Mucha

(festivalový názov)

Film byl natočen podle stejnojmenné povídky George Langelaana. Hlavní postavou je Helene (Patricia Owens), která svému švagrovi Francoisovi (Vincent Price) a inspektorovi Charasemu objasňuje okolnosti záhadné smrti jejího muže André Delombrea (Al Hedison). Podle jejího tvrzení vynalezl její muž jakýsi teleport, který následně vyzkoušel sám na sobě. S ním se však nepozorovaně přenesla i malá moucha. Geny se pomíchaly a výsledkem byl muž s muší hlavou a končetinou a moucha s hlavou a končetinou lidskou. I když má André muší hlavu, je stále člověkem a snaží se hrůzné důsledky experimentu zvrátit. Film se stal hitem své doby a často je považován za skvělé završení hororové éry padesátých let. (Hurley)

Mol

I SHALL NEVER FORGET THAT SCREAM AS LONG AS I LIVE! Brutální masakr naentou. Už děsivá scéna s kočkou byla síla a to nejstrašnější přitom mělo teprve přijít. Ano, pan André se stal napůl mouchou a napůl člověkem a napůl spisovatelem. Lis už byl pak jen otázkou času. ()

Koly

Prostě super!!! A mrazí mě z toho v zádech daleko víc než z Cronebergovy verze. Asi hlavně díky té poslední scéně. Moucha s lidskou hlavou, křičící "Help me, help me", na mě totiž působí daleko víc hrůzostrašněji a zvráceněji než člověk s hlavou mouchy. ()

filmmovier

Vincent Price je v Mouše za absolutně kladnou postavu, což je velmi neobvyklé a mnoha lidem to může způsobit zklamání, ale na jednu stranu je fajn vědět, že uměl zahrát i tento typ postav. Tenhle film je překvapivě velmi povedená věc. Od začátku stojí hlavně na dialozích, působivě budované atmosféře a na nejistotě, co se vlastně stalo. Celý příběh je nám odhalován postupně a naprosto báječným způsobem. Parádní konverzačka, která dnes sice málokoho nadchne, ale právě proto, jak je minimalistická, je tak skvělá. A ten závěr, který sice dnes už působí lehce úsměvně, je také boží. Rozhodně jde o jeden z nejlepších závěrů, které jsem kdy viděl. A to jsem jich viděl skutečně mnoho. Tahle Moucha je rozhodně povedená. 75%. ()

Mr.Bulanek

Zatím jediný film, který jsem viděl kde byl V. Price kladná postava. Možná to bude tím, že nebyl vyloženě hlavní postavou. Kvalitně udělaný a napínavý snímek. Doporučuji vidět všem kteří chtějí vidět, na dnešní poměry převedeno, kvalitní thriller. A musím se přiznat, že mi místy naskakovala husí kůže. ()

TO

Žena, která zavraždila manžela vypráví vyšetřovateli co jí k tomu vedlo. No však to všichni známe z Cronenbergovy ještě lepší verze: vynález přenašeče, spojení s mouchou atd. Maska chlápka s muší hlavou a rukou vypadá fantasticky, speciální efekty jsou také vynikající. Poutavé a napínavé i v dnešní době a dokonce i krapet hrůzostrašné. Jedním slovem paráda. Ten konec prostě musíte vidět: „Help me, Help me“ fakt žrádlo. Lepší jak klasiky typu Frankenstein nebo Dracula. ()

Master19

Zajímavý horor s dobře propracovanou atmosférou. Tím, že je barevný už spíše spadá mezi horory 60. let a tato barevnost a čistota záběrů evokují snad více kriminální filmy, než čistokrevné horory. Dá se říct, že to co bylo dříve hrůzostrašné, je dneska téměř normální, což lze vyčíst i z toho, že film běžel na ČT2 v sobotu po obědě... ()

pursulus

Ve vší slušnosti.¬         Poznámka: Toto opoznámkování i mé (zprůměrované) hodnocení je za celou řadu "Mouchy". Vysvětlení, proč hodnotím více snímků jako celek, lze nalézti na mém profilu v úvodní části "O hodnocení".¬                 Slušně udělaný a zahraný horor se slušným hereckým obsazením. Scénář dělal známý spisovatel James Clavell (proslulý přede vším svým "Králem Krysou" z prostředí japonského druhosvětoválečného lágru), režíroval původem Němec přibyvší do Hollywoodu, specialista na sci-fi snímky Kurt Neumann. Co snímku nemohu vyčítati je, že nepředběhl svou dobu, a proto se dnešnímu divákovi bude za často jeviti zastaralým.¬                 Když si vzpomenu na tento snímek, vybaví se mi často seriál československé televize z r. 1960 "Robot Emil"; hranatý robot Emil, z jehož postavy zrovna čišelo, že je hrán mužem v jakémsi na půl kosmickém, na půl podvodním skafandru, mi připomíná úroveň zvláštních účinů Neumannovo "Mouchy", ovšem, v oné době jsme taková podání nebrali posměšně a dnešní divák by se měl snažiti se přes tuto zastaralost přenésti a vzíti si z tohoto kvalitního snímku jeho lepší stránku, kterou je slušné zpracování povídky G. Langelaana.¬                 V r. 1986 natočil filmový tvůrce D. Cronenberg novou podobu "Mouchy", z dnešního pohledu výrazně lepší pro modernější zvláštní účiny a podání příběhu vůbec, což ovšem neznamená, že je Cronenbergova "Moucha" umělecky na vyšší úrovni; není tomu tak, obě "Mouchy", Neumannova z r. 1958 a Cronenbergova z r. 1986 se co se umělecké stránky týká nacházejí přibližně na téže úrovni.¬                 "Moucha 2" v režii Ch. Walase je podřadná záležitost a nelze mi ji doporučiti. Úroveň celé "Muší" řady hodně pokazila.¬                 Původní Neumannovu "Mouchu" hodnotím za 3 *. ()

zigíš

Hodně komorní a intimní povídání jedný paní o rodinný tragédii. Hezky Technicolorovsky barevný. Vincent Price netradičně obsazen, čekal jsem, že on bude tím vědcem. Místo toho hrá chápavého ňoumu co tajně miluje svou švagrovou. Jinak je casting v pohodě. A škoda toho konce. Víc by slušelo něco temnějšího, pošmourného, prostě hororového. Btw. Simpsonovské Fly vs Fly bralo inspiraci odsud, né od Croňouše :) ()

Danoboss

"Pomoc, pomoc ať jde pryč" - jedna z najnásilnejších scén aké som mal tú česť kedy vidieť a ani nie tak svojim spracovaním ako skôr podstatou a neuveriteľným strachom z toho pavúka. Hneď po tom to bohužiaľ "zabil" (doslova) efekt kameňa, ktorý bol skutočne hrozný. ()

Arkanoid

Tu sa začína najprv tragédiou a Vincent Price tu nehrá mutanta, čím je jeho výkon slabší, ale poteší. Všetci sú uhladení, ako to s hrdinami týchto čias býva a vražda do sporiadaného života nepasuje, čím to trochu nudí. Slušný život jednoducho nesedí ku nebezpečnému experimentu tak, ako život osamelého vedca, momentálne opitého a urazeného z možnej nevery aktuálnej známosti. Pokus s kocúrom som nepobral, ale asi sa vtedy málo zobrazovala brutalita, tak sa na ňu v tomto prípade vykašlali úplne. Cronenberg zobral z filmu holý námet a okrášlil ho svojimi nechutnosťami. Aj tu sú, ako aj v remakeu, výplňové scény, ako napríklad balet či romantika na lehátku, tu však nepomáhajú ani tvorbe napätia. Vyše 40 minút z 93 sa film zdá byť americkým snom, čo podkopáva jeho príťažlivosť a prekonávanie rôznych výziev či prekážok, čo býva atraktívne pre divákov, tu ostáva utlmené. Herecký výkon hlavného predstaviteľa je ochudobnený o psychologickú premenu, ktorú bola vidno v neskoršom Goldblumovi. Po každej stránke je remake lepší než originál. ()

Han22

Cronenbergova Moucha je jedním z prvních hororů co jsem viděl a zároveň jeden z nejklasičtějších hororů 80. let. Tenhle originál sice nemá efekty, gore ani psychologicky stvárněnou proměnu člověka v mouchu jako nová verze, ale jinak moc nezaostává. Postavy jsou propracované, pravda trochu melodramatické, ale od filmu z 50. let se nedá čekat nic jiného, příběh odehrávající se ve dvou časových rovinách neobsahuje žádné scény navíc a těch pár šokujících scén se také najde. A při závěrečné scéně s pavoukem mě vstaly všechny chlupy na těle. PS: Taky milujete na CSFD obsahy, které Vám vyspoilují celý děj včetně závěrečné pointy?! ()

eagle-eye

Páni, to byla neposedná pracka a pěkně hnusnej sosák, že jo? A moucha s člověčí hlavou. Pokud by se měli v současnosti používat triky, přikláněl bych se spíš k těmto retro nápadům, čím méně skutečné, tím více zajímavé. Jinak ovšem celku zdařilý originál slavnějšího a novějšího bratříčka. ()

DocBrown

Poprvé viděno na ploché obrazovce(!). Ve své době výborný námět, deset let před tím, než Scotty rutině teleportoval lidi nahoru a dolu. Jasné, že v té době neměli na nějaké lepší efekty jako o mnoho let později v remaku, tak se ani nepouštěli do nějakých větších akcí a zůstali u konverzace a hadru přes hlavu. Nicméně ta část, jak André začíná experimentovat s teleportem je výborná, hlavně po zvukové stránce. Filmu rozhodně neprospívá, že film začíná vlastně koncem a část je pak jen z vypravování, protože výsledek je znám a to snižuje napětí. Ten závěr mouchy s lidskou hlavou a ruku byl už dost zbytečný. Cronenbergův remake s Goldblumem je snad po všech stránkách lepší, postupná přeměna je uvěřitelnější a efekty jsou samozřejmě úplně někde jinde. 76% ()

Arach.No

Staré horory, to jsou moje milované filmy. Byl jsem zvědavý jak si s přeměnou vědce na mouchu poradil Neumann bezmála 30 let před Cronenbergem. A výsledek je výborný. Není tu sice natolik propracovaná atmosféra ani proměna jako v novějším kousku, ale i tak při některých scénách lehce zamrazí. A scéna ve která moucha-André (Goldblum by asi řekl Androucha) marně volá o pomoc chycená v pavučině je ukázkou dokonale zvládnutého filmařského řemesla. Takhle silnou a sugestivní scénu, která se vám zaryje pod kůži a nepustí jsem už hodně dlouho neviděl. Celkově o trochu slabší než verze 80. let. 80% ()

TERRORDROME

Na svoju dobu určite originálne a zrejme aj šokujúce, ale divákovi ktorý videl Cronenbergov remake to teda veľa nedá. Príbeh vedca ktorý si náhodou pri experimente skríži s muchou a potom pobehuje po pivnici s plachtou cez hlavu aby nebolo vidno že ju má gumenú. Zaujímavé je naháňanie muchy s ľudskou hlavou, to je fakt nervák. Mňa najviac zaujal experiment s mačkou ktorá uviazla niekde mimo realitu. Záver s muchou v sieti kričiacou piskľavým hláskom je zároveň srandovný aj tragický. Pre mňa osobne to pecka nebola, ale isté kvality tomu nemôžem uprieť. Nie je to jedno z tých stupídnych scifíčok svojej doby, na druhej strane tie mám radšej lebo sú zábavnejšie. ()

Ixbalanke

Příběh je sice zajímavější, než u novější verze Mouchy (různé časové roviny, zakončení apod.), ale co se týká hororových prvků, ten jsem tam vzdáleně zahlédla asi jednou a to ve chvíli, kdy mu vyjela ta zmutovaná ruka z kabátu. A při odhalení té jeho hlavy jsem fakt vyprskla smíchy. Herecký výkon Patricie Owens byl prostě směšný a i chlapec byl jak vystřižený z reklamy na jogurt a to nemluvím o jeho rozhovorech s rodiči. Vše strašně patetické a umělé (rozhovory, fráze, emoce matky...). No dost mě to celé překvapilo, vzhledem k hodnocení ostatních. ()

willis

Problém je, že základní děj Mouchy je už hodně známý a i když se film drží více Langelaangovi povídky než novější Cronenbergerova verze může znalost příběhu někomu zkazit zážitek. Příběh a pointu pak může více ocenit ten, kdo o něčem jako Moucha jak v psané, tak ve filmové podobě, nemá ani tušení. ()