Nekompromisná komisárka Červenej armády Klaudia Vavilovová neočakávane otehotnie a nemôže pokračovať v boji so svojou jednotkou. Útočisko nájde u chudobnej židovskej rodiny a vďaka tomuto stretnutiu začína v sebe objavovať aj netušené, či potlačované stránky svojej osobnosti. Po pôrode je však nútená urobiť zásadné životné rozhodnutie... (STV)

Víteček

Doufal jsem, že tento trezorový film bude jiný, ale ne, já prostě sovětským a ruským filmům neholduji. Zcela mě to skoro vždy míjí ať svým zpracováním, podáním či příběhem. 37 % ()

karnifex

Sovětská/ruská kinematografie mě v poslední době míjela (nebo spíš já jsem se jí vyhýbal), ale tento film mě chytl už od úvodních titulků. Výborná kamera i hudební/zvuková stránka. Konec (který tolika komentujícím nesedl) mi zvláštním způsobem připomněl závěrečnou scénu Ocelové vesty - a snad i může mít podobné vyznění(?). ()

kokofek

Podobenství celého ruského národa v jednom snímku.Znásilněná země a její lid bojující za něco, co už ani sami nechápou.Většina těch,kteří trpí v každém boji.Obyčejných lidí,kteří touží po klidu.Postava komisařky, která se na čas změní v obyčejný lid,mámu,která se stará pečlivě o svého synka.Fanatismus,který však poznamenal celý národ je silný a zrůdný a to tak silný,že vytěsní mateřský pud. ()

Snakefinger

Naprosto realisticky a působivě natočený snímek. Tím, že je černobílý to dodává na působnosti. Hrdinka v závěru zůstane věrná svým ideálům, odloží plačící dítě a jde se věnovat revoluci. V některých momentech filmu mě až mrazilo, a to se fakt často nestává. ()

babka

Film byl uveden ve Filmovém klubu Alfa Sokolov v sezoně 1989/90. Už dlouho se mi v kině nestalo, abych tak nenáviděla hlavní hrdinku. Láska ke straně zvítězila nad láskou mateřskou - tam chtěly rudé svině dohnati lid prostý. Moje emoce jen dokumentují kvalitu filmu, neb tam Askoldov mířil: ukázat zrůdnost komunismu. ()

90125

Film bol natocený za Brežneva, zakazany este pred jeho dokoncenim a teda niet sa comu divit. Je to jeden z tych krásnych filmov, ktory musel bolševika riadne nasrat. Chudobná ukrajinská židovská rodina urcite nie je idealny portret nového sovietskeho života. Tito ľudkovia nevidia rozdiel medzi bielymi a červenymi. Vsetci im prinášaju len skazu. Nebojuju za sovietske idealy, len trpia vojenskou represiou a svojim naboženskym presvedčenim. "Co už je to za zivot, ked sa o mňa začali zaujmat komunisti," zanarieka otec, ked im do rodiny privedu krasnogvardejku. Režisér Askoldov bol za film vylúčeny z komunistickej strany, vykázany z Moskvy a žiaden další film uz nikdy nenatočil. Komissar je nadherna a silne humanna meditacia o vojne, nabozenstve, detstve, o zle a dobre. Za všetky jedna silná scena, ked tri deti hrajuc sa, mučia štvrte, kričiac "špinavy žid", pretože takto to odpozorovali zo sveta dospelych. "A kto je tomu na vine ?" pyta sa otec rodiny. Kto je za tu všetku hrôzu na vine ? 77 % ()

Vlkopec

Mezi moje oblíbené spisovatele patří Isaak Babel a tenhle film přináší originálně natočený a mimořádně působivý babelovský příběh z babelovského prostředí. Najdou se tam sice vedle úžasných scén i malinko slabší místa, ale celkově je to mimořádný film. ()

karmalat

U mne tak za 3 a pul, nektere obrazy byly skvostne. Nejvice me oslovila detska hra koncici lyncem. Nejednoznacne, ale dobre, i kdyz nakonec tento film je spise jako zajimavost. Ale chapu proc byl film zakazan. ()

StaryMech

Humanistické protiválečné dílo na netuctový námět, ve vysoce kumštovním provedení - i když chvílemi tvůrci co do patosu přestřelují. Opakující se obrazy dětského násilí zčásti vyvažují předrýsovanou kresbu židovské rodiny, u níž naše komisařka najde nejen dočasný azyl. Motiv matky opustivší se zbraní v ruce své dítě zpracoval střízlivěji Polák Borowski ve skvělé povídce "Lednová ofenzíva". ()