Uprostřed noci na pusté losangeleské ulici Mulholland Drive se schyluje k vraždě. Do luxusního cadillacu však narazí vůz řízený opilými mladíky dřív, než stačí muž ve večerním obleku zastřelit elegantní tmavovlásku. Muži v autě zemřou, otřesená žena bloudí nočními ulicemi. Plavovláska Betty Elmsová, která právě přijela z rodného kanadského zapadákova Deep River do Hollywoodu, vyděšenou oběť ráno najde v zamčeném bytě poblíž Sunset Boulevardu, který jí na čas přenechala tetička Ruth. Neznámá, která si podle plakátu na film Gilda začne říkat Rita, ztratila paměť - a Betty se rozhodne pomoci jí pátrat po minulosti plné temných stínů. Zároveň se pokouší realizovat svůj sen stát se herečkou.
Důležitou roli v navzájem propletených příbězích obou žen hraje režisér Adam Kesher přeobsazující zrovna hlavní ženskou roli ve svém příštím hitu Příběh Sylvie Northové, ale i byteček v Sierra Bonita, kam se uchylují dívky, které v hollywoodském světě snů zabloudily na své cestě ke slávě. Nesmíme ovšem zapomenout ani na herečku jménem Camilla Rhodesová, filmového bosse jménem Roque, který s lidmi zachází jako s bezmocnými loutkami, a na jeho mafiánské pohůnky - bratry Castiglianeovy. Svou roli hraje i zlověstný sen, který v restauraci Winkie's na Sunset Boulevardu vypráví velice vyděšený muž jménem Dan... a také podivný noční podnik s názvem Klub Ticha, kabelka s pětadvaceti tisíci dolary a modrá krabice neznámého obsahu, od níž dost dlouho schází ten správný klíč.
V příběhu vystavěném na principech snu si autor pohrává s tím, co si obvykle představujeme pod logikou vyprávění, tradiční chronologií, totožností filmových postav i neměnnou podobou předmětů ve filmovém příběhu. Divák si teprve postupně skládá "skutečný" příběh filmu, který se výrazně liší od "vnějšího" příběhu, který sleduje. Stejně jako v Lost Highway totiž sledujeme cesty vyšinuté mysli, která po naplnění jistého definitivního činu zkouší výčitkám svědomí uniknout do svých představ. Možná, že touha po úniku z reality se ovšem i podruhé zvrhne jen v další zlý sen o lásce k nesprávné osobě... (Artcam Films)

muti

Americký sen od A po... Wait for it... ne-/možný začiatok alebo ne-/možný koniec. Čo sa nachádza na dne zamknutej Schrödingerovej kocky? A čo ten kľúč? vnimas vobec co sa deje, ci?... Z. A potom už len silencio) Lynch, ()

husak_k

Můj intelekt asi všechny ty myšlenky v tomto podivném filmu nedokázal vstřebat. A nepovažuju se za někoho kdo u filmu nemyslí, ale tady toho bylo očividně asi příliš moc.. ()

pollstro

Surrealistická mozaika snů v samotných útrobách Hollywoodu, představující veškeré zlo, která je v něm ukryto, bortící všechny zavedené konvence způsobu vyprávění, manipulující divákem, a svým obsahem je nepopsatelně mysteriózní, hypnotické a vtahující. Projížďka po temných a neprozkoumaných místech Hollywoodu, plná snů, ve stylu klasického hollywoodského neo-noir, která nás vede do skrytých a těžko představitelných míst hluboko v mysli, o jejichž existenci nemáme ani tušení. Film o zničených snech, bolesti a frustraci z očekávání, lásce, nedokonalosti, nenávisti, duševnímu zdraví, výčitkám svědomí, upřímnosti, zlých snech, schopnosti vyrovnat se s neúspěchem, tlaku a zlu, jenž pochází z tolik vyzdvihovaného a hvězdného Hollywoodu, ale především vychází přímo z nás v našich osobních životech. Jedinečná a nezapomenutelná příležitost prozkoumat ty nejhlubší myšlenky, touhy a překážky, které jsou ukryty v podvědomí. Je to nahrávka, pouhý trik a skvěle připravená iluze, ale i přesto jsme jí zcela a nekontrolovatelně oddáni, a zároveň podléháme tajemné fantazii. Jakmile se nám tato fantazii začne před námi rozpadat, zůstáváme ztraceni v hluboké temnotě a prázdnotě, absolutně dezorientováni a právě kvůli tomu je Lynchova režie natolik děsivá. Pokud se necháme do téhle iluze vtáhnout příliš hluboko, můžeme ztratit dosavadní kontakt s realitou a ocitneme se na místě, kterému nedokážeme sami porozumět. Ať už je význam veškerých scén jakýkoliv, každý si v Mulholland Drive najde svůj osobní prožitek, svoje vlastní vysvětlení, související s vlastní myslí a dosavadními zkušenostmi. Osvobozující filmový zážitek dávající na určitou dobu absolutní volnost veškerým smyslům. Stačí jen jediné, dívat se pozorně. "Hey, pretty girl, time to wake up." ()

Nikolas__

Jednoznačně jedno z mých největších filmových zklamání. Doslova vyžaduji nějakou odměnu za to, že jsem si těchto (na tento žánr a scénář opravdu přemrštěných) 147 minut musel přetrpět. Přitom postavy, herecké výkony a hudba nejsou vůbec špatné, a z toho psychologického hlediska to není nic nekoukatelného, ale zároveň je MH opravdu úmorná nuda. Ale ty finální halucinogenní hororové scény jsou vážně výborné. Vážně si nejsem jistý jestli se mi to líbilo nebo ne...................NE. EDIT: Tak nakonec jsem si po utřídění myšlenek uvědomil, že zas tak špatné to celé není. Že to nemá vysvětlení a je to nuda se ukazuje jako nepodstatné - stejně ale nadšen nejsem. 5/10 ()

AndrewNewman

Jednoznačne to má niečo do seba, okrem hercov, ktorí hrajú v podstate ako bábky režiséra až po bizarne divnú, stresujúcu atmosféru, kde sú aj sexuálne scény skôr divné, než vzrušujúce. Až na finálnu zápletku, ktorá čo to vysvetlí, ale predsa to nie je taký úder ako napríklad v Šiestom zmysly, či iných filmoch, pri ktorých je dôležité dopozerať ich do konca. Tzv. menší remake, ktorý vytvoril Wright v Londýne s názvom Posledná noc v soho, je síce menej atmosférický, menej mrazivý a väčšinu vecí si viete predpovedať, no takisto každú scénu viete pochopiť a to je pri sledovaní pomerne dôležité. Menej by v tomto prípade bolo viac. Lynch sa až príliš vžil do svojej prapodivnej ideológie o nesplnených hollywoodskych snoch, až z toho nakoniec vyšiel film, ktorého genialita vyplýva z toho, že sa v ňom mnoho ľudí snaží najsť nejaký zmysel. ()

blondboss

Niekto by povedal, že Mulholland Drive je kultový snímok aj po rokoch a možno by mal aj pravdu. Tento typ snímku ale musí divákovi sadnúť, aby ocenil jeho kvalitu, a mne to teda vôbec nesadlo. Zrejme to bol v závere pre mňa až príliš veľký mindfuck na to, aby som si vedel dať dokopy všetky spojítka, ktoré Lynch vymyslel. Celkovo je to ale film s hutnou atmosférou a s orgazmatickým soundtrackom od Badalamentiho. Veľkým plusom samozrejme mladučká Naomi Watts. Takže za mňa taký lepší priemer a nič viac, nič menej. 60 % ()

jaronah

Surrealia. Při sledování je potřeba místo rozumu "Jak to je? Cože? To nedává smysl!" vnímat pocity, které to ve vás vyvolá, nechat film na sebe působit a pak vše dává smysl, ale nepoužívejte logiku, přemýšlení - to film pak nedává smysl). Vyžaduje více zhlédnutí (první jsem vůbec nepobral). Lynch má šílený nápady. Miluju tento film. Viděl jsem ho asi 7x. ()

Arigato

Co se sakra děje? Z jediných vodítek jsou pouhé náznaky aneb Lynchovina jak se patří. Osobitý styl, nekonvenční dějová struktura, výborná charakterová studie. Film se dá interpretovat různými způsoby a divák v něm patrně nalezne odraz svých osobních pocitů. Mimochodem scéna z bistra v úvodní dvacetiminutovce je za mě jednou z nejlépe zpracovanou (a svým způsobem zároveň poněkud znepokojující) scénou vůbec. ()

chucky

Davida Lynche mám rád a myslím, že tohle je jeden z jeho nejlepších filmů. Jak už u něj bývá zvykem komplikovanosti jsem si ve filmu užil až dost a konec byl pro mě celkem nepochopitelný. Ovšem lesbické scény, skvělá výprava, dialogy a herecké obsazení dává filmu to "pravé ořechové"....... ()

palomino

nemá cenu popisovat tady děj filmu,který je skvělý,komplikovaný,strhující,tajemný a buhví co ještě... Hned úvodní minuty filmu ve spojení s tajemnou a temně dunivou hudbou Badalamentiho mě vážně dostalo...Linchův cit pro tajemno a zároveň skvělý smysl pro humor(např.hned v úvodu s nalezenou náušnicí ve vraku auta...).Film je také nabitý erotikou a jak už bývá Linchovým zvykem ,jeho charaktery postav jsou hádherně ulítlé.... Škoda jen,že nebylo možné dát víc času druhé polovině filmu,protože celkově mi to připadá jako jízda na horské dráze-první půlka je klidnější jízda a nic člověku neujde a může si film v klidu vychutnat,ale druhá část je sešup střemhlav dolů a než se stačíte vzpamatovat,tak zjistíte,že jste asi něco uniklo,ale už jste na konci ()

FrankieSS

Nevím,jestli se sem snímek pochopil dobre , ale urcitý názor na tenknec mám, ale kdoví ... Lynch je Lynch ... 5 * dávám za originalitu, v které je Lynch mistrem. ()

Vosje

Sice jsem některé detaily rozklíčovávala ještě tři dny, ale příběh samotný je poměrně dost čitelný a mistrně zpracovaný. Dokázat zobrazit hlavní postavu zvenčí i zevnitř bez berliček v podobě úryvků z deníku či hlasitých vnitřních monologů, aby to mělo šmrnc, to je machrovinka, před kterou smekám. ()

Madax

Jeden z nejlepších Lynchových filmů. Po rozluštění - které mimochodem není zas tak obtížné - vzniká opravdu impozantní dílo, které u mě staví Lynche na post druhého nejlepšího režiséra, hned za Kubricka. Jsou tu sice věci, které mi ještě nedávají smysl, ale spousta věcí ho nedává ani v reálném životě, tak proč by tomu mělo být ve filmu jinak? ()

Sekel

Je to zvlastni film s jednou z jednoznacne nejlepsich Lynchovych atmosfer vubec. Moje oblibena scena je vystoupeni Rebeky del Rio v klubu Silencio, ktera vlastne hraje samu sebe. ()

Zemřel skladatel Angelo Badalamenti

02.12.2022

Febiofest má letos Deneuve i stan na Václaváku

Febiofest má letos Deneuve i stan na Václaváku

11.03.2018

Pětadvacátý ročník Mezinárodního filmového festivalu Praha - Febiofest letos nabízí velmi kvalitní dramaturgii a zajímavé hosty. Tím jistě nevyhledávanějším bude francouzská herečka Catherine Deneuve… (viac)

Soukromé „topky“ předních uživatelů ČSFD.cz

Soukromé „topky“ předních uživatelů ČSFD.cz