Západné krídlo

• Česko Západní křídlo (viac)
USA, (1999–2006), 109 h 56 min (Minutáž: 41–50 min)

Tvorcovia:

Aaron Sorkin

Allison Janney, John Spencer, Bradley Whitford, Martin Sheen, Janel Moloney, Richard Schiff, Dulé Hill, NiCole Robinson, Melissa Fitzgerald, Rob Lowe (viac)

Vydejte se do zákulisí Bílého domu v tomto neotřelém dramatickém seriálu s humorným podtextem, který vytvořili John Wells, Thomas Schlamme a Aaron Sorkin. (HBO Max)

jasiska

Geniálna záležitosť. Podrobná štúdia o tom, ako funguje Biely dom a všetci jeho pracovníci. Od nevyhnutných imageových banálností, cez politický boj o nové zákony a reformy, až po zažehnanie vojny medzi nukleárnymi veľmocami - to všetko je súčasťou každodenného života amerického prezidenta a jeho ľudí. A seriál West Wing nám do toho všetkého ponúka úžasný pohľad. Ešte aj o voľbách prezidenta sa dozvieme možno viac, ako by niekomu stačilo, aby si udržal ilúzie o demokracii:-) Navyše je seriál plný absolútne parádnych charakterových postáv, hraných vynikajúcimi hercami - a hovorím aj o epizódnych postavách. Hoci sa tvorcovia sústredili aj na osobné životy hlavných hrdinov, nikdy to nepripomínalo Dallas, dokonca mnohé veci nechali len tak vyblednúť časom, bez priameho nadviazania a len po nejakom čase sme sa dozvedeli, ako sa veci vyvinuli. Najmä zo začiatku mi trochu vadilo, ako všetko končí v duchu pravdy, spravodlivosti a "amerického spôsobu života". No v neskorších dieloch mnohé diely skončili dezilúziou či až beznádejou a tak sa to celkom vyrovnalo. Bohvie ako sa seriál páčil americkým republikánom, ale ja - akonáhle som si zvykla na bleskové tempo a neskutočne náročný jazyk - som bola okamžite namotaná. ()

Ulrich

Další důkaz, že dobré seriály unás v hlavním vysílacím čase asi nikdy neuvidíme. Starostovi muži, Jsem do tebe blázen, Six Feet Under. Sledoval jsem to velmi, ale když to ta Prima začala dávat někdy v půl druhý byl jsem donucen přestat sledovat, něvadš se to už nedalo zvládat. No hlavně že na všech televizích běží nějakej den v 20:00 nějaká Kriminálka Kolína apod. ()

icoico

videl jsem WW az po Studiu a proto nektere Sorkinovy revolucni techniky a konverzacni triky jsem uz znal a nutno rici, ze Studio je v tomhle mnohem dal. Sorkin se na WW ucil, a co se naucil, to uplatnil ve Studiu. kazdym pribyvajicim dilem WW je videt, jak se Sorkinovsky specificky styl a forma rodi a usazuje. v Sports Night Sorkinovitost jako prislib veci pristich jen misty probleskovala, ve WW se rozvinula do sire, aby ve Studiu nadherne rozkvetla. presto ma WW neco, co Studiu chybi... 7 sezon ! velice kvalitnich sezon, zadna vyplnovaci. kazda ma svuj silny hlavni sezonni pribeh. ovsem ten sezonu nedela. nedelaji ji ani vztahy mezi postavami. skutecne, fakt nekecam, peklo zamrzlo, v Hollywoodu totiz natocili serial, kde nejvetsi prostor dostava... politika ! oooo zapomel jsem jeden dulezity dodatek... fakt fakt nekecam, peklo zamrzlo, v Hollywoodu totiz natocili DRAMATICKY a PRESTO ZABAVNY serial o politice ! zabavny naprosto jinym stylem, nez Yes, minister. Yes, minister je komedialni sitcom, kde se politicke agende vysmivaji, ve WW ji BEROU VAZNE. a presto ji podavaji tak, ze se neznalec pomeru (ja) hodne dozvi o zakulisi americke politiky i kdyz nechce, protoze politiku nesnasi. fantasticke postavy a herecke vykony, to je ve WW pripravna kanonada pred hlavnim utokem. a tim hlavnim prekvapive neni pouhe lacine predvedeni cynicke, sebecke a hnusne skutecne politiky, ale velice uslechtila (i kdyz nekdy velice naivni) krasna snaha o ukazani politiky, jaka by mohla byt. boze, co bych zato dal, kdyby se nekdy objevil na kandidatce nekdo jako Bartlet (Martin Sheen), nekdo jako Vinick (Alan Alda), nekdo jako Seaborn (Rob Lowe), nekdo jako CJ (Allison Janney), Josh (Bradley Whitford), Santos (Jimmy Smits)... ale ani tady WW nekonci. WW jde jeste dal. nejvetsim sokem, nezapomenutelnym momentem, kde konci veskera legrace a fikce, je PRESAH serialu do reality. pokud vas to zajima, tak si prostudujte treba na wikipedii, jak WW ovlivnil realnou politiku! treba jak britsti konzervativci okopirovali jeden originalni hlasovaci trik z epizody WW, nebo jak Hilary Clinton verejne pogratulovala postave z WW ke schvaleni zakona o pojisteni, zakona, ktery se Hilary nepodarilo prosadit v realu:-) specialne se pak podivejte, jak se po odvysilani epizody o Peters Map nekolika-set nasobne zvedl jejich prodej :-) tady WW vystupuje jako interpret realnych udalosti a radi politikum, jak by meli idealne reagovat. ve WW se podari zabranit Rwandske genocide, stejne tak jako zahajit mirova jednani na Blizkem Vychode. WW problemy nezlehcuje, ukaze komplikovanost situace, ale presto se neboji nabidnout nekdy mozna naivni reseni, ale presto alespon NEJAKE reseni. tim se WW stava necim naprosto unikatnim, serialem, co primo ovlivnuje deni kolem nas. vrele doporucuji i tem, co jako ja nesnasi politiku. ()

ivicudus

Dlho som premýšľala, či dať tomuto seriálu 5* ale nakoniec som dala o jednu menej. Za trochu nevyrovnané série. Odchod Sorkina po 4. sérii bol veľmi cítiť a kým si scenáristi našli svoju cestu, ubehli 3/4 S5. Silnú stránku, okrem dialógov, má West Wing v obsadení, tak skvelý casting sa podarí len raz za čas. Plus si k tomu prirátajte X vedľajších prípadne epizódnych postáv s obsadením ako Glenn Close alebo Edward James Olmos. Sledovanie seriálu získa potom ešte jednu zábavnejšiu stránku a to hádať, kto sa tam ešte objaví a odkiaľ poznám toho a toho. Zhrnuté, politika nie je moja vec, no pod vedením Sorkina je to seriál, ktorý keď dokončím, mám chuť zapnúť odznova. A ten americký pátos sa dá prežiť, je to predsa seriál o Bielom dome. ()

iz67

Asi bych to neměl hodnotit. Ale nic není vzdáleno dnešním US reáliím víc než tohle 25 let starý dílo. (Viz pozice rodinných fanatiků v US společnosti). Uvidíme, co přinese další díl. Ok. 2.dil to samé - výlet do Ameriky, která neexistuje a do TV produkce, která už je taky pasé. ()

Alterpsyche

Rozhodně nejlépe napsaný seriál všech dob, počítáme-li první až čtvrtou sezónu, na kterých pracoval Aaron Sorkin. Spolu s Thomasem Schlammem vytvořili velmi intimní, citlivý a zároveň humorný vhled do zákulisí té nejvyšší americké i světové politiky. Idealistické, možná až naivní vyobrazení opravdových mistrů politického řemesla se svými velkými i malými dramaty, kteří vedou spory, ale i spolupracují nejen mezi sebou navzájem, ale i s přáteli i nepřáteli uvnitř a zvenčí.________Fantastické obsazení od nejmenších rolí až po hlavní tahouny seriálu je koncetrováno v jediné postavě prezidenta Bartletta, kterého hraje charismatický Martin Sheen. Jeho role totiž měla původně být vedlejší, měl se objevit pouze v několika epizodách a většinou jen na pár minut, tak jako v epizodě první. Jeho výkon byl však tak skvělý, že se tvůrci rozhodli jeho postavu připojit ke zbývajícím hlavním postavám, které tvoří jádro Bartlettovi administrativy.________Vyzvdihnout musím zejména Richarda Schiffa, jehož Toby je mi životním vzorem svou vnitřní integritou a intelektuální kompetencí, díky které se jako jediný z "nováčků" dovede (a odváží) postavit prezidentu Bartlettovi. Schiff dokáže hrát pouhým pohledem. Věřím tomu, že kdyby byl kvadruplegik a nemohl ovládat mimiku tváře, stejně by dokázal zahrát jakoukoliv roli, kterou pro něj napíšete._________Ale ani Rob Lowe, Allison Janney, John Spencer, nebo Bradley Whitford nezaostávají za výše zmíněnými. Bartlettovi zdatně sekunduje a v mnohém předčí Spencerův Leo. Rob Lowe zase představuje idealistického zelenáče, který však svým zapálením a talentem dovede hravě strčit do kapsy i politické matadory. Allison Janney a Bradley Whitford jsou ve svých rolích také skvělí. Whitfordův Josh, je ze všech postav ta nejméně "sorkinovská", zato však nejkomplexnější a řekl bych, že i nejzajímavější. Pozvolna, vlastně už od prvního dílu, přebírá otěže jako hlavní "hrdina" příběhu i když zdaleka ne jediný. Zachovává si však uvěřitelnou lidskost svojí neohrabaností i tím, že uvěřitelně chybuje. Ze svých chyb se však dovede poučit a znovu je neopakovat._________Scénář dosahuje místy až geniální úrovně. Epizody In Excelsis Deo, Shibboleth nebo Noël jistě patří k tomu nejlepšímu co kdy v televizní tvorbě vniklo. Ale to, co Sorkin a Schlamme předvedli v epizodách 17 people a Two Cathedrals, představuje to nejlepší z audiovizuální tvorby vůbec._________Jediné, co bych seriálu z řemeslného pohledu vytkl je kamera a světlo. Až příliš tmavé koridory kanceláří Bílého domu působí stísněně a nepřirozeně. V takových kobkách nikdy nemůže vzniknout nic pozitivního, což je v přímém rozporu s hlavní myšlenkou seriálu. Nevadí mi to však tolik, jako přehnaně "skleněné" a uměle přesvětlené vyznění posledních dvou sezón. Kamera je buď statická, nebo sleduje postavy při procházkách chodbami (tvz. walk and talk). Vzhledem k tomu, že Západní křídlo je především konverzační drama, je to však pochopitelné._________Závěr seriálu, ovšem až po páté sezóně, ve které si tvůrci horko těžko zvykají na absenci Sorkinova génia, se stává realistickým pseudo-dokumentem o cestě politického outsidera z obyčejného (a končícího) člena Sněmovny reprezentantů až k boji o Bílý dům. Je až dechberoucí jak hodně jeho cesta připomíná kariéru jistého senátora z Illinois, který o pár let později usedl v Oválné pracovně. Příběhová linka ze Západního křídla je zejména v poslední sezóně na druhé koleji a je to tak dobře. Tvůrci pochopili, že musí přijít s něčím novým a to se jim opravdu povedlo. Postavy dospěly, změnily se, šli dál a žijí si svým životem, který je v mnohém odlišný od jejich počátků na Pennsylvánské Avenue 1600. Jediný Toby jakoby zamrzl a nebyl ochotný se smířit s tím, že něketří jeho kolegové opustili bludiště Západního křídla a symbolicky tak představuje ty diváky, kteří se nesmířily se Sorkinovým odchodem. Jeho linka se, alespoň pro mě, stává nesnesitelnou sérií chyb a nelogičností, které pramení z nepochopení postavy jako takové. Je to však jediný škraloup na posledních dvou sezónách seriálu._________Jako v životě, i na konci tohoto seriálu máte pocit, jako když po letech opouštíte svojí školu a své spolužáky, nebo zaměstnání a kolegy, které jste milovali, ale zároveň jste vrušení z toho, co bude dál. Těšíte se na zítřek a co dalšího Sorkin vymyslí. () (menej) (viac)

Filmový svět opustili dva slavní tvůrci

Filmový svět opustili dva slavní tvůrci

17.04.2020

Filmový svět se v rozpětí několika hodin musel rozloučit rovnou se dvěma významnými filmovými tvůrci. Ve věku 77 let zemřel kameraman Allen Daviau, jehož budou diváci znát nejlépe díky skvělé práci… (viac)

Aaron Sorkin chystá režijní debut

Aaron Sorkin chystá režijní debut

09.05.2016

Jen těžko byste v Hollywoodu hledali výraznějšího scenáristu, než je Aaron Sorkin. Autor Západního křídla a Newsroomu napsal i Moneyball nebo Stevea Jobse, hlavně má ale doma Oscara za Social Network… (viac)

Sirotek Thor konečně adoptovaný?

Sirotek Thor konečně adoptovaný?

29.12.2011

Nejdřív se na něj vykašlal režisér jedničky Kenneth Branagh, pak televizní tvůrce Brian Kirk a nedávno kvůli obvyklým „tvůrčím neshodám“ i Patty Jenkins (Zrůda). Následně studio Marvel oslovilo další… (viac)