Rok 1969. Dr. Malcolm Sayer skúma v newyorskej nemocnici skupinu pacientov, ktorí v dôsledku prekonanej encefalitídy boli po desiatky rokov v katastrofálnom stave. Zrealizované testy ho presvedčia, že títo pacienti žijú svojím vnútorným životom. Sayer získa povolenie riaditeľa nemocnice Kaufmana na experimentálnu liečbu drogou L-DOPA, ktorá úspešne pomohla ľuďom trpiacim Parkinsonovou chorobou. So súhlasom pacientovej matky vyskúša drogu na Leonardovi Loweovi a podarí sa mu u neho obnoviť schopnosť hovoriť a pohybovať sa. Všetci sa pacienti preberú k životu... (oficiálny text distribútora)

marabart

Vynikající film, neuvěřitelně silný. Moc se mi líbí kombinace Robina Williamse a Roberta De Nira (v pro něj netypické roli). Kdybych měl nějakou stupnici míry dojetí, pak by Čas probuzení útočil na přední příčky v pomyslném žebříčku (společně s filmem Příliš dlouhé zásnuby a Shawshankem). ()

iz67

Jasně. Je to citovka, ten vztah se sestrou tam pro konzumenty balancuje tu tragedii hlavního příběhu, ale ....  DeNiro nicht schlecht, že? ()

hrumsrt

Snímek o naději a jiném lidském kontrastním přístupu, takhle jednoduše by se dal asi příběh shrnout. Robin Williams jako doktor Malcolm Sayer strávil celou svoji doktorskou praxi mimo styk s lidmi a nyní se mu promění profesní život, když přijímá místo v newyorské nemocnici, kde se rozhodne najít si svoje místo studiem pacientů, kteří překonali encefalitidu.. Zdánlivě zubožení lidé, kteří nejsou schopni pohybu či jiné řeči, tam ale přes víru doktora Sayera přece pořád musí být. Všechno začne nevinným výzkumem s s postarší pacientkou Lucy, která nepohne ani hlavou, ale letící tužku vám chytne na povel. Zájem a víra v pacienty, že za nehybnou pózou se stále skrývá jejich osobnost, která chce ven, se rozhodne doktor Sayer vyzkoušet experimentální lék L-DOPA... A tady začíná naše pozitivní pouť příběhem a důvod, proč se snímek jmenuje Awakenings... Pacienti se díky tomuto léku začnou probouzet ze svých světů a zpátky se vracet do života mezi ostatní. Rázem lidé, kteří nebyli schopni otočit hlavou dokáží chodit a i sami mluvit. Jedním z procitnutých pacientů, je i Leonard Low, coby Robert De Niro, na kterém byl lék zkoušen jako první, a tak je on vždycky předzvěstí toho, u čeho dojde u ostatních. Jeho očima vidíme první krůčky a jeho radostné náhledy do nového světa, který konečně spatřuje po dlouhých dvaceti letech... Ale jak je předzvěstí všeho dobrého, co lék L-DOPA nese, tak současně i toho zlého... Pro mě lehce podobný snímek s Formanovým Přeletem nad kukaččím hnízdem, jak některými příběhovými prvky, tak i samotnou skladbou pacientů. Krásný příběh o lidech a důkazem, že i v tom nejnehybnějším člověku je pořád skotačící já.. Navždy si budu už pamatovat scénu, kdy se ráno probudíme společně s doktorem a Leonard Lowe není, kde ho v noci zanechal. V případě hereckých rolí jednoznačně zazáří Robin Williams, jehož typ snílkovského doktora je jedna z mých nejoblíbenějších postavových charakteristik. Nevím, zda jsem s ním viděl lepší snímek, ale na druhou stranu moc jsem toho s ním neviděl, ale přesně takováhle postavu mu sedí.. Robert De Niro není žádný herecký nováček a touhle dobou už má za sebou jeden zvučný filmový titul za sebou, ale tohle byla konečně po deseti letech opomíjení (včetně jeho největší role v Tenkrát v Americe), kdy zase dorazila nominace na AA. A zvučný trojlístek uzavřu s sestřičkou Eleanor Costello jako sváteční herecká účast Julie Kavner, která velkou část kariéry zasvětila mluvení Simpsonových, takže ten Margein chraplák, to je životní dílo téhle dámy. Zde sice nemá takový prostor, ale prvek jejího vztahu k Leonardovi jen podtrhává střídající emoce příběhu... Film, jehož nosná linka, která se navíc zakládá na skutečných událostech, dokáže pookřát tolika dojemnými chvilkami, kde i pouhý pohled Leonarda na vodu nebo z okna je instantní příval emocí. Tomuhle můžete vyčítat, co chcete, ale srdíčko tam hladce najdete.. 80% ()

RigorMortis

Knihu som nečítal (ale určite si ju prečítam). Film je silný, so skvelými výkonmi a aj napriek smutnému záveru bolo z neho cítiť nádej. Aj tak mi ale nešlo do hlavy, ako sa niekto, kto bol desaťročia katatonický mohol odrazu len tak postaviť a fungovať, akoby sa nič nestalo. DeNira mám vo filmoch čoraz radšej a Williams mi svojou láskavosťou a trpezlivosťou pripomenul jeho postavu z Good Will Hunting. Škoda ho. ()

Daves97

Zezačátku jsem se na film díval sám, během deseti minut kolem mě seděla skoro celá rodina, když je pár scén, které viděli jen když procházeli, zaujalo... Řeknu Vám to asi tak, že zezačátku a před polovinou filmu jsem měl chuť dát 3*. Všechno mi to připadalo tak hrozně růžové. Doktor příjde do nemocnice, během chvilky příjde na věci, se kterýma se do té doby nestýkal, narozdíl od jeho kolegů. Vedení nemocnice mu schválí léčbu, léčba se téměř okamžitě povede (jeho uplně první nařízená léčba v životě). Poté na léčbu nejsou peníze (to byla první scéna ,,v jídelně" která mi opravdu nepřišla růžová), ovšem během pěti sekund přinášeli kolem obědvající zaměstnanci své šeky a já viděl zase a zase tu růžovoučkou plytkou sračku. Bohatí mecenáši se podívají na klip o probuzeném Robertu De Nirovi a okamžitě vytahují tučné šeky jakbysmet. Nemocnice schválí ozdravnou kůru pro všechny pacienty. A? Během jednoho dne se lidé uzdraví, chodí, zpívají, chápou, mluví a jí. Zázrak, no ne? Dočkáme se pár scének, jak jsou všichni šťastní a jak jedou na výlet a já se mezitím přecejenom trochu nudím přesycenou tou nádherou jak vše napoprvé vychází a nikde nehrozí jediný problém. A pak... pak teprve začne opravdové filmové drama, opravdový děj a dialogy. Potom teprve začíná ten pravý Awakenings, za který ačkoliv jsem první půli moc nemusel, tak bez sebemenší pochybnosti dávám 5* a nestydím se za to, že jsem měl občas slzy blíže k slznému kanálku než je obvykle... ()

mr.bredok

Vynikající výkon Roberta De Niro. Neviděl jsem jej v lepší roli. Film jsem shlédnul jen jednou, před mnoha lety, ale stále si barvitě vybavuji několik scén. Hlavně tu nejsilnější kdy u Leonarda začínají opět vítězit příznaky choroby ale on nabádá svého lékaře aby neustával a dokumentoval jeho návrat do strnulosti... ()

yatan

jeden z najkrajsich a najdojemnejsich filmov ktore natocil DeNiro aj Williams..krasny pribeh ktory sa vas dotkne tak citlivo ako to len ide..mam rad filmy ktore vas prinutia sa zamyslat nad zivotom a vecami ktore mnohi z nas beru automaticky a prirodzene..Film kde si uvedomite ze jeden z najvacsich hriechov ludstva je nedostatok vdacnosti..Fantasticke herecke vykony ..toto je jeden z tych deviatich filmov ktore ma dokazu uprimne rozplakat vzdy ked ich pozeram..aj ked utulne maly velmi kvalitny a pekny hlboky film..9.5/10 ()

exoomer

Uzasny herecky vykon De Nira v neskutocnom pribehu. Film, pri ktorom naozaj prudia emocie, hlavne pri konci filmu. Pochvalit musim aj Williamsa, kedze sa mi (asi v jedinom filme) pacil. ()

Trumper

Fascinující, úchvatné, děsivé a smutné... a hlavně zatraceně dobře zahrané. První půlka filmu patří Williamsovi, druhá De Nirovi – lepší herecké obsazení tento film nemohl dostat. Dech beroucí nahlédnutí pod skořápku lidské mysli, které poodhaluje její křehkost a nevyzpytatelnost tak věrohodně, až člověka zamrazí. /95% ()

megajalec

Všimol som si, že dosť filmov v Top 200 má rovnaký námet: dávať ľuďom námet. Presne o tom je aj tento film. Opakujúci sa námet nie je však vždy prekážkou. Podané to je tak, aby to bolo svojím spôsobom originálne, krásne, úprimne podané, Robin Williams v roli ako pre neho vyšitej. Nehodno zabudnúť ani na nezabudnuteľného De Nira ()

Riverin

Len máloktorý film ma prinúti sa zamyslieť nad mojim životom, no tento to zaručene dokázal. Pri pohľade na akoby mŕtvych ľudí, ktorí vo vnútry stále žijú a nemôžu sa ani pohnúť, (špeciálne pri úžasnom Robertovi De Nirovi) som sa veru pekne rozplakala :) Odrazu som mala pocit že svoj život nežijem naplno... no jednoducho silný zážitok. Technické stránky filmu je, myslím si, zbytočné rozoberať, pretože celý film je od začiatku do konca skvelý. ()

Odino

Veľmi pekný film. DeNiro podal super výkon, akurát si myslím, že mal obrovskú výhodu oproti iným, ktorí by túto rolu hrali, keďže sa pri tých ksichtoch a tikoch ani nemusel príliš namáhať :) ()

Mr.Lojza

Velice dojemný snímek, který nám servíruje výborný Robin Williams a ještě lepší Robert De Niro, nám ukazuje doktora, nezastavitelného snílka, co se snaží zachránit nemocné zlomené strašlivou chorobou. Skutečně jde o silný film, jenž se dotkne nejedené duše a dokáže se vrýt hluboko do paměti. ()

route60

Smutný ale nezapomenutelný film Čas probuzení Penny Marshallové s excelentním hereckým výkonem Roberta De Nira a Robina Williamse, po zhlédnuti tohoto filmu si každý doufám začne vážit života. ()

Diskantka

Takovej Přelet nad kukaččím hnízdem, ale tady jsou všichni Jack Nicholson. Robert De Niro ty tiky jede krutě a tanec s ginger holkou léčí. Skvělá věc, což jsem nečekala, když jsem tam zahlídla tátu Kevina McCallistera!! ()

Alciele

Ohromil mě a dojal mě. Ani na vteřinu jsem neodhalila konečnou zápletku, pořád jsem v duchu fandila Leonardovi a věřila, že ho z toho jeho láska k té ženě vyléčí, vezmou se a budou mít kupu dětí. Ale líbilo by se mi to ještě vůbec? Konec, který nastal, byl pravdivější a smutnější, ale o tom víc zapamatovatelný. Lékař, kterým ostatním pomáhá se probudit, se nakonec také sám probudí.... A určitě ta chvíle bude stát za to, i kdyby to mělo být jen na okamžik. ()

Režisérka filmu Velký Penny Marshall zemřela

Režisérka filmu Velký Penny Marshall zemřela

19.12.2018

Penny Marshall, režisérka filmů Velký, Čas probuzení nebo třeba Velké vítězství, zemřela ve věku 75 let. Americká producentka a režisérka byla sestrou rovněž zesnulého Garryho Marshalla (Pretty Woman… (viac)