Mulder a Scullyová sledují tajný vládní převoz mimozemšťana. (Disney+)

Jara.Cimrman.jr

"Neskončí to, dokud lidé jako Vy, určujou, co je pravda." Tak nám Mulder konečně pochopil, že jeho tajemný "přítel" bezpečně schovává lži mezi dvě pravdy. Mě hrozně bavilo, jak se tentokrát snažil neskákat na špek a nešlo mu to. Tady jsou zkrátka ve hře vyšší zájmy, odposlouchávaná FBI a konspirační teorie, což jsou ingredience, které mám na Aktech X nejraději. ()

Arkanoid

Vášeň, či prekliatie? Mulder verí, Scullyová pochybuje. Vyšetruje sa prípad z kategórie Mulderových obľúbených. Napätie sa nedá krájať, no prítomné je a snaha fiktívnej ústrednej dvojice odhaliť vládou utajené skutočnosti je sympatická. Vrcholy paranoja sú napr. v českom Ucho alebo v Coppolovom The Conversation, no toto sa dalo, aj keď sa im to nepribližovalo. ()

Nikolas__

Solidní pečeť - 80 - 89%_ Při prvním shlédnutí patřičné zklamání, ale zároveň i taková ta normální spokojenost. Tohle totiž měla být podobně epická epizoda jako třeba Deep Throat, vlastně vidím i určitě podobnosti s dílem Fallen Angel. Takže asi úplně ok, ale nějak extrémně na E.B.E nevzpomínám. ()

tron

Ďalšia tradičná sci-fi časť, ktorá sa spomedzi podobných vymyká najmä tým, že sa dostavuje posun vo vnímaní Muža z Pentagonu. Kým doteraz sme ho plus-mínus mohli považovať za relatívne kladnú postavu, ktorá mala Foxa istým spôsobom rada a drukovala mu, po tejto epizóde sa azda definitívne prerodil do pozície antagonistu sledujúceho svoje vlastné (?) záujmy a Muldera používa (zneužíva) len ako figúrku na šachovnici. „Muži v čiernom“ začínajú hrať s otvoreným kartami, Muldera odpočúvajú, Scullyovú sledujú. Vždy ma veľmi bavila skvelá chémia medzi Scullyovou a Osamelými strelcami, ich spoločné scény boli vskutku na nezaplatenie. Práve tu sa obľúbená trojica sprisahaneckých žurnalistov objavila prvý raz, malo sa jednať o jednorázovku, ale diváci si ich samozrejme obľúbili na prvú dobrú a tak sa neskôr nielenže viackrát vrátili, ale dokonca dostali vlastný seriál (z ktorého sa však vyvinul prepadák s jednou jedinou sezónou s trinástimi dielmi). ()

Martrix

Čistě ufařský díl, kde jsou za nos tahání nejen Mulder a Scully, ale i diváci. V době vzniku seriálu, toto téma táhlo, ale teď je to trochu omšelé. Což bude nejspíš i tím, že jsme všichni mnohem otrlejší. Ufony dnes jako hrozbu vnímá málokdo a pokud někdo řeší, jestli jsou mezi nami...myslí tím spíš teroristy. ()

• Osamělí střelci se původně měli vyskytnout pouze v této epizodě. I proto si Tom Braidwood, první asistent režie, střihnul roli Frohika, který měl pouze dvě repliky. (Kubaaa97)