro mě asi nejzajímavější postavou je postava holografického doktora (Robert Picardo), kteý dostával v pozdějších sériích stále více a více prostoru a který herecky opravdu exceloval a vyžíval se ve své roli. Nezapomenutelná role. Díky výbornému scénáři, výborným a sympatickým postavám s uvěřitelnými hereckými výkony, které se v průběhu seriálu vyvíjeli si seriál u mě zaslouží velmi vysoké hodnocení. Verdikt: 5* a 90 %. ()

ApsidalTill

Trvalo mi to cca pól roka spracovať komplet Voyager a aj keď som bol zo začiatku pomerne skeptický ku charakterom (po novej generácii mi moc nešli pod kožu) tak vo výsledku, som sa nakoniec dostal do rytmu celej cesty tejto lode a nakoniec som si ju zamiloval rovnako ako pôvodnú sériu a jej pokračovanie. Ako to už u takýchto diel býva, tak dobré diely boli striedané slabšími a vynikajúcimi ale žiadna z častí nemala na grandiózne finále z ktorého som doslova nadšený. Keď už nič iné, tak Voyager ako prvý mal možnosť rozšíriť celé univerzum Star Treku o nové elementy, rasy, planéty a fakty - ktoré nijako razantne nenaštrbili celistvosť tohto sveta a vesmírneho putovania. ()

maty39

Nejlepší hláška: "Kapitáne, nedáte si ještě šálek kávy?" - "Ne, děkuji. Už jsem měla dost. Ještě jeden šálek a přejdu na warpovou rychlost." ()

powell

Po Nové generaci nejlepší ze všech trekií seriálů. Scénáristé měli skvělý nápad posunout příběh do jiného kvadrantu, což seriálu dost pomohlo. Je zde jasně dán cíl této série, za kterým se celá posádka žene, dostat se domů do Alfa kvadrantu. Častý výskyt Borgů jen chválím, jelikož Váš odpor je marný. ()

Deywid

Moj najobľúbenejší Star Trek.....výborní herci (Robert Picardo a Jeri Ryan rules :-)))...výborné námety....a samozrejme výborní Borgovia :D... ()

Simgal

Pro mě nejlepší z trojice mých nejoblíbenějších Star Trek seriálů. Voyager je přesně takový, jak by mělo správné sci-fi vypadat. Jediná loď odtržená od jakékoliv pomoci v nepřátelském území jen s nepatrnou nadějí na návrat domů. Navíc jsou zde asi nejlepší postavy (snad kromě Neilixe) v čele s dokonalým Doktorem. Postupem času se u rozpolcené posádky poskládané jak ze členů Federace, tak ze členů Maquis vytvoří až rodinné pouto. Objevuje se stále něco nového a jen vyjímečně se setkáme se členy již známých civilizací. Navíc od chvíle, kdy se na scéně objeví Borgové, se prožitek ještě zvětší. Z hlediska atmosféry, humoru ,akce a napětí se pro mě jedná o zatím nepřekonanou "sci-fi road trip" vůbec. BSG nebo SGU jsou Voyagerovi podobné, ale něco jim chybí. Ať je to vážnost u BSG nebo přílišné snažení o realičnost v SGU (co má sci-fi společné s realitou?). ()

kamil.i

Priznám sa, že z pôvodného Star Treku som nevidel ani jeden diel a ani po tom netúžim, no Nová generácia s Patrickom Stewartom ako kapitánom Picardom je pre mňa kultová záležitosť. O to viac ma mrzí podoba Voyageru. Nemám nič proti obsadzovaniu žien do hlavných rolí, no predstaviteľke kapitánky chýba akákoľvek charizma a to isté sa dá povedať aj o zvyšku posádky. S výnimkou Borgov vesmírnym rasám chýba zaujímavá charakteristická povaha a ich masky pôsobia amatérsky smiešne. Masky v podobe veľmi viditeľných kusov latexu bizarne poprilepovaných na rôzne časti tvárí hercov pôsobia naozaj ako práca maskérov z ochotníckeho divadla. Našťastie scenár Voyagera nie je taký katastrofálny, no aj tak je to veľmi slabý a nudný spin-off. ()