Akčný veľkofilm, v ktorom hlavnú úlohu hrá medzinárodná špionáž, cestovanie v čase a evolúcia. Podľa všetkého o mužovi, ktorý sa snaží zabrániť tretej svetovej vojne prostredníctvom cestovania v čase a znovuzrodenia. (Continental film)

Dandie

Tak tady jsem se nechyt. Vubec. Tomu cernochovi (Washington, myslim) jsem to teda ale vubec neveril. To, jak rikal chytry veci s takovou prihlouplou divnou dikci, ABY MU BYLO ASI DOBRE ROZUMET, to jsem mu nezral. Ale Patyzón me prijemne prekvapil. Vsechna cest. Cely to byla velka haluz, ktery normalni clovek nemuze rozumet. Proto se nemuzu dockat az to uvidim znovu a znovu a znovu a prijdu tomu na kloub. Bylo to super. ()

Milano33

"Don’t try to understand it. Feel it." Toto sú tie kľúčové slová, ktorými nesie celý film. Nepochopiteľný film, to vôbec, za tým si stojím, zmätočný, samozrejm, čo iné sa dá od Nolana čakať. Aj keď v tomto prípade to už bolo za čiaru. Popravde, takto som sa ešte nikdy pri žiadnom filme nestrácal. Nejedenkrát som si pripadal zmätený a naprosto stratený v slede udalostí. Za cenu maximálneho sústredenia sa to pochopiť určite dá, o tom žiadna. Tenet si od vás vyžaduje maximálnu koncentráciu, musíte zapojiť všetky mozgové závity. Ale verte mi, stojí to za to, film sa Vám za pozornosť odmení. Nejedná sa o priamočiare rozprávanie, ktoré tak ľahko poberáte. Aby ste toho dosiahli, musíte si to zaslúžiť. V žiadnom prípade ani na chvíľku nesmiete prestať dávať pozor, inač už nemáte šancu sa chytiť. Ide o neskutočne komplexný príbeh, ktorý sa tým, ako sa dej neustále ženie dopredu, sa stáva čoraz viacej a viacej spletitejším. A v tom okamžiku, keď sa začnú premiešavať oba prúdy času, je to skutočne ťažko vstrebateľné. Jednoznačne najväčším problémom je nejednotnosť Timelineu a Storylineu, čo je pochopiteľné keďže sa jedná o kvázi cestovanie v času, teda časovú inverziu, aby som bol presnejší, a presne takéto nelineárne odvyprávanie celkového deja vedie k určitým nejasnostiam. Pre človeka skrátka nie je prirodzené pozorovať to, ako čas plynie naopak. V základe išlo o skvelo štylizovaný Sci-Fi špionážny thriller, ktorý je tak prepletený, že budú nad ním diváci rozmýšľať ešte celé roky. . Nolan prišiel s naozaj senzačným nápadom, ktorý naplno obdivujem. So zákonitostiami tohto sveta sa vyhral na výbornú. Základným elementom tohto sveta je mnou vyššie spomínaná časová inverzia. Čo to je a ako to funguje? Inverzia času spočíva v tom, že niektoré predmety zažívajú tok času naopak. Napríklad, náboje nestrieľaš, ale chytáš späť do zbrane. V podstate zažívaš sled udalostí naopak. Od konca po ich začiatok. Týka sa to aj inverzných ľudí, áut a iných objektov. Vďaka tomu ťa čaká hneď niekoľko okulahodiacich záberov a originálnych nápadov v akčných scénach. Hrátky s časom boli inovatívne a neuveriteľne originálne prevedené. A bolo vskutku pôsobivé sledovať, ako sa tie rôzne časové linky krásne zacyklili. Po tej scéne som zostal v naprostom úžase. Tu sa ukazuje to práve Nolanove režisérske remeslo. Žiaľ, ale musím pripustiť to, že dochádza ku časopriestorovému paradoxu. Remeselne sa jedná o nezabudnuteľný snímok, efekty sú praktický nulové, všetko je pekne natočené také, aké to v skutočnosti je. Akcia je realistická, uveriteľná a krásne je do nej zakomponované to čaro, ktoré plynie z tých rôznych časových prvkov. Za zmienku určite stojí hneď otváracia scéna, ktorá od začiatku sľubuje intenzívny filmový zážitok. Ďalšia scéna, ktorú nesmiem nechať bez povšimnutia, bola automobilová naháňačka, ktorá bola skutočne excelentná. Celá táto akčná sekvencia bola napínavá až do konca. Výprava je veľkolepá, je z toho proste cítiť, že je to drahé. A to nie iba z jednotlivých lokácií, bohatej expozícii a rôznych kulís, ktoré sám režisér vybudoval. Lode, člny, skútre alebo to, ako nechal odpáliť lietadlo, ale aj tie obleky, to všetko sa podpisuje na tom enormnom rozpočte. Hudba opäť uchvátila. Vizuálne prevedenie je ohromujúce a velice zaujímavé. Veľmi ma nadchlo, ako sa Nolan snažil vyvarovať pomocou rôznych farieb, konkrétne modrej a červenej, ktoré sa dávajú krásne do kontrastu, akým sa čas momentálne hýbe. Nádherne to vyniklo pri scéne s výsluchom alebo na hodinkách pri záverečnej monumentálnej bojovej scéne. Réžia a kamera je precízna a naplno ma pohltilo, s akou pedantnosťou až puntičkárstvom bol snímok natočení a dôkladne nesnímaný tak, aby vynikli detaily. Opomenúť nesmie ani bohatý ansámbl postáv, ktoré stvárnili úžasný herci. Naozaj vedia hrať a svojim výkonom dokázali snímok predať. Za zmienku určite stojá vynikajúci John David Washington v hlavnej roli, bravúrny Robert Pattinson, skvostná a prekrásna Elizabeth Debicki a desivý záporák v podaní Kenneth Branagh. Ale na druhú stranu k postavám po emocionálnej stránke nič necítime a to sa predovšetkým podpisuje Nolenova chladná réžia. Mínusom filmu sú dialógy a nie preto, že by boli nekvalitné a zle napísané, práve naopak. Ale skôr tá skutočnosť, že som sa občas v dialógoch a skákaní z miesta na miesto strácal. Rozhovory sa snažia vysvetliť funkčnosť sveta a fyzikálne zákony povoľujúce takzvanú inverziu času najlepšie ako sa len dá. Aj keď podľa mňa opisujú inverziu zbytočne zložito. Chaotické vyprávanie snímku očividne neprospieva. Snímok vám nedá ani chvíľku na spracovanie a utriedenie novonadobudnutých informácii. Je potreba si všímať detaily a zameriať sa na ne, a priznávam, že ani mne niektoré nedopli, aspoň nie hneď, ale ku koncu dávajú vážne zmysel. Bezpochyby najväčším problémom tejto počinu je timeline, keďže sa nejedná o lineárne rozprávanie a stretávajú sa niekoľko časových prúdov, ktoré sú rôznymi spôsobmi popretkávané. Čiže chronológia je nejednoznačná a nedá sa presne určiť a práve to je kameňom úrazu. Je to chaotické a na jedno zhliadnutie sa to všetko určite nedá pobrať. Je potrebná nejaká tá pitva, náhľad do udalostí a obojstranné vnímanie oboch časových os. Summa summarum, Tenet je moderným, vybrúseným a inteligentným blockbusterom. Vypiplaná remeselná stránke a originálny koncept robia z TENETu nezabudnuteľný zážitok. To, ako je Tenet prekombinovaný z neho robí nesmierne inteligentný sci-fi film. Horúci kandidát na film roka, aj kvôli chabej tohtoročnej ponuke. Silných a plne zaslúžených 85%. () (menej) (viac)

Ondra16

Casablanca, 2001: Vesmírná odysea smíchané s Blue Velvetem v šílenou smršť, která tlačí filmové medium k jeho absolutním hranicím. Jo a celý tenhle experiment je vlastně blockbuster za šílené peníze s mezinárodním obsazením. ()

HiddenDragon

U Nolanovych filmu si zacnu delat carky - toto je po prvnim zhlednuti. A tomu odpovida i hodnoceni. Je to asi nejslozitejsi film, co jsem videl. Z hlediska divaka. A to jsem se fakt v kine soustredil, presto jsem to z vetsi casti nepochopil. Jen jsem mel takove naznaky, ze zhruba vim, vocogou. Neco takoveho jsem nemel ani po prvnim zkouknuti "Inception", a i to je pomerne slozite pro "panice". Nolanovy filmy jako je Tenet se proste musi "ojet" nekolikrat...takze je dost mozne, ze az to uvidim podruhe potreti, spadne mi brada. Je z toho opravdu citit, ze je to silne promyslene, ale jakmile se ve filmu objevi hratky s casem...boom. Vzdy cekejte mindfuck. A u Tenetu je teda poradny. Zpracovani je jako vzdy vpodstate dokonale. Velmi realisticky pusobici sceny vpodstate bez CGI. Dale bombasticka hudba plna basu, kterou kupodivu nemel na starosti Zimmer, ale rovnez oscarovy Sved Goransson ("Black Panther"). A obstal na vybornou. Herci jakbysmet. Pro me neznamy J.D. Washington je zajimava volba a Pattinson ho skvele doplnuje. Hlavni zaporak je spravne hnusny a cele to ma typicky nolanovsky mix sci-fi nametu a realneho prostredi s futuristickymi prvky. Vpodstate je to takova hodne sci-fi "Mission Impossible", ktera vas nenecha vydechnout. Uvidite stejne sceny z jinych uhlu, v jinych casech a vsechno to jede jak parni lokomotiva proti vasemi mozku. Nestihate. Proste ne. Citite, ze koukate na neco desne cool, ale vlastne jste uplne mimo. Proto nemuzu jinak, nez byt zatim pri zemi. Po druhem zkouknuti budu vedet vic, ale je to proste narocny film. Napoprve ho nepochopite. (po 2 zhlednuti // uplne nastejno, prevazujici emoce z filmu je zkratka "zmatek"...vyborna je veta jedne vedatorky ve filmu: "Nesnazte se to pochopit."...to je tak presne pro tento snimek, az to boli :/ Nolan proste svou kreativitu prepisknul. Je to strasne prekombinovane, ale diky te originalite to jistym zpusobem koukatelne je) ()

zencitizen

Nechápu proč se o Nolanovi pořád píše, jak je chytrý. Tenhle ten film je přece neuvěřitelně hloupý a pitomý, navíc jeho hloupost je v něm je servírována s vážnou tváří, která je tím pádem ještě komičtější. Je to Cimrman na entou. ()

Wotan

Jedna hvězda za Pattisona bez kterýho by to byl odpad. Utahaná nuda o ničem. Konec byl ale celkem legrační, připomínalo mi to dvě zmatený party na paintballe. ()

Zagros

Christopher Nolan patří k mým nejoblíbenějším režisérům a na jeho film se vždycky velmi těším a nejinak tomu bylo i s filmem Tenet. Bohužel jsme z něj velmi rozpačitý. Řemeslně to bylo stále bravurní a film opět dokázal spolehlivě udržet mou pozornost až do konce, kdy jsem absolutně netušil, jak to vše skončí. Mám ale více výhrad, než u něj bývá obvyklé. Obsazení bylo spíše průměrné a Robert Pattinson mě vůbec nepřesvědčil. Tentokrát nebyla strhující ani hudba. Ta hrála vždy v Nolanových filmech velkou roli a pravidelně jsem si ji zapamatoval a poté pouštěl opakovaně soundtracky. To se teď nestalo, hudba byla „jen“ dobrá, ale v podstatě si ji už den po filmu nevybavím. No a tím největším zklamáním je zbytečně komplikovaný, nepřehledný a logicky děravý příběh. Na hrátky s časem jsem od něj zvyklý, ale tady to zkrátka vůbec nesedlo do sebe. Různých časových paradoxů tam bylo nepočítaně a obcházení fyzikálních zákonů také. Je to vůbec první jeho film, který nemám potřebu si zopakovat. To raději doporučím Počátek nebo Interstellar. ()

Nassau

/++/What's happened happened. Which is an expression of faith in the mechanics of the world. It's not an excuse to do nothing. (9/10) ()

purekritik

Měl by si najít scénaristu, pak by to bylo v pohode. Tohle je za mě hodně nezvládnutý. Po precteni par komentaru od lidico dali 5* porad nechapu, co ze se jim na tom vlastne libilo. ()

RockChick

Vždycky se směju komentářům typu "nelze hodnotit", protože každý film samozřejmě hodnotit LZE, lol. Ale Tenet prostě hodnotit nejde! :D Řemeslně to bylo 100/10, dosud nejpromakanější Nolan. Dějově mi v půli odešel mozek a do konce jsem už jenom sledovala obraz, aniž bych vůbec věděla, co sleduju. Jestli přítomnost, nebo minulost, nebo budoucnost, budoucí minulost, minulou budoucnost... ááááá. Na plný počet mi chybí pochopení syžetu, menší hodnocení ale už vůbec nemůžu dát. Takže to neohodnotím. Zatím. Prostuduju si nějaké časové analýzy a možná tomu dám druhou šanci. Moc si ale nevěřím, protože na takové filmy jsem prostě moc dement. PS: SOUNDTRACK! ()

Han22

Shlédnuto s bratrem u pivka. Všichni pětkují a čtyřkují jak o život a já zas nechápu proč. Viděl jsem spoustu sci-fi o cestování časem, některé horší, některé úplně nesmyslné, některé vynikající, ale ve většině případů jsem pochopil o co jde. Tady jsem se vůbec nechytal (a bratr větší scifista než já taky ne). Cestování pozpátku nedává prakticky v žádné scéně smysl, Nolan spoustu informací vůbec neříká, nebo halí do hávu tajemství, pak jsou tu scény typu auto jede do minulosti, což se projeví tím, že jede pozpátku, ale na druhou stranu než by mělo, nebo vojáci útočí na komplex a umírají u obrácených výbuchů, kdy si řeknete proč tam lezou když vidí, že to vybuchne? Je tu turniket do minulosti, je v něm potřeba kyslíková maska, ale když si ji někdo sundá nic se nestane. Minulost se nedá změnit, ale hrdinové to dělají celý film. Asi bych vypnul mozek a užíval si... jenže čeho? Akce jsou slaboučké, vizuál se mi jako v Dunkirku nelíbil, antihudba je katastrofální. Herci? Patyzón, nezajímavý černoch který je tam jen kvůli barvě pleti a odporná ženská. A Brannagh u kterého nechápu proč tam hraje. Odporná pachuť mi zbyla na patře z Teneta a radši se rychle vrátím ke svému retru. Verbal to mimochodem trefil opět naprosto dokonale. ()

misstake

Marty Mc Fly je z toho celého zmatený jak lesní včela, Dr. Emmet Brown ví, že na to nemá čumět lineárně a Christopher Nolan je několik světelných let před konkurencí, akorát v tomto filmu trošku poodhalil, odkud pochází. ()

kukuuuc10

Podle prvních recenzí jsem byl připraven na to, že bude potřeba věnovat pozornost každou setinu na 120%, abych Tenet pochopil. I přesto jsem na hraně zmatení a maximálního nadšení, protože po celou dobu nedovolí odvrátit pozornost, kdy se zkrátka pořád něco děje. Film je opravdu technologicky vyspělý a Nolan je génius, který byl možná v tomto případě až moc sobecký anebo zvolil tuto metodu, jak diváka přimět podívat se na film znovu, aby pochopil veškerý detail. Myslím si, že nic lepšího v letošním roce v kině už neuvidíme a tak dávám 5/5. ()

bradl3y

Hned od prvních záběrů nasazuje Nolan intenzivní tempo doplněné ohlušujícími výstřely, výbuchy a taky stále přítomnou (vyjma několika scén) hudbou, pracuje s ní ale skvěle a rozhodně není nijak rušivá. Na první zhlédnutí působí Tenet trochu chaoticky. Je to nejspíš tím, že Nolan odmítá vše dopodrobna vysvětlovat a nechá nás v tom plavat. Díky tomu začnou některé scény dávat smysl až napodruhé, například *možný spoiler* výborná sekvence v Oslu. Nemůžu se ale zbavit dojmu, že Nolan předpokládá, že všichni diváci (resp. možná spíš fanoušci) stíhají jeho tempo a automaticky se posunují zároveň s ním. Každý jeho další film totiž obsahuje víc a víc zkratek, které musí divák vyplňovat sám. Problém je, že s takovou intenzitou, kdy film v podstatě neustále graduje a tempo zvolní opravdu jen v pár krátkých scénách, nedostanete příliš prostoru na přemýšlení. Kvůli tomu (a samozřejmě taky samotným shiftováním s časem) pravděpodobně nutno vidět vícekrát (stonks). Nicméně i přesto, že - třeba jako já - úplně nepochopíte všechny zákonitosti a principy změn toku času, základní dějová linka funguje docela obstojně i bez tohoto absolutního pochopení a film je skvělý i na téhle základní rovině. ()

Blondsky

Tenet je komplexní režijní dílo takřka geniálního tvůrce. Nolan si totiž řekl, že mu nestačí jiné plynutí času v Interstellaru či ohýbání reality v Inceptionu, ale né, že by vytvořil svůj způsob cestování časem, ale on ho inverzuje. Což je vlastně daleko těžší na pojetí. Jak pro tvůrce, tak pro diváka. Neříkám, že jsem nějak geniální člověk s vysokou inteligencí, ale pravidla, co nastínil Nolan jsem pochopil a díky nim se pak lépe orientoval v ději. Ale aby to bylo tak komplexní, že by to nikdo nepochopil, to mi úplně nepřišlo. Naopak mi přijde komplexnost tou nejkrásnější složkou. Mnoho lidí si stěžuje na Nolanovu odtažitou režii a chladnost hlavních postav. Nechci říct, že postavy přitostou v pvním záběru hned k srdci, to ne, ale naopak ukazují vážnost celého konfliktu a divákovi řeknou, „Ne, tohle není lehkej příběh a nebude se Vám možná líbit.”, což jen dokazuje Nolanovův osobitý podpis a umělecký styl. Zvláště v tohhle fimu si Nolan opravdu hlídá, co divákovi sděluje a nedovolí si je pustit tak k tělu, aby dostatečně pokyvovali na rozhodnutími hlavních postav, a jak by asi někteří chtěli. Právě tato vítka mi na tom přišla tou „okořeňující” složkou celého snímku. Nemám rád, když se z nás film stačí tahat emoce (neplést si to s budováním vztahu), takže odtažitý způsob vyprávění velmi oceňuji, ba se pod něj podepisuji. Chemie hlavních postav je na konci perfektně opodstatněná a mám pocit, že vlohů k oblíbení postav ve filmu je dost, ne sice tak, aby se zavděčili každému, ale jsou tam. John David Washington to dokazuje svým charismatem a Robert Pattinson svým hláškami a občasným dovysvětlím děje divákovi. Záporák v podání Kennetha Branagha dokáže vybudit strach (scéna v kajutě na lodi)a zbytečně nenutí diváka facepalmovat. Nejedná se o ten typ záporáka, který má speciální důvod, proto, co dělá, tedy má, ale není důvod pro oblíbení více než hlavních postav. Akční sekvence jsou excelentně zvládnuté. Každá je speciální svým způsobem natočení, přičemž každá hraje ve filmu úplně jinou roli, přesto však (až moc dokonale?) zapadá do Nolanovy rozjeté šachové partie. Mistrova labutí píseň se tentokrát nekoná, přesto však každým momentem ve mně toto dílo rezonuje a k tomu jenom potvrzuje, že je Nolan nejlepší žijící režisér a do svojich filmů vkládá kus srdce, a trochu chladu. Unikátní zážitek, na který budu dlouho vzpomínat. /90%/ ()

Warner Bros. chce získat zpátky Nolana

Warner Bros. chce získat zpátky Nolana

15.06.2023

Christopher Nolan odhalil svůj příští film

Christopher Nolan odhalil svůj příští film

09.09.2021

Režisér Christopher Nolan byl jedním z prvních filmařů, kteří se loni rozhodli vyzkoušet sílu kin během pandemie, když de facto vlastnoručně protlačil svůj snímek Tenet k letní premiéře. Místo… (viac)

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů