Řada náhod přivede Scullyovou k osobě, kterou zná z minulosti. (Disney+)

TroiMae

Tuhle epizodu GA napsala a režírovala a opravdu je výjimečná, má jinou atmosféru, romantickou a především duchovní linku, buddhistickou a jedna z postav je i lesba žijící se svou partnerkou. ()

anicca

Epizóda je doležitá v celkovom kontexte seriálu už len z toho pohladu, že prvý krát naznačuje intímne zblíženie medzi agentmi.Vzhladom k tomuto by Scullyovej tehotenstvo oznámené na konci tejto série nebolo až také prekvapujúce. Nemali sme veľa možností nahliadnuť do Scullyovej niekdajšieho života a pre mňa bol tento diel zaujímavý aj spracovaním.Častokrát sa v diely objavuje symbolika tykajúcich hodín-odbíjajúceho času, výborná hudba k tomu. Diel režírovala Gillian Anderson ()

Colonist

Omlouvám se epizodě "The Rain King", kterou jsem při posledním zhlédnutí označil za nejhorší epizodu z původních devíti sérií seriálu. Úplně jsem totiž zapomněl na tenhle "skvost". Jestliže jsem "Dešťovému králi" vytýkal, že to není materiál pro Akta X a že to připomíná mýdlovou operu, tak u "all things" to platí tak desetinásobně! Tohle fakt nejsou Akta X. Nemá to žádné atributy, které má epizoda mít. Jasně, ne každý díl musí být stejný, může se zkoušet něco nového a experimentovat s různými žánry, ale jako celek by se to pořád mělo pohybovat v rámci určitých hranic, nemělo by to vybočovat z charakteru seriálu. Základní premisa Akta X spočívá v tom, že Mulder a Scullyová vyšetřují případy spojené s paranormálnem. Už jen z tohoto hlediska díl 7x17 selhává, protože se tu žádný případ nevyšetřuje a o něčem paranormálním si taky můžeme nechat jen zdát. Tenhle díl je zkrátka úplně něco jiného, než od seriálu očekáváte. Je to úplně stejné, jako kdybyste si v restauraci objednali steak, a místo něj vám přinesli kuskus s tofu. Objednal jsem si Akta X, dostal jsem epizodu z Tak jde čas s lehce duchovním nádechem. Gillian Anderson si vyprosila režii epizody podle vlastního scénáře a z mého pohledu se to opravdu nepovedlo. Měla tu alespoň trochu zafungovat nějaká kreativní kontrola od producentů seriálu, protože tohle opravdu nejde považovat za díl Akt X. Vážně nepřeháním, když říkám, že jde o soap operu. Po dějové stránce je to úplně jasné: Scullyová má drobný rozkol s Mulderem, přemítá o směřování svého života a cesty osudu ji zavedou ke svému bývalému postaršímu milenci, který leží s vážnou srdeční chorobou v nemocnici. A Scullyová tedy pro změnu přemítá o tom, jaké by to bylo, kdyby s dědkem zůstala, a zároveň musí bojovat s jeho nepřátelskou dcerou. Na doporučení sluníčkářské lesby se pak obrátí o pomoc k buddhismu...Jo, díl s takovouhle zápletkou může hrdě stát po boku těch nejlepších epizod Akt X, no ne? SAMOZŘEJMĚ ŽE NE! Co si Gillian Anderson proboha myslela???? Plně chápu, že chtěla své postavě dát nějakou hloubku a vytvořit pro ni nějaký osobnější příběh, jenže tohle se fakt nepovedlo. Přitom kvalitní osobní příběhy zaměřené na Scullyovou už tu v minulosti byly - třeba díl "Never Again" ze 3. série, který obsahuje některé obdobné myšlenky (rozepři Dany s Mulderem, nespokojenost s jejím životem, ukázání temnější stránky jejího charakteru). To je skvělý díl, který dokázal všechny tyto věci zabalit do formátu Akt X. Pravý opak "all things". Ne vše musí být jen o ději, postavy našich agentů jsou důležité a mám je rád, ale i charakterově soustředěný díl musí o něčem být. Neměl by chybět zajímavý příběh. "Never Again" si občas odskočil od příběhu k ukecaným scénám, avšak ty dialogy byly výborné a jako diváka mě zajímaly a bavily. Scénář Gillian Anderson je v tomto ohledu úděsný. Děj to nemá skoro žádný a dialogy stojí za prd. Postavy jsou taky mizerné. Dříve jsem použil spojení "sluníčkářská lesba", nebylo to myšleno nijak homofobně, to je jediná charakterizace této postavy (zajímalo by mě, kdo si třeba pamatuje její jméno). Jako celek jsou všechny postavy neuvěřitelně ploché a mají jeden, maximálně dva charakterové rysy, které jsou nám neustále předhazovány. Což je velká chyba, když jde o epizodu, jejímž těžištěm jsou právě postavy (nejhůře v tomto ohledu dopadl asi expřítel Scullyové, klíčová postava dílu - ten je jedno velké NIC). Navíc to nejsou postavy, které by vám nějak utkvěly v paměti. Zase musím zmínit "Never Again" - Ed Jerse je zapamatovatelná a dobře vykreslená postava s hlubší psychologizací, rozhodně není plochým charakterem. No ale pojďme dál. Gillian Anderson inklinuje k buddhismu, a tak se to samozřejmě odráží i v epizodě. Na tom samo o sobě není nic špatného (buddhistické duchovno je jediným, co tu vzdáleně připomíná Akta X), ale já z principu nemám rád, když někdo násilně cpe svá přesvědčení do svých výtvorů. Kdyby byla třeba proti vakcínám, taky by to Scullyová hlásala? Po režijní stránce ten díl také není nijak převratný. Jako není to špatné, ale je to prostě sterilní televizní režie, nevidím tam žádný kumšt. Nic převratného nebo zapamatovatelného Anderson na režisérské stoličce nepředvedla. Ano, naučila se používat (respektive nadužívat) slow motion, ale z toho si nikdo na zadek nesedne. To třeba na Duchovnyho "The Unnatural" ze 6. série je vidět pořádný kus režisérské práce (dobře vybraný cast, dobová stylizace, výprava, práce se světlem, působivé záběry atd.). Celý díl "all things" vystihuje hezké anglické slůvko "pretentious". Tváří se to strašně chytře a artově (neustále se opakující motiv kmitání či odbíjení času...to je přeci umění!), ale je to jen neskutečně prázdné a blbé. Všechno se děje z nějakého důvodu, bla bla bla, když je člověk v koncích, pomůže mu buddhismus, který si dokonce poradí i v situacích, kdy už lékařská věda nemůže...ech. Na internetu se dočtete, že epizoda obsahuje hlubší témata jako americký pragmatismus, feministickou filosofii, epistemiologii či buddhistickou mystiku, což je všechno pravda, ale ruku na srdce - chcete něco takového vidět v epizodě Akt X? Navíc na úkor děje, dialogů, napětí, atmosféry? Herecké výkony taky nejsou nic moc, Scullyová je mi tu vyloženě protivná a epizodní postavy nic nepředvádějí. Mám Gillian Anderson rád jako herečku, ale ať už pane bože nikdy nic nepíše a nerežíruje! Naštěstí je tato epizoda jejím jediným takovýmto projektem. A to ostatně taky o něčem svědčí. "all things" (mimochodem, proč je to v originále psaný s malým písmenkem? Zase jen nějaká snaha o artovost!) jsou určitě nejnudnější epizodou celého seriálu. A co se nejhorší epizody týče...pro mě asi jo (když nechám stranou 10. a 11. řadu). Tohle vážně nejsou Akta X a nezaslouží si to patřit do tohoto seriálu. Divím se, že to tak necítí víc lidí. Všichni jsou evidentně vyklepaní z toho, že jde o autorské dílo Gillian Anderson (a navíc o prvotinu), a tak jí zřejmě leccos prominou. Já však ne. Když to za nic nestojí, je jedno, kdo to dělal, nebudu kolem toho chodit po špičkách. Pár pozitiv na závěr? Dialogy Muldera a Scullyové (Anderson má s Duchovnym skvělou chemii, proč ho sakra jako autorka téměř vyšachovala?). Taky oceňuji, že se dozvídáme něco z minulosti Scullyové a zas jednou vidíme, že není svatá a má i temná tajemství (vztah se svým starším profesorem, kterému rozvrátila rodinu). Působivý je i moment "buddhistického osvícení", kdy se míhají záběry ze starších epizod. Každou z těchto epizod bych si pustil raději než tento díl :-) Jednu hvězdičku dávám proto, že se Gillian Anderson snažila a ta snaha tu je vidět. Akorát si svou scenáristickou a režijní prvotinu měla udělat jako nějaký samostatný projekt, v rámci Akt X to nefunguje ani jako experiment... Jestli máte stejně jako já Akta X primárně zafixovaná jako kvalitní příběhy z žánru sci-fi, thriller, horor nebo mysteriózní drama, tak můžete tento díl s čistým svědomím přeskočit. Nic z toho tu nenajdete. A není to ani odlehčený nebo komediální díl. Je to prostě soap opera. Takhle by vypadala Akta X, kdyby je točil Hallmark... () (menej) (viac)

Trevor

Agent Mulder odchádza do Anglicka skúmať kruhy v obilí a Dana Scullyová v nemocnici stretne svojho bývalého učiteľa, ktorých vzťah bol viac ako priateľský. Nudná epizóda v ktorej sa rozoberá iba rozpoloženie mysle agentky bez napätia či zaujímavého príbehu. Čoraz častejšie v seriáli pracujú agenti oddelene. ()

• Je zde zmíněn lék Prednison, který patří mezi kortikosteroidy a v medicíně se hojně využívá. (Winster)