Legendární James Stewart září v jedné ze svých nejlepších rolí v tomto nadčasovém westernu, jež udal tón pro všechny, co přišly po něm. Pohraniční hlídač Lin McAdam (Stewart) se snaží vystopovat vraha svého otce a otcovu pušku, jedinou svého druhu: Winchester 73, jež postupně putuje v rukou nejrůznějších zabijáků, včetně bláznivého cestáře (Dan Duryea), bezcharakterního prodavače zbraní (John McIntire), mladého indiánského náčelníka (Rock Hudson) a vlastního McAdamova vraždícího bratra (Stephen McNally). V tomto nezapomenutelném příběhu o mužích ve zbrani se objeví také Shelley Winters jako McAdamův pomocník a Tony Curtis v jedné ze svých prvních rolí. (oficiálny text distribútora)

Auvajs

Pistole (resp. puška), které se všichni klaní ("The gun that won the West"). Dva úhlavní nepřátelé (důvod se dozvídáme až na konci). Stíhačka, pár přestřelek, připletající se ženská (:D), happy end. Spíš lehčí, "světlejší" (příjemnější) western. (Tedy, nic pro mě :D) ~~~ 71% ()

Arakasi

Nesouhlasim s tim, že westerny z těchto let působí trochu úsměvně, Winchester ´73 je toho důkazem a není to jen jeden z tisíce. Film má skvělé tempo, člověk se vůbec nenudí, akční scény jsou skvěle koukatelné, jeden z nejlepších westernů z USA té doby. ()

Petbrab

Poctivý western s vynikající závěrečnou přestřelkou dvou bratrů. Skvělá podívaná je i útok Indiánů na vojáky. Jako bonus je příběh putující winchestrovky. ()