Kedysi tu bol všade iba temný les, dnes tu stojí sídlisko s panelákmi. Práve tu je doma chlapík, ktorému nikto nepovie inak ako Vandam. Žije sám, v byte na okraji Prahy, a každý deň doma cvičí, aby bol v kondícii. Večer, keď sídliskom blúdia divoké zvery, chodí so svojimi kumpánmi na jedno čapované. Vandam sa snaží urobiť dojem na Lucku, ktorá v miestnom pohostinstve čapuje pivo. Často a rád sa s kadekým pobije. Je znalcom vojenskej histórie. Má pocit, že svet smeruje k zániku a schyľuje sa k veľkej bitke. A preto cvičí, aby bol na túto poslednú rozhodujúcu bitku pripravený. A tiež k tomu vychováva Psycha, mladíka, s ktorým natiera strechy panelákov. Vandamovi kumpáni z krčmy ho prezývajú „národný hrdina“. Vraj dal vtedy v Novembri ’89 na Národní tříde dejiny jednou ranou do pohybu. Film podľa rovnomennej knihy Jaroslava Rudiša, v hlavnej úlohe s Hynkom Čermákom, kombinuje dramatický príbeh s čiernym humorom. (ASFK)

Troniq

Mám fakt rád filmy o střetu sociálních vrstev, filmy kde je mír jen pauza mezi válkama a tohle všechno, co vyvolává nasranosti všeho druhu u hlavních hrdinů nebo antihrdinů. A že Hynek umí nasranost zahrát hodně dobře. Proto jsem si hlavně scénu "zúčtování" v sauně do posledního střihu vychutnal a uznávám, že moje hodnocení bude trochu neobjektivní. Sám jsem totiž tý vší vzteklosti a touhy dělat vlastní pořádek všude než jen u sebe viděl až až kolem sebe, při proplétání se maloměstskou džunglí plnou barů, heren, zaplivanejch putik a prací, kde se ti výplatní páska vysmívá do ksichtu. Asi i proto nemám s Národkou a Vandamem problém, i když on by se mnou dneska v reálu možná měl. Reflexe český povahy v mnoha momentech dokonale trefená. Komu se líbil Most, bude se mu líbit i tady, na planetě Jižák. ()

lundgren86

Musím se ztotožnit s komentářem, že film slibovaný trailerem tak nějak nedorazil. A že všechno vtipné a povedené už člověk viděl právě v šikovně sestříhaném traileru. Příběh zásadového drsňáka a jeho frustrace na vlastní osud,úspěšní lidé včetně vlastního bratra jsou automaticky vykreslení jako darebáci. Což o to, film se shlédnout dá, člověk se u něj párkrát zasměje, v českých poměrech nyní vznikají i o dost slabší kousky... ale příběh nakonec vlastně ani nemá pořádný konec, postavy se nijak nevyvinou, z tohohle nápadu sondy do života VanDamma šlo vymáčknout podle mě více, než tři hvězdičky ode mě :) ()

Mirabony

Zajímavý počin. Místy vtipný,místy zase přehnaný ale rozhodně to není špatný jak sem původně očekával 60% Hynek Čermák nezklamal. ()

slovacke

Vtipné, drsné, vulgární, ale také dojemné a hlavně - velmi lidsky bolavé a dlouho doznívající. Na české poměry určitě nadstandadní řemeslo - od režie až po herecké výkony v čele s mnohovrstevnatým Hynkem Čermákem. ()

surprise

No co, takovej českej humor...přijde vám to moc? Mně ne, pro mě dobrý. Kdo by nechtěl dát někdy těm zmrdů do držky. Jo já vím, stejně nic nezměním, ale aspoň něco, aspoň kurva něco. ()

matous20063

Ačkoliv že Hynek Čermák to zahrál výborně, mě film vůbec nebavil. Sledovat průměrného čecháčka jak si furt stěžuje na život a myslí si že se všechno musí točit kolem něj, mě fakt nebaví. 40% ()

Tak.normal

Tři hvězdy za přesvědčivého Rapla, Ošklivku a hm... prostě Neužila:-) Když od tebe nečekáte kdo ví co, k čemuž evokuje sám název, tak je to super. Ono je tam totiž spousta dobra. I když za nadávkami a černým humorem. Je to hezky natočený. ()

Pejda

Na jednu stranu mě film dost bavil, spousta hlášek a herecky zvládnutý na jedničku... ovšem na druhou stranu Vandam je prostě "dlaždič" což by v reálu nefungovalo...ale je to film. 50% ()

Orion12

Tak já ted fakt nevím xd. Když jsem se na film díval, tak mi přišel objektivní na 3/4 hvězdy , ale v porovnání české kinematografie a těch všech sraček je to na plný počet. A pak se podíval na CSFD a já ,že to musí mít aspon 70 procent a ejhle. Tak ted fakt nevím , já od toho nečekal vůbec nic a v celku fajn. Je to drsný sprostý, krvavý a kurva pravdivý. Mě spíš šlo o to poselství , že je tady ,,pracující třída,, , kteří skoro nemají co do huby, bydlí na sídlištích , každý večer jsou v hospodě u kde nadávají na českou politku , přijdou domů, dají si knedlíky s knedlo vepřo zelo , (Knedlík Prosím xd) žijou si jednoduchý život a jednou za rok si možná jestli zbyde zajedou do chorvatska k moři a zanadávají si u toho na developery a politiky a podnikatele. Kurva to byl otak pravdivý a sedí to na český národ , že to ani není možný. Česi mají v sobě zafixovaný , že si musí furt stěžovat a při tom se svým životem dělají hovno. Má to známe herce a hrajou fajn, nevíte komu máte fandit. Hlavní postava je prostě rváč a jednoduchý člověk. To hodnocení , to má podle mě že polovina lidí se v tom našla a bylo to , jakoby se dívali na svůj život v hodinu a půl dlouhém filmu. Protože tohle je život 90% čechů , co jsou na sídlištích a topí se v dluzích a všemožných sračkách. Film má jednoduchej kontext a mě to sedlo 7/10. V české kinematografii 10/10. ()

Kr0syty

Ve snímku sledujeme příběh Vandama, který chce pomoct zadlužené kamarádce Lucce, majitelky hospody na sídlišti, kam Vandam a jeho parta chodí. No, a sem tam jí někomu ubalí. Hlavní dějová linka, kde Vandam shání peníze, či se snaží vymlátit smlouvu z Milnera, kterému Lucka dluží, je proložena jakýmisi flashbacky na Vandamovo dětství. Leccos nám to o něm řekne, proč je, takový jaký je, ale žádná převratná myšlenka v nich skryta není. Samotné vzpomínky jsou vloženy do děje tak, že působí uměle, prostě a jednoduše to spolu neladí. Hlavní postava je navíc nesympatická, v podstatě jen nadává na ty, co to dotáhli dál, ale jeho chyba to samozřejmě není... Taky je nám celý příběh sdělován retrospektivně, což nedává žádný smysl, je to tam asi jen proto, že sám režisér viděl, že film stojí za starou bačkoru, a tak ho chtěl trochu ozvláštnit. Konec vypadá nedokončeně a neopodstatněně. Na druhou stranu, herecké výkony jsou solidní, Jan Cina jako vždy skvělý, Václav Neužil si taky splnil své. U filmu se občas i zasmějete, ale ne tolik, jak byste asi čekali.  Suma sumárum, na víc než 2/5 mi to nestačí. ()

flyer.nick

Po první našlapané a nabušené půlce která uteče jako voda přijde druhá o poznání nudnější a rádobyintelektuálnější. Každopádně Čermák je bůh a táhne celý film na svých bedrech jako málokdo a Cina, na to jak mi je jindy nesympatický, mu dost zdatně sekunduje. ()

Milo384

Příběh o chlápkovi, který si myslí, že svým jednáním někomu pomáhá a že vše je lepší vyřešit násilím.  Škoda jen toho konce, přišlo mně, že snad z něho chtějí udělat mučedníka, ale jako někdo, koho bych měl oslavovat, na mě hrdina příběhu nepůsobil a ani snad neměl. Jinak postavy a herci jsou skvělé. Líbilo se mně to. ()

Zix.

Takovýhlech postav najdeme v běžným životě mnoho. Většinou se jedná lidi, který mají na hovno život, tak problémy řeší chlastem v hospodě a neumí nic než se rvát a chytrý jsou až po nějakým tom pivu nebo panáku něčeho silnějšího. Jen se divím, že někomu tahle blbost stála za snahu, aby jí zfilmoval. Jediný plus je skvělý výkon Čermáka, ten postavu tipickýho, věčně zlitýho debila dnešní doby zahrál skvěle. ()

Bravewolf

Vy tam v té Praze máte jakési divoký západ. Ne ale vážně, film doporučuji shlédnout, je to na zamyšlení, stále více a více se rozevírající nůžky ve společnosti. ()

Matulko_

Začnem z kraja. Vlastne z úplne nesúvisiaceho konca. Slovenský komentátor (publicista a prekladateľ, knihomoľ a človek, ktorý dokáže aj športovú tému podať tak, že ma to neobťažuje) napísal pred voľbami jeden výborný text, v ktorom upozornil na nástrahy toho, keď sa ako spoločnosť začneme deliť na „nás“ a „ich“. Vzdelaných, chápajúcich širšie súvislosti a hlúpych, konšpirátorov, naivky a pod. Teraz som to veľmi zjednodušil a sploštil, a myšlienkovo vytrhol z kontextu. Ale celkom mi to pomohlo pri sledovaní Národní třídy. To. že sa na niekoho nebudem pozerať „z vrchu“ ešte stále neznamená, že musím preberať jeho názory. Navyše, poznať východisko, z ktorého sa názorovo ocitol tam, kde je, môže pomôcť aj mne. Vandam mi totiž pripadal prvých 10 minút ako panelákový Big Lebowski pre českú/ slovenskú dušičku. No potom sa jeho Don Quijotovská púť Jižákom so všetkou svojou panelákovou poetikou zmenila na obraz niečoho, čo sa odohráva všade okolo nás. Človek s hlavnou postavou nemôže a ani nechce súhlasiť, neschvaľuje jej konanie, ani prostriedky, ktorými sa prepracováva k svojmu cieľu, ale musí rozmýšľať nad tým, ako sa k svojim postojom a názorom dostal a kde sa berú jeho pohnútky. ()

Hans_Henchen

Ježiši Kriste... Tento film měl být vlastně o čem??? O blbovi, alkoholikovi, sociálně nepřipraveném rasistovi, který se vyskytuje v každé čtyřce bez větráku. A tento film takovéhoto úcty nehodného člověka uctívá?? Špatně jsem to pochopil?? Doufám, že ano... ale potom je to vlastně strašně špatně... Dle výsledků parlamentních a presidentských voleb chápe svět, tak jak ho chápe Vandam, většina obyvatel ČR... BOHUŽEL... na hereckém výkonu H.Čermáka mě neskutečně deptalo jeho kouření... je ve skutečném životě kuřák??? pokud ano, tak ať toho nechá, protože to neumí... Na závěr: české filmy vždy rozděluji na ty, které má význam jít navštívit do kina a na ty, na které je lepší počkat si až budou v TV... třetí kategorií jsou filmy, které měly být natočeny jen jako celovečerák do TV... a tam patří i Národní Třída... sorry jako ()

Reyer

Začátek byla slibná komedie. Potom bohužel to pomalu přecházelo na něco jako pokus o drama a bohužel to se vůbec nepovedlo. Herecké obsazení perfektní, jen škoda, že nezůstali u komedie... ()

Vyhrajte cestu na filmový festival v Cannes

Vyhrajte cestu na filmový festival v Cannes

06.03.2020

Program Kreativní Evropa MEDIA letos v únoru už počtvrté vyhlásil celoevropskou soutěž s názvem #euFilmContest, v níž si filmoví nadšenci mohou otestovat své znalosti současného evropského filmu.… (viac)