Rok 1969. Dr. Malcolm Sayer skúma v newyorskej nemocnici skupinu pacientov, ktorí v dôsledku prekonanej encefalitídy boli po desiatky rokov v katastrofálnom stave. Zrealizované testy ho presvedčia, že títo pacienti žijú svojím vnútorným životom. Sayer získa povolenie riaditeľa nemocnice Kaufmana na experimentálnu liečbu drogou L-DOPA, ktorá úspešne pomohla ľuďom trpiacim Parkinsonovou chorobou. So súhlasom pacientovej matky vyskúša drogu na Leonardovi Loweovi a podarí sa mu u neho obnoviť schopnosť hovoriť a pohybovať sa. Všetci sa pacienti preberú k životu... (oficiálny text distribútora)

Chipešek

Awakenings v sobě bezpochyby skrývá velké životní poselství, navíc herecký výkon De Nira je až na pár momentů prostě uzemňující. Jediným, ale za to velkým problémem tohoto filmu je prostě režie. Velká část filmu působí velice zkratkovitě a naivně, nerealisticky rychlá zlepšení stavu pacientů nedodávají filmu působivosti, bohužel právě naopak. Režisérka nedokázala ovládnout nutkání "nacpat" do filmu vše, a proto mě celkový příběh připadal příliš plytký. Škoda. ()

Chosé85

No. Film, který hraje na jedny z nejsilnějších hodnot člověka. Síla žít a bojovat. K tomu skvělí herci - Robert De Niro a Robin Williams (a v pozadí například Max von Sydow). Jenže v tom filmu je vše hned na první pohled jasné, o co jde. Člověk, který se probudí z absolutní strnulosti po x letech naráz cítí šanci žít a té se samozřejmě nechce vzdát. Na druhé straně stojí samotář, který se věnuje svým kytičkám a žížalám. A tento člověk (Robin Williams) potřebuje Leonarda (De Niro), aby si vše, co je v životě důležité, uvědomil. Z toho, jak jsem to teď napsal je zřejmé, že chyba je totiž někde jinde (ne v hercích nebo atmosféře prostředí léčebny). Ta chyba je totiž v režii. To je velká škoda....P.S. Ale jinak se mi to líbilo. ()

WinstonS

geniální herecký koncert De Nira a Williamse! Nic moc jiného dodávat nemá smysl, raději se na tenhle mistrovský a hodně emotivní kousek podívejte. ()

j0nathan

De Niro a Williams. Při spouštění tohoto filmu jsem si říkal, že kombinace těhle dvou herců mě nemůže zklamat a taky nezklamala. Byl jsem dojat a po delší době mi spadlo smítko do oka. :) ()

ChillThomas

Rain Man je oproti tomuto fakt výkal u cesty !!Film je inspirován podle skutečného příběhu. Myslím že tohle je absolutní vrchol hereckého výkonu De Nira a Williamse film je skvěle napsaný výborný scénář a skvělá režie. Sám de Niro byl v léčebně Parkinsonovi choroby a okoukával pacienty a bylo to znát, já mu to uvěřil jak se choval, hýbal, mluvil a koukal jak kdyby opravdu byl postihnut touto nemocí. Film si hodně hraje s emocemi a city, jsou zde pasáže kde se člověk musí držet jak je to dojemný. Viděl jsem tento film už třikrát a pokaždé zapůsobí jak na poprvé .. Grandiózní snímek .. 100% Leonard Lowe role na kterou nikdy nezapomenu a zůstane v mé mysli .. !! ()

majec4

Mám veľmi rád De Nira vo filme, no po tomto filme ho dávam medzi obľúbených hercov, lebo toto bola zahratá čistá paráda. Williams sa mi tiež páčil. Nezabudnem na tento film nikdy, podobne vo mne ostal aj film so Spacym - K-PAX (2001). ()

Elgin

Prirodzeny Robin Williams predvadza svoj standard, no Robert De Niro ho doslova valcuje v kazdom momente. Je smutne, ze Robert neobrzal oskara za tento pocin, ale nie sa co cudovat, ked rok predtym Dustin Hoffman dostal jednu sosku od akademie za svojho autistu. Kazdopadne si myslim, ze to bol daleko lepsi vykon od De Nira o rok neskor. Etremne smutny film, ktory nenasilne vnika pod kozu divaka svojim pomalym tempom a len ozaj otrly clovek neuroni slzu. Absolutne nemam Penny co vytknut a davam zasluzene plny pocet. ()

RadimFišer

Shlédnul jsem den před zkouškou z matematiky. Nářez. příběh o neskutečných hereckých výkonech. Přirovnal bych to k Leonardu DiCapriovi ve filmu Co žere Gilberta Grapea. Tam však imbecilita nedosahuje takových kvalit. Přesto je onen snímek lepší a o trošku více strhující. Zdá se až neuvěřitelné, že se to stalo a nějaký doktor si za tím stál. Miluji pana Robina Williamse s jeho kouzelným, roztomilým ztraceným úsměvem správného doktora. Je opravdu milejší takto. Ty jeho nohy směrem k sobě. To posedávání. Šokuje i věta: Kde mám brýle? Máte je na nosu pane doktore. Aha... Byla to pro mě paralela na zamyšlení o tom, že možná žádný člověk není špatný pro tuto společnost. A když mozek pracuje na vysokých úrovních, někdy přestane zpracovávat zásadní údaje, vypustí je a pak takový člověk vypadá jako vytržený z reality. To však nevadí. Zbytek společnosti se o něj postará, aby nespadl na zem. Dívání ze zamřížovaných oken do krásné a svěží reality. Boj DeNira s jeho četou, která ho bránila, protože se cítil ohrožen a útok mohl přijít od všech. Navrácení do imbecilnosti snad mohla být jen třešnička na dortu. Ale to takové, že byla pomale stejně velké jako ten dort. Výborně. 4 hvězdy, protože pětku z toho necítím. ()

TomasKotlant

Pěkný příběh natočený realisticky bez přikrašlování a kýče. Výborní herci. *** Ve zkratce: Ti, o nichž si myslíme, že jsou skoro mrtví, jsou uvnitř živější než většina normálních lidí. ()

Helldo

„Big one“ Filmy z tohoto typu prostředí mám velice rád a ještě když všechno do sebe takhle krásně zapadne. O hercích netřeba mluvit, Williams a jeho asi nejlepší výkon s Dobré ráno Vietname, co jsem od něj viděl a De Niro…pro mě oscarová paráda - a příklad pro učebnice herectví. Přidejte výborný scénář, režii a soundtrack přesně vystihující hloubku celého filmu a máte tu jedno z nej psycho-dramatů historie. Pro mě po Formanově majstrštyku vůbec nejlepší. ()

Amper01

Úžasné, perfektní, famózní... Z tohoto snímku dýchal život. Při každém úspěchu jsem měl radost jako malý :) Konec to lehce pokazil, ale to patří k životu... ()

Režisérka filmu Velký Penny Marshall zemřela

Režisérka filmu Velký Penny Marshall zemřela

19.12.2018

Penny Marshall, režisérka filmů Velký, Čas probuzení nebo třeba Velké vítězství, zemřela ve věku 75 let. Americká producentka a režisérka byla sestrou rovněž zesnulého Garryho Marshalla (Pretty Woman… (viac)