The Haunting - Záhadné sídlo Bly

(séria)
  • USA The Haunting of Bly Manor
USA, 2020, 8 h 19 min (Minutáž: 46–66 min)

Když je někdo mrtvý, ještě to neznamená, že už tu není. Gotický romantický příběh od tvůrce seriálu Dům na kopci, ve kterém chůva padá do propasti děsivých tajemství. (Netflix)

rostsoft

Autoři tohoto díla by se měli méně sjíždět houbičkami. Je to stejná katastrofa jako dům na kopci, a navíc neskutečná nuda a zmatek. ()

ondrasheq

Dalo by se tomu vytknout hodně, po uvolněném začátku začne dost razantní vysvětlovací guláš, který nechává hodně nezodpovězených otázek, a celkově to má dost nevyrovnané tempo. Podstatné je, že příběh má hlavu a patu a je, narozdíl od drtivé většiny duchařin, promyšlený. Herecky je to pecka a vyvrcholení je vynikající. Když se v tom člověk moc nenimrá a hodnotí jako celek, je to velmi dobré. ()

evita_

Ducharina č. 2. Je to iné ako Hill House, aj keď sa vo veľkej miere stretávame v zásade s rovnakými postavami, v iných situáciách. Bly je jednoducho poňaté inak. Asi by som ho nazvala, neviem, viac romantické? Viac love story než ducharina? Áno, zrejme sa vám v bežnom živote nedejú veci ako tam, ale je to o kus menej strašidelné než Hill House. Stále však príjemne pozerateľné, zrozumiteľné a séria vám ujde ani neviete ako... ()

Draxianik

Těšil jsem se na stejnou atmosféru jako tomu bylo u The Haunting of Hill house. První díl - paráda. Mělo to vše co to mělo mít. Obrovský dům, osamělá pečovatelka, páreček creepy sourozenců, hromadu strašidel, která číhala v potemnělých koutech snad v každém záběru. Zbytek seriálu? Nuda. Tam kde první díl skončil, tam už seriál nenavázal. Myslím tím atmosférou. Příběh si plynul dál tak nějak nezáživně a nezajímavě. Po chvíli vám dojde, že se není čeho bát a když už konečně dochází k rozuzlení a odkrytí co že je to vlastně příčinou všech podivných událostí, nechce se vám věřit vlastním očím. Ale vlastně chce. Proč by ne. Seriál vám vše vysvětlí. Na dotazy není místo a nezbývá než přijmout fakta. Zakončení dost podobné jako v Hill House, kdy zjišťujete, že duchů není třeba se bát ale má jich vám být líto. Znovu bych se na to nepodíval a asi to ani nikomu nedoporučil. Přes všechna negativa musím ocenit, že se nejednalo o obyčejné duchařské klišé. Hlavní milostná zápletka v podobě dvou lesbiček byla sympatická. Rozhodoval jsem se mezi 3 a 4 hvězdami, přiklonil jsem se ale k vyššímu číslu, páč mám prostě duchařské počiny rád - a když jsou v podobě seriálu, tím líp. ()

finest

Jak horory nemusím, obě dvě série mě velmi příjemně překvapily a divák prostě chce vidět další a další díl! První série byla více hororová, co si budeme povídat, tahle naopak měla velmi emotivní, silné zakončení, které mě dostalo. Pro mě 90 % zaslouženě, neboť to celé bylo *perfectly splendid* !! ()

BStone

Další přírůstek do série The Haunting, který tentokrát Flanaganovi nevyšel. Seriál tak zatím ukončuje jeho řádku úspěšných děl jako např. Doktor Spánek, Hush, nebo první sérii The Haunting. Snaha o gotickou duchařskou story se ztrácí v, pro mne, příliš pomalém a místy značně nudném vyprávění, které aby mě mohlo nějak strhnout, muselo by mít místo devíti dílů tak tři. Ani v posledním dílu nijak zvlášt nepřidává a tak se tato horůrková série zařazuje do kategorie jednou a dost. 40% P.S. Kdyby hlavní dějovou linku táhli dva chlapi, nedíval by se na to skoro nikdo. ()

kavralajka

Druhá řada The Haunting mě rozhodně nezklamala, ba naopak! Méně hororových prvků , než v předchozí serii rozhodně neublíží. Opět jsem si užil skvělý příběh a dobré herecké výkony. Kdo máte rádi gotickou romantiku, zde jste správně. ()

tomindel

Úžasný nápad. Síce to s hororom podľa mňa nič nema. Ale aj tak som to pozrel za jeden deň. Podľa mňa Úžasný mysteriózny serial jemné romantický ladeni . Ale určite za mňa lepšie ako predchádzajúci dom na kopci. 80% ()

Bavary

Přestože The Haunting of Hill House má lepší hodnocení než The Haunting of Bly Manor, musím říct, že já to hodnotím naopak. Taky narozdíl od několika komentářů, co jsem četla, se mi seriál nejvíc líbil do 4. dílu a to včetně něj. Po 4. díle přišel trochu zmatek. První 4 díly byly něco jako výborně uvařený pokrm, dokonale dochucený a perfektně naservírovaný. Potom se z dějové linky stal ale trochu salát. Vytratilo se neskutečně slibně rozjeté napětí a to, co vlastně asi tak bude za tím vším. Nicméně i tak, hodnotím velmi vysoko. Líbilo se mi, že hlavnímu duchovi a tím i celé myšlence a jejímu vysvětlení bylo v seriálu věnováno tolik času, v rámci jednoho dílu. Celkově to byl seriál, s tak málo díly, dějově velmi bohatý a skoro o každé hlavní postavě jsme se hodně dozvěděli. Bylo to několik zajímavých příběhů v jednom balíčku. Na začátku jsem se skutečně bála toho, že je to druhá řada, nenavazující série, avšak s několika stejnými hlavními herci. Nicméně opak byl pravdou, řekla bych, že o to víc mě to s nimi bavilo. Herecké výkony skvělé. V daném žánru se jedná o skutečně zajímavý a povedený kousek, který vás svou atmosférou vtáhne do děje. ()

Kata.Hl.

Předchozí série nasadila látku dost vysoko, takže tohle pro mě bylo trochu zklamání. Stále čekáte na nějaké WOOW, ale až do poslední chvíle se nic takového nekoná... Jednou stačilo ☺️ ()

Aceboris

Prvé štyri časti ok , tam to bolo v poriadku , napätie, tajomno, atmosféra. V piatej časti to už začínalo byť nie málo, ale veľmi zmätočné. Človek sa strácal v tom čo sa vlastne deje a aj zmysel toho celého, je jasné že tu nastáva obrat a nejako sa musí vysvetliť cele to dianie na panstve Bly. Pozitívne je pomalé predstavovania a tvorba osobných profilov , ktoré sa zaoberajú minulosťou a aj prítomnosťou a vlastne vysvetľujú všetko, prečo sa to vlastne deje a aký zmysel to má. Všetko to do seba pekne zapadne až v 8 časti kde sa ide výrazne do histórie a ukazujú sa pôvodní majitelia panstva Bly. Podľa mňa dobré, veľmi dobré a škoda, že to má a pravdepodobne zostane iba pri prvej sérii. Aj keď tá SPOILER " ruka na ramene v záverečnej scéne" ukázala možné pokračovanie. Za mňa 8/10 ()

drkaldj

Oproti první sérii byla druhá méně promyšlená a trpí menšími chybami. Scénáristé se do toho asi sami dost zamotali. Pořád je to ale celkem slušná podívaná, která má občas atmosféru a pokud přejdete pár nelogických a scénáristických chyb, dostanete mírně nadprůměrnou, spíše romantickodramatickou (mírně hororovou) zábavu na večer. ()

Jirkacek

Hororový seriál The Haunting - Záhadné sídlo Bly jsme si doma vybrali z nabídky NETFLIX za základě dobré hodnocení zde na ČSFD. Nejdříve jsem z toho nebyl nijak nadšený, horory totiž nemám příliš v lásce, nikoliv snad protože bych se při nich bál, ale ty krvavé mi připadají ubohé a čím více červené tekutiny při něm vyteče, tím horší hodnocení pak ode mne ten horor dostane. Naopak mne velice baví ty duchařské s pořádným napětím a když se děj odehrává v nějakém opuštěném domě, starém příbytku, sirotčinci potažmo psychiatrii, moje filmové srdce jásá a těší se na jeho shlédnutí. Nicméně jednoho dne jsme tedy nabídky společnosti NETFLIX využili a druhá řada seriálu The Haunting s názvem Záhadné sídlo Bly se rozběhl na obrazovce naší korejské televize. Sledovali jsme příběh mladé chůvy najaté mužem, aby se starala o jeho neteř a synovce v rodinném venkovském domě poté, co jim zemřeli rodiče a strýček sám se o ně nedokázal postarat a pouze se upíjel alkoholem ve své kanceláři. Když mladá dívky dorazila na panství Bly, začala vidět zjevení, která děsila osazenstvo domu. Děj se sice rozbíhal hodně pomalu, ale postupně gradoval a vyvrcholil opravdu epickým finále s překvapivými prvky. A kdo si v seriálu zahrál ? Hlavní postavou byla mladá chůva z USA jménem Danielle „Dani“ Flauto (Victoria Pedretti), která se přestěhovala do Anglie, aby unikla výčitkám svědomí, protože nepřímo zavinila smrt svého snoubence a rychle se stala předmětem paranormálních událostí na Bly Manor. Dále se tu objevovala tajemná postava jménem Peter Quint (Oliver Jackson-Cohen), což byl bývalý asistent Henryho Wingravea, který často navštěvoval Bly Manor před příjezdem mladé chůvy a jeho duch nadále strašil na pozemcích sídla. Méně důležitou byla role zahradnice Jamie Tailor, do které se zamilovala naše milá chůva a později dokonce spolu začali bydlet. Hodně záhadná byla Hannah Grose (T'Nia Miller), černošská hospodyně Bly Manor, která zuřivě chránila pozemky a děti z Wingrave a o které jsme si mysleli, že je robot anebo mrtvá. Další méně důležitou rolí byl Owen Sharma (Rahul Kohli), kuchař Bly Manor, který často trávil čas mimo dům, aby se staral o svou nemocnou matku a nakonec se do něj zamilovala Hannah, ale už bylo pozdě…. Ve vzpomínkách obyvatel domu jsme sledovali příběh první chůvy Rebeccy Nessek (Tahirah Sharif), která začala pracovat v Bly Manor rok před příjezdem Danielly. Rebecca před svou smrtí měla romantický vztah s Peterem Quintem a vypadalo to, že spolu odjedou pryč, jenže…..No a pak jsme tu měli dva sirotky. Mladší byla dívka Flora Wingrave (Amelie Bea Smith), dítě zesnulého Dominica a Charlotte Wingraveových, která měla ve zvyku vyrábět podobizny obyvatel panství a udržovala velký domeček pro panenky po vzoru sídla. Její starší bratr byl Miles Wingrave (Benjamin Evan Ainsworth), který žil se svou sestrou v Bly Manor od doby, kdy byl vyloučen z internátní školy. Obě děti byly pro mne velmi záhadné a vůbec jsem netušil, co si o nich mám myslet. Na závěr bych ještě zmínil strýčka obou dětí jménem Henry Wingrave, který najal Dani jako au pair a většinu času popíjel kořalku ve své kanceláři a zuřivě odmítal odjet na rodové sídlo a v posledních dílech jsme se dozvěděli proč. Jak jsem už naznačoval, celý děj byl velmi záhadný a tak jsme se pořád těšili na další a další díly, až byl konec. Celé to bylo zamotané jako klubíčko, s nímž si hrála kočička, ale na rozdíl od první řady nám tvůrci nabídli nějaké trochu logické vysvětlení. Po skončení posledního dílu jsem si uvědomil, že se mi druhá řada líbila více než první a tomu odpovídá i mé lepší hodnocení. Suma sumárum, druhá řada seriálu The Haunting s názvem Záhadné sídlo Bly ode mne získal tři sídelní hvězdy ***. () (menej) (viac)

Belphegor

Seriál má rozhodně atmosféru a má sympatické tváře, ovšem téměř nic hororového tu dlouho není. Ani to na mě jako horror nepůsobí, pořádného ducha uvidíme až ke konci. Ovšem musím říct, že mě příběh o jezerní dámě zaujal... shledávám ho působícím, poetickým. I konec je zajímavě zpracován, škoda jen že se to všechno pomalu rozjíždí a naopak ke konci jsou poslední díly uspěchané, kvůli tomu to na mě působí spíš jako jednohubka, která ovšem mohla být o dost lepší. Rozhodně to ale stojí za shlédnutí, dávám tři hvězdy, ale je to něco mezi 3/4. ()

emde

O dosť slabšie než Hill house. Samozrejme šablóna od netflixu lgbt a cappuccino (biela/čierna) je dnes moderne a in, ale poďme radšej hodnotiť seriál. Takže, je to moc pomalé a nepríde mi to ani ako horor. Prvá polovica je skôr lepší triler s prvkami rodinnej drámy. Druhá to už žiaľ nezachráni, aj keď sa nejedná o úplný odpad, viac ako 2* to u mňa kvôli príliš veľkej dĺžke nedá. ()

WingsLotus35 odpad!

No, po zhlédnutí první řady The Haunting - Dům na kopci, kterou jsem ještě dá se říci přetrpěl, přichází řada druhá která mě totálně dorazila. Tvůrci zde zde snaží vyprávět gotický horor v moderní době (stejně jako v předešlé řadě), ale absolutně v tomto ohledu selhávají. Gotický horor staví sice na pomalém budování atmosféry a na propracovanosti postav, ale tady není ani jedno. Postavy jsou odbytě napsané i herecky mizerně zahrané, atmosféra kulhá na každém rohu. Občas se stane, že seriál diváka "postraší" (rozuměje vybafne v podobě líného jumpscaru) ale v závěru se jedná jen o lacině udělanou duchařinu. Otravné vracení se v čase před událostmi hlavního příběhu se opět vrací, jako v předešlé sérii, které zde potápí celý děj této série ještě víc. Hlavní zápletku jsem už tak v druhém nebo třetím dílu odhadnul co se bude dít dál (a mé tušení se potvrdilo), což na devítidílnou sérii, kde se má čekat na nějaký zvrat, není moc dobrá vizitka dobře odvedeného scénáře a režie, navíc když už divák dávno ví co se bude dít a jen čeká, až mu to seriál výsostně unaveným tempem řekne. Unavující přehnaně dlouhá stopáž každého dílu, také nepřipisuje nic pozitivního k už tak dost průměrnému seriálu. Hill House byl ještě jakž takž snesitelný, ale Bly je jen věčně natahovanou nezáživnou nudou. ()

ElizaJamison

Tak vážení, tohle je pecka! Obecně série The haunting byla skvělá, ale Bly Manor bych pochválila o něco více, než Hill House, i když se nedá popřít, že oboje bylo fantastické.  Lehká lgbtq+ linka byla fajn, nic na sílu a dalo se na to dívat. Příběh senzační, místy děsivý a i když lekačky nebyly úplně nejlepší, tak si musím přiznat, že mi někdy lezl mráz po zádech, zda něco nevyskočí z pod postele. Victoria Pedretti naprosto zazářila a krásně našláplou kariéru si ještě posunula. Dětské role, taky vinikající a ten konec? No, prostě skvělý ()

Hororový tvůrce Mike Flanagan opouští Netflix

Hororový tvůrce Mike Flanagan opouští Netflix

03.12.2022

Po hitech se seriálem The Haunting of Hill House a The Haunting of Bly Manor a taky kriticky úspěšné Půlnoční mši přišlo od hororového mistra Mikea Flanagana maličko zklamání v podobě na teenagery… (viac)

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů

02.01.2021

Jak to vypadá s pokračováním The Haunting?

Jak to vypadá s pokračováním The Haunting?

23.12.2020

Hororová série The Haunting - Dům na kopci v roce 2018 sklidila velmi nadšené reakce a stala se jedním z velkých seriálových hitů streamovací služby Netflix. Na tento úspěch letos její tvůrce Mike… (viac)