Agatha Christie: Vraždy podľa abecedy

• Česko Agatha Christie: Vraždy podle abecedy (viac)

Slavný detektiv Hercule Poirot musí přerušit poklidnou penzi, když začne dostávat anonymní dopisy, v kterých mu pisatel sděluje, že se stane vrahem bez tváře. Policie ale nebere Poirotova varování vážně a vysměje se mu. Záhy dojde ke třem vraždám s podobným scénářem, který sleduje první písmena abecedy... Píše se rok 1933 a v Londýně se v penzionu Rose Marburyové ubytuje Alexander Bonaparte Cust. Z balíčků, které mu došly, vybalí sady dámských punčoch, železničního průvodce a psací stroj. Marburyové řekne, že přijel podnikat. Bývalý slavný detektiv Hercule Poirot začne každý den dostávat anonymní dopisy. Neznámý mu píše, že se stane zrůdou, vrahem bez tváře. Poirot je na penzi a v Anglii žije již devatenáct let. Přesto je stále považován za cizince. Jeho známý ve Scotland Yardu, inspektor Japp, je také ve výslužbě a zemře. Poirotovi přijde dopis, v němž vrah píše, že je připraven, a zmíní město Andover. Poirot se vydá za Cromem a varuje ho. Crome ho nebere vážně a později ho dokonce obviní, že zatajil dopisy jako důležité důkazy. Policie z Andoveru žádnou vraždu nezaznamená. Ve výčtu událostí v Andoveru si Poirot všimne, že majitelka koloniálu Alice Asherová policii neotevřela. Poirot odjede do Andoveru, v koloniálu najde Asherovou mrtvou a vedle ní železničního průvodce otevřeného na stránce A. Policie si od Poirota nenechá poradit a zatkne jejího muže, notorického opilce. Zanedlouho je v městě Bexhill nalezena na pláži zavražděná servírka Betty Barnardová. Vedle ní leží železniční průvodce s písmenem B. Poirot je dopisem informován v den vraždy. Její sestra Megan řekne Poirotovi, že Betty ráda flirtovala. Na panství v Churstonu žije sir Carmichael Clarke s nemocnou lady Hermionou. Clarkemu nadbíhá jeho sekretářka Thora Greyová. Sir Clarke však svou ženu miluje, Thoru odmítne a dá jí výpověď. Když Poirot dostane dopis informující o Churstonu, volá Clarkemu, že mu hrozí nebezpečí. Je ale pozdě, sir Clarke je nalezen mrtvý na zahradě. Anglii zachvátí panika a tisk kritizuje Poirota. Franklin, bratr sira Carmichaela, si detektiva váží a chce, aby vraždu vyšetřil... (TV Prima)

Fido

Lépe než uživatel hel-ko bych to nenapsal... Snad jen dodám: K některým filmům a seriálům se mohu vracet pořád. Tento k nim bohužel nepatří... ()

Lupes

Americké zpracování vsadilo na své osvědčené kýče, jako tajemná minulost hlavního hrdiny a jeho pocity viny,zbytečné násilnické sklony vraha a samozřejmě sexualitu. Výsledek je opravdu strašný a Agatha může být vděčná za Suchetův pěstovaný knírek a kulaťoučké bříško. Chápu záměr, vážné pojetí dovolenkového krimi žánru nemusí být špatný nápad, a noir doba si žádá výměnu humorných postav za postavy temné a neveselé. Jenže chybí originalita. A tak tu máme opět zlé německé vojáky, malé holčičky se musí choulit pod lavicemi hořícího kostela a Poirot musí zažívat ponížení ubohého imigranta a přehlížení od zlé policejní moci (asi jako v budovatelských filmech let padesátých musí přijít nějaký ten kopanec do dělníka od bohatých vykořisťovatelů). ()

Petike

Táto adaptácia ako keby ani nevedela, čo chce. Pripomína mi to tie dve Holmesovské filmy zo začiatku tohto storočia, tiež tuším od BBC: Prehnane ponuré, snaha tlačiť na pílu aj tam, kde to scenáristicky nedáva žiaden zmysel, a miestami totálne spreneverenie sa predlohám. Je mi ľúto, ale takto nie. Poirot od ITV mohol byť pekne nasvietený a navonok uhladený seriál, ale keď spracúvali temné prípady ako Vraždy podľa abecedy, nedávali si servítku pred ústa a nehrali na roztomilú nôtu. Takže snaha o schválne super-temnú adaptáciu pôsobí skôr nepatrične a komicky. ()

Amonasr

Verze s Davidem Suchetem je podle mne mnohem lepší. Tomuto pojetí  chybí onen anglický humorný nadhled, vše je až příliš vážné a temné.  Nevím, jakým tónem je namluvený John Malkovich v originále, ale český dabing tomu ještě nasazuje korunu až směšné nesnesitelnosti. ()

regentor

John Malkovich v roli ikonického detektiva , tentokrát na temný způsob.Žoviální, bonvivánský a lehce pošetilý človíček, jak jej známe v podání Davida Sucheta se v této minisérii nekoná.Stárnoucí a opuštěný Poirot je zde vykreslen jako člověk který má své vnitřní démony ze starých časů kterým teď musí čelit v novém případu, navíc za situace kdy jeho věrný přítel inspektor Japp umírá, a kapitán Hastings se na scéně vůbec neobjeví.Policejni sbor Scotland Yardu má nové vedení které na Hercula pohlíží nevraživě, poté kdy se ukazuje, že Poirot po svém příchodu do Anglie během 1. světové války neříkal úplně pravdu , když se v Belgii vydával za policistu...Toto je vcelku neotřelé pojetí .Kriminální zápletka už tak inovativní bohužel není,sériový vrah který své oběti likviduje podle abecedy a zanechává indicie , kdy si chce s vyšetřovateli hrát , jsme už viděli i jinde a možná v lepším provedení.Dalším falešným tonem v celém příběhu, je až geniální znalost pachatele Poirotiovy minulosti, snaha o mystery až okultní rovinu je zjevná , ovšem v dalším ději nevysvětlená. Rovněž lze mít pochybnost o tom, že v roce 1933, když bydlí v Londýně, nemá respektovaný detektiv ve svém bytě telefon. Práce na vytvoření atmosféry není kdovíjak propracovaná a plenéry mohly být na vyšší úrovni..Celkový dojem je tedy pouze lehce nadprůměrný a to především díky představiteli hlavní role.Minisérie zřejmě žádnou velkou díru do světa neudělá ale své diváky si patrně najde. ()

smatana.sk

Temná je nová oranžová, a tak si môžeme po temnom Jamesovi Bondovi (Craig) a temnom Sherlockovi Holmesovi (Cumberbatch) pozrieť aj temného Hercula Poirota (Malkovich). A funguje to. Poirotove obsesie zrazu dávajú zmysel. ()

PetrC.

Těžkopádná hororová adaptace. Nemá spád, nefunguje. Na druhou stranu dobře obsazená a pojatá role A. B. Custa. Nedokoukáno a nehodnoceno. ()

Birter

Všchni víme, že Hercule Poirot je jenom jeden - David Suchet. Podle mě to ale rozhodně neznamená, že by měly adaptace děl s ním přestat. Protože pokud budou vypadat takhle, budu s nimi spokojený. Malkovichovo pojetí se zbytečně nenimrá v původním pojetí belgického detektiva, odpovídajcí knižnímu popisu a charakteru, což vytváří postavu v nikilov tolik líbivém nebo zajímavém světle, ale pomáhá tak Malkovichovi od jistého ztrapnění, které se nevyhnulo Branaghovi. Nejzajímavější postavou je určitě nově pojatý Alexander Bonaparte Cust v rukou skvělého Eamona Farrena. Myslím, že zrovna Vraždy podle abecedy je román, zasluhující opakované vyzdvižení a přišlo mi, že v populární formě temné realistické detektivky, která pro adaptace knih Agathy Christie není ničím novým (And Then There Were None, The Witness for the Prosecution a dokonce i pár posledním poirotovek se Suchetem), je příběh o abecedních vraždách více nepředvídatelný a přidává tajemno, které nám kniha nenabídla. ()

Franki69

Už jen za soustředěný výkon zamračeného Johna Malkoviche (Hercule Poirot) tahle minisérie o vražedném komplotu se zabíjením podle abecedy v Anglii v době mezi dvěma světovými válkami za vidění stojí. Temnější a depresivnější orámování celého příběhu také rozhodně není na škodu a dává rychle zapomenout na rozvernou salónní nonšalanci dřívějších zpracování vyšetřování prováděných belgickým elegánem v podání Davida Sucheta. A velmi dobře se dívá na Ruperta Grinta (ano…Ron Weasley z harypoterovek). Trochu rušivě ale při sledování působila paralelní linka s odhalováním, kým že to vlastně Hercule Poirot byl, než se stal miláčkem londýnských salónů a noční můrou Scotland Yardu. Nicméně, rozuzlení přijde a odhaleno je víc, než byste čekali. Přesto ale má nové zpracování jednu slabinu a kvůli ní plný počet nedám. K příběhům Agathy Christie neodmyslitelně patří, že se čtenář/divák dozví, jak to „celé vlastně bylo“. To ale v tomto zpracování až tak úplně neplatí…A proto dávám jen 80%. ()

Pan.Antonin

Hercule Poirot v této minisérii se bohužel hodně liší od toho knižního (příp. seriálového). Základní kostra příběhu tam sice je a tvůrci se jí drží, ale odlišnosti jsou hlavně v charakterech postav, v tom jaké postavy se tam vyskytují/nevyskytují (Hastings nikde, Japp se tam dlouho neohřeje) a jak tyto postavy vnímá okolí. Malkovich postavu postaršího detektiva hraje dobře a jako samostatný film by to fungovalo dobře, ale tohle měl být Hercule Poirot a toho jsem v něm neviděl (za to ale můžou tvůrci). Nejenže místní Poirot jako Poirot nevypadá, což by se dalo překousnout, ale ani se jako Poirot nechová a lidé se k němu nechovají jako k Poirotovi. Temná depresivní atmosféra není problém (naopak, např. ty ponurejší díly zmiňovaného seriálu byly často nejlepší), ale těch změn u postav tam bylo příliš a byly to změny k horšímu. Abych jen nekritizoval, tak tam zůstal dobrý příběh Agathy Christie, jeho vyšetřování bylo i přes moji znalost vraha napínavé a přemýšlel jsem, že tomu dám tři hvězdy, jenže po tom hrozném závěru nemůžu. Kněz. Jako vážně? ()

brasek

Hercule Poirot ako John Malkovich má nesmierny šarm. David Suchet je skvelý herec, ale jeho seriálový Hercule Poirot je absolútny suchár /výnimka je len Vražda v Orient exprese (S12E03)/. Rupert Grint je opäť stratený a tentoraz som ho skoro ani nespoznal. Príbeh má svoje čaro, mysteriózny nádych, zápletka baví. Chybou však je, že ako sa blížime ku koncu tak príbeh má nežiadúci rýchly spád, je to také narýchlo vyriešené a dokončené. ()

PeteBuck

Sarah Phelps si zasa slušne naštudovala jeden zo známejších prípadov a opäť to ťahala svojím smerom. Čo sa mňa týka, tak sa jej to podarilo dobre. Ponechala základnú líniu, vraždu, motív a riadne sa pohrala s postavami. Konkrétne s Jappom, Cromom, ktorý sa správa, akoby mu Poirot vrazil hrdzavý klinec do zadku a vlastne aj s Poirotom samotným. Na neho dolieha jeho temná minulosť, ktorá je, aspoň čo ja viem, slušný úlet. A podľa mňa to funguje dobre. Naozaj slušne ma prekvapil John Malkovich. Jeho melancholický Poirot je u mňa vynikajúci, nebudem to porovnávať so Suchetom. Suchet to poňal po svojom a nutno povedať, že Malkovich tiež po svojom. Jeho Poirot je iný, nie lepší, ani horší, vychádza zo samotnej adaptácie, ktorá je čo sa týka postavy Poirota o dosť iná než kniha a vlastne aj adaptácia so Suchetom, takže aj Poirot je iný. Niekomu to sadne, niekomu nie. Chápem, že ak si niekto tak obľúbil Agathu Christie a zvykol si na tieto detektívky, tak mu môže táto verzia pripadať divná, mne nie. Naopak, bral som to ako dobré osvieženie. Ale zatiaľ čo Sarah Phelps urobila veľmi peknú prácu aj v zmene príbehu, motívu, vinníka pri Ordeal by Innocence, tu nechala základnú líniu tak a hrala sa skôr s postavami a čo sa týka atmosféry, tak je tu dosť ponurá a dusivá atmosféra, ale stále je to Christie, záhada a hlavne úžasný Malkovich. Niečo tomu do dokonalosti chýba, ale za mňa pohoda. ()

Muttinka

No, tak kde mám začít. Byla jsem příjemně překvapená když jsem viděla R. Grinta (kvůli němu dávám jednu hvězdu). Od jeho Ronalda ze série Harry Potter jsem ho nikde neviděla. Bohužel to je asi jediná věc, která se mi líbila. Agathu Christie mám ráda a byla jsem zvědavá jak si poradí s Herculem Poirotem. Protože Poirot v podání D. Sucheta je zatím nejlepší (nebojím se to říct, protože je to pravda). Přesto jeho vraždy podle abecedy jsem neviděla, nebo si to aspoň nepamatovala, takže jsem neměla s čím porovnávat. Takže teď k samotnému filmu. Po shlédnutí prvního dílu mi bylo divné, že inspektor Japp je mrtvý, Poirot bydlí v nějaké špinavé a tmavé špeluňce a řeší se, že ho v Belgii nikdo nezná a ani jediná zmínka o Hastingsovi. Nechtěla jsem to porovnávat se Suchetem (všimla jsem si, že ho tu taky lidé kritizují), tak jsem si přečetla knižní předlohu. No už na začátku knihy jsem žasla jaký je v tom rozdíl. Celý detektivní příběh vypráví právě Hastings. Japp není mrtvý a Poirot je samozřejmě normálně známí a přestěhoval se do nového moderního bytu. Nebudu tady vyjmenovávat všechny rozdíly. Koho to zajímá, tak si to přečte. Je mi jasné, že do filmu se nevejde všechno, ale tohle mi hlava nebrala. Druhý díl jsem ani nedokoukala po shlédnutí scény z uprchlického tábora, která v knize samozřejmě není. ()

Colomba666

Docela sympatický Poirot, i když mi tak úplně nesedl, přeci jen Suchet & Branagh se mi pro tento charakter hodí více, ale to je můj subjektivní názor. Příběh si, oproti knižní předloze trošku pozměnili, ale naštěstí nenatropili více škody, nežli užitku. ()

hel_ko

Detektivky A.Christie nikdy temné severské krimi nebudou a ani by být neměly. Proto by se o to paní Phelps ani neměla pokoušet.  Co má znamenat ta vedlejší linie o Poirotovi a jeho minulosti taky dost nechápu. Bylo to zbytečné a hlavně to v knize ani nebylo. Dcera Agathy Christie označila Davida Sucheta jako nejlepšího představitele H.Poirota a já naprosto souhlasím. Malkovich je sice skvělý herec, ale jeho temné podání detektiva mi vubec nesedělo. Naopak velmi mile překvapil Rupert (Ron W.) Grint, který podal překvapivě kvalitní herecký výkon. Myslela jsem si, že je to nesympatický herec bez talentu, ale mýlila jsem se. Role inspektora mu seděla. Královna detektivek považuje Vraždy podle abecedy za jednu ze svých  nejlepších knih. I proto doporučuji raději si přečíst knihu. Komu se nechce číst, podívejte se raději na seriál Hercule Poirot, sezóna 4 epizoda 1. Vraždy podle abecedy jsou tu natočeny daleko poutavěji. Jako velký fanda skvělé Christie přesto dávám 3 hvězdy. Tyhle detektivky si prostě méně nezaslouží. ()

oleg121

Prekvapivo bravúrne zvládnutá adaptácia. Nádherným plusom je u mňa práve to, čo by tam nemalo byť- Poirotova minulosť. Po prvý raz vďaka nej môžeme vidieť Poirota ako ozajstnú a komplexnú postavu z mäsa a kostí a nie ako len výstredného pajáca s brilantnou mysľou. Jediné negatívum je u mňa posledná tretia časť, ktorá je mierne natiahnutá. 80% ()