Uprostřed noci na pusté losangeleské ulici Mulholland Drive se schyluje k vraždě. Do luxusního cadillacu však narazí vůz řízený opilými mladíky dřív, než stačí muž ve večerním obleku zastřelit elegantní tmavovlásku. Muži v autě zemřou, otřesená žena bloudí nočními ulicemi. Plavovláska Betty Elmsová, která právě přijela z rodného kanadského zapadákova Deep River do Hollywoodu, vyděšenou oběť ráno najde v zamčeném bytě poblíž Sunset Boulevardu, který jí na čas přenechala tetička Ruth. Neznámá, která si podle plakátu na film Gilda začne říkat Rita, ztratila paměť - a Betty se rozhodne pomoci jí pátrat po minulosti plné temných stínů. Zároveň se pokouší realizovat svůj sen stát se herečkou.
Důležitou roli v navzájem propletených příbězích obou žen hraje režisér Adam Kesher přeobsazující zrovna hlavní ženskou roli ve svém příštím hitu Příběh Sylvie Northové, ale i byteček v Sierra Bonita, kam se uchylují dívky, které v hollywoodském světě snů zabloudily na své cestě ke slávě. Nesmíme ovšem zapomenout ani na herečku jménem Camilla Rhodesová, filmového bosse jménem Roque, který s lidmi zachází jako s bezmocnými loutkami, a na jeho mafiánské pohůnky - bratry Castiglianeovy. Svou roli hraje i zlověstný sen, který v restauraci Winkie's na Sunset Boulevardu vypráví velice vyděšený muž jménem Dan... a také podivný noční podnik s názvem Klub Ticha, kabelka s pětadvaceti tisíci dolary a modrá krabice neznámého obsahu, od níž dost dlouho schází ten správný klíč.
V příběhu vystavěném na principech snu si autor pohrává s tím, co si obvykle představujeme pod logikou vyprávění, tradiční chronologií, totožností filmových postav i neměnnou podobou předmětů ve filmovém příběhu. Divák si teprve postupně skládá "skutečný" příběh filmu, který se výrazně liší od "vnějšího" příběhu, který sleduje. Stejně jako v Lost Highway totiž sledujeme cesty vyšinuté mysli, která po naplnění jistého definitivního činu zkouší výčitkám svědomí uniknout do svých představ. Možná, že touha po úniku z reality se ovšem i podruhé zvrhne jen v další zlý sen o lásce k nesprávné osobě... (Artcam Films)

dizlota

Tolik otázek, kolik má divák po shlédnutí filmu a na něž samozřejmě nedostane odpověď, nenechá rozhodně nikoho v klidu. Filmy od Lynche zbožňuji, ovšem Mulholland Drive nabral úplně jiného významu. Zajímalo by mě, zda sám režisér by nám film dokázala vysvětlit a odpovědět na všechny otázky, nebo to na nás jen zkusil a my mu to sežrali... Nicméně film je perfektní a rozhodně na něj jen tak nezapomenete. ()

Drom

To nejlepší od Davida Lynche (pokud nepočítám z jiného světa přiletivší ujetinu Mazací hlava, to je kapitola sama pro sebe), film, který mě dostal a musel jsem na něj zajít do kina znovu. Výborné od začátku do konce, dramatické scény se prolínají s poklidnými, za každým rohem schované mystérium, nejmenší detail v záběru můze být podstatný. Některé scény jsou až neuvěritelně nabité. Neustálé opožďování vlastního chápání za tokem příběhu a pak exploduje bomba, která změní svět. Wake up girl.... EDIT: Poprvé viděno s českým dabingem a podlě mě spousta scén ztrácí náboj a atmosféru. Jinak pořád výborný. Na rozdíl od mého komentáře. ()

Ihuj

Úžasné na Mulhollandu není to, že je tak zamotaný, psychózní a přitom nabízející množství nápověd a stop, že o tom člověk dokáže prodiskutovat celou noc (zažil jsem 3x). Úžasné je to, že se na ten film dá přesto koukat a to dokonce tak, že každá samostatná scéna potěší. Divák je okouzlen od začátku do konce, aniž by tušil, co se děje. Žádná artová nechutnost, co irituje diváka (tím trochu narážím na starší Lost Highway, které má jinak dost podobný vzorec). ()

Torgal

Unikátny filmový zážitok, a to ako v dobrom, tak aj v zlom. Prvý dojem bol priam otrasný, režijne na úrovni najstrašnejšieho televízneho céčka (nominácie na režisérskeho Oskara sú čisté wtf) a kým začal byť film aspoň trochu zaujímavý ubehla skoro hodina. S príchodom scén ako od Tarantina (nešikovný hitman, u režiséra doma, kovboj na ranči) a rozvinutím detektívnej zápletky sa dojem výrazne zlepšil. Potom ale prišla posledná tretina, ktorá všetko videné otočila naruby a hodila do hajzla. Na nete som síce našiel vysvetlenie, ktoré z filmu robí fakt originálny zážitok, fatálnym problémom je ale to, že bez tohto dodatočného zisťovania informácii je koniec len nepochopiteľný guláš. Naomi Watts každopádne fantastický výkon. 6/10 ()

PEZ

Navonok príbeh dvoch spriaznených duší, zhodou okolností toho istého pohlavia, vo vnutrí príbeh plný emócií, vnútorných besov, lásky a nenávisti. Lynchova forma je odzbrojujúca - snová, umelecká, no hravá zároveň. Film je to dlhý a na konci ťažko uchopiteľný, no vytŕčajúci a nezabudnuteľný. Je to aj vďaka Naomi Watts a Laure Harring. Baby sa stáli centrálnou časťou príbehu a Naomi Watts definitívne ukázala (kozy a...), že patrí do prvej ligy (za všetko hovorí jej 12 ocenení na festivaloch po celom svete a to nerátam nominácie). Keď som videl MD 15 rokov dozadu prvýkrát, ostal som obarený a očarený obsahovou a formálnou orginalitou. Dnes po novom pozretí som ostal očarený štýlom, Naomi Watts a feelingom, ktorý postupne bublá na povrch. Lynch (mimochodom cena za réžiu v Cannes a nominácia na Oscara a Zlatý Glóbus) proste vie ako sa dotknúť podvedomia. Ak mu to dovolíte. ()

AloeB

Tak nakonec nejsem jediný, kdo to celou dobu nechápal, na druhou stranu jsem ale líný snažit se to pochopit. Ono je krásné že se Lynch snaží donutit diváka přemýšlet, na druhou stranu bez jakéhokoliv rozumného rozuzlení děje to ale moc smysl nedává. Což je škoda, protože na film jsem se kvůli oblíbenému prostředí těšil a on si pak zahraje na jakousi zřejmě smysl dávající kompilaci sestřihů, kde mě každá minuta nutí přemýšlet o žánru filmu a kde si režisér občas z diváka až nechutně utahuje, bohužel někdy i velice nepovedenně. ()

ICTS

Mulholland Drive je psychologický mysteriózní snímek subžánru neo-noir natočený americkým režisérem Davidem Lynchem v roce 2001. Není přímo určená doba, kdy se příběh odehrává, ale tvoří atmosféru 90.let v Los Angeles. Mezi hlavní představitelky patří Laura Harring (Camilla Rhodes, Rita) a Naomi Watts (Diane Selwyn, Betty Elms), která je největším hereckým objevem filmu. Snímek bezpochyby vyniká skvělými audiovizuálními dispozicemi od scénáře přes fenomenální kameru Petera Deminga až po rafinovaný zvuk a okouzlující hudbu Antonia Badalamentiho, který si ve filmu zahrál menší roli filmového magnáta. V klubu Silencio, vystupuje zpěvačka Rebekah Del Rio, která zpívá doprovodnou verzi popové árie Roy Orbison, Crying v mocné španělštině. Lynch nám touto scénou potvrzuje, že hudba stále funguje a ví lépe než většina ostatních, jak efektivní může být. Autor se tímto snaží nastínit, jak je Hollywood nemilosrdné a destruktivní místo, kde jsou talentovaní lidé drceni systémem moci a zisku. Poselství má poukázat na skutečnost, která se na první dojem může zdát zcela odlišná od reality. David Lynch experimentuje s nelineárním vyprávěním s prvky surrealismu, porušuje tím konvence a chronologický průběh se tak stává pouhou zápletkou. Narativní struktura tvoří pochybnosti v mysli diváka a nechá ho zpochybňovat o děním ve filmu. Teprve po zhlédnutí si publikum sestavuje „skutečný příběh“ filmu, který se výrazně liší od toho „vnějšího.“ Emoce diváka u tohoto snímku nefungují stejně, jako u ostatních filmů. Divák musí věnovat snímku maximální pozornost, aby mu porozuměl. Dalo by se říci, že je to taková hra s publikem a vy se sami stáváte obětí detektivního příběhu. Lynch také ve svém díle uplatňuje Freudovskou definici snů, která apeluje na to, že je sen iluzí vycházející z útržků reality s cílem plnit přání spícího. Mulholland Drive se snaží do nás vštípit myšlenku, že nás může fantazie oddělit od světa ve kterém žijeme. Díky fantazii můžeme uniknout z konfliktů jako Diane použitím vzpomínek kreativním a fantazijním způsobem. Máme tak udržet jednu nohu na zemi a druhou v oblacích. ()

thestrycekfido

Původně jsem chtěl k tomuhle mistrovskému kousku, napsat nějaký dlouhosáhlý komentář, kde bych se podělil o své pocity, ale kurva, to nejde. Tohle prostě musíte zažít na vlastní kůži. Silencio ()

violator

Většinu filmů a seriálů Davida Lynche mám doopravdy rád a to zejména kvůli tajemné atmosféře, co se tváří jako něco tajuplného s lákavou záhadou na kterou byste měli přijít většinou v závěru toho daného formátu. A v tom je ten kámen úrazu, většina lidí nemá tu představivost tak ujetou a bizární, aby to pochopila, ale stejně tomu dají vysoký počet hvězd. Nevím, asi aby se neztrapnili, protože se nechtějí přiznat, že to nepochopili. Já jsem všechny Davidovi filmy pochopil, ale jak jsem zjistil, tak úplně jinak než to náš architekt myslel a o tom to je. Každej jeho film má tisíce ne-li miliony možných vysvětlení, záleží na vaší představivosti a imaginárním zhmotnění nepravděpodobných snů ze zapomenutých koutů vaší mysli. ()

mi-ib

Čekal jsem, že to bude náročné, ale vlastně ani tak ne. Sleduje se to pěkně a ani chvilku jsem neměl pocit, že se nudím. Byl jsem napnutý, jak to celé dopadne. Samozřejmě jsem to nepochopil. Po zhlédnutí nějakého vysvětlení na Youtube jsem zjistil, že jsem to ani pochopit nemohl. Nejsem tak nasáklý tématem a reáliemi, na které snímek odkazuje. I tak na mě film zapůsobil, ale asi k celkové spokojenosti potřebuji dobrou pointu, která tam samozřejmě je, ale natolik skrytá, že jsem ji nenašel. A to je ten důvod, proč budu hodně zvažovat, než si příště zase pustím nějaké Lynchovo dílo. ()

Razzor_82

"Vážně to chcete?" Lynch dokáže pořádně zavařit vaše mozkové závity díky originálním dějovým regresím.  Záleží na divákovi jestli dá přednost ději nebo směsi pocitů. Já volím druhou možnost. Navíc to tady Naomi Watts skvěle sekne. Temná atmosféra a mrazivá hudba. 8/10 ()

junxi91

Na lásku mezi dvěma ženami se dívám velice rád, ideálně v HD rozlišení. A to byl jeden z důvodů, proč jsem si tuto klasicky zapeklitou a nesrozumitelnou Lynchovinu pustil. Příběh začíná celkem jasně a srozumitelně, ale postupně se v něm objevují další a další nejasnosti, postavy mění svůj vzhled a jména, objevují se v situacích, kde bych je nečekal, a nakonec člověk vlastně neví, o co ve filmu šlo. Film začíná nehodou na Mulholland Drive. V limuzíně sedí krásná černovlasá žena, kterou chtějí zastřelit dva mafiáni. Najednou do limuzíny narazí auto, řízené podnapilými mladíky, a tím vlastně černovlásce zachrání život. Černovláska uteče z limuzíny a vydává se dolů do Los Angeles, kde hledá byt pro ukrytí. Následujícího dne dojede jiná kráska, tentokrát plavovláska jménem Betty Elms, do bytu své tety Ruth. Betty je mladá, nadějná a optimistická herečka z maloměsta a je zmatena tím, že v bytě ve sprše najde onu černovlásku, která se představí jako Rita podle plakátu k filmu Gilda. Rita trpí retrográdní amnézií, a tak jí chce Betty pomoci zjistit její skutečnou identitu. Rita má u sebe kabelku, kterou se Betty s Ritou rozhodnou prozkoumat – najdou tam spoustu peněz a také podivný modrý klíč. Dále se dostáváme do restaurace Winkie’s, kde jeden muž vykládá druhému o snu, ve kterém viděl děsivou postavu za touto restaurací. Tak se oba vydávají ven to prozkoumat, a muž opět vidí tu samou postavu a omdlí strachem. Jinde zase sledujeme příběh režiséra Adama Keshera, který má do svého filmu obsadit vybranou herečku jménem Camilla Rhodes, jelikož mu to nařizují mafiáni. Adam to odmítá a vrací se domů, kde najde svou ženu Lorraine, jak jej podvádí. Mafiáni mu vyhrožují odebráním jeho jména z titulků, a tak se Adam sejde s podivným kovbojem, který mu dává filozofické otázky ohledně toho, jak se člověk rozhoduje a jak to ovlivňuje jeho život. Tím se mu kovboj snaží dát najevo, že by měl pro své dobro obsadit Camillu. Mezitím se najatý hitman vydá za svým údajným kamarádem a chce po něm knihu s telefonními čísly, ale to kamarád odmítá, a tak jej zastřelí a naaranžuje to jako sebevraždu, a jako bonus se povede zastřelit další dva lidi – svědky střelby. Nejvíce problémů měl s tou tlusťoškou, ta se mu dost bránila, zatímco uklízeč s vysavačem mu to zavařil tím, že jeho vysavač spustil alarm. Rita a Betty se vydávají k Winkiemu a jsou obsluhovány servírkou jménem Diane, což vyvolá v Ritě vzpomínku na „Diane Selwyn“. A tak Diane najdou v telefonním seznamu a zavolají ji, bohužel telefon nikdo nezvedá. Betty jde na herecký konkurz, kde sehraje milostnou scénku se starším týpkem, a její výkon porota velice ocení. Herecký agent vezme Betty na plac, kde se obsazuje film s názvem Příběh Sylvie North a režisérem je Adam. Camilla Rhodes předvádí na pěveckém castingu zpěv písně I’ve Told Every Little Star. Adam se podvolí mafii a obsadí ji do svého filmu. Betty naváže s Adamem oční kontakt, ale než si stihnou popovídat, tak uteče se slovy, že se musí setkat s přítelem. Betty a Rita se vydávají do bytu Diane Seldwyn, nejprve zde vidí chlápky v obleku, poté zazvoní na byt č.12. Zde však nebydlí Diane – sousedka si s ní vyměnila byt a Diane žije v bytě č.17. Holky se tedy vydávají do bytu č.17, kde najdou tělo ženy, která je několik dní mrtvá. Obě se vyděšené vracejí do bytu Bettyiny tety, kde Rita změní svou vizáž a bere si blonďatou paruku. Poté se obě intimně sblíží, ukáží svá prsa a líbají se se slovy „Já tě miluji“. Přesně kvůli tomuhle jsem si ten film pouštěl! Ve dvě ráno se Rita náhle probudí a trvá na tom, aby obě šly do divadla s názvem Club Silencio. Zde se odehrává opět velice podivné představení. Moderátor v různých jazycích vysvětluje, že všechno je iluze; Rebekah Del Rio přichází na pódium a začíná zpívat píseň Roye Orbisona „Crying“ ve španělštině, pak zkolabuje, zatímco její vokály dále zní díky playbacku. Betty najde ve své kabelce modrou krabičku, která má zámek, do kterého pasuje modrý klíč z její kabelky. Po návratu do bytu Rita získá klíč a zjistí, že Betty zmizela. Rita odemkne krabici a ta spadne na podlahu. Teta Ruth vstoupí do místnosti, kde nikdo není. No uznejte, už se to začíná pěkně zamotávat, a to ještě nejsme zdaleka u konce! Diane se probudí ve své posteli v bytě č.17, kde předtím čmuchaly Betty a Rita. Diane informuje sousedka, že ji hledali dva policisté. Diane vypadá stejně jako Betty, akorát to není mladá a nadějná herečka, nýbrž herečka trpícími depresemi kvůli nevydařenému románku s Camillou Rhodes. Camilla je úspěšná herečka a vypadá zase přesně jako Rita. Na Camillino aka Ritino pozvání se Diane aka Betty zúčastní večírku v Adamově domě na Mulholland Drive. Během večeře vypráví Diane aka Betty, že přišla do Hollywoodu z Kanady poté, co její teta zemřela a nechala jí nějaké peníze. A také to, že se s Camillou aka Ritou setkala na konkurzu pro obsazení filmu Příběh Sylvie North. Je zde také další žena, která vypadá jako zpívající Camilla Rhodes z pěveckého castingu, a ta políbí Camillu aka Ritu a obě se usmějí na Diane aka Betty. Adam a Camilla aka Rita se připravují oznámit svou svatbu, začnou se smát a líbat, zatímco Diane aka Betty je s pláčem sleduje. Později Diane aka Betty potká nájemného vraha v restauraci Winkie, aby ho najala na vraždu Camilly aka Rity. Vrah Diane řekne, že po dokončení práce najde modrý klíč. Je odhaleno, že děsivá postava z mužova snu má modrou krabici odpovídající modrému klíči. Ve svém bytě se Diane podívá na modrý klíč na konferenčním stolku, a při tom někdo neustále klepe na dveře. Rozrušená a terorizována halucinacemi s křikem utíká do své postele, kde se zastřelí. Žena v divadle šeptá: "Silencio". Tak to by tedy byl děj, který jsem moc nepochopil a film bude nejspíše vhodné znovu zhlédnout, aby mi to docvaklo. Pravděpodobně však většina filmu byla jen Dianin aka Bettyin sen, ze kterého se probudila v bytě č.17 a realita se odehrávala až poté. Někdo chytřejší by v tom určitě našel určitou symboliku, stejně jako ve všech Lynchových filmech. () (menej) (viac)

FOCKE_WULF

Naomi Watts prožije vzrušující románek s neznámou zmatenou atraktivní ženou, pak se něco přepne, její příběh se rozdvojí a začne prožívat svého osudu horší variantu. Na otázku "proč" je asi nejpříhodnější odpověď "protože Lynch". ()

Titus

První dvě hodiny se skoro sejde zápletka s rozuzlením. Pak ale spadne na zem skříňka v podobě kostky a odhalí jeden z nejlepších Lynchových filmům. ()

Zombo

Bezkonkurenčně nejspletitější film, který jsem kdy měl tu čest vidět a pochybuji, že někdo zajde dál než mistr Lynch, aby ho překonal. Jistě jsem nebyl sám, kdo napjatě čekal závěrečné vysvětlení a roztrhání té husté mlhy s občasnými záblesky světla, kdy se jedna věc spojila s druhou, aby pak byla opět zahalena do ještě většího tajemna a absolutního nepochopení. Místy jsem se opravdu marně radoval, že už se načrtávají drobné souvislosti, ale to vše byla nepěkná mýlka a matoucí kouzlo úchylného režiséra, který se tentokrát jaksepatří vydováděl. Modrá krabička a klíč, postava připomínající gelfa z Červeného trpaslíka, psycho tetička... Asi bych dokázal vyjmenovat mnoho dalších subjektů, které mě děsily a zároveň nutily hluboce a bezvýsledně přemýšlet. A vůbec ta atmosféra, hudba, herci... Nejlepší souhra v žánru, nejlepší Lynch. ()

Lord Fuck

Lynch chtěl asi za každou cenu šokovat a co nejvíc zamotat děj, což se mu taky zdařile povedlo ale když ten film pochopíte tak musíte uznat, že je fakt úžasnej. Tyhle filmy se asi točej proto, aby o nich člověk mohl přemejšlet až pude cestou z kina! ()

Zemřel skladatel Angelo Badalamenti

02.12.2022

Febiofest má letos Deneuve i stan na Václaváku

Febiofest má letos Deneuve i stan na Václaváku

11.03.2018

Pětadvacátý ročník Mezinárodního filmového festivalu Praha - Febiofest letos nabízí velmi kvalitní dramaturgii a zajímavé hosty. Tím jistě nevyhledávanějším bude francouzská herečka Catherine Deneuve… (viac)

Soukromé „topky“ předních uživatelů ČSFD.cz

Soukromé „topky“ předních uživatelů ČSFD.cz