Odpočívej v pokoji

• USA Six Feet Under
USA, (2001–2005), 62 h 25 min (Minutáž: 52–63 min)

Tvorcovia:

Alan Ball

Peter Krause, Michael C. Hall, Frances Conroy, Lauren Ambrose, Freddy Rodríguez, Mathew St. Patrick, Rachel Griffiths, Justina Machado, Jeremy Sisto (viac)

Seriál společnosti HBO Odpočívej v pokoji (Six Feet Under) patří ve Spojených státech k nejvýše ceněným původním televizním pořadům. Jeho tvůrcem je Alan Ball, známý filmovým divákům jako scenárista oscarového snímku Americká krása (1999). Jeho tvůrčí otisk je také na seriálu víc než patrný, v kresbě postav, střídání humorných scén s tragickými výjevy i v surrealistických vložkách, jimiž je děj prošpikován. V centru příběhu je rodina Fisherových z Los Angeles, která provozuje nezávislý pohřební ústav. Neustálými výčitkami stižená matka Ruth (Frances Conroyová), bodrý otec Nathaniel (Richard Jenkins), který sice v pilotním dílu zahyne pod koly autobusu, ale v dalších částech se vrací jako duch-komentátor, starší syn Nate (Peter Krause), vracející se k rodině po letech bezstarostného flákání, mladší syn David (Michael C. Hall), typický pečlivý funebrák, který se stydí za svoji homosexualitu, a konečně nejmladší dcera Claire (Lauren Ambroseová), která si jediná uvědomuje, že něco s jejím životem není v pořádku. Do života rodiny ještě významně zasahují tři postavy - černý policista Keith (Mathew St. Patrick), který je Davidovým milencem, svobodomyslná Nateova přítelkyně Brenda (Rachel Griffithsová) a její nezdárný bratr Billy (Jeremy Sisto). S výjimkou australské herečky R. Griffithsové (která za svůj výkon v první řadě seriálu dostala mj. Zlatý glóbus) jsou ostatní členové hereckého souboru sice méně známí, ale velmi přesně obsazení. Kromě Alana Balla, který je pod pilotním dílem podepsán nejen jako scenárista ale i režisér, se na seriálu podíleli další zajímaví režiséři, např. Miguel Arteta, Lisa Cholodenkoová a Alan Taylor, kteří se všichni už stačili prosadit snímky určenými pro kina, dál Rodrigo García (syn spisovatele Gabriela Garcíi Márqueze) nebo známá herečka Kathy Batesová. Struktura jednotlivých dílů je v podstatě neměnná, nejdřív se seznámíme s mrtvolou (která vždy skoná nějakým bizarním způsobem), jejíž pohřeb tvoří rámec veškerého dění, a na tomto pozadí se zaplétají a zase rozplétají osudy jednotlivých členů rodiny. Příběh pilotního snímku byl navíc proložen parodiemi na reklamy; od této praxe však tvůrci v dalších částech upustili. Seriál Odpočívej v pokoji má zatím tři řady po třinácti dílech a ve výrobě je v současné době řada čtvrtá. Ze spousty vavřínů, jež seriál posbíral, lze připomenout celkem šest Cen Emmy (za první řadu) a navíc sedmnáct nominací na toto prestižní výroční televizní ocenění. (oficiálny text distribútora)

Recenzie používateľa LachtanShows k tomuto seriálu (63)

Odpočívej v pokoji (2001) (S01E01)

My doma klasicky netrávíme svátky u repetetivních pohádek, radši zkoušíme další ze seriálových restů a Six Feet Under po svém příchodu na Netflix vypadá, že na nějakou dobu vyplní naše večery. ()

Závěť (2001) (S01E02)

Už teď se mi pozdává koncept, že v každém díle někdo umře (nejspíš bizarně) a rozjede se kolem toho taškařice uprostřed rozpolcené rodiny, vlastnící pohřební ústav. Michael C. Hall tu má zatím vděčnější roli než ve svém nejslavnějším seriálu. ()

Noha (2001) (S01E03)

Ztracená noha se možná zdá jako naprosto ujetá zápletka, tomuhle svěžímu dramedy ale ohromně svědčí a já už seriál pomaloučku začínám žrát. Snad se téhle kvalit udrží napříč všema 63 epizodami. ()

Familia (2001) (S01E04)

Opět sice bez páté hvězdy, za to ale se spoustou rozvětvení zdejších postav, co se obecenstvu stále teprve představují, už je ale lehké si je škatulkovat mezi ty, kterým budete naprosto fandit a kterým ani trošku. ()

Otevřená kniha (2001) (S01E05)

Po novoroční pauze jsem zpátky u seriálů a to rovnou u jednoho z těch nejlepších, co jsem rozkoukal za poslední půlrok. Tohle dramedy, co skvěle vyvažuje milý humor i nepříjemné momenty klasického lidského bytí, se mi fakt strefilo do vkusu. ()

Pokoj (2001) (S01E06)

Vůbec jsem nepočítal s tím, jak rychle se vcítím do osudů všech hlavních postav. Nebudu ovšem lhát, že hlavně všemi známý Michael C. Hall “Dexter” si krade dost pozornosti pro sebe. Je totiž dost fajn jej pozorovat zase v úplně jiné roli. ()

Bratrství (2001) (S01E07)

Tentokrát ne za pět, ale žádný razantní pokles v tom, jak moc mě tenhle seriál baví sledovat. V mnoha aspektech mi připomíná mé milované Shameless a co chce člověk víc, než se po tolika letech vrhnout do podobných vod. ()

Křižovatky (2001) (S01E08)

Ač by někdo mohl namítat, že se v epizodách zatím nic zásadního neděje, já se prostě místy kochám i těmi nejniternějšími dialogy, monology nebo celými scénami a fakt skoro ani nekoukám na čas, jak nechci aby epka skončila. ()

Živote je příliš krátký (2001) (S01E09)

Zatím nejtrpčí úmrtí vrátí do děje jednu z postav, která ovlivní vývoj jedné z hlavních, v průběhu epky se ale přeci jen trošku sundá noha z plynu. I tak ale celou Fisherovic rodinu fakt žeru. ()

Nový člověk (2001) (S01E10)

Úsměvné momenty zdařile střídají ty nepříjemné, zejména skrze epizodní postavu Angely, která se zaručí o nejeden fakt funkční vtípek. Ale asi by nám všem začalo hrabat, kdyby se ustálila. ()

Cesta (2001) (S01E11)

Výlet do vyumělkovaného Las Vegas přinese opět hromadu hořkosladkých situací, kterým samozřejmě vévodí David. Ale u postavy Billyho už mi začínají fakt růst facky na rukou, Ian se stejnou nemocí v mnou již jednou zde skloňovaném Shameless takhle na pěst nebyl. Alespoň co si vzpomínám. ()

Soukromý život (2001) (S01E12)

Asi se budu opakovat ještě milionkrát, ale jsem fakt rád, že se tu nezapomíná na jedinou postavu a i když nemůžou být všichni Fisherovi víc odlišní, tvůrci se všem věnují rovnoměrně tak, abychom soucítili s trpkým osudem každého z nich. Včetně Claire i Ruth, které se zpočátku mohly zdát mírně upozaděny. ()

Ťuky-ťuk (2001) (S01E13)

Six Feet Under je seriálem, propagujícím rovnost mezi rozdílnými sexuálními orientacemi dávno před tím, než se to stalo mainstreamem. A jde na to tak nenásilně a mnohdy fakt úsměvně, že by se od něj všecky současné Netflix provokace měly učit. ()

Ve hře (2002) (S02E01)

Druhá série na sobě vlastně vůbec nedává znát, že je druhou sérií a začíná přesně tam, kde skončila ta první. Jen s sebou nepřináší žádný wow moment, na což jsem byl zvyklý u několika posledních epizod. ()

Hodně krátká svíčka (2002) (S02E02)

Škoda, že se některé díly úplně vyhno tomu očekávanému černému humoru a sklouznou do čistého dramatu, tudíž i ona ústřední epizodní smrt přináší jen smutek, nikoli jakoukoli formu bizarního pobavení. Cením ale niternější náhled do Keithova osobního života. ()

Plán (2002) (S02E03)

Postava Gabea mě začíná stejně tak iritovat, jako se to v první sérii dařilo Billymu. Ale je pochopitelné, že pro napětí děje potřebujeme nějaké silně negativní antagonisty. ()

Převoz pana Mossbacka (2002) (S02E04)

Výlet do Seattlu vnesl zase trochu svěží vítr, prohloubil vztaj doposud stále trošku vzdálených postav a přinesl na pozadí i pár vtipných momentů s Kiethovou neteří. ()

Neviditelná žena (2002) (S02E05)

První zasloužená pětka ve druhé sérii aneb nejen úsměvné dopady na zdejší smrt, ale i zajímavé rozvětvení vztahových linek našich ústředních protagonistů. ()

Namísto vzteku (2002) (S02E06)

Shodli jsme se při sledování, že bychom se zbavili ještě jedné nejasně antagonistické postavy, vzhledem k tomu, k čemu došlo tady, je ale jasné, že nám bude vadit ještě nějaký ten díl, ne-li sérii. ()

Zpátky do zahrady (2002) (S02E07)

Brenda se oficiálně stává úhlavní osinou v zadku seriálu, ale tak, jak na ní nadávám, jsem vlastně zvědavý, co za zvrácenosti jí napadne příště. Pětka tu ale rozhodně neni kvůli ní, to spíš kvůli Davidovi a Keithovi. ()

Sirotek Thor konečně adoptovaný?

Sirotek Thor konečně adoptovaný?

29.12.2011

Nejdřív se na něj vykašlal režisér jedničky Kenneth Branagh, pak televizní tvůrce Brian Kirk a nedávno kvůli obvyklým „tvůrčím neshodám“ i Patty Jenkins (Zrůda). Následně studio Marvel oslovilo další… (viac)

Krvavý maratón <I>True Blood</I> v kině zdarma!

Krvavý maratón <I>True Blood</I> v kině zdarma!

09.11.2009

Filmový kanál HBO Vás srdečně zve na krvavý maratón do Bia Oko v Praze. V sobotu 14. listopadu od 18. hodin se na seriálové fanoušky chystá maratonová projekce seriálu True Blood - Pravá krev.… (viac)

Každý trhák potřebuje hezkou holku

Každý trhák potřebuje hezkou holku

30.11.2007

Tak to prostě je. Minulý týden jsme psali o obsazení Sienny Miller do akčního G. I. Joe, a dnes tady máme další šťabajzny, které nejen svým hereckým talentem, ale i estetickými kvalitami podpoří… (viac)

Sisto bude sčítavať ľud

Sisto bude sčítavať ľud

30.05.2005

Michelle Maxwell MacLaren, režisérka zanedbateľného množstva epizód televíznych seriálov ako "Akty X" alebo "John Doe", nakrúti celovečerný thriller POPULATION 436. Hviezda čiernohumornej HBO sérieu … (viac)