Rodený Newyorčan Frank (Hynek Čermák) zdedil po svojich šľachtických predkoch starobylé rodové sídlo - zámok Kostka. Potomok emigrantov sa tak po viac ako štyridsiatich rokoch chystá s dcérou Mariou (Yvona Stolařová) a temperamentnou manželkou Vivien (Tatiana Dyková) na veľký návrat do Čiech. Čerství aristokrati poznajú niekdajšiu vlasť a zámocký život len z dávneho rozprávania príbuzných, a preto ich miestne pomery a česká realita mierne zaskočia. Zámok nájdu v stave pozvoľného rozkladu a mimo akéhokoľvek spoločenského diania. Jedinými stálymi obyvateľmi Kostky sú kastelán Josef (Martin Pechlát), gazdiná pani Tichá (Eliška Balzerová) a hypochondrický údržbár Krása (Pavel Liška). Kým personál pozvoľna precitá z mátožného spánku porevolučných deväťdesiatych rokov, Frank s rodinou stoja pred ťažkou voľbou - predať rodinné sídlo a vrátiť sa do Ameriky, alebo sa pokúsiť zámok Kostka zachrániť? Film vznikol podľa rovnomenného bestselleru Evžena Bočka. (Forum Film SK)

meda2016

Vím, že lehce nadsazuji s hodnocením. Vím, že to opravdu je komické. Vím, že to hrají dobře dobří herci. Vím, že knížka se mi líbila. - Tak proč, sakra, se poprvé směji až u scénky Polivkové a Isteníka v letadle? ....Nějak to vtipno není dobře načasované... Asi... ()

LencaN

Za mě se to rozhodně povedlo. Knižní předlohu jsem nečetla, ale styl humoru filmu Poslední aristokratka mi vyloženě sedl. Trochu suché, někdy dost štiplavé vtípky. Třeba nacistická hudba, která se rozezní při spláchnutí nebo místní popcorn - škvarky. Děj je hrozně roztomilý. Přitom se snaží ukázat, jak je potřeba udržovat nějaké rodinné tradice a dbát na vztah k rodinnému dědictví, ať už je v jakémkoli stavu. Narážky na rozdíly Amíků a Čechů mě vždycky rozesmály, např. salon zasvěcený Dianě (ale ne te od Charlese). Obávala jsem se Táni Vilhelmové, protože jinak už mi trochu leze na nervy, je snad v každém novém českém filmu. Ale kupodivu té americké pipinky se ujala velice profesionálně, byla správně afektovaná, tak akorát střelená, ale přitom docela srdečná. A z personálu mě uchvátil Pavel Liška, místní údržbář, který má každý den jinou smrtelnou chorobu a je vlastně nemohoucí, ten nikdy nezklame. Do toho mladý pohledný Piškula, který dělá kukadla na prokletou komtesku. No byla to prostě oddechová sranda. ()

Kozlowski8

Potomek českých emigrantů získá v Čechách staré rodové sídlo a přijíždí se svou americkou rodinou po čtyřiceti letech do vlasti svých předků, aby zde začali nový život... Poněkud křečovité vyprávění bez výraznějšího humoru a bez koulí. Dvě hvězdičky za několik světlejších momentů, za některé postavy, které mne docela bavily (hospodyně, kastelán) a za talentovanou Yvonu Stolařovou, kterou doufám ještě někdy ve filmu uvidím. 30 %. ()

DexMASTER094

Jakožto člověk pracující v cestovním ruchu jsem čekal něco trochu jiného. Pravdou je, že moji známí mi doporučovali knižní předlohu, ke které jsem se zatím nedostal. Tento film je ale nejspíše z mého pohledu vůbec nejslabší Vejdělek vůbec... ()

Tomas_PO

Keď sa človek už odhodlá načrieť do československej sekcii Netflixu, tak voľba 'Aristokratky' nie je tým úplne najnevhodnejším riešením. Odporúčam však zimný, Vianočný čas, kedy sa zvýraznia pekné interiéry, no najmä exteriéry. Škoda preškoda prevedenia, je to bez nápadu, bez inšpirácie, chýbajú aj vtipnejšie dialógy, ktoré by vyťažili z inak skvelého hereckého obsadenia omnoho viac. ()

obedovapauza

“Kdo nikdy neprohrál, nikdy opravdu nezvítězí.” Jak to dopadne, když se podaří Frankovi získat zpět v restitucích rodinné sídlo? Coby “evropská šlechta” se s manželkou Vivian a dcerou Marií vydávají z New Yorku do Čech, aby si svůj nově získaný majetek prohlédli a strávili zde svátky. Co objeví, je však zrovna dvakrát nenadchne. Pomalu se rozpadající zámek by zasloužil pořádnou rekonstrukci a nebo raději rovnou škrtnout sirkou... Frank se však nehodlá vzdát a znovu získané sídlo rodiny Kostka chce udržet za každou cenu. Zub času, naivní manželka a poměrně “svérázný” personál zámku mu v tom ale moc nepomáhají. Podaří se mu vrátit Kostce zpět její bývalou slávu? Nebo se vrátí domů do Ameriky s prázdnou? Poslední aristokratka je klasickou českou komedií, která se pyšní dobrým hereckým obsazením, krásným prostředím hned několika českých zámků a vtipnými dialogy. Za mě vyčnívá bezkonkurenční Pavel Liška jakožto údržbář Krása trpící snad všemi nemocemi světa. (by Nikola) ()

kodwin

Když připočtu snahu a to, že se jedná o český produkt, tak se dostávám o jednu hvězdu výš, než by si film asi zasloužil. Ale jedná se o celkem zábavnou a originální podívanou s výborně zahranými postavami. Zasmál jsem se víc než párkrát a už to je úspěch. Kvalitní komedie, aby člověk pohledal, a to se týká i zahraniční produkce. Jasně mělo to slabší místa (např. Kotek v New Yorku), občas se sázelo až moc na jistotu (romantika ala Popelka), ale celkové vyznění bylo velmi slušné. Kdo hledá oddechovku a baví ho "vejdělkoviny", nebude zklamán. ()

Slepejsek

Situační komedie vystavěná na osvědčeném vzorečku cizinec v českém prostředí. Pak už stačí jenom domalovat pár schématických figurek (údržbář=hypochondr, hospodyně=alkoholička, kastelán=ojebávač, manželka=panička a ještě k tomu americká, šlechtický původ a rodinné sídlo, které se rozpadá) a o smích bude postaráno. A navrch samozřejmě morální happy end (protože tak se to v hollywoodu nosí). Ber kde ber. Na plátně z toho vychází něco mezi satirou Dikobrazu a lidovostí Kameňákova. Umělá sladidla se mohou tvářit jako cukr, ale cukr z nich nikdy nebude. Celým filmem se jako červená niť linou nářky na to, jak je rodina bez peněz, ale na jejím každodenním životě žádné strádání vidět není (pokud by nemohlo být zdrojem srandy- jako třeba telefonáty do Ameriky, spása ve formě vstupného od zbloudilé milenecké dvojice či narážka na bezplatné školství). Celkem přesně tyhle rozpory vystihuje otec, který jeden den bohorovně pustí dceru na projížďku s mladým sousedem na koních bůhvíkam, aby o pár dní později ostřížím zrakem rozehnal jejich nevinný polibek na štaflích u vánočního stromu. Komedie, která není o nic lepší než ty ostatní z posledních let. Ale taky o nic horší. Takový jednooký šeroslepý standard doby. ()

ssarka

Toto má s knihou společná jen jména postav a zděděný zámek,jinak zhola nic....nejde mi to hlavy, PROČ se vymýšlel nový děj když u knihy člověk brečí smíchy od 5te stránky....Saturnin se natočil přesně dle knihy a jak je úspěšný a líbí se i mladé generaci....pane Vejdelku,s tímto jděte do pr... čic.... když pomineme vymyšlený obsah, zjistíme že i forma je tragická...to už bez té digitalizace se ani nevysereme? Proč digitální ohňostroj???? myslím že pár rachejtlí by bylo levnějších a nadělalo kopu atmosféry... proč neustále digitální úprava leteckých záběrů...je to hnus vážení páni od filmu ()

martin5514

V úvodu si neodpustím citát z Trháku, scéna z výtahu: „…..a zasmějeme se? ….no tak, jsou tam taky veselý místa, ale hlavně bych chtěl, aby to bylo takový pravdivý.“ Jak víme, v Trháku autor, v podání Zdeňka Svěráka, pronásledoval štáb a snažil se ovlivnit děj filmu, aby odpovídal jeho představám. Filmový štáb Poslední aristokratky by kverulantství autora potřeboval jako prase drbání, bylo by to totiž ku prospěchu věci. Nepochopte mě nesprávně, film není vůbec špatný, jen ten potenciál knižní předlohy byl, dle mého, využit ze slabé třetiny. Ale pojďme na to od podlahy. Když jsem den po premiéře četl první recenze, neměl jsem chuť promítací sál vůbec navštívit. Ta kritika byla, nebál bych se říct, zdrcující a odrazující. Nicméně teď po zhlédnutí, musím říci, že i zbytečně příkrá a snad i hysterická. Rozumím tomu, v naší kinematografii kralují legendární komedie 70. let (Lipský, Smoljak) a tohle mohla být geniální crazy komedie. Nestalo se tak. Vznikl příjemný úsměvný film s vánoční atmosférou, který neurazí. Ani jednou jsem se za tvůrce filmu nemusel červenat, a i ta delší stopáž proběhla bez pohledu na hodinky. No a jak to skončilo? Opět se vrátím k Trháku: „Bude finále a tam se všichni musí oženit.“ To mi hned blesklo hlavou, když v závěrečných scénách došlo ke všem těm polibkům hlavních postav. Prostě určitá filmová klišé fungují stále, ale tady to snad ani nevadí. Za mě velmi solidních 65 %. ()

amanda7

Škoda,potenciál knihy bol maximálne nevyužitý. Keď som to čítala v jednom kuse som sa smiala, pri sledovaní filmu som sa párkrát pousmiala. Príbeh bol oholený na kosť, skôr voľne inšpirovaný knihou. Vynechanie niektorých podstatných postáv, zmeny dejovej línie, zámena koní za dogy, skrátenie príbehu na vianočnú linku, Američanka Vivien hovoriaca plynule česky, filmu neprospeli a pre človeka, ktorý knihu nečítal prílišná skratkovitosť spôsobovala nepochopenie určitých situácií a náznakov. Takže pre mňa sklamanie, keďže som knihu čítala a pre manžela miestami zmätočné keďže knihu nečítal. Ponúka sa teda otázka kto bol cieľová skupina? ()

Gyl

Z toho, co jsem v poslední době viděl, určitě jeden z nejlepších českých filmů posledních let. Ano, vzhledem k jejich celkové úrovni je to 5 hvězdiček, i když by to měly být 3 hvězdičky, ale i tak dobrý. A podle ohlasů v sále jsem si to, že jde o dobrý film a dobrou komedii, nemyslel sám. Příjemná podívaná, příjemný humor a to, že děj místy ztrácí smysl, je vlastně jedno. ()

FuLister

Není to asi nejlepší komedie, co kdy byla natočena, ale na druhou stranu si myslím, že se jedná o celkem příjemný zábavný film. Hynek Čermák mě celkem překvapil v takovém to, pro něj možná trochu nezvyklém formátu komedie. ()

MyPupa

Ale nakonec jo. Dalo se na to dívat, žádné velké dílo to ale není. Pohodovka před vánocemi. Jsem smutný z toho, že se nedaří natočit kvalitní český film, a to je Poslední aristokratka mezi nejlepšími letos. I když žádné velké emoce ve mně nevyvolala. ()

gabimka

Jedna hvězdička za kameru. Příjemná barevnost i záběry, ale některé se mohly klidně vystříhat, protože to bylo zbytečné prodlužování, třeba maxizáběr na tlačenku. Humor na úrovni Hahaha, uklouzl na slupce od banánu (ve filmu na sněhu). Byla jsem na filmu bezplatně, takže jsem nebyla naštvaná, a díky knížce na čtečce jsem to nějak přežila. I když po neskutečné neúctě k mrtvým na začátku filmu zahrnující rozfoukávání popela zesnulých po stole (asi vtip) jsem myslela, že sál opustím. Nevím, za co dnes českého diváka producenti mají, jen hloupý se směje prvoplánovým vtipům a hloupým postavám, jakkoli zabalených do pozlátka hvězdného obsazení a dobré kamery ... Přijde mi, že si prostě řeknou Dáme tam Balzerovou, Dykovou a nějakou pěknou mladou holku s Liškou, tím pokryjeme co nejširší spektrum diváků, necháme to natočit Smutného a ono už pak bude jedno, co se tam bude odehrávat za děj... ()

PoprockCZ

Nebyl to vyloženě propadák, ale nenadchlo mě to. Spoustu klišé a přehrávání, působilo to spíš jak divadlo než film. Předpokládaný děj, strašně moc dialogů, téměř žádná filmová řeč (obecně problém většiny současných CZ filmů), ploché charaktery postav (až na paní Balzerovou a zaměstnance hradu), takže k nim nemáme žádný vztah. Přijít na film a odejít se stejným dojmem, jako bych ho vůbec neviděla není dobré. Prostředí zámku a nápad s dědictvím nabízel zajímavý prostor k realizaci, ale bohužel se nevyužilo ani uměleckého ztvárnění kamerou (až na záběr úpravy líčení v naběračce) ani nosným scénářem. Pro české publikum asi bohužel dostačující, ale mě to bohužel ani moc nerozesmálo. Vejdělkovy filmy holt evidentně nejsou můj styl. BTW: Yvča, na kterou jsem se přišla podívat, překvapivě moc prostor k herectví, ač přes hlavní roli, neměla. Pár replik, občas se mihla, ale její postava ani nenabízela nějaké jasné charakterové ztvárnění, bohužel. ()

Kino na hranici - on-line na konci listopadu

Kino na hranici - on-line na konci listopadu

10.11.2020

Po dvou nezdařených pokusech uspořádat filmový festival Kino na hranici v tradiční podobě se organizátoři rozhodli, že letošní ročník uspořádají on-line. Bude se konat ve dnech 23.–29. listopadu.… (viac)