Jednu a tú istú vec vidí a vníma inak dieťa, inak dospelý človek a inak človek starý. Aj román Babička spisovateľky Boženy Němcovej sme ako deti čítali takmer ako rozprávku - vtedy nás zaujali postavy Adélky (Lenka Kolegarová), Jana (Erik Pardus), Barunky (Libuše Šafránková) či psov Sultána a Tyrla. Príbeh Kristly (Jaroslava Obermaierová) z hostinca a jej milého Jakuba (Jiří Wohanka) nás zaujal v dvadsiatke a oveľa neskôr sme porozumeli náreku Viktorky (Libuše Geprtová)... Ale to sme sa už zase celkom inak pozerali na hry detí zo Starého Bělidla, to sme už v Adelkiných večných otázkach počuli otázky vlastných detí a poznali sme už, čo znamená prázdnota, ktorú po sebe zanecháva smrť blízkeho človeka... (TV Doma)

Dvojirakri

Krásné poetické dílo, které v mnohém z nás nemá tu sílu asi právě proto, že do nás bylo násilím tlačeno. Pro tento aspekt by ale byla veliká škoda ho opomíjet! Samotná babička zde není stěžejní, spíš jen jakýsi záchytný bod, který všemu dává řád svoji rozvážností a moudrostí, a okolo se točí postavy se svými neduhy a problémy, z nichž nad ostatní ční Viktorka Libuše Geprtové, vpravdě ikonická role této baladické herečky, a samozřejmě Barunka, děvče v rozpuku poblázněné něčím čemu snad ještě sama nemohla pořádně rozumět a co tak nádherně přirozeně ztvárnila rozkošná Libuška Šafránková v debutu před kamerou, jednom z nejlepších které jsem kdy viděl! V neposlední řadě je nutné vypíchnout celou plejádu tehdejších zvyků, říkadel a dětských her, niterně spojených s přírodou, které postupem věků trestuhodně vymizely, a ohromnou pokoru. První záběry úvodního filmu v rozkvetlé louce jsou pastvou pro oči! Prostředí Ratibořic a Babiččina údolí si půvab z filmu zachovalo do dnešních dnů, ovšem doporučuji návštěvu podniknout brzo zrána, než se příliš zalidní, v davu to kouzlo pomíjí... ()

Heywood

Kniha mi připadala jako povinné sci-fi, ale zvládl jsem to, film byl dobrý, ale nenadchnul mě. Až když jsme pochopil ten ukrutně hrozný živost dodnes výrazně nedoceněná Boženy Němcová měla (bankovka to nespraví) zažal jsme se na obě díla dívat jinak. Na knihu jako únik a prosbu za lepší svět, na film, který přeci jenom chtěl ukázat, že stáří není protivný hádavý důchodce, který s vozíkem v supermarketu vztekle běží k pokladně, jako kdyby mu doma hořelo. Němcová byla hrdinou feministkou své doby, ale nepokládala ani stáří ani muže za něco, co by měla odsoudit. Moskalyk a jeho tým dokázali tuhle linii udržet a nezapletli tam ani ten povinný socialismus své doby. 65% ()

PTuranyi

Veľmi dobré spracovanie knižnej predlohy. Nová verzia má podstatne väčší priestor, ktorý venuje napríklad životu Viktorky a jej ceste k šialenstvu. Tá bola vo verzii z roku 1940 už hotová a jej príbeh bol vyrozprávaný len v skratke. Veľa času sa venuje aj detským hrám Proškovcov a ich kamarátov a Barunka tu má priestor dospievať a poznávať lásku. Pekne vidieť zmeny ročných období a plynutie času. Zmizli samozrejme náboženské púte a zostali na ne len narážky. Všetky postavy sú stvárnené výborne, ale oproti staršej verzii je vidieť posun z relatívnej chudoby a z ošumelých hábov sú žiarivé kroje a panské šaty. Herecké obsadenie je poctivé a v porovnaní voči verzii 1940 sa nemá za čo hanbiť. Jarmila Kurandová je ako babička rovnako milá ako Terezie Brzková, ale jej charizma už nie je taká rozprávková. Postava pani hraběnky je tiež poňatá omnoho odmeranejšie. Najviac tu však exceluje Libuše Šafránková v úlohe Barunky, pre ktorú to bol vlastne debut. ()

FandaF

Po "téměř" všech stránkách krásný dvoj-film. Úžasné a dojemné herecké výkony všech, kamera, hudba atd. Nicméně, musím poněkud více kritizovat chaotický scénář a střih, které to dílo velmi sráží. Uvítal bych, kdyby to hezky všechno dějově navazovalo a bylo mnohem více věrné skvělé knižní předloze. Filmaři zde hodně vypustili a dost i přidali, či změnili... ()

janucha

Tak jak jsem napsala u starší verze Babičky, T.Brzková byla lepší. I když ani J.Kurandová není špatná, její Babička je ale taková vědoucí, méně laskavá, je vidět,že lecos zažila a má hodně za sebou..... Libuška Šafránková je zde prostě nádherná. A taky mě v tomhle filmu nadchla malá role Petra Čepka jako Černého myslivce -tak takhle nějak si vážení přestavuji uhrančivý pohled! A hlavně L.Geprtová pojala opravu skvěle Viktorku tu divokou holku které " hodní vesničtí balíci" prostě nestačí a žene se osudově navzdory rozumé úvaze do neštěstí..... Jinak každý má právo na averzi k Babičce, ale nemyslím si že by předloha patřila do opadu... Nakonec jak říkal M.Horníček každý má dvě babičky, tudíž je dvakrát tolik babiček než lidí a tak si zaslouží,aby se o nich psalo. ()

Bodega_Bay

Scény pobitevní, celý příběh s Viktorkou, dlouhé záběry v lese....Moskalyk je dodnes v něčem nepřekonaný a nepřekonatelný. Knihu vlastně ráda ani nemám, připadá mi tak nějak hloupě naivní. Nicméně film dodává nové rozměry a pohledy, vytváří vlastně z obyčejného vyprávění drsné drama ze života. Některé scény, např.ty bitevní, proložené typickou "moskalykovskou" hudbou, nebo naopak Viktorčino posedávání u hučící vody, jsou čistokrevně hororové. ()

babka

Tento film byl uveden ve Filmovém klubu Alfa Sokolov v sezoně 1982/83. Jedna hvězda navíc za Viktorku Libuši Geprtovou na splavu a myslivce spanilého, uhrančivého Petra Čepka. ()

julie_mie

Při "Včeličky, včeličky, babička nám umřela!" brečím vždy zaručeně. Libuška Šafránková je příslovečnou Barunkou, Jarmila Kurandová moudrou babičkou a Květa Fialová vznešenou kněžnou a Libuše Geprtová Viktorkou par excellence. Ty pro mne budou napořád představitelkami knižní Babičky, kterou můžu číst téměř kdykoli. ()

Harris777

Klasika která nikdy nezestárne.Dílo přenesené na filmové platno je parádní. Herecké obsázení excelentní. Dokonalá pohádka každým coulem. Každý by asi chtěl mít doma takovou Babičku. ()

Mistr119

Za moudra babičky a za atmosféru filmu bych dal klidně i 4*, ale šíleně mě rozptylovala příliš častá pseudoumělecká retrospektiva... 60% ()

Chaospunx odpad!

Příšernej škvár, podle ještě příšernějšího knižního škváru. Koncentrovaná temná nuda s moralistickými bláboly s nesnesitelně naivními hereckými výkony. Tfuj, kuš babo!!! ()

stefaton

Krásná Fišerova hudba, pěkná kamera i střih (babičiny přeludy v závěru fimu!), ovšem naprosto rušivé oční stíny a linky používané u dívčí Barunky či Viktorky! Kolektivní scény s vesnickým lidem působí jak na jevišti Národního divadla, ale herecké výkony Libuše Š. a Jarmily K. film jednoznačně povznášejí. Pro mě stále sugestivní film, formující představu o veledíle B. Němcové. ()

Hombre8

Tahle verze je podle mýho asi nejlepší, ale pořád je to selanka. Kolik že měla ta babička roků, když dorazila na Staré Bělidlo? ()

axelson

Jarmila Kurandova v roli babičky je tak přesvěčivá,že člověka až mrazí.Libuška Safránková nejkrásnější herečka u nás hrající Barunku tomu se nedá dát nic jeného než pět hvězdiček. ()

JARDAHONDA

Babička je česká klasika. Postavu babičky jsem moc obdivoval - přišla o muže, žila v těžké době - nikomu si nikdy nestěžovala, nikomu nic nezáviděla - byla skromná, brala život takový, jaký je.. Dokázala vychovávat tolik dětí ..... z ní by jsme si měli vzít příklad. ()

Květa Fialová 1929 - 2017

Květa Fialová 1929 - 2017

26.09.2017

Po dlouhé nemoci zemřela ve věku 88 let herečka Květa Fialová. Narodila se v české kolonii u slovenského Fiľakova do rodiny plukovníka letectva. Spolu se sestrou Blankou navštěvovala katolickou školu… (viac)