Je treba zabiť Sekala

• Česko Je třeba zabít Sekala (viac)
TV spot

Je leto 1943 a do moravskej dediny Lakotice, ktorá leží stranou od vojnového i protektorátneho diania prichádza sedliak Jura Baran z Valašska, aby sa tam ukryl pred gestapom. Miestni sa na cudzinca pozerajú s nedôverou, no ešte väčší strach majú zo Sekala. Tento zatrpknutý a krutý nemanželský syn jedného z bohatých statkárov rýchlo pochopil, že z nových pomerov môže profitovať - stačí niekoho udať za zločiny proti Ríši. (RTVS)

Oyer

Pro mne takový blesk z čistého nebe. Výborný film po všech stránkách. Velmi poutavé drama s famozním koncem. Jeden z nejlepších filmů devadesátých let. Celý příběh odehrávající se v nepoklidné vesničce plný silných a emotivních sekvencí. Vynikající herecká podání. A i kdyby se tu snad objevil slabší herecký výkon, silný příběh vše přebije. ()

Mouzon

Ten konec!!! Určitě to tu již někdo napsal, ale přesto - jeden z nejlepších českých porevolučních filmů, svérázný pokus o natočení tuzemské verze "westernu" a v neposlední řadě také důkaz, že TO stále jde, jen je potřeba inteligentních a přesvědčivých scénářů. Pokud budou navíc ještě silné (jak je tomu v případě SEKALA), tím lépe. Mimochodem - je zde také perfektně ukázáno, že se Češi umí dívat do vlastní minulosti bez nutkavé potřeby všechno zlehčovat a ironicky a potměšile se pochechtávat svým předchůdcům a/nebo minulým režimům. ()

laepus

Zřejmě nejlepší český film všech dob (záměrně neříkám československý...). A opravdu v tom nehraje roli žádný počet lvů. V tomto "protektorátním westernu" jde o VŠECHNO. Jde o život, smrt, lásku, spravedlnost, rodinu, čest i boha. Je skvělé, že hlavní role nedostali čeští herci, ale Poláci. Nedovedu si představit, že bych třeba Duškovi, Polívkovi nebo Donutilovi (všichni naprosto úžasní herci!) uvěřil, že jsou moravští sedláci za druhé světové války, že emoce, které z nich vycházejí, jsou emoce postav a ne naučené výrazy herců. To napětí a dusno (před bouří...) je ve filmu neustálé a všudypřítomné. Scény sedláckých porad či rozhovor Barana se Sekalem před soubojem v kovárně, když Sekal líčí zážitky ze španělské občanské války... K tomu fantastická hudba a kamera, pevná a jasná režie... Nelze jinak než dát 5 hvězdiček. I když bych klidně dal i šest nebo sedm :) ()

Movie Gourmet

Drsný a surový snímek z velmi nebezpečné doby okupace. Velmi silný příběh ve kterém sledujeme osudy lidí, kteří jsou sevřeni v moci strachu o svůj život díky jednomu člověku a jeho posluhovačům. Verdikt: 5* a 85 %. ()

kuckaAFC

Zde se jedná o skutečnou špičku mezi českými filmy. I když od počátku všichni tuší, jak film dopadne, výkony ústřední dvojice Poláků vás nechávají v permanentním napětí. Bogusław Linda je zde ztělesněním zla a jde z něj strach. Dramatickou atmosféru po celou dobu filmu korunuje závěrečná scéna, ve které se ukáže pravá tvář pokryteckých vesničanů... 90% ()

Renfield

Hombre, tohle je ten nejlepší téměř český western a válečný film, ve kterém skoro nejsou patrné stopy války, i když ta jediná její stopa, je tu velmi zásadní. Sekal je hrdým parchantem, ale co se povahy týče, zdaleka tu není jediným... pro některé jeho činy by se dokonce dalo najít pochopení, vzhledem k jeho minulosti. Za to činy ostatních rádoby čestných parchantů, ty opravdu překvapí, hold každý se tu ukáže v tom pravém světle. Už výborný scénář Jiřího Křižana, zasadil tento příběh do westernové atmosféry, dokonce je tu "po odhalení lidských povah" patrné i rozdělení na dobro a zlo, při čemž zlo je samozřejmě na výši. Co se oné atmosféry týče, naprosto dokonale jí dotváří kamera, díky niž je všudypřítomné žhnoucí slunce opravdu cítit a z úrodné Hané se pocitově stává vyprahlá pouštní krajina. Jenom se tu nepije bourbon, ani tequila, za to režná teče proudem a ovlivňuje život téměř každého. Obsazení Sekala nabízí ještě jedno zajímavé a v dnešní době podstatně patrnější srovnání, čeští herci jsou již tady polskými přehráváni a není to jen menším prostorem. Z českých stojí za zmínku snad jen Jiří Bartoška, z polských samozřejmě Olaf Lubaszenko a především naprosto famózní Bogusław Linda. Mezinárodní obsazení bylo rozhodně správným krokem, přesto si svoji daň vybírá v ne zrovna povedeném dabingu. Takové titulky bych ocenil, navíc by díky nim ještě více vynikly herecké výkony, ale co už. 80% ()

hacho

Sqela ukazka toho, jaka muze byt lidska povaha. Kladnou roli abys pohledal ;o) Herecke vykony vynikajici, pribeh dle meho gusta a konec me vzal u srdce. ()

Kroupa

Pokud někdo říká, že film je přeceňovaný, pokud je nám předkládáno, že se jedná o jeden z nejlepších českých filmů devadesátých let, rád bych věděl, jaké české porevoluční filmy by postavil nad Sekala. K českému filmu současnosti přistupuji se značnou mírou rezervovanosti, tedy na spoustu filmů se dívám jen proto, že jsou české (Želary). Prostě nenabízejí nic, co by už zfilmováno nebylo a lépe, nebo nebylo, protože je příliš banální. V našem filmu chybí epičnost, určitá velkorysost podání, která je velkou devizou Sekala. Vždycky, když na něho koukám, divím se tomu, jak moc je ten film odlišný od drtivé většiny české produkce. Sám žiju celý život na vesnici a tak mi tematika přišla blízká, i když vesnice je tu ztvárněná přece jenom skoro výhradně z té odvrácené strany. Zde podle mě tkví smysl umístění do druhé světové války, tedy alibi, proč se zabývat jen tím ošklivým. Nebýt pár obrázků na radnici, nic jednoznačně neříká, že se pohybujeme v době okupace. Malé přiznání na závěr - polští herci /herečka, mě zcela uchvátili a film s Lindou si od té doby nenechám ujít. ()

panmroz

jaj, já si to pamatoval jako nejlepší film devadesátých let! no a teď sleduju ty strašidelný postsynchrony,hrozně deklamující bartošku a co deset minut stará, vrásčitá ústa cedicí slova o potřebě zabít sekala. ale furt mi to připadá takový poctivě oldschoolově natočený, takže tak.no. za tři. ()

Ad4mson

Vynikající český film, který má neuvěřitelný tah na bránu. Je radost se dívat na polsko-český herecký koncert v čele s Lubaszenkem, Lindou a Bartoškou. Sekal je prvotřídní svině, ale do pekla se beztak dostanou i všichni pantátové za to, co udělali Baranovi. Nechápu, že tento český kinematografický klenot mezi diváky zapadnul. Premisa snímku nemá chybu. ()

Gagner

Český film vypadající, jako by ani český nebyl. Prvnímu zhlédnutí jsem nevěnoval tolik pozornosti, kolik si zasloužil, ale i přesto musím uznat velké kvality tohoto Českými lvi ověnčeného díla. ()

Rekpet

Příjemná změna si po dlouhém sledování filmových novinek v angličtině odpočinout si u filmu v češtině. 4* celkově za film (musím odečíst za slabší herecké výkony a další detaily) ale pátou dodávám za soundtrack, nejlepší co sem kdy v českém filmu slyšel. ()

Kino na hranici: hvězdy na těšínském nebi

Kino na hranici: hvězdy na těšínském nebi

22.07.2021

Zemřela herečka Vlasta Chramostová

Zemřela herečka Vlasta Chramostová

06.10.2019

Ve věku 92 let zemřela česká divadelní a filmová herečka Vlasta Chramostová. Chramostová byla výraznou osobností české kultury, v mládí vystudovala konzervatoř v Brně, později během komunistické éry… (viac)

Navštivte místa, která znáte z českých filmů

Navštivte místa, která znáte z českých filmů

28.08.2019

Dnes již kultovní trilogie Slunce, seno... je neodmyslitelně spjatá s malebnou jihočeskou krajinou. Film má samozřejmě i své odpůrce, ale ti, kteří si ho zamilovali, mají Hoštice za své poutní místo.… (viac)