Dospívající zednický učeň Matěj Hůrka, mladík ve věcech lásky jelimánkovitý, žije u své babičky ve venkovská chalupě. Potýká se s milostnými problémy, ale marně čeká nějakou radu, protože čilá babička se znovu vdává za neméně čiperného důchodce. Podnikavá nejstarší generace tak do jisté míry kontrastuje s mládím, které je rozpačité. V nadmíru (pseudo)-lidové komedii měly přitahovat erotické prvky, jejichž působivost však časem vyprchala. (oficiálny text distribútora)

Louie

Tak tohle je naprosto příšerná věc, která se snaží vypadat trošku jako Forman a trošku jako správný agrární film pro mladý... Ani po šesti pivech to nebylo moc vtipný.... .... .... ()

Realmond

Tato komedie, je vlastně hrozně zajímavý úkaz české kinematografie, herecký výkon hlavního hrdiny (což je tedy velmi zajímavý úkaz už sám o sobě) je tak kostrbatý až je vlastně hrozně autentický a svým způsobem zajímavý, spolu s ním i dalších kolegů jeho z řad převážně neherců. Herci v tomto filmu nasadili klasickou laťku. Celý film působí odlehčeně, vtipně a autenticky, což myslím že byl i záměr. Takže vlastně všechno dopadlo jak mělo. ()

xenopus

Matěji, proč tě holky nechtějí? je taková letní člověčinka, nijak dlouhá, s jasnou zápletkou, s ne nijak složitými postavami a s od začátku zřejmým koncem. Někdy značně impotentní dialogy (i když zcela v duchu doby vzniku) film kazí ještě víc, samozřejmě kromě podivné hudby a podivného hlavního „hrdiny“. Režisér si s dějovou návazností jednotlivých scén příliš hlavu nelámal, a tak ačkoliv sledujete bez problému dějovou linku, hodně obrazů na sebe příliš nenavazuje. Dita Kaplanová byla kost. Role Terezy Vokurkové jen ukázala to, co se dělo už tehdy a co není žádná novinka, jen pořád se to moc nebere v potaz – že dáma, ačkoliv je iniciátorem sexu a je-li chlapcem odmítnuta, stejně v očích ostatních zůstává tou slušnou a dobře vychovanou slečnou, zatímco chlapec je ten nechutný dobytek dychtící jen po sexu. Jinak tu také máme českou vesnici v předtroškovském podání: kradení koláčů na svatbě, vysedávání po hospodách už od odpoledne, praní se na vesnických zábavách, kde hraje dechovka, předhánění rodičů při řečech o věnu a majetku, vesnického prvního samce Evžena, který si o sobě myslí kdovíco, přitom… a tak… Celkově poněkud slabší snímek, ani nevím, co vlastně bylo pointou – a tu vyžaduju bez výjimky, zvlášť když zpracování samotné mě ani zdaleka neuchvátilo… Slabé 2*. ()

topi80

Konečně jsem ten film po několika desítkách let zase viděl, a tak přemýšlím, co bych k němu napsal. Protože z toho nejsem moudrý, přečetl jsem si všechny komentáře. A pořád nevím. Jako klasický venkovský balík musím uznat, že na té vesnické retro poetice s hezky hrajícími, leč poněkud falešně zpívajícími dechovkami, poutí, záběry na pole a louky a schůzemi JZD něco rozhodně je. O poznání horší už je to s dějem, který nemá ani hlavu ani patu, což je ještě ke všemu umocněno velmi topornými (ne)hereckými výkony (fascinující byl Podhůrského frajer, který se k nápadnici choval tak ošklivě jenom proto, aby vyniklo Matějovo přitroublé dobráctví), které kontrastují s naopak tradičně skvěle zvládnutou menzelovskou figurkovitostí ztvárněnou pány Jegorovem a Poloczkem. ()

Rattlehead

Tento film je docela tvrdý oříšek. Je to vlastně hrozná blbost, ovšem má svůj půvab. Nevýraznost hlavního hrdiny je zjevně režisérův záměr. Když točíte film o venkovském balíkovi, tak tu roli asi nesvěříte nejlepšímu herci Národního divadla. Právě určitá stydlivost Matěje dodává snímku uvěřitelnost a věřím, že v osmdesátkách se s ním mohlo ztotožnit plno chlapců, kteří u dívek neměli mnoho úspěchů. Podhůrský je dobrý magor, Kornová a Kaplanová hezké dívenky a hlavně scéna svlékání šesti dívek, když se jdou vykoupat, je nezapomenutelná. ()

Pitryx

Tak hlavní hrdina je fakt na praštění cihlou do hlavy. Což byla pro mne škoda, protože jsem míval a ještě mám některé stejné názory jako on. Snímek nemá ucelený děj, občas se dá pousmát, a celkově to také není až tak špatné. Jen ten hlavní hrdina, ten mi hooooodně vadil. ()

Prankster

Film působí docela uvěřitelným dojmem, a to že je Matěj takové kopyto, je sympatické. Cělkově mi to přišlo tak nějak lidské se šťastným koncem. Ve finále vlastně docela poetický film. ()

ostravak30

Matěj měl teda docela úspěch u žen na to, jak je vystavěný název filmu. A když si vzpomenu na sebe. Mě nechtějí dodnes. Každopádně tohle je opravdu příšerný film. Hlavnímu hrdinovi je jen málokdy rozumět a při vší úctě k němu příliš hereckého talentu nepobral. Vše jen mechanicky odříkává. Jsou zde sice i kvalitnější herci, ale když máte k dispozici příšerný scénář a ještě příšernější dialogy, pak těžko můžete točit kvalitní film. Tím spíš, když není ani dobrý příběh. Je to vlastně drobná epizodka. Jemu se líbí holka a ta chodí s někým jiným. Nakonec sice zjistí, kdo je pro ni lepší partie, ale mezitím uvidíme celou řadu odhalených prsou a naprosto nesmyslné obvinění ze šmírování v duchu doby. Samotný "proces" s obviněným probíhá podle totálně stupidních pravidel. Bez kvalitní hudby navíc. A tak má film jen jednu zajímavou věc. Byl to nejspíš jeden z otvíracích filmů, ve kterém bylo vidět úplně vše. V osmdestých letech se totiž dost popustili stavidla toho, co ve filmu je možné vidět. A tak nejhorší je, že tvůrci s filmem neměli ale absoltuně žádné ambice a je to vidět. ()

javlapippi

"Jestli zase něco zvořeš, tak dostaneš pumpičkou!" Nesmelý pubertálny prírody milovník Weisner by sa rád stal aj milovníkom iným, príkladom mu je aktivita borcov ako Husák, Jegorov, ba dokonca aj babka Ježková si na staré kolená nájde chlapa, ale náš hrdina sa okrem nesmelého pokukovania po dievčatách akosi na viac nezmôže. Napriek nulovým úspechom v tejto oblasti je po náhodnom kúpacom incidente v miestnom rybníku považovaný všeobecne za zvrhlíka, pred ktorým treba zamykať dcéry na dva zámky. Po pár trapasoch mu to nakoniec predsa len vyjde a ešte je ovenčený hrdinskou gloriolou čoby dobytku z plameňov záchranca. Vynikajúco zachytená dobová dedina a jej kultúrno-spoločenské udalosti v podobe hodov, kolotočov, svadieb, hasičských pretekov a tancovačiek v kulturáku, to všetko za zvukov dychovky. Márne nie sú ani postavičky ako bradatý sodomagomora excentrik Mrázek Hořický, mačo debil Podhůrský a obvyklá zmeska predsedov, zootechnikov a traktoristov. Vo filme o erotických pnutiach samozrejme nechýbajú šumné devy ako Kaplanová, Šplechtová, Kornová, Steimarová alebo Brejchová, niektoré dokonca na pár momentov odhalia poprsie, neoholené podpazušia, ba dokonca aj pár bobrov zdiaľky sa tu mihne. Režisér Muchna sa pokúšal kombináciou hercov a nehercov, dialógmi aj akoby dokumentárnymi zábermi nadviazať na atmosféru novej vlny a zopárkrát sa mu aj skoro podarilo, no aj tak ma viac bavil jeho o dva roky starší počin Hon na kočku na rovnakú tému, len z dievčenského pohľadu. Za tri vlastné vercajchy. "Vy to v Brně pijete?!" ()

route60

Nevtipná filmová křeč, film jsem viděl po delší době a stejně na mě působí i po létech nuda nic jiného herci nezaujmou a nazvat film komedii je silné kafe. ()

Mamutol

Jako puberťák jsem měl tenhle film docela rád, protože když se začaly holky ve 23. minutě svlíkat a hopsat do rybníka, tak nebylo o čem. Pak jsme to s klukama ve třídě mohutně probírali. No teď to vidím jako docela nudnou a nezáživnou trapárnu a za Matěje je mi až blivno. ()