Odpočívej v pokoji

• USA Six Feet Under
USA, (2001–2005), 62 h 25 min (Minutáž: 52–63 min)

Tvorcovia:

Alan Ball

Peter Krause, Michael C. Hall, Frances Conroy, Lauren Ambrose, Freddy Rodríguez, Mathew St. Patrick, Rachel Griffiths, Justina Machado, Jeremy Sisto (viac)

Seriál společnosti HBO Odpočívej v pokoji (Six Feet Under) patří ve Spojených státech k nejvýše ceněným původním televizním pořadům. Jeho tvůrcem je Alan Ball, známý filmovým divákům jako scenárista oscarového snímku Americká krása (1999). Jeho tvůrčí otisk je také na seriálu víc než patrný, v kresbě postav, střídání humorných scén s tragickými výjevy i v surrealistických vložkách, jimiž je děj prošpikován. V centru příběhu je rodina Fisherových z Los Angeles, která provozuje nezávislý pohřební ústav. Neustálými výčitkami stižená matka Ruth (Frances Conroyová), bodrý otec Nathaniel (Richard Jenkins), který sice v pilotním dílu zahyne pod koly autobusu, ale v dalších částech se vrací jako duch-komentátor, starší syn Nate (Peter Krause), vracející se k rodině po letech bezstarostného flákání, mladší syn David (Michael C. Hall), typický pečlivý funebrák, který se stydí za svoji homosexualitu, a konečně nejmladší dcera Claire (Lauren Ambroseová), která si jediná uvědomuje, že něco s jejím životem není v pořádku. Do života rodiny ještě významně zasahují tři postavy - černý policista Keith (Mathew St. Patrick), který je Davidovým milencem, svobodomyslná Nateova přítelkyně Brenda (Rachel Griffithsová) a její nezdárný bratr Billy (Jeremy Sisto). S výjimkou australské herečky R. Griffithsové (která za svůj výkon v první řadě seriálu dostala mj. Zlatý glóbus) jsou ostatní členové hereckého souboru sice méně známí, ale velmi přesně obsazení. Kromě Alana Balla, který je pod pilotním dílem podepsán nejen jako scenárista ale i režisér, se na seriálu podíleli další zajímaví režiséři, např. Miguel Arteta, Lisa Cholodenkoová a Alan Taylor, kteří se všichni už stačili prosadit snímky určenými pro kina, dál Rodrigo García (syn spisovatele Gabriela Garcíi Márqueze) nebo známá herečka Kathy Batesová. Struktura jednotlivých dílů je v podstatě neměnná, nejdřív se seznámíme s mrtvolou (která vždy skoná nějakým bizarním způsobem), jejíž pohřeb tvoří rámec veškerého dění, a na tomto pozadí se zaplétají a zase rozplétají osudy jednotlivých členů rodiny. Příběh pilotního snímku byl navíc proložen parodiemi na reklamy; od této praxe však tvůrci v dalších částech upustili. Seriál Odpočívej v pokoji má zatím tři řady po třinácti dílech a ve výrobě je v současné době řada čtvrtá. Ze spousty vavřínů, jež seriál posbíral, lze připomenout celkem šest Cen Emmy (za první řadu) a navíc sedmnáct nominací na toto prestižní výroční televizní ocenění. (oficiálny text distribútora)

Recenzie používateľa LachtanShows k tomuto seriálu (63)

V případě extáze (2004) (S04E02)

Sice pořád stagnujeme na místě a kromě snahy o zase trochu bizarní epizodní smrt se neděje nic zásadního, tahle unylost se ale stala tak silnou image celého seriálu, že už jsem si na ni snad i zvykl. Minimálně už ty dvě zbylé řady přelouskám a budu se těšit, jak pak zase na nějakou dobu změníme žánr. ()

Souběžná hra (2004) (S04E03)

Docela dost se tu teď explicitně řeší tématika sexu (Claire, Brenda), ne vždy se to sleduje úplně bez znechucení, ale asi je třeba akceptovat, že to k životu zkrátka patří a že to musím tolerovat i u postav, kde mi to spíš leze krkem. ()

Už můžu? (2004) (S04E04)

Konečně jsou zpátky relativně bizarní epizodní smrti. Doufám, že to tak vydrží, protože tím se bavím pak ještě aspoň do půlky dílu. Zvlášť, když se kolem té vší bizarnosti točí veškeré konsekvence. ()

To je můj pes (2004) (S04E05)

Díl, co se po sakra dlouhé době vymyká klasickému mustru a i mimo jeho silný dopad na diváka mu mile rád přidám 5. hvězdu už jen za to vytržení z letargie. ()

Hrůza útočí doma (2004) (S04E06)

Davidova oslava highlightem vyostřených sarkastických hlášek a poznámek, na nichž stojí vztahy rodiny Fisherů i přidružených postav. Zbytek epizody už trochu dojíždí na setrvačník. ()

Výzva (2004) (S04E07)

Ten podvádí tuhle s tamtou a ta zase tohohle s tímhle a vyznat se v tom, jaké jsou milostné strategie zdejších zúčastněných je jako snažit se vyřešit Bermudský trojúhelník. Ale pro ty spíše dost nepříjemné konfrontace jsem tu s velkým očekáváním dalších fuckupů, byť je samosebou nikomu nepřeju. ()

Příchody a odchody (2004) (S04E08)

Míchání Brendy do příběhu už mi přijde fakt na sílu, i chudák Nate se teď spíše plácá životem a divákovu pozornost udržuje teď třeba Ruth a její uvědomění, že si asi ani tentokrát nevybrala zcela šťastně. Nejlepší momenty ale přináší Ricova vztahová šaráda. ()

Mnutí klásků (2004) (S04E09)

Toho divného sexu divných lidí je tu semtam až moc a není vždy lehké strávit veškerou explicitu, co na nás tvůrci hrnou. U občas odpudivých postav je totiž náročné vstřebat, že vůbec takové věci podnikají. Zároveň u projektů tohoto typu vznikly stížnosti, že nám filmový/seriálový svět totálně zkresluje realitu ohledně partnerských vztahů. ()

Temný les (2004) (S04E10)

Nerad tu svým průměrem snižuju obecné hodnocení, ale kromě konfliktu v Ricově životě se tu neděje nic působivého. ()

Atomový kryt (2004) (S04E11)

Hned o dost lepší než předchozí díly, drama na sebe nenechává čekat nejen v Nateově případě. ()

Beze jména (2004) (S04E12)

Už jsem si zvykl, že u Six Feet Under se na nijak dechberoucí finále v rámci sérií nejede, ale doufám, že to poslední bude mít jiné grády. ()

Podkladový nátěr (2005) (S05E01)

Brendě to poprvé fakt sluší, ale depresivní nálada na sebe vlivem okolností nenechá dlouho čekat. Nejvíc mě tu baví rozpolcená Ruth, která má plnou hlavu toho, zda udělala dobře s tímto vztahem. ()

Tančíš pro mě (2005) (S05E02)

Rico se snaží zamést bordel, co nadělal v předchozí sezóně a vrací se v plné síle mnou tak neoblíbený Billy. Snad se zase stáhne trochu do pozadí. ()

Drž mě za ruku (2005) (S05E03)

Vyostřené výměny názorů vždycky formovaly půvab tohoto seriálu a přestože je vlastně nepříjemné být jejich součástí, zaručují kvalitu, která mě k Odpočívej v pokoji ještě stále táhne, byť už se těším, že budeme mít brzy dokoukáno. ()

Čas letí (2005) (S05E04)

Na jednu stranu se těším, až po víc jak dvou měsících a rozporuplném střídání dobrých i nezáživných epizod konečně završíme spletitou cestu rodinnými peripetiemi Fisherových, na druhou stranu už teď vím, že mi budou dost chybět. ()

Dej si broskev (2005) (S05E05)

Největší lákadlo rodinného dramatu tady představuje nová rodičovská úloha Davida s Keithem, kde bych ale rozhodně končil na té skeptické straně, David svou dobrosrdečností přehlíží trpkou realitu. Ale uvidíme, kam vítr nakonec bude foukat. ()

Mír v duši (2005) (S05E06)

Jsem vlastně dost rád, když epizodní smrt nenavozuje jen náhodný děj, ale propojuje nás s děním už dávno minulým, byť v seriálu už kdysi zmíněným. Očekávané napjaté momenty na sebe nenechávají čekat, ale je cítit, že ne pro všechny je připravený tragikomický konec, viz Rico. Ale nesuďme dne před večerem. ()

Ticho (2005) (S05E07)

Jestli jsem ke konci seriálu na něco fakt zvědavý, tak je to situace u Davida a Keitha doma. Jak to vlastně celé dopadne a zda to skončí happyendem. ()

Píseň našeho života (2005) (S05E08)

Konec epizody indikuje hodně trýznivé dění v posledních pár epizodách seriálu. Nebýt až do tohoto momentu díl tak trochu rozporupný ve své působivosti, hned hážu 5. hvězdu. ()

Síla přírody (2005) (S05E09)

Měli jsme to čekat a stejně to bolí. Farewell má nejoblíbenější postavo. ()

Sirotek Thor konečně adoptovaný?

Sirotek Thor konečně adoptovaný?

29.12.2011

Nejdřív se na něj vykašlal režisér jedničky Kenneth Branagh, pak televizní tvůrce Brian Kirk a nedávno kvůli obvyklým „tvůrčím neshodám“ i Patty Jenkins (Zrůda). Následně studio Marvel oslovilo další… (viac)

Krvavý maratón <I>True Blood</I> v kině zdarma!

Krvavý maratón <I>True Blood</I> v kině zdarma!

09.11.2009

Filmový kanál HBO Vás srdečně zve na krvavý maratón do Bia Oko v Praze. V sobotu 14. listopadu od 18. hodin se na seriálové fanoušky chystá maratonová projekce seriálu True Blood - Pravá krev.… (viac)

Každý trhák potřebuje hezkou holku

Každý trhák potřebuje hezkou holku

30.11.2007

Tak to prostě je. Minulý týden jsme psali o obsazení Sienny Miller do akčního G. I. Joe, a dnes tady máme další šťabajzny, které nejen svým hereckým talentem, ale i estetickými kvalitami podpoří… (viac)

Sisto bude sčítavať ľud

Sisto bude sčítavať ľud

30.05.2005

Michelle Maxwell MacLaren, režisérka zanedbateľného množstva epizód televíznych seriálov ako "Akty X" alebo "John Doe", nakrúti celovečerný thriller POPULATION 436. Hviezda čiernohumornej HBO sérieu … (viac)