Bez vědomí

Rok 1989. Marie je profesionální houslistka, která před 12 lety se svým mužem, pronásledovaným disidentem Viktorem, uprchla z totalitního Československa do Británie. Teď se ale vítr začíná pomalu obracet a ve vzduchu visí změna. Marie by toho ráda využila a po letech konečně navštívila svou rodinu. Jenže brzy po návratu do Prahy se ukazuje, že to byla osudová chyba. Viktor za dramatických okolností zmizí a není jisté, zda je vůbec naživu. Marie chce za každou cenu zjistit, co se s ním stalo. Co když však není na pravdu připravena? Ukazuje se totiž, že Viktora nehledá jen ona, ale i tajné služby několika států. A čas utíká čím dál rychleji, protože pád železné opony se blíží... (HBO Europe)

moudnik

Bomba dopadla a vybuchla. Napínavý seriál bez obvyklých klišé s výbornou zápletkou a překvapivým rozuzlením se mi dostal pod kůži. V rozhovoru pro DVTV režisér Ivan Zachariáš na otázku, zda jde o fikci, či skutečný případ, odpověděl, že jde o čistou fabulaci. Já tomu nevěřím. Myslím si, že takový košatý příběh zasazený do převratných událostí roku 1989 vymyslet celý lze jen stěží. A o tom to je. Zbyly-li mi ještě nějaké iluze o dohledání kauz a napravení křivd spáchaných minulým režimem, je s nimi po shlédnutí této minisérie ámen. Již delší dobu ve mně sílily pocity, že se neubíráme tou cestou, kterou jsme si svazky klíčů vycinkali na Václaváku a vyzpívali na Letné. Cosi velmi shnilého bylo, je a ještě minimálně jednu generaci bude ve státě Českém. Tento velmi smutný a krutý příběh mé obavy podporuje. ()

CaptNemo

Přirozená a půvabná Táňa Pauhofová v nepřirozeném utahaném příběhu. Očekávání byla velká, ale výsledek je (po dvou dílech) rozpačitý. Kašírované obrazy nedávají dohromady ucelený děj, postavy jsou divákovi vcelku jedno. Strnulost většiny herců i jednotlivých záběrů mohou být buď vědomým odkazem na styl, kterým se natáčely detektivky v 70. a 80. letech, nebo bezradností nepříliš zkušeného režiséra. Sázel bych spíš na to druhé. Tohle je možná minisérie evropského stylu, ale srovnávat se můžeme jen se zeměmi, které jsou na tom filmařsky nedormle jako my. Na britské, francouzské či severské krimi to nemá ani náhodou, Až na tu Táňu. Díky ní hvězda navíc. ()

Franki69

Temný špionážní thriller z dob zkomírající komunistické totality v ČSSR. Než pochválím rozmáchlou košatost dějových linek nejméně deseti ústředních postav, skládám velikou poklonu všem, kdo měli na starost lokace a výpravu, včetně rekvizit. Vyobrazení Prahy, kanceláří, policajtských služeben, nemocnic nebo bytů lidí v roce 1989 je perfektní a v duchu celého díla patřičně ponuré. Bez Vědomí pro mne zcela naplňuje to, co minisérie Redl loni nabídla a nakonec předat nedokázala. A na rozdíl od Redla má Bez Vědomí skvěle obsazené herce. On ten Sokol (Rédl) prostě, i když se snažil, opravdu nebyl tvrdě vytrénovanej paragán s bojovým výcvikem, i když mu to jeho seriáloví kolegové říkali v každém díle. Takže zpět k HBO. Je to napínavé, zvraty jak ve špionážních knihách Williama Forsytha až do posledních titulků. Scénarista Gabriel dokázal napsat a režisér Zachariáš před kamerou zhmotnit špionážní hru několika tajných služeb (KGB, STB, MI5), operujících v socialistickém československu a každý, kdo se objevil před kamerou z toho v tomhle šestidílném příběhu lidsky nevyšel dobře. Výhrady mám jen k dějovému úseku ** spoiler** v kterém se houslistka ocitne v ostře střeženém vojenském prostoru Ralsko, obsazeném spřátelenou ruskou armádou ** spoiler** Nicméně i přesto ve mně po dokoukání českého špionážního trhilleru v kulisách bezútěšné Prahy podzimu roku 1989 převládlo nadšení. Koukněte na to. Pokud jste už viděli Ve stínu, Pouta, Občanský průkaz nebo Fair Play, je tahle minisérie přesně pro vás. Ode mne za 100%. Doporučuji komentář Vojteco. ()

universal

Velké hype a velké zklamání. Nejhorší je bohužel výprava, která patlá styly ze sedmdesátých let až do devadesátek. Navíc zcela bez ladu a skladu a čím víc předmětů, tím líp. Druhá věc je dějová linka, která je tak naivně blbá, že by to dostalo snad zlatou malinu. Příběh dívky z parukou, která se dostala za socilaismu až do vojenského prostoru ruské armády, chce opravdu velkou dávku představivosti. Co bylo naopak dobré, je vykreslen praktik šmejdů STB. A nejde o mučení, ale o psychologickou hru a teror. Něco za něco. 2/10 Skoro jako ruská sci-fi ()

Gregor_Samsa

Překvapivě dobré, i když vlastně trochu jiné, než člověk čeká. I když překvapivě – Zachariáš. Takže nepřekvapivě dobré vlastně. Postavy vícerozměrné; každá má svoji motivaci. Není to o listopadu 89, je to vlastně… špionážní 6ti dílné vyprávění. Návrat do osmdesátek takový, že každému, kdo je zažil, připomene jejich totální marnost. To byl hnus velebnosti! Jistě, nakonec trošku přitažené za vlasy, ale to, že někdy si volíme kompromisy až tak velké, že vlastně přestaneme žít, to je ukázáno v tomhle akorát-tak-dlouhém vyprávění velmi dobře… lajk! [80%; 2019-11-10 Home sweet home] ()

rigby

Výborný seriálový zážitek, navíc ještě v českém podání. Jednotliví herci předvádějí nadprůměrné výkony, kamera je zcela úchvatná, všechno je sladěno pro divácké potěšení. Jen ten scénář ke konci trochu pokulhává, ale i místy jsem se ztrácel. Možná by to chtělo více čitelnosti. Nedokonalosti sice šlechtí, ale tady je to spíše na škodu. Snad právě proto nemohu udělit plný počet hvězdiček. ()

bonovox

Ďalší seriálový skvost z Česka. Na 30 výročie sametovej revolúcie sa HBO pochlapilo s originálnym seriálom, ktorý opäť dokazuje, ža aj v našich pomeroch dokáže vzniknúť výborný seriál. Hlavne výprava, hudba a herecké výkony sú hlavným tromfom celej série. Škoda len nedotiahnutia niektorých dejových liniek (sekretárka, Patera), či trošku absurdného záveru. Za mňa zaslúžených 80%. ()

EddieIron

Ehmmmm, po třetím díle se lehké zklamání mění v obrovské rozpaky. V době, kdy se seriál odehrává měly tajné služby úplně jiné starosti, ale představa, že se tady unášeli agenti je úplně mimo mísu. Je to zkrátka špatně natočené a pro pamětníky spíš parodie. ()

Dawe2

Poslední dva díly podle mě ubraly na napínavosti a děj i čas se začal vléct. Poslední díl trochu lepší. Celkově výborná výprava, kamera, dobová vizualizace. Proti hereckým výkonům nelze moc namítat, většinou trefa do černého a herci k postavám výborně seděly. Ale sneslo by to více scénář s více poutavostí či nižší stopáž, možná i více děje. Takhle to občas nudí. 70%, 4* dám. ()

flo777

Po seriálech Svět pod hlavou a Rédl se opět dostáváme v seriálu Bez vědomi do doby temna, které je všude kolem (oprýskané budovy a auta, rozbité cesty a chodníky), ale i uvnitř, v lidských duších. A prave psychologie postav je pro dej seriálu tím středobodem, kolem kterého se to všechno točí. A režisér ji dokázal vykreslit velice sugestivně. To je myslím hlavním plusem seriálu. Vtáhne vás do sebe, i když možná trochu moc pozvolně. Druhým plusem seriálu je paradoxně jeho aktuálnost. I když se odehrává zejména v roce 1977 a 1989, má celkem čitelný přesah do dneška. Žijeme v době dezinformací, v době, kdy si nemůžeme být jisti ani tím, ze vidíme, koho si myslíme, ze vidíme. A tato nejistota a pochyby se daji v seriálu o “revolučním” roce 89, nadto, když jde o špióny v roce 89, skoro krájet. Slovo revoluční jsem nedal do uvozovek náhodou. Třetí plus seriálu je totiž to, ze líčí revoluci roku 1989 dosti bez patosu a nějakého dojímání. Dojati budete úplně něčím jiným. Tak do toho! ()

meatball

Špičková formální stránka a veskrze skvělí herci. Jen Myšička mi tam vůbec nesedí. A opět stejný problém, který jsem měl s Pustinou. Asi žádný divák nemá rád, když z něj dělají vola. ()

kokofek

Napínavé špionážní drama,které se zdá chvílemi málo uvěřitelné.Nemyslím obsah jako takový,ale jednotlivé scény jak už tady zmiňují jiní.Například návštěva vojenského prostoru.Jinak jsem se skvěle bavila .Bohužel byla bych raději kdyby nic z toho nebyla pravda.Ale obávám se,že i fiktivní příběh má svůj reálný základ. ()

medvousek

Nekompromisní až potměle zakomplikovaný příběh těsně předrevoluční doby. Hltal jsem ho naplno. V noc, kdy jsem kouknul na 4 díly, jsem měl špatné sny. Pochmurnost, šeď a strach z Ruska? Dobrý počin. ()

tchempi

Chvílemi to sice připomíná neparodického Agenta W4C - Praha, rejdiště špionů, ale je to po všech stránkách pecka. Jen pravdoláskařům se seriál nebude líbit. Hlavní dějová linka je sice fiktivní, ale jinak seroš zobrazuje pozadí podzimu 89 realističtěji než současné „schválené“ učebnice dějepisu. ()

montelie

Bravurně natočeno, herecky dobré, dobové realie perfektní. Největší slabinou je však scénář, pomáhá si nesmyslnými dějovými zkratkani i přímo WTF momenty, které by se prostě nemohly stát. Nicméně vše do sebe zapadá, pomalu se odhaluje smysl všeho, kdo s kým a proti komu, až se dostaví konečné odhalení. To je zároveň největší nonsens. Základní premisa je tak nesmyslná, že naprosto neodpovídá vynaloženému času i prostředkům. ()

Nominace na Ceny české filmové kritiky 2019

Nominace na Ceny české filmové kritiky 2019

03.01.2020

Padesátka českých filmových kritiků oznámila své nominace pro Ceny české filmové kritiky 2019. V čele seznamu stojí film o pomstě Staříci a komedie Jiřího Havelky Vlastníci, oba filmy mají po pěti… (viac)

TOP filmy a seriály roku 2019 dle TOP uživatelů

TOP filmy a seriály roku 2019 dle TOP uživatelů

29.12.2019

Tvůrci milují Kongresové centrum Praha

Tvůrci milují Kongresové centrum Praha

09.12.2019

Že je Praha lákadlem pro filmové štáby, již dlouho není tajemstvím. Nehledě na krásu města, jsou to ale také šikovné týmy, na které se přijíždějící producenti mohou spolehnout. Díky českému… (viac)

České špionážní drama Bez vědomí na TIFF

České špionážní drama Bez vědomí na TIFF

18.08.2019

Po obřím úspěchu českého dramatu Nabarvené ptáče, jež bylo nominováno do hlavní soutěže filmového festivalu v Benátkách, mají fanoušci české kinematografie další důvod k radosti. Připravované… (viac)