Nebeské dni

• Československo Nebeské dny (viac)

Film Nebeské dny, kritiky jeden z nejoceňovanějších filmů všech dob, je dojemným příběhem dvou mužů, kteří milují stejnou ženu. Richard Gere, uprchlík z chudinské čtvrti Chicaga čelí kvůli lásce k Abby (Brooke Adams) plachému, bohatému Texasanovi (Sam Shepard). Mimořádný filmový počin s působivou kamerou a podmanivým zvukem natočil scenárista a režisér Terrence Malick. (Magic Box)

swed

Slabší 4*. Obrazově podmanivý snímek s krásnou hudbou. Co se techniky práce týče, je Malick mistr, kde však trochu tápe, je vyvolání dramatických momentů (a že jich námět nabízel!). Také sázka na mladého Richarda Gerea nebyla nejšťastnější, jeho herecký projev je totiž velmi matný. Nebylo lehké se naladit na tu správnou notu, přesto mě Nebeské dny svým způsobem okouzlily. 7/10 ()

togaf

Takové načinčané nic. Člověk čeká konflikt z podstaty příběhu ne proto, že by Malick nějak budoval napětí. A Gere je prostě divnej, ať je mladej nebo starej (resp. tmavovlasý - šedivý). Dospívající sestra byla docela cvok a ten konec mě taky nenadchnul. Obrázky i hudba hezké, ale nic úchvatného. ()

Foma

Fantastický obrazy, krásný momenty, ale ty chvíle smrti sou tak tvrdý, až podpásovky, že veškerou tu krásu kolem to srazí na kolena. To vadí mě osobně, mam radši optimističtější závěry, jinak filmově je to opravdu dobrý. Z herců bych vyzdvihnul hlavně Sama Sheparda, Brooke Adams a malo sestru Gereho postavy, tu asi hledali dlouho, jak je výjimečná. ()

Vědma

Tohle bylo kouzelné! Tak kouzelné, že rozebírat to by porušilo to souznění příběhu s obrazem a hudbou. Právě tady Terrence Malick vytvořil tu poctu životu, přírodě a bohu, tady vyjádřil nicotnost lidské bytosti v porovnání s mocí vesmíru, to o co se marně, neskromně a neúčinně snažil ve Stromu života a přitom se mu to vlastně povedlo a to zcela symbolicky už před 33 lety. ()

Skip

Během sledování filmu mě napadlo, že tohle je epická báseň v obrazech. Kamera je tu tedy vskutku jedinečná. Samotný příběh už tak silný není, ale to tentokrát vůbec nevadí, když je člověk sycen tak krásnými záběry. ()

radektejkal

"Pohlednicová" kamera a střih přesahují pojem komerční dokonalosti. Když se k tomu přidá umný soundrack, Sam Shepard a racionálně úsporná režie, pak to může dopadnout (i) nějak takhle (podobně)... Samozřejmě se mi to také líbilo, i když mě krásné obrazy soumraku na pšeničném poli asi neoslovují tak, jak by (slušného člověk) měly. Také příběh i jeho vypravování se mi líbilo. Něco tam ale přece jen chybělo. Vím co, ale neřeknu... ...asi to byl ten nenamalovaný trpaslík. ()

kinderman

Nejen obrazově, ale i myšlenkově vytříbený snímek režiséra-filozofa T.Malicka staví drama vášní (žena mezi dvěma muži) do přelomové doby 1916-1918, přičemž nechybí tvůrcův oblíbený vnitřní komentář vložený mezi úsporné dialogy. Krása filmu vychází především z vizuálního ztvárnění-Nebeské dny lze při domácí projekci na kterémkoli místě zastavit a divák se může dlouhé minuty tiše kochat jako při návštěvě některé ze světových obrazových galerií. ()

wipeout

Mallickov film, ktorým sa s nami nanešťastie na dlhšie obdobie rozlúčil, len aby sa famózne vrátil so svojou Tenkou červenou čiarou, obsahuje všetky prvky na aké sme z jeho tvorby zvyknutý: dokonalé vystihnutie doby, nenanucujúcu fascináciu prírodou, dlhé zábery postáv-vedúcich vnútorný monológ v otvorených priestranstvách žijúcich v rytme jemného vánku, vyhýbanie sa polarizujúcej kategorizácii dobra a zla a to všetko v kombinácii s nenásilným hudobným doprovodom. Aj keď už v kontraste s jeho o 20 rokov mladšími vizuálne-atmosferickým lahôdkami ide o menej výrazný zážitok(najmä kvôli pokrivkávajúcemu príbehu pôsobiaceho teraz už obohrane-aj keď vonkoncom nejde o klasický milostný trojuholník), stále má čo ponúknuť súčasnému pozornému divákovi. 3,5* ()

Chrysopras

Po pravdě nechápu, že zrovna tohle je tady Malickův nejlíp hodnocenej počin. Podle mě zatim nejslabší věc, co jsem od něj viděl. Zaostává příběh, hudba a atmosféra vůbec. Překvapil mě hned úvodní Morriconeho motiv, kterej zřejmě někdo pěkně vyčóroval pro Harryho Fotra, ale jinak ta hudba je spíš ze slabší části tvorby Mistra EM. Z hereckých výkonů mě nejvíc oslovila ta malá holka. Celkově bych dal ***. Ale shlédl jsem to na nepříliš qalitní PC obrazovce, proto ten vizuál nemohl být tak dobrej a tudíž ještě * přidávám. ()

Sheldra

Malick umí přírodu rozpovídat tak, že by mu to i National Geographic mohlo jen tiše závidět. Poryvy větru v lánech obilí, tekoucí voda, bouřka na obzoru, a do toho všeho Morriconeho nebesky křehká hudba... Mezi touhle nádherou se jakoby mimochodem odehrává příběh, který možná ve své podstatě nijak objevný není, zato je lidský, něžný a skvěle vyprávěný. Co tady malinko vrže, je snad až přehnaně úsporné dávkování citu a pro mě ne úplně padnoucí Gere (moje máma sice zbožňuje jeho zadek, pro mě to ale vždycky bude spíš manekýn než herec). Není to dokonalý film, ale okouzlil mě natolik, že mu ty drobný nešvary ráda odpustím. Malick je prostě génius, nedá se svítit. ()

/Pablo

Jako kdyby se jednalo o filmový přepis Steinbeckových románů, tak na mě tenhle film působí. Velice autentické zobrazení chudých námezdních dělníků. Navíc Malick nám opět servíruje dokonalé využití kamery a okolní krajiny. To vše podpořila zajímavá Enniova hudba a příjemné herecké výkony zúčastněných. ()

Hennes

Mladičký dělník Billy (Richard Gere) zjistí, že jeho milou Abby (Brooke Adams) si velice oblíbil bohatý farmář (Sam Shepard). K němu na farmu za prací přichází Billy, Abby a Billyho mladší sestra Linda. Billy a Abby vystupují jako sourozenecká dvojice. Billy uslyší rozhovor lékaře, který dává farmářovi maximálně rok života a poradí Abby, ať se za farmáře provdá. Po svatbě se ale Abby do farmáře zamiluje a Billy farmu opuští. Když se po čase na farmu vrátí, vycítí farmář, že vzájemná přitažlivost Billyho a Abby trvá. Při potyčce Billy farmáře usmrtí bodnutím šroubovákem a Billy, Abby a Linda se dávají na útěk. Billy je následně zastřelen policíí, Abby začíná nový život a stejně tak Linda, která uteče s kamarádkou z dívčího sirotčince. Celý snímek je proložen vyprávěním a myšlenkami mladé Lindy. Ukázka života chudých pracujících na počátku minulého století v USA. ()

Martin741

Priemerny film, v ktorom ma par scen svoj zmysel -obilne lany, zber obilia, poziar - ale ako celok je to len neprijemne ustreleny projekt, ktory po 1 projekcii vyfuci rychlo do prazdna /raz darmo, mylujem filmy ako Spy who loved me, kde Liparus pohlcuje atomove ponorky/. 55 % ()

Aelita

Eden, Deset ran egyptských, Apokalypsa, Boží láska. Malick je konzervativní, patriarchální, venkovský, fatalistický, idylický člověk, který pochybuje o Bohu a hluboce věří v Přírodu a obdivuje ji. ___ Dny nebe a země je kinematografické umělecké dílo ve své čisté podobě - stejně krásné, jako umělé, až bezcitné. Člověk se prostě dívá a poslouchá. Co je přírodě do lidských emocí a citů? ()

Crawler-D

Malickovsky syté. Krásné obrazy na pozadí problematického a mnohdy nahnilého vnitřku, který v tomto raném případě směřoval k tragickému konci. ()

C0r0ner

Malick a jeho magická hodina byla vizuálně strhující a oku lahodící, nicméně dějově to stálo docela za hovno, takže veškerý dojem z vizuálu bohužel přebije nuda, což je u hodinu a půl dlouhého filmu dost výkon. Ústřední trio bylo skvělé, ale scénář byl na mě prostě moc prostý a bezduchý. 55% ()

Topco

Nádherný film o pokore a plynutí prírody. O tom, akí sme oproti nej malí a malicherní. Lyrické, poetické. Kompozície sú hodné zarámovania. Meditácia obrazom i hudbou + hopperovský domček ako bonus. ()

Wormboy

Dalsi formalne brilantny film od Malicka, ktory ma vsak svojou obsahovou strankou v podstate sklamal. Ani nie tak samotnym pribehom, ako jeho prerozpravanim, pretoze oproti famoznym zaberom exterierov, je ustredna trojica (stvorica) s ich problemami prilis v pozadi, ich pribeh je primalo citlivy a v konecnom dosledku sa ma nedotkol. Stale, ale ide o Malickov film a preto urcite pribehove vyhrady, treba brat s rezervou. Skoda vsak Morriconeho hudby, ktora sa mi tiez nie velmi pozdavala, aj ked jeden motiv na zaciatku bol velmi slubny. Film sa vsak oplati vidiet uz len kvoli jeho vizualnej stranke, 3,5/5* ()

Malick workoholikem

Malick workoholikem

25.11.2016

Legendární filmař Terrence Malick nikdy netočil závratným tempem. Mezi Nebeskými dny a Tenkou červenou linií třeba nechal díru 20 let, od roku 2011 se ale podivuhodně rozjel. Po šestileté pauze… (viac)

Seminář 70mm filmů

Seminář 70mm filmů

14.03.2007

Do Krnova na ne-anamorfní 2,2:1! Druhý ročník unikátní filmové akce Seminář 70mm filmů proběhne ve dnech 16.-18. března v krnovském kině Mír. Promítnuto bude 13 snímků a témata referátů se budou… (viac)