Australský dobrodružný film odehrávající se v roce 1888 na vás dýchne romantikou příběhů z Divokého západu, přestože se tu nevyskytují chladnokrevní pistolníci s kolty proklatě nízko, ani tu není cítit vůně střelného prachu. Netradičně pojatý romantický western je plný krásných koní, lidských citů a vášní, odvahy a tvrdého chlapského života kovbojů. Jeho hrdinou je Jim Craig, mladý horal, který po smrti svého otce najde práci u bohatého rančera Harrisona. Zatímco ostatní honáci jím pohrdají pro jeho původ, rančerova dcera Jessica se s ním spřátelí. Brzy se však mezi oběma pomalu začne rodit mnohem silnější cit než je přátelství. Odmítavý postoj starého rančera k Jimovi i jeho vztahu s Jessicou však zlomí mladíkova odvaha, kdy se mu podaří v obtížném horském terénu dostihnout a zkrotit stádo divokých koní. (oficiálny text distribútora)

Han22

Krásný dobrodružný film plný romantiky, honáků, úžasné australské přírody a hlavně koní. O ty tu jde především a scéna nahánění divokého stáda srovnatelná s lovem bizonů v Tanci s vlky. Jinak úžasný Kirk Douglas, u kterého mě vůbec nenapadlo, že hraje oba bratry a krásná slečna. EDIT 2024: Nadšení z koníčků mě už opustilo a některé scény balancují na (za) hranici kýče. Ale ty 4* si to zaslouží. Především za Douglase, který tu stvářnil oba tak naprosto rozdílné bratry, že to člověku opravdu nedojde. Dále je tu krásná kamera která vytváří nádherné scény, pěkná hudba, charaktery plné drsnosti i hrdosti, Je to rodinná sága (dva nesmiřitelní bratři), romantický film, zvířecí film. A sice tu chybí indiáni, banditi či kolty, ale jinak je to se všemi těmi kovboji, sruby, táboráky a koněmi i časovým zasazením v podstatě western. A jaký takový samozřejmě western roku 1982. ()

sulimo

Nic moc. Možná pro ty jedince, kteří zbožňují koně a divokou přírodu to bude dostatečně uspokojující počin, ale pro toho, kdo čeká od filmu ještě nejaký hlubší obsah, to je film dost mizerný, aneb jak forma zvítězila nad obsahem. Krajina je krásná a jedná se o dobře natočený film, ale tím to také končí, herci přehrávají a hlavní hrdina je hodně nesympatický a po čase Vás film začne velice intenzivně nudit, třeba na tohle fakt nemám buňky, ale pro mě je to mírně nadprůměrná záležitost která místy (hlavně těmi romantickými) dosti krutě nefungovala. Čekala jsem víc. ()

Willy Kufalt

Neurážející, v pohodě sledovatelný australský western začal pro mě v úvodních scénách skvěle a také později vyvrcholil mj. dechberoucími akčními honičkami s koňmi. Tyto scény představovaly asi vrchol podíváné z dílny George Millera, který NENÍ tím režisérem Šíleného Maxe, pouze jeho překvapivým jmenovcem natáčejícím filmy ve stejnou dobu, na stejném kontinentu. Líbilo se mi prostředí, potěšilo pár herců v obsazení (zvláště Jack Thompson) a navnadil jsem se na dobrodružný rodinný příběh skloubený občas s nějakou tou kovbojskou akcí... což i nakonec z Muže od Sněžné řeky vzešlo. Jen často dominantní zápletka kolem hlavní dívčí postavy Jessicy mě už tolik nezvala, připadala mi naplněná přílišnými klišé romantických a rodinných filmů (např. pokud jde o vztahový konflikt mezi pokrokově smýšlející dcerou a pro ni zastarale smýšlejícím otcem). Romantika zamilovaného vztahu a poezie přírody navrch minimálně v jedné scéně zajdou s prolínaním záběrů milostného vzplanutí a západu slunce až do krajního kýče v doprovodu teskné hudby. V tomhle směru na mě film úplně nezanfungoval a dojmy z něj mám po skončení nevyrovnané, byť velkolepé finále mi je určitě silně pozvedlo. [70%] ()

kinderman

Film, který se tváří jako naivní vyprávěnka okořeněná nádhernými exteriéry, v sobě překvapivě skrývá spoustu životní moudrosti. Nejen v osobě zlatokopa Spura (Ke Craigovi po smrti otce: "Do života smrt netahej, hochu." Ke Clancymu poté, co se stopař vrací k rančerovi, jenž ho předtím vyhodil: "Ty se teda dovedeš potejrat."), ale také v té romantické linii (Jessica: "Tys mě neposlouchal? Chci být s tebou." Craig: "Neklapalo by to."). Stejně jako třeba film Marley a já je Muž od Sněžné řeky o vztazích- ti koně (nebo pes) jsou tam jako přidaná hodnota. ()

LadyVader

Doby kdy jsem byla paf z koníčků jsou dávno pryč, dokonce asi i ta videokazeta která se mi ve videu protáčela opravdu často. Ale i po těch letech mně ten film přimrazil do křesla, je naprosto úžasně atmosferickej, doprovází ho skvělá hudba s nezapomenutelným ústřerním motivem. A scéna kdy Tom Burlinson sbíhá s koněm z toho srázu je prostě majestátní. No můj nejoblíbenější westernovej film. ()

• Kirk Douglas si ve filmu zahrál dvojroli. A to dvou ne zrovna vedlejších rolí, když ztvárnil oba bratry Harrisonovi. (Prochy38)
  • Na začátku filmu, když stahují koněm na řetězu z lesa kmen stromu, je vidět, že kmen nebyl čerstvě uříznutý a světlý. Konec kmene je tmavý a je vidět , že ležel v lese uříznutý již delší dobu. (montywalsh)
  • Hudba z tohoto filmu byla použita v roce 2000 při jezdecké části zahajovacího ceremoniálu olympiády v Sydney. (Lina)