Prichádza k výbuchu reaktora. Pracovníci sa snažia zistiť, čo sa skutočne stalo. Na miesto prichádzajú záchranné zložky, ktoré sa snažia uhasiť výbuch. Ľudia z okolia sledujú požiar. Rádioaktívny spád sa blíži k prvému mestu. (Aktuality.sk)

SimcaJB

V dalších 4 epizodách se určitě dozvíme více, jak vše probíhalo k vyřešení havárie, k záchraně lidí a samozřejmě se dozvíme i jak bylo vše ututláno, aby se svět politiků Sovětského svazu nezhroutil. Pětidílný seriál Černobyl je proto jeden z nejlěpších seriálů tohoto roku (možná i desetiletí). 100 % ()

Tina.T

Uf, vůbec mi z toho není dobře po těle, ani po duši. Vzpomínky se vrátily, nikdo nic nevěděl. My pochodovali v povinném prvomájovém průvodu, učitel kontroloval docházku a mávátka. Spolužačka, která se ulila, se nám smála, že ona se opalovala u vody. Pak i jí tuhnul úsměv, když něco málo prosáklo do informací. Seriál má velmi autentickou atmosféru, záření cítím i přes obrazovku. Jsme prý černobylové děti, ztracená generace a něco na tom bude. ()

Redukovana.K

Protože se o Černobyl zajímám už hodně dlouho (někde od střední školy) vím o něm snad úplně každý detail. Takže když se mi naskytla možnost kouknout se na trailer byl jsem rozpolcen. Záběry ukazovali že by film nemusel být špatný, ale jak známe z dřívějška byla tu reálná naděje že to bude dojemný příběh o chudáčkovi do dostal smrtelnou dávku a teď musí plešatej týden žít než umře... Nebo cokoliv z tvorby o zlé zákeřné radiaci. Dneska jsem viděl první díl a musím říci... Je to super. Vychází to z reálného popisu situace. I když je tam mnoho věcí umělecky přibarvených tak aby divák měl větší strach/ depresi atd.. Je pravda že nevím jak se bude vyvíjet seriál dále a jestli nebudeme sledovat chudinky dětičky z mostu smrti. Nebo se bude držet více oficiálních dat a statistik a přepisů výslechu to je otázka, on totiž most smrti je spíše legendou. Nebo lépe Most smrti prý oddělovat živé od mrtvých Ti co se tam byli na požár dívat prý přežili podle toho na které straně mostu zrovna stály. Ti co byli blíž elektrárně dnes už nežijí. Jenže most je od elektrárny vzdálen necelé 2 kilometry. Což na okamžité záření (záření které působilo přímo z hořícího reaktoru) hodně daleko. Problém byl tím pádem spíše spád popílku (jak ukazuje i seriál) a to je pak jedno jestli jste stál vlevo nebo vpravo. Takže pokud se film bude držet předlohy. Nikdo z mostu nebude mít zdravotní potíže v době kdy se seriál odehrává ale až o dost později (10-30 let). Pokud bude mít tendenci sklouznout k "jedna bába povídala" Uvidíme plešaté dětičky z pravé strany mostu. Ale zatím po prvním dílu můžu říci. Jsem uchvácen tou prací co si s tím filmaři dali aby události popsali co nejlépe a po umělecké stránce chytlavě. jen ještě dolním že to vychází z verze kde hlavní viník je Djatlov nikoliv chybný reaktor... (tj. pro ty co to neznají, existují dvě verze První: byl blbě navržený reaktor a obsluha nevěděla ani polovinu z toho co měla. Nicméně hlavní vinu nesl personál za odstavení toho či onoho... Druhá verze tvrdí to samí ale větší váhu přikládá chybné konstrukci která zapříčinila že obsluha nemohla o nastávající se skáze vědět. Tj. chyba byla v obojím jen se verze liší v tom co mělo vyšší váhu ) ()

Jops

clovek pri koukani na tento serial (nechci psat dokument, protoze nevim jak moc to je verne) si rika, no ty vole, to je masakr. Po vybuchu. Do kolika ukazuje ten dozimetr ? Do 3,9 rentgenu A kolik ukazuje ? Ukazuje 3,9 rentgenu. Hmm, to neni tak strasny O chvili pozdeji Vzali jsme z trezoru dozimetr, co ukazuje do 1000 rentgenu a on nam shorel. To je teda kram, co nam to zase poslali. Tak jsem si pujcil dozimetr od hasicu, co ukazuje do 200 rentgenu Hmm a kolik ukazal noo, 200 rentgenu. Hmm, tak ten je taky rozbitej... Clovek jenom cumi s otevrenou hubou :) ()

Anubiska

Havárii v Černobylu si pamatuji. Rusové ji přiznali s donucení a naši papaláši o ní informovali neochotně a ve velmi zlehčujícím duchu. Před Československem se malý, mírně radioaktivní mráček rozdvojil a naše území prakticky nezasáhl. Tak určitě...soudruzi! Viděla jsem zatím dva díly a jsem ohromená. Nedívá se na to dobře, člověk má chuť odvrátit oči, zacpat si uši, nevidět tu hrůzu, ale přesto je to famózní. Dávám pět hvězd, protože víc dát nejde. ()

LVHD

Veľmi silne spracovaný kvázi 5-dielny dokument o Černobyle. Neskutočne veľa dokumentov som pozrel, kadejaké fakty a fikcie na mňa z týchto dokumentov chrlili informácie a bol som tým unesený. No táto miniséria o jadrovej havárií ma dostala do kolien už od prvých minút. Dramatický začiatok vás hneď vhodí do deja a potom sa to už všetko stupňuje a stupňuje na takú úroveň, že sa na stoličke ani len nepohnete a ste s dejom filmu vžitý, ako keby ste boli priamo súčasť. Hudba do toho v určitých momentoch vháňa neskutočnú silu a núti vás si zasa v hlave premietnuť, aké to vtedy bolo strašné. HBO položilo vysoko latku, lepšie spracovanie o Černobyle ani nenájdete. Dusivá atmosféra tej doby a politická nenažranosť a pýcha, tieto veci tu veľmi dobre vidieť. Samozrejme krásne vyzobrazenie prostredia, dokonalá rekonštrukcia a v mojom prípade: "klobúk dolu pred tvorcom". ()

cpt.obvious

Absolutní pecka. Líbí se mi zaměření na dějové zpracovaní směrem k zasahujícím složkám a všem co byli v pozadí, ale odnesli si nejhorší následky. Jediné co považuji za drobný rušivý element je komunikace anglicky namísto rusky...dodalo by to ještě silnější zážitek. ()

711

zajímavý.. ale wtf.. to tam byli všichni takový idioti ? bouchne jaderná elektrárna.. a jejich šéf co ? furt ať zatápěj nějaký tyče který už ani neexistujou :D mele totální píčoviny.. ať v pohodě zavolaj další směnu že maj všechno pod kontrolou apod.. že jen 3,6 záření jo skvělý ale změřený přístrojem kterej víc neukáže ale on to bere jako že nic hroznýho ? :D :D a okolní lidi ? to maj jak noční kino ty vole :D :D to museli bejt všichni dementní nebo nevim.. divný.. ()