Siedmeho apríla 1944 sa Alfrédovi Wetzlerovi podarilo čosi jedinečné – unikol spolu s mladším väzňom Vrbom z prísne stráženého tábora smrti Osvienčimu. Cieľom úteku však nebolo zachrániť si vlastný život, ale zabrániť umieraniu tisícov ľudí. Po smrteľne nebezpečnom putovaní došli na Slovensko, kde vznikla správa o genocíde. Tajnými cestami sa dostala až do rúk Winstona Churchilla a Franklina D. Roosevelta a zasiahla do vývoja 2. svetovej vojny. Príbeh plný napätia a emócií osloví diváka napínavou drámou úteku, absurditou vývoja dejín, ale aj vnútornou silou muža, ktorý sa postavil proti zvrátenosti systému. (Continental film)

BestRanger

Veľmi smutné, myslím, že tento film by sa mal stať povinným filmom na hodinách dejepisu na základnej aj strednej škole. Záver, ktorý poukazuje na aktuálnu situaciu,  kde populisti alebo skôr fašisti rozprávajú ale najhoršie, že sú to poslanci je smutným výsledkom, toho, že aj mladý ľudia volia a chcú si zopakovať tieto dejiny, ktoré sa zavraždili množstvo nevinných životov. ()

farky

“Tí, čo sa nepamätajú na minulosť, sú odsúdení na to, aby ju znova prežili." George Santayana. Film,  ktorý by mal vidieť každý z nás. Film, ktorý by mal byť v učebných osnovách. Intímny príbeh dvoch obyčajných mužov, ktorým sa podarilo niečo nepredstaviteľné. Utiecť z Osvienčimu. To nie je Colette (aj keď proti Colette nič nemám). To je reálny príbeh, ktorý sa stal. A reálne je aj natočený. Nič tam nie je navyše, nič umelo prifarbené pre väčší divácky uspech. Krutá desivá holá realita. Človek má pocit akoby bol jedným z nich. V nemom úžase civí na obrazy na plátne v obrannom postoji s prekríženými rukami na prsiach. Úžasne presvedčivá sugestívna kamera Martina Žiarana celý zážitok len umocňuje. Záverečné titulky s úryvkami výplodov novodobých obdivovateľov diktátorov, fašistov a nacionalistov pripomína uvedený citát aká tenká je čiara medzi dneškom a minulosťou. ()

vinson003

Četl jsem předlohu. A ta byla tedy vážení mnohem lepší, ale samozřejmě zpracování tábora bylo zdrcují, byla v tom jistě polská koprodukce a jako vždy si dali záležet. V knize se schovávají pod kupou dřeva, kde byl zásah z nebes, tedy mnohem komplikovanější...i celý útěk....bylo to letem světem a kniha si zasluhovala podrobnější zpracování, ale ocenil jsem decentní přístup k násilí, to nebylo...asi už toho bylo s lágrama dost...každopádně napínavé a zajímavé pro soudobou generaci...výlet do Osvětimy nedoporučuji...především Osvětim byla totálně pekelný zážitek...pak jsem viděl pece v Treblince a do konce dne jsem už nepromluvil...bylo nás pět a chtěli jsme se ještě stavit na hranicích ve známém aqua parku a já je poslal samotné...byl jsem v autě a toužil po alkoholu...don´t make war...please just make love and friendship...nikdo není nepřítel..nikdo po vás nejde...sdělím vám něco ze své filozofie: není důležité, co si myslí oni o vás, je důležité, co si myslíte vy o nich, není důležité, jestli vás mají rádi...je důležité, jestli máte rádi vy je...RIP brothers and sisters ()

madline24

Nuda a sed. Technicky mozna dobre natocene, ale postavam nedokazete uverit ani na minutu, ze to nejsou jen herci, kterym navlekli pruhovane hadry a naucili je klepat se a smutne koukat. Neuveritelne nepresvedcivy “vykon”, ktery se malokdy vidi. Reziser se asi pokousel o neco ve stylu Saulův syn, ale tomu se nepriblizil ani vzdalene. Promarnena prilezitost, se kterou nema cenu ztracet cas. ()

Asanoth

Za mě absolutní bomba. Syrový, naturalistický a jak někteří píšou, úmyslně "nedramatizovaný" snímek. A něco takového natočili na Slovensku! Hodnocení zde nechápu: Asi je třeba počkat si na americkou předělávku, kde se bude hodně střílet a přestřelky bude doprovázet strhující hudba Hanse Zimmera, aby byli spokojeni všichni... Skvělý film, včetně závěrečných titulků. ()

yrwen

Film o zdařilém útěku z Osvětimi, který je tak rychle hnán kupředu, že divák po zhlédnutí zjistí, že se vlastně skoro nic nedozvěděl a je poněkud zmatený. Filmu by prospělo, kdyby byl minimálně o hodinu delší a nebyl tak kouskovaný. O dvojici uprchlíků se téměř nic nedozvíme. Děj prakticky okamžitě začíná útěkem a vůbec se nedozvíme, jak dlouho se na něj připravovali, kdo jim pomáhal, jak to plánovali. Tato necelistvost a nenávaznost mezi jednotlivými scénami je zakončena směšnou prezentací hrůz, které byly v Osvětimi páchány. ()

zdenek.fedar

Já vlastně ani nevim jak začít! Když jsem se dozvěděl, že někdo točí film dle předlohy mé oblíbené knihy, radostí jsem poskočil. Na téma holocaustu mám přečtených mnoho knih a ta od p. Vrby mě bavila opravdu asi nejvíce. Kdyz jsem teď dokoukal film, tak se mi chce skoro až brečet, jelikož z té knihy tam snad nic neni, až na pár detailů! Takhle mizerně uchopenou látku, strašnou kameru a herecké výkony nebudu snad ani zmiňovat. Takhle se postavit k hrdinům 2 sv. války by snad mělo bejt trestné! Dvě hvězdy dávám jen z úcty….. ()

Andoria

Očakávania boli...veľké...avšak film na mňa pôsobil príliš rozpačito. Scény, akoby neboli dotiahnuté do konca. Dialógy boli veľmi slabé. Chýbal mi tam vyjadrený hlbší vzťah medzi ústrednými postavami. Divák bol vrhnutý do deja a veľa vecí si bolo potrebné domýšľať. Škoda scény úteku z koncentračného tábora, dalo sa z toho vyťažiť viac. Celková atmosféra bola ťaživá, primeraná k téme, ale to je jediné, čím ma film "zaujal". ()

Generi

Tri hviezdy len z úcty k obom skutočným hrdinom, nie k filmu. Bohužiaľ som film videla v TV a preto chýbala ta sila veľkého plátna, ktoré si tento film pýta, aby bol monumentálny. Neviem. Mňa nechal úplne chladnou, nerozumela som dialogom - zlý zvuk, pre neustále upršanú sivú atmosféru som takmer nič nevidela a tak som sa nestotožnila so žiadnym z hrdinov. Pre mňa sklamanie. ()

andrejba

Videl som film a nasledny Film o filme (co mi vyrazne pomohlo pochopit niektore filmarske postupy). Samotny film spravne depresivny, artovo minimalisticky, prestrihy na paralelne sialenstvo velitela vyborne, nocny dazd osvetlovany ohnom krematoria desivy, zima, hlad, chlad, beznadej, zranenie. Film nebol o tabore, takze mi lepsie vykreslenie taboroveho zivota nechybalo. Potial dobre. Problemom bola slaba zrozumitelnost slovenskych dialogov (chybali titulky, nielen v tabore) a chybala dalsia revizia scenara od nezainteresovaneho cloveka ktora by to trosku utriasla a pridala ucelenu dejovu linku. Zaverecne titulky nevypinat, tvoria stvrtu (mozno najdesivejsiu) cast filmu. ()

vicesvk

Cital som knihu, po precitani recenzii som si siel pozriet film bez ocakavani. A musim povedat, ze hodnotenie filmu na CSFD odzrkadluje kvalitu filmu. Bez vykreslenia charakterov hlavnych postav ma film rovno vrhol do jamy, kde dvaja vazni cakali, kym prvotny poplach utichne. Film je dost kratky na vykreslenie nejakeho srdcervuceho pribehu, toboz, ked zopar minut z filmu zhltnu nastupeni vazni pred barakom c. 9. Nasledny parminutovy utek cez les a dialog s clovekom z Cerveneho kriza a je po filme. Bebjak opat potvrdil, ze filmy tocit nevie.  Skoda, tesil som sa na tento film, ale ostala trpka pachut a nezachranili to ani zaverecne titulky, kedy vacsinou sumarizujem film a snazim sa roztriedit myslienky. ()

Olybor

Skôr, než začnem s recenziou neviem o čo režisérovi išlo. Totiž, tak silný námet si žiada silnú emotívnu zápletku. Alebo sa malo jednať o dokument, ktorý sa autor snažil obohatiť o prvky artoveho diela. Narážam na prevracajúcu sa kameru a iné nie celkom štandardne prvky celovečerného filmu. Ak sa malo jednať o celovečerný film, pritom to nemusel byť kasový trhák patrilo by sa aby film obsahoval tieto prvky. Reálne zábery koncentračného tábora v Osvienčime, namiesto použitých naoko lacných kulís, jasný scenár, postavy ktoré majú svoje nemá, cieľ, smer a úlohu. Nebolo jasne kde sa dej odohráva. V anonymite ostalo mesto či obec s ktorým mali utečenci prvý kontakt. V scenári absentoval emotívna zápletka, herci vystupovali vo filme ako anonymné osoby. Komparz neodpovedal atmosfére. Ak to mal byť dokument chýbalo v ňom množstvo údajov, osadenie deja. Rušivo na mňa pôsobili hovorené titulky extrémne pravicových súčasných politikov. Film pôsobil v štýle ani ryba ani rak. ()

Zaks

Reálne by mal film na viac, úteková téma s opisom života v koncentráku je silná, ale k zemi ho zrážajú až príliš dlhé a nudné scény o ničom. Tiež filmová technika, konkrétne kamerové zábery z blízka a spoza chrbta postavy s rozmazaným pozadím okopírované z ďaleko lepšieho a emóciami nabitého filmu Saulov syn. Správa je len slabý odvar z toho, čo autori asi chceli povedať o holokauste. Klinec do rakvy a palec dole za záverečné titulky. To už naozaj nemôže byť film z druhej svetovej, kde sa nebudú spomínať akože silné a dnes tak strašne populárne témy o migrantoch, LGBT, multikulti? Z toho odkazu cítim neúprimnosť autorov a snahu zapáčiť sa aspoň v závere... ()

megacik

Brutálne vykreslenie "života" v tábore smrti + útrap na úteku z neho. Neviem, kto v tomto filme čakal nejaké veľké emócie, či príbeh. Prečítal som knihu od Vrbu, o úteku z Osvienčimu, taktiež aj knihu od Glazara o úteku z Treblinky, resp. desiatky ďalších kníh,  videl niekoľko ďalších dokumentov, a môžem povedať, že tento film už ani lepší byť nemohol. Jedinou emóciou bola túžba po slobode, tak načo riešiť niečo iné, keď iné tu nemá ani nejaký zmysel.....  Bezútešná dráma preto splnila presne to, čo som od nej očakával, a možno aj o trochu viac. Aby ste mohli "čítať medzi riadkami", odporúčam predtým pozrieť aspoň dokument "Veľký útek z Osvienčimu" z roku 2007....to bude taký základ na pochopenie. ()

lili5

Čo môže odradiť od pozretia filmu sú možno aj titulky, ale aj napriek tomu to stojí zato. Je to zasa iný pohľad na tábor v Osvienčime. Na to ako je dôležité presvedčiť ľudí na najvyšších miestach, aby sa niečo zlepšilo, ale aj na to, že netreba zabúdať čo vojna, tábory a celý tento hrozný systém spôsobil, a že sa k niečomu takému nesmieme nikdy vrátiť. Film na zamyslenie. Môžeme byť radi za to čo máme. ()

vonTomas

Silné téma dle knižní předlohy a oni z toho vypíchnou přespolní běh. Škoda, snad se toho jednou ujme někdo, kdo za to získá oskara. Tohle se fakt nepovedlo. ()

Benigni

Vydržela jsem to do konce. A to ne protože by to byl špatný film, ale ten obsah. Hrůza, děs, strojní průmysl smrti. Očekávala jsem trochu více dramatických situací a vůbec napínavějšího pojetí celého příběhu. Ale jen ta atmosféra vlastně dokonale stačila. Je to velmi tematický, žánrový film na pomezí dokumentu s mezinárodními ambicemi, ale chybí v tom větší příběh a větší propracování a uchopení postav. ()

Oscary a rekordní počet cizojazyčných kandidátů

Oscary a rekordní počet cizojazyčných kandidátů

09.01.2021

Americká Akademie filmového umění a věd (AMPAS) v pátek představila svým členům užší výběr 93 snímků, z nichž budou vybíráni finální kandidáti do kategorie nejlepšího cizojazyčného filmu pro… (viac)

Režisér Čáry se vydal do Osvětimi

Režisér Čáry se vydal do Osvětimi

17.01.2019

Jeden z nejúspěšnějších slovenských režisérů Peter Bebjak (Čára, Spravedlnost) připravuje nové drama z koncentračního táboru Osvětim. Snímek Správa / The Report se pak navíc možná dočká i americké… (viac)