Je treba zabiť Sekala

• Česko Je třeba zabít Sekala (viac)
TV spot

Je leto 1943 a do moravskej dediny Lakotice, ktorá leží stranou od vojnového i protektorátneho diania prichádza sedliak Jura Baran z Valašska, aby sa tam ukryl pred gestapom. Miestni sa na cudzinca pozerajú s nedôverou, no ešte väčší strach majú zo Sekala. Tento zatrpknutý a krutý nemanželský syn jedného z bohatých statkárov rýchlo pochopil, že z nových pomerov môže profitovať - stačí niekoho udať za zločiny proti Ríši. (RTVS)

jakoby

Nemam co dodat. Snake.Charmer to rekl ze me. Vyborny film , atmosfera horkeho leta ke ktere je hudba uplne genialni. Diky hudbe horko uplne odkapava z obrazovky, ja stojim uprostred pole s obilim a nevnimam nic jineho.Sedlaci -, panaci za Sekala jaky je si muzete sami, sami jste se postarali o jeho charakter. Kolik lidi se vratilo z valky ze Spanelska ?Fasisti je nevitali zpatky ! A co bylo se Sekalem kdyby prezil valku ? Prvni komunista v obci a dostal by se az na hrad ! Kolik takovych Sekalu zije mezi nama ? ()

Ivana_M

Rozhodně jeden z povedenějších českých filmů. Mám ráda, když není jasně definované, kdo je klaďas a kdo záporák. Jen mě trochu zarazil "nedostatek" žen ve vesnici. Kromě dvou mladých dívek a farářovy hospodyně se ve filmu žádná další žena neobjevuje. To jako ti statkáři neměli ženy...? ()

calculus

Pro mě jednoznačně nejlepší český film 90. let. Lidský a současně mrazivý příběh zasazený hluboko do atmosféry strachu v době Protektorátu. Téměř až "westernový" duel v podání výborných polských herců Linda vs. Lubaszenko skvěle z pohledu děje dokresluje postava Jiřího Bartošky. Není u nás zdaleka obvyklé točit filmy s tak výraznými, solitérními charaktery hlavních aktérů a s takovou jejich postojovou polaritou. Film mi v mnohém připomněl věhlasný snímek Všichni dobří rodáci. ()

jfaba

Asi nejlepší film devadesátých let. Dle mého nejlepší polistopadový. Krásná kamera, výborné herecké výkony, výborný scénář, perfektní atmosféra. Vím, opakuji co už bylo napsáno, ale napsat to musím. Můžete souhlasit nebo ne, ale to je tak vše... Komentář: Enšpígl, Pohrobek. ()

Lastsurvivor

Na tomhle filmu je opravdu nádherně vidět, žw kdo je věřící, ještě zdaleka ještě nemusí být slušný člověk. Upřímně, tahle vesnice si svého Sekala zasloužila, sami si ho koneckonců vytvořili. ()

Eress

Po dlouhé době jsem zhlédla film, který stál za to. Zajímalo mě, jak vyřeší Baran dilema ohledně toho, zda zabít Sekala či nikoliv. Taky je zde krásná ukázka toho, jak si lidi hrajou na "velké" moralisty, aniž by začali u sebe. Další vedlejší děje jsou taky v konečném výsledku krásně poslepované jako puzzle, viz třeba příběh jeptišky nebo Záprtka, který se mi zdá charakterově nejhorší, horší než samotný Sekal, jenž měl aspoň tu "slušnost", že jednal narovinu a nepřetvařoval se. ()

LucyViv

Tak mě zase jednou překvapil český film. A to jsem si myslela, že když se mi nelíbí tak oblíbené české ,,hořké komedie" ani kultovní filmy typu Spalovač mrtvol, tak už se nenajde nic, co by mě uspokojilo. A přece, uvěřitelný děj, dobří herci, morální hodnoty, potřeba přežít, pokrytectví, to všechno mě neuvěřitelně dostalo! Jeden z těch filmů, kdy se na konci cítíte ublížení a chce se vám křičet. Nebo někoho zabít, třeba Sekala (a třeba nejen jeho). ()

DR.SZ

Velmi nevšední typ čistého dramatu je úžasným modelem, podle kterého se řídí ostatní horší snímky. "Je třeba zabít Sekala" byl ovšem první takový. Zaujme hlavně vesnickou čistotou, nádhernou atmosférou protkanou vhodnou hudbou a především zajímavým obsazením. Právě rivalita dvou hlavních postav a jejich pohledy jsou nejlepším, co film může nabídnout. Čekal jsem ovšem větší spád, plnější obsah a především nechápu, proč dostala Agnieszka Sitek Lva za pouhé odříkávání a běhaní nahá. Chramostová, Bartoška, malý kadeřník i debatující pantátové byly skvělou ozdobou dobrého snímku. 85% ()

garry

Pokus který nevyšel. Pozoruhodní Poláci, Bartoška a Chramostová, ale všechno troskotá na obsazení skutečných hlavních postav, (kterými jsou sedláci) neherci. ()

Bilky

Western jako prasa! Polská herecká exhibícia excelentne režírovaná. Jeden z top českých porevolučných filmov a určite aj jeden z najlepších "o vojne bez vojny". 90% ()

Sekel

Jeden z nejlepsich ceskych filmu, ktery se neboji ukazat, ze zbabelost je obludnejsi a zvrhlejsi nez jakekoliv zlo. Skvele vykony trojice polskych hercu a Jiriho Bartosky a genialne vybrane tvare sedlackeho davu. Opravnena facka primo do tvare vsem zastancum "maleho cechacstvi". ()

T.S.Garp

Tak tohle je jeden z mých nejoblíbenějších filmů vůbec. Když jsem Sekala viděl poprvé, cítil jsem se pak pěkně mizerně. Zvláště když přišla scéna, kdy sedláci odváží pobodaného Barana zpátky na osudné místo. V duchu jsem si říkal, že to přece není možné... Perfektní výkony, scénář, prostě všechno. Ach jo, tenhle snímek mě odboural a docela znechutil. ()

Kino na hranici: hvězdy na těšínském nebi

Kino na hranici: hvězdy na těšínském nebi

22.07.2021

Zemřela herečka Vlasta Chramostová

Zemřela herečka Vlasta Chramostová

06.10.2019

Ve věku 92 let zemřela česká divadelní a filmová herečka Vlasta Chramostová. Chramostová byla výraznou osobností české kultury, v mládí vystudovala konzervatoř v Brně, později během komunistické éry… (viac)

Navštivte místa, která znáte z českých filmů

Navštivte místa, která znáte z českých filmů

28.08.2019

Dnes již kultovní trilogie Slunce, seno... je neodmyslitelně spjatá s malebnou jihočeskou krajinou. Film má samozřejmě i své odpůrce, ale ti, kteří si ho zamilovali, mají Hoštice za své poutní místo.… (viac)