Je treba zabiť Sekala

• Česko Je třeba zabít Sekala (viac)
TV spot

Je leto 1943 a do moravskej dediny Lakotice, ktorá leží stranou od vojnového i protektorátneho diania prichádza sedliak Jura Baran z Valašska, aby sa tam ukryl pred gestapom. Miestni sa na cudzinca pozerajú s nedôverou, no ešte väčší strach majú zo Sekala. Tento zatrpknutý a krutý nemanželský syn jedného z bohatých statkárov rýchlo pochopil, že z nových pomerov môže profitovať - stačí niekoho udať za zločiny proti Ríši. (RTVS)

yannes

Jedno z najlepších diel českej kinematografie. Fantastické herecké výkony oboch hlavných predstaviteľov ako aj vo vedľajších úlohách. Skutočne veľmi vydarený "vojnový" film z II. svetovej vojny, kde som nezbadal jedinú uniformu, vojaka alebo vojenskú techniku. Sekal v podaní B. Lindu je asi to najlepšie čo sa dá vidieť v českých filmoch vôbec. Myslím si,, že angažovanie poľských hercov filmu veľmi prospelo. Iste poteší aj slovenské zastúpenie vo filme /Ľ. Cittel ako Záprdek/. Všetkým nadšencom filmového umenia tvrdo odporúčam. ()

david666

Jde hned vidět, že pokud obsadíte do hlavních rolí neokoukané tváře, které umí hrát, působí to v českém filmu osvěžujícím dojmem. Tady se navíc tvůrcům povedlo perfektně ztvárnit jak rozpínavost zla, které je někdy nutno prostě zlikvidovat bez ohledu na nějakou morálku, tak prostředí malé vesnice za válečných let. Navíc snad všichni herci excelují. ()

jirka.maso

Rád bych si úžíval letní vůni žita a čerstvě posekaného jetele, ale to vše přebíjel smrdutý pot jedný špinavý svině. Linda i Lubaszenko hrají skvěle, ale na ty postsynchrony si nezvyknu nikdy a u ničeho. Děvčica hrající Anežku mě dokonce vzdáleně připomínala Meryl Streep. :) Pokud se jen pozvolna vypráví příběh, Michálek exceluje. Bohužel stěžejní boj na nože je natočen opravdu žalostně. Celé to připomíná souboj o samici dvou senilních medvědů. Na to se celý film čekalo? Přesto slušný česko-polský počin. ()

laurence

Umně gradující drama, skvěle vykreslené i zahrané postavy a navrch hluboká myšlenka o tom, co z lidí dělají majetek a peníze. ()

DonFrolimo

I po druhém shlédnutí asi po deseti letech musím uznat, že nejde o přeceňovaný film, jak se tu píše. Ten film je dobrý, herci, atmosférou starosvětského venkova plného zášti a nevyřízených účtů, silným příběhem o cti a zbabělosti. Pravda je, že by mohl být mnohem lepší. Vybírá totiž "historická" schémata aby je vykoval do "uměleckých" schémat, což je základem a účelem dramatu. Proto opozice férového slušného chlapa a zákeřné svině není vstupním, ale výstupním schématem o souboji zla a dobra ve skutečnosti, která samosebou nerozděluje lidi na jenom špatné a jenom dobré. Vstupním schématem je morální selhávání většiny, těch ostatních (tedy nás). Historie bomzáctví, vydírání a nevděku (o tom ten film je - to je ono vstupní schéma) je působivější na pozadí stylizované tragédie klasického hrdiny čelícího (zdánlivě) jednomu záporákovi. Záporáci jsou však všichni ostatní, Sekal sám je tak jakousi zástupnou figurou v níž konflagruje špatnost těch druhých. Formální půdorys filmu je proto jednoduchý a velmi účinný. Jedinou slabinou filmu je ne vždy úplné vyzdvižení stavby na stanovených základech. To je ale věc režisérkého stylu, který Michálek má svůj a jde o věc vkusu. Někdo jiný by možná natočil lepší film s takovým příběhem a herci. Nikdo jiný to ovšem neudělal a ani udělat nemohl. Na závěr bych rád pochválil koprodukci s Poláky, oběma hlavním rolím patří poklona. ()

sto7ra

skvělý film. všichni sice vědí, že vesnice je skvělé místo pro takovýhle hrůzy a že se tak opravdu dělo, ale stejně jsem celou dobu jen seděla a nevěřila vlastním očím. příšernou situaci a vlastnosti tu jsou vykresleny hodně dobře. Navíc celé prostředí. nikdo si tu nehrál na dokonalý vzhled, ale chlapi nosí zpocený košile, horko, dusno a smrad režný na vás přímo dýchá. po herecké stránce také skvělé, jak poláci, tak češi. bartoška ve své roli místního faráře pomáhá divákům se trošku uvolnit a taky se zasmát. je sice pravda, že polovinu věcí můžete odhadnout, jak dopadnou, ale to snad u každýho filmu. i tak je děje postupně překvapivý a šokující. nechá to ve vás velmi silný prožitek. ()

kenedicek

Často se mi u filmů stává, že se mi líbí pouze jedna jeho stránka, ať už to je příběh, hudba, kamera či herecké výkony. Tento film se ovšem svým precizním zpracováním zařadil mezi ty úplně nej. Příběh je dokonalá ukázka lidského charakteru, kdy člověk chtějící dobro pro sebe a své blízké se uchýlí k praktikám naprosto nízkým a zavrženíhodným. Hudba sice pro mě trošku zaostávala za kamerou, ale i přesto dokonalá. Kamera je ze všech stránek filmu pro mě naprosto ale naprosto okouzlující a určující. Pokud by vše ostatní bylo pouze průměrné (a že u tohoto filmu je více než nadprůměrné), pak jen kamera sama by těch 5* získala pro celý film. A herecké výkony? Trochu jsem se obávala pro mě nových polských tváří, ale ukázalo se, že nebylo třeba. předvedli naprosto skvělé výkony a i čeští herci za nimi v ničem nezaostávali. Prostě dokonalý film! ()

Kakofon

Tento skvělý film posbíral snad nejvíc Českých Lvů v historii soutěže. K tomu není co dodat. Jedno z nejlepších českých dramat všech dob umocňují skvělé herecké výkony celé plejády skvělých herců. Zlatá devadesátá léta českého filmu se již nevrátí. 100% ()

jjjerry

Po Zapomenutém světle hned další skvělý film Michálka. Troufám si říci, že jeden z nejlepších 90.let. Skvělí herci, úžasná výprava. Scénář je propracovaný do detailu, bohužel celkem hořký, ale skvěle ukazuje "lidskost" a těžkou dobu. ()

buchannon

Skvělé obsazení, dobrý nápad dát hlavní role těmto dvěma polským hercům. Přesto na mě film působí dost negativně, i tak ale musím hodnotit takto. ()

Gregor_Samsa

Viděno znovu po letech a je to ještě lepší, než jsem si pamatoval. Jeden si říká: proč tohle netočíme? Proč všechny ty balasty od znalců vín v námořnických tričkách, nemluvě o zbytečných slátaninách, na které je i digitálního materiálu škoda? No ale zpět do horkého léta, kdy stíny jsou zbabělci, Jidášové; příběh se klene zvolna a je jasné, že to nemůže skončit dobře. Léto je horké a na kopci stojí kříž. Krásnej, poctivej biják; pro mě ve Vláčilově stylu. [90%; 2020-03-11 Home sweet home] ()

jackalsc

Hodnocení jednoznačné. Upřímně ani nepamatuji kdy naposledy jsem viděl tak kvalitní český film/ film z koprodukce. Filmaři dokázali navodit úplně skvostnou atmosféru a před tím naprosto smekám. Konečně film, kde kdyby se mě cizinec zeptal na doporučení českých filmů, nezdráhám se toto přidat do toho utlého seznamu. ()

Ywo

Jeden z najlepsich ceskych filmov 90. rokov co som videl. V podstate klasicka kovbojka plna napatia a tajomna. Skvele herecke vykony a kulisy. ()

lumtr

Je třeba zabít Sekala je můj nejoblíbenější "český" porevoluční film. První věc, která mě dostala, byla jeho absolutní vyváženost. Ve smímku není nic navíc a nic nepřevládá. Od vynikajících hereckých výkonů až po výtvarnou stránku. Myslím si, že tady se spolupráce s Poláky rozhodně vyplatila. A to nejen díky oběma excelentně zahraným hlavním rolým, ale předešvím díky spojení stylů. Jistou surovost, nebo možná syrovost známou z polských filmů tady Michálek otupil českou poetikou a výsledek spojil do filmu, který vyniká především obrovským vkusem. O hereckých výkonech asi nemá cenu vůbec mluvit, jsou jedním slovem skvostné, ale přece jen vyzdvihnu Jiřího Bartošku ve vedlejší roli a neubráním se srovnání s Bolkem Polívkou v Zapomenutém světle. Zatímco u Polívky jsem měl hodně co dělat, abych mu jeho roli uvěřil, u Jiřího Bartošky to šlo úplně samo, jako by nic jiného ani nikdy nedělal :-). Michálek vytvořil takouvou zvláštní lehoučkou atmosféru, která dodá v kontrastu s válečnou dobou a těžkostmi pohraniční vesnice velice zvláštní náladu, jež se zkrátka a dobře nedá popsat, ale musí se prožít. Na závěr přidám ještě jedno srovnání. To, k čemu se podle mého snaží těžkopádně dospět tvůrci Kuřete melancholika, tady Michálkovi vyplynulo úplně samo, jako by se o to ani nesnažil. Prostě skvělý zážitek! ()

Kino na hranici: hvězdy na těšínském nebi

Kino na hranici: hvězdy na těšínském nebi

22.07.2021

Zemřela herečka Vlasta Chramostová

Zemřela herečka Vlasta Chramostová

06.10.2019

Ve věku 92 let zemřela česká divadelní a filmová herečka Vlasta Chramostová. Chramostová byla výraznou osobností české kultury, v mládí vystudovala konzervatoř v Brně, později během komunistické éry… (viac)

Navštivte místa, která znáte z českých filmů

Navštivte místa, která znáte z českých filmů

28.08.2019

Dnes již kultovní trilogie Slunce, seno... je neodmyslitelně spjatá s malebnou jihočeskou krajinou. Film má samozřejmě i své odpůrce, ale ti, kteří si ho zamilovali, mají Hoštice za své poutní místo.… (viac)