Pohľad do zákulisia kampane, ktorá sprevádzala britské referendum o Brexite poodhaľuje praktiky stratégov oboch táborov a poukazuje na skutočnosť, že v dobe sociálnych médií a cielenej reklamy je manipulácia s hlasmi voličov jednoduchšia ako kedykoľvek predtým... (RTVS)

kubilov

Hravá režie, aktuálnost a opět věrohodně zahraný sociopat od Benedicta Cumberbatche. Z vedlejších postav jednoznačně vede ztvárnění Nigela Farage, i Boris Johnson ujde. Fajn a solidně odvedená filmařina na základě pravdivého - a trudného - dění. ()

nula87

Zákulisí nové politiky, kde nejde o program, vize a budoucnost občanů a země, ale o emoce, slogany a příběhy, kterým se lidem "prodává" politika. 65% ()

ostravak30

O Brexitu jako takovém bychom tu asi mohli diskutovat hodiny a hodiny. Nevěřím, že všichni hlasující pro odchod byli ovlivněni reklamami a fake news. Další důvody lze hledat v některých částech Londýna, do kterých se bojí i samotní policisté. Nebo v řadě teroristických útoků po celé Evropě. Samozřejmě, že ovlivnění podstatné části hlasujících hrálo též svou roli. Stejně tak jsou vidět zásahy politiků, pro něž se Brexit stal hlavně politickým a časem i osobním bojem jednoho proti druhému. Své způsobila i média, která ve 21. století, to ať se na mě nikdo nezlobí, už musí být schopna rozlišit pravdu od smyšlenky a obě kategorie pořádně prověřit než se přikloní k té či oné straně, vydá článek, reportáž. Totéž platí i o televizních médiích, které když neumí dávat stejný prostor oběma stranám, měli by raději skončit. Neschopnost protihráčů, kteří zastávali postoj neodcházení, je pak kapitolou sama o sobě. Tohle vše dohromady brexit způsobilo. Já jsem za něj rád, ale otázka je, jaký dlouhodobý vliv to na Británii bude mít. V tomto filmu, mimo skvělý výkon Benedicta Cumberbatcha, zazní vše podstatné, co jste chtěli o Brexitu vědět. Vidíme, jak postupně probíhaly kampaně, skoro až den po dni, jak reagovala veřejnost a jak se hlavně rozdělila Británie na dvě poloviny. Nelze tak říct, že by zrovna Anglie byla rozdělená. Vzpomeňte, jak rozdělil svět covid. A najednou se lidé přestali přátelit, rozdělily se rodiny, rozhádali se kolegové. Totéž ve Velké Británii udělal odchod z EU. Svět obecně je rozdělený až hrůza a bude těžké, pokud je to vůbec ještě možné, ho spojovat dohromady. Dnes už pomalu nezáleží na tom, z jaké jste země, protože různé skupiny spoluobčanů z různých zemí spolupracují anebo válčí, na to právě máme sociální sítě a média. Tento film je připomenutím masivní kampaně a všeho, co se kolem ní dělo a pravda je, že občas i mě šla hlava kolem a leckdy jsem si ji málem vykroutil, jak jsem zíral, co se vše dělo. ()

solisoli

Anglicko a USA bez ohľadu k ostatným mocnostiam rozhodovali o svete, samozrejme vo svoj prospech blaha. EU toto Anglicku zobralo. Takže bola len otázka formy, niečo podniknúť. Prišiel BREXIT. Tento skutočný príbeh je len fraškou pre ovečky v EU ospravedlňovať sa za niečo čo chceli a chcú a by neprišli pri tom o priazeň, kde by stratili z rozbehnutého vlaku miliardy. Trápny, pretáraný, bezzubý a smiešny príbeh. Nič viac táto skutočnosť nerieši aj keď sa Benedict Cumberbatch išiel potrhať. ()

Drozdo57

Pre niekoho možno nuda, niekto možno ani nepochopil, čo sa vo filme dialo. Pre mňa parádne natočená a zvládnutá sonda do modernej politickej kampane. Toto by som púšťal na prvej prednáške niektorých politických a marketingových predmetov. ()

rigby

Všeobecné nadšení nesdílím, protože politiku nemusím vůbec. A tento film byl chladně a nudně politický, o vypočítavosti a manipulaci. Pro spoustu diváků asi zajímavé téma, o tom se nehodlám hádat. Ale pro mě zcela nudný film. ()

Astonko

Na jednu stranu dobre vedieť ako to bolo (je) plus dobré herecké výkony a realistické vyobrazenie britskej spoločnosti, na druhú nudiaca konverzačka bez atmosféry či napätia. Vote Benedict! 5/10 ()

Birter

Když jsem na YouTube viděl trailer s názvem Brexit (2019), řek jsem si ''ha ha ha, fake trailer - Ben Cumberbatch má evidentně smysl pro humor''. No, a pak jsem se náhdou v rádiu dozvěděl, že to opravdu existuje a byl jsem rád, že je to po Vice další zábavně-naučné politické drama. ()

belinko

Politika.. špina, v ktorej sa človek vŕtať nechce. Nezáživný snímok pár rokov dozadu, ktorý otriasol Britániou. Ale žeby to bolo niečo zaujímavé? E-e. ()

tomino28

Ano, všichni známe historii okolností hlasování kolem brexitu (ok, možná ne úplně všichni, ale minimálně ti, co se o problematiku zajímají). Ono ten brexit je zde spíše jako příklad, místo kterého si můžete dosadit libovolné moderní volby ve vyspělých zemích. A samozřejmě, sociální sítě jsou mocná zbraň a politický marketing jich čím dál tím více využívá pro ovlivnění výsledků. Potud nic nového.. A bohužel samotné pojetí s Benedictem čele je nezáživné a dosti neobjevné zrekonstruování nedávných dějin na ostrovech. Jinak celkově je toto téma na mnohem delší debatu, a ta nemá zde na ČSFD co dělat. ()

qwertasip...

Brexit je bezpochyby nejotravnější téma EU za poslední 4 roky. Předtím jsme tu měli černou imigraci (abych byl politicky korektní, tak musím zdůraznit, že tím samozřejmě na nic nenarážím, jen chci říct, že je ilegální, nic víc, vážně!), kdy se k nám do Evropy denně hrnuli tisíce a tisíce právníků, lékařů, vědců a jaderných inženýrů, kteří jistě obohatí naší kulturu, zatímco poslední měsíce se zase neřeší nic jiného než Brexit. Za téměř čtyři roky se nestalo nic, tak proč o tom nenatočit film? Co si myslím o Britech (z osobního i pracovního života) si radši nechám pro sebe, a co se týče tohoto filmu, tak nevím, jestli mě víc štval Benedict Cumberbatch (na kterého začínám být kvůli jeho typickému asociálnímu a afektovanému přehrávání už tak trochu alergický), anebo to, že ve filmu z toho dělají největší politicku událost světa od pádu Berlínské zdi. Většina Britů se zasekla někde v 19. století za královny Viktorie a dodnes si myslí, že se kolem nich točí celý svět, přitom zbytek světa má nějaký brexit jaksi u zádele, a přiznejme si rovnou, že 90% Evropy asi taky. Hlavní hrdinové vedou politickou kampaň plnou plamenných projevů, kdy z obyčejného referenda dělají celosvětovou událost, ale tváří se přitom důležitě, jako kdyby luštili nacistické šifry anebo právě pracovali na vývoji atomovky. Shrnu to: Pokud vás zajímá politika, možná vás tento film bude bavit. Prázdných řečí typu "tohle je totální válka" anebo "bitva o Británii právě začala" je tam dost - ostatně jako v celé politice. Pokud vás politika moc nebere, ale zajímá vás brexit, tak se bohužel nedozvíte nic nového. V tomhle filmu jde totiž jen o to, jak za pomoci reklamy a sociálních sítí dostat nerozhodnuté voliče na svou stranu, takže pokud vás nezajímá ani jedno, pak jsem vám právě ušetřil hodinu a půl života. ()

serdehelan

Spolu s dokumentom Great Hack film ukazuje ako prebiehajú v súčasnosti voľby / referendá a ako sa "obracajú" voliči na preferovanú stranu pomocou big data a sociálnych sietí. PR agentúry sa riadia úplne presnými a dokonale zacielenými dátami a útočia na voličov cez emócie namiesto faktov.Stačí dookola opakovať nejakú frázu a volič sa chytí . Je absolútne nepodstatné, či je to pravda alebo lož. Ak sa opačná strana snaží voličov presvedčiť faktami, nemá šancu. Cumberbatch výborný. ()

Jak to vypadá s filmovým Star Trekem?

Jak to vypadá s filmovým Star Trekem?

12.01.2024