BAT 21

• Česko Bat 21 (viac)

Hlavním hrdinou je náruživý hráč golfu, plukovník Iceal Hambleton. Při plnění zvláštního úkolu je jeho letadlo sestřeleno nad vietnamskými pralesy a on jako jediný katastrofu přežije. Hambleton, který do té doby poznal válku pouze v bezpečí psacího stolu, se tak ocitne sám v nepřátelském týlu. Bloudí nepřátelskou džunglí a jediné spojení, které udržuje se svou stranou, je rádiový kontakt s průzkumným pilotem Clarkem, který krouží ve vzduchu. Aby Vietnamcům, kteří odposlouchávají rádiové vzkazy, Hambleton neprozradil pozice a směr vojsk, zakóduje své poselství do golfové abecedy. Clarkovi tak nezbývá, než se tyto svérázné šifry naučit. Přes veškerou snahu je však místo, kde má dojít ke střetnutí Vietcongem, objeveno. Nelidský postup hustou džunglí se tak mění v krvavá jatka. (oficiálny text distribútora)

Willy Kufalt

,,Vždycky jsem jen seděl v letadle ve výšce 10 kilometrů a popíjel kafe..." Plukovník Hambleton, krycím jménem , znal dlouho válku jenom z relativně klidné pozice z výšky (letadlo) nebo z dálky (kancelář). Teď se po náhlém neštěstí ocitá na několik dnů uprostřed válečného dění ve vietnamské džungli a prožívá jí úplně zblízka v reálu. Zdařilý, zde mírně podhodnocený snímek dle skutečného příběhu kombinuje osobitým způsobem klasickou akci (tvořící povětšinou spíše pozadí ústředního dění) a detailně propracovanou psychologii hlavního hrdiny uprostřed strhující situace v ohrožení života (sledovat minimalistický výkon Gene Hackmana bylo pro mne opětovně fascinujícím požitkem). Nečekaně prodloužená záchranná akce i všechny sekvence z divočiny jsou nasnímany tak působivě, že jsem se ocitl v napětí, ač už jsem předem věděl, jak to vše dopadne. Moc se mi na filmu líbí zpracování protiválečné myšlenky prostřednictvím přátelství navázaného na dálku přes dráty vysílaček. ,,Nikdy jsem se s tebou nesetkal, ale nezníš jako zabiják..." Jeden z mála amerických válečných filmů, na který jsem se s radostí podíval opakovaně. 80% ()

Chrustyn

Zapomenutý akčňák z prostředí Vietnamu, který vznikl jen díky popularitě válečných filmů ze stejného prostředí, které v té době vznikaly (Četa, Rambo 2 apod.). I přes přítomnost hereckých hvězd, silně nepovedené a nudné. ()

honajz

Bat 21 je kódové označení podplukovníka, který musí nouzově ve Vietnamu vyskočit z hořícího letadla a snažit se dojít na kótu, kde ho zachrání. Podplukovníka hraje Gene Hackman, pilota, který ho má zachránit, Danny Glover. Jenže z jednoduché mise je postupně stále složitější. Vietnamskými vojáky se oblast jen hemží, odposlouchávají je, a první pokus se nevydaří ani náhodou. Jenže času také není nazbyt, protože v této oblasti má dojít k největší operaci a kobercovému náletu, který by podplukovník nepřežil. A tak se snaží jakožto milovník golfu domlouvat vysílačkou v kódech golfové hatmatilky, aby jim Vietnamci nerozuměli, dojít na místo, odkud ho můžou vyzvednout, jenže... Jenže cetou potká vietnamského rolníka, od něhož chce jen rýži, ale rolník ho napadne mačetou a podplukovník ho musí v sebeobraně zastřelit. Avšak tato zkušenost, i tiché vyčítavé pohledy manželky a dvou dětí rolníka ho pronásledují. Najednou zjistí, že v téhle válce, viděné ze země, nikoliv ze vzduchu ze stíhaček, jde o lidské životy a celá ta věc ho naplňuje postupně stále větším hnusem. Jde o skutečně zvláštní film z vietnamské války. Nemá tolik bojových scén, ale v té prostotě vyprávění je mnohem větší emocionální síla než třeba v Četě. ()

Dale

Asi najhorší „vietnamský“ film. Tvorcovia sa rozhodli hrať divákom na city, čo im vôbec nevychádza. Celé to vyznieva takmer ako paródia. Dialógy sú neuveriteľne gýčovité. Jediné, čo za niečo stojí, sú akčné scény. Nie sú perfektné, ale sú slušné. Dokonca aj herecké výkony Hackmana a Glovera sú na ich pomery podpriemerné. ()

Padme_Anakin

Zajímavý úhel pohledu na válečné běsnění ve Vietnamu, plukovník vypadl z letadla na zem a že to bolelo... Gene Hackman nezklamal ani tentokrát, byl přesvědčivý a zdařile mu sekundoval Danny Glover. Ono je to holt zblízka setsakramentsky jiný než z výšky 10 000 metrů s kávou v ruce... ()

Orlau32

Zajímavý válečný film z doby Vietnamské války. Jedná se o vysvobození muže - generála (GENE HACKMAN) z džungle, kam zapadl při nuceném seskoku z letadla. DANNY GLOVER, který má vysvobodit důležitého člena armádního velitelství, hraje se svým obvyklým vynikajícím nasazením. Film je trochu rozvláčný, ale mě se přesto líbil. Jednak má dobré dialogy a pak je vynikající uvědomění si jaký previt je válka, když ji neřídíme od zeleného stolu, ale vpadneme do ní "in natura". To zde povídá osobně Gene Hackman. Myslím, že film si ty 4* zaslouží. ()

MATADOR

Za nepřítelskou linií se ocitnout, musí být něco opravdu psychicky náročného a zvláště jste-li důstojník s důležitými informace. I přes bezesporu pravdivý příběh se jedná o podprůměrný válečný snímek ,který nedokáže konkurovat ostatním. ()

Skip

Velmi dobré drama z vietnamské války natočené podle skutečného příběhu. Místy to sice sklouzává k jisté patetičnosti a tam, kde by měla nastoupit akce, se dočkáme skoro béčkové záležitosti, nicméně předevší dvojice Hackman a Glover udržují film na vysoké úrovni. ()

bourec

Neni to úplně špatný.Film jsem kdysi viděl na vhs,a teď ,když vyšel na dvd,jsem si ho chtěl připomenoutHrajou zde moji docela oblíbení herci,film točil P.Markle(rejža Yongblooda) a já úplně cejtil tu atmosféru osmdesátek a všechny klišé tý doby.Ale bylo to příjemný připomenutí a za tu atmosféru dám 60%. ()

MrPierc

Válečný film o vietnamské válce. Plukovník Hambelton se katapultuje při přepadení nepřítelem nad džunglí. Musí přežít a čekat na vyzvednutí vrtulníkem. Jeho společníkem je hlídkující pilot, který mu pomáhá přes vysílačku vydržet až do konce. Po takovém úvodu to zní velmi zajímavě, ale není tomu tak. Je to ubíjející nuda v každé minutě. Všichni jsou věrohodní jako děti na školní besídce. I Gene Hackman je blátivý a nepomůže ani geniální dorozumívání pomoci golfové hantýrky. Do poloviny filmu jsem fandil Hackmanovi, ke konci už jsem si přál, aby ho zabili a nebo alespoň hodně mučili, protože si to zasloužil za tu otřesnou nudu. Neeeee on prostě musel stále oddalovat naskočení do vrtulníku. Poprvé ze všech Vietnam filmů jsem fandil Vietnamcům. Ale nejhorším hereckým zážitkem byl David Marshall Grant = ve scéně, kdy je nucen chodit v poli a šlápnout na minu. Nekoukejte na film. Škoda té pěkné hudby na takový hnus. ()

Juto

Máme tu solídny vojnový príbeh s vynikajúcimi výkonmi, ale do značnej miery povrchný pohľad na zverstvá Vietnamu. 7/10 ()

hans500

Vcelku realistický a kvalitní film z války ve vietnamu. Scénář je nadprůměrný, režie průměrný, avšak film nenudí ani chvíli a díky výtečným výkonům Hackmana a Glovera se "Bat 21" nakonec vyšplhal ze 3,5* na 4*. Nejlepším snímkům o válce ve vietnamu se samozřejmě zdaleka nevyrovná. ()

lennyd

Vietnam. Letadlo s plukovníkem Hambletonem (Gene Hackman) je sestřeleno nad hustou Vietnamskou džunglí, a plukovník, jako jediný z posádky pád přežije. Okamžitě ve štábu začíná akce na jeho záchranu, kterou ale kromě nepřátelské džungle blokuje i náruživost vietnamských vojáků, kteří by rádi Hambletona dopadli a podrobili výslechu. Jediné spojení které Hambleton se svými krajany má je pomocí průzkumného letce Clarka (Danny Glover) - ale aby jejich rozhovor neprozradil Hambletonovu pozici a jeho plány, zakódují všechna důležitá hesla do golfové terminlogie a džungli převedou na golfové hřiště ... Pamatuji si, že jsem film viděl kdysi dávno v televizi, a docela jsem se u něj bavil - takže když nedávno přišlo na české televizi opáčko, nemohl jsem si ho nechat ujít. Dneska už mě film tolik neuspokojoval, protože je víceméně docela nudnej. Zajímavý způsob kódování to všechno nemůže zachránit - a těch pár scén, které stojí za zmíňku (Hackman a malý vietnamský chlapec) taky ne. Gene Hackman mi do této role moc neseděl, a tak aspoň chválím Dannyho Glovera, kterému zas role skvěle padla. .. ()

Castrator

Spíše podprůměrné filmové dílo, dosti nudné a ničím zajímavé, ale jakožto fanda prostředí vietnamské akce jsem byl potěšen některými záběry, což je pro mě jediné pozitivum tohoto filmu. ()