Uprostřed noci na pusté losangeleské ulici Mulholland Drive se schyluje k vraždě. Do luxusního cadillacu však narazí vůz řízený opilými mladíky dřív, než stačí muž ve večerním obleku zastřelit elegantní tmavovlásku. Muži v autě zemřou, otřesená žena bloudí nočními ulicemi. Plavovláska Betty Elmsová, která právě přijela z rodného kanadského zapadákova Deep River do Hollywoodu, vyděšenou oběť ráno najde v zamčeném bytě poblíž Sunset Boulevardu, který jí na čas přenechala tetička Ruth. Neznámá, která si podle plakátu na film Gilda začne říkat Rita, ztratila paměť - a Betty se rozhodne pomoci jí pátrat po minulosti plné temných stínů. Zároveň se pokouší realizovat svůj sen stát se herečkou.
Důležitou roli v navzájem propletených příbězích obou žen hraje režisér Adam Kesher přeobsazující zrovna hlavní ženskou roli ve svém příštím hitu Příběh Sylvie Northové, ale i byteček v Sierra Bonita, kam se uchylují dívky, které v hollywoodském světě snů zabloudily na své cestě ke slávě. Nesmíme ovšem zapomenout ani na herečku jménem Camilla Rhodesová, filmového bosse jménem Roque, který s lidmi zachází jako s bezmocnými loutkami, a na jeho mafiánské pohůnky - bratry Castiglianeovy. Svou roli hraje i zlověstný sen, který v restauraci Winkie's na Sunset Boulevardu vypráví velice vyděšený muž jménem Dan... a také podivný noční podnik s názvem Klub Ticha, kabelka s pětadvaceti tisíci dolary a modrá krabice neznámého obsahu, od níž dost dlouho schází ten správný klíč.
V příběhu vystavěném na principech snu si autor pohrává s tím, co si obvykle představujeme pod logikou vyprávění, tradiční chronologií, totožností filmových postav i neměnnou podobou předmětů ve filmovém příběhu. Divák si teprve postupně skládá "skutečný" příběh filmu, který se výrazně liší od "vnějšího" příběhu, který sleduje. Stejně jako v Lost Highway totiž sledujeme cesty vyšinuté mysli, která po naplnění jistého definitivního činu zkouší výčitkám svědomí uniknout do svých představ. Možná, že touha po úniku z reality se ovšem i podruhé zvrhne jen v další zlý sen o lásce k nesprávné osobě... (Artcam Films)

mrsin

Nejdokonalejší hra s divákem, která byla kdy natočena. Film, který 2/3 času tak nějak plyne, když v tu ránu otočí o 180 % a všechno, co předtím jakžtakž fungovalo, najednou nedává žádný smysl. Až do poslední vteřiny jsem čekal na nějaké zázračné rozuzlení, které by všechny ty zdánlivě nesouvisející střípky složilo dohromady, ale nedočkal jsem se. Lynch takový zkrátka není, ten za ručičku nevodí, ten vás akorát vhodí do směsice obrazů a nechá vás se s tím poprat po svém. A ač jsem u Mulholland Drive bojoval statečně, na konci jsem si připadal jako idiot. Pár souvislostí jsem si spojil sám, s pomocí strýčka Googleho jsem postoupil ještě o kus dál, ale stejně mi zde zůstala spousta mezer, které zůstávají nevyjasněnou záhadou. Má ale vůbec všechno dávat smysl? A jaký smysl je ten správný, když režisér všechny dotazy odbil s tím, že se k tomu nebude vyjadřovat? Bůh (a snad i sám Lynch) ví. No co, hned zítra plánuji druhou projekci, protože tohle prostě musím vidět znovu! PO DRUHÉ PROJEKCI Stejně intezivní zážitek jako na první zhlédnutí. Mistrovské dílo, které nebude nejspíš nikdy plně pochopeno. To mu však na síle nijak neubírá, spíše naopak. 100 % ()

bykes

Chcete vedieť ako sa cíti človek, ktorý vyskúša nový fet? Skúste Mulholland drive, zľahka sa rozbehnete v noir krimi so stratou pamäti, sexy milostnou scénou a potom, bang, všetko je úplne inak, oči sledujú, uši počúvajú, scény sa menia a mozog sa beznádejne snaží pochopiť čo sa to deje. Budete úplne zmätení, nebudete rozumieť a napriek tomu sa vám to bude páčiť. David Lynch ti dal práve facku. ()

Scaevola

Uznávám, že zamýšlet se nad poetikou D. Lynche je zábavné a že závěr mne v kladném slova smyslu překvapil a vykolejil na mnoho dlouhých minut. Ale pak jsem si vzpomenul na lepší díly "Městečka Twin Peaks" a došlo mi, že tohle všechno už jsem někde viděl, že absurdita je sice osvěžující, leč poněkud si s ní nevystačíme, a že mnohovrstevnatost vlastně není tak zábavná, jak by si jeden mohl myslet. Bez debat se jedná o úžasné umělecké dílo, které se vymyká svou nedourčeností a přímo vybízí k interpretování, nad nímž se člověku zavaří mozkové závity, avšak abych pravdu řekl, tohle není důvod, proč sleduji filmy... A navíc mám zlý (a určitě nepravdivý) pocit, že tvůrce se bavil lépe nežli divák, když lepil nesoustavné těše se, co z toho představivost vytvoří. ()

lubostar

Moje dojmy po prvom pozreti: nuda, nuda, hmm lesbo scena, pockat co sa to tam deje?, mind-fuck, zaverecne titulky. Moja chyba, nevedel som co ma caka... Napodruhe som si uz dal pozor. Zaciatok filmu sa odohrava kratko po uskutocneni najomnej vrazdy na Camiliu a celych uvodnych 110 minut filmu je Dianin sen. Napriek tomu ze to je sen, tak v nom je vela crepin skutocnosti, trochu poprekrucanej, ale predsa. Potom sa Diane zobudi a mame tu kratky usek reality. Potom tu mame seriu Dianininych spomienok, ktore v zavere filmu vyvrcholia realitou poznacenou halucinaciami, pripadne to mohla byt vizualna metafora ak nie halucinacia (voditko kedy sa v zaverecnej casti jedna o realitu je modry kluc na stole, ak je zaber na stol a modry kluc tam nie je, tak je to spomienka). Takyto koncept vyrozpravania pribehu nema obdobu (aspon ja o ziadnej obdobe neviem), bravo maestro, za mna to je plny pocet bodov. ()

Dawydov

Film jsem viděl již popáté. Vždy na mě velmi silně zapůsobí. Je to ryze magický filmový zážitek, jdoucí spolu s divákem skutečně do hloubky. Jung by z toho měl určitě radost. Je to velmi zvláštní film, určitě ne pro každého. Překvapivě na mě ale fungoval i tehdy, když jsem neměl vytvořenou žádnou přesnější představu o smyslu jeho děje. Funguje ale ještě lépe, když si tu představu člověk vytvoří (zejména třeba s pomocí tohoto: http://www.mulholland-drive.net/studies/classical.htm a tohoto: http://www.mulholland-drive.net/studies/timeline.htm) Samo o sobě je zábavné to řešit jako skládačku, a že to je velmi(!) sofistikovaná a složitá skládačka. Navíc ale předmětem té skládačky je prvotřídní obsah, a to je ještě podstatnější. Toho si každý divák může najít dost a každý v tom filmu možná vidí něco trochu jiného (zejména v těch "snových" prvních dvou třetinách; poslední třetina je po rozklíčování flešbeků už docela přímočará a významově jednoznačná). Spousta scén ale záhadně účinným způsobem vtahuje i sama o sobě, i kdyby neměla mít jakoby žádný význam. Lynchovi se tu podařilo dosáhnout zvláštní mysteriózní nálady, která baví sama o sobě. A navrch se tu mísí silné emoce, velmi efektivně sdělované. Pokud jde o tématické motivy, vyberu jeden (*spoiler*): baví mě především ta představa hollywoodského zákulisí, vytvořená snící myslí zklamané, zneuznané neúspěšné mladé herečky. Film oceňuji především jako krásnou studii o tom, jak si neúspěšný člověk racionalizuje svůj neúspěch, a zároveň jak se nevypořádané problémy v sebehodnocení přesouvají do jeho podvědomí, ze kterého se pak zhmotňují ve snech - mladá herečka sama sebe vidí jako supertalentovanou, ale kariériu jí maří zlí zkorumpovaní producenti v pozadí a jejich tajemní bossové, kteří tahají za nitky a vše ovládají... ona jako běžný člověk nemá bez konexí či bez podvádění šanci. Ve spojení s tím magicky snovým světem to funguje prvotřídně a je radost to sledovat. V další vrstvě v tom přitom lze vidět i pochybnost (pokud ji sami máme), jestli to tak ve skutečnosti náhodou ve světě opravdu nechodí. Tento film je v několika úrovních "meta" a je to tak super. 100% ()

hony23

To jsem zase jednou spolknul lógra. V nedávno zveřejněném žebříčku filmových kritiků byl Mulholland drive dekorován jako nejlepší film natočený po roce 2000. Takže milí artoví řiťopichové, tohle si strčte za klobouk! Ano, bezpochyby artový snímek, délka přes 2 hodiny, dlouhé záběry ve chvílých, kdy se nic neděje i okamžiky, kdy divák neví, zda má halucinace on, nebo herec v záběru. Takže koukáte přes dvě hodiny na unylou peachovinu v naději, že se v závěru alespoň dozvíte, o co ve filmu šlo a místo toho dostanete jen další otázky bez odpovědí a při usínání dumáte, jestli jsem blbej já, nebo scénárista s režisérem... ()

chup44

Hm... Doteraz som mal za filmy. ktoré je náročné pochopiť napr. Donnie Darko a Inception. Po zhliadnutí Mulholland Drive musím skonštatovať, že sú to iba slabé odvary. WTF? Čo to malo znamenať? Som z toho filmu šokovaný aj deň po pozretí. Zrejme to bol aj zámer režiséra, aby mala väčšina divákov podobné pocity. ()

FLVEKK

Skvělé komentáře o nepochopení :-D Já se přiznám že to chápu...no, vlastně počkej, sakra, nechápu...Co se mi zdá být JASNÉ, se za chvíli stane NEJASNÝM. A co se mi zdá být NEJASNÉ, se mi začne zdát JASNÉ. Prostě smyčka, která pěkně zatočí s vaším mozkem. Každopádně, něco na tom bude. NW a LH famózní duo !! V dobrém filmu by měly být scény, které si dobře zapamatujete a budete z nich mít radost, že jsou zrovna takhle skvěle natočeny...Pár si jich budu určitě pamatovat. Hodně zajímavě natočený snímek, který mi bude vrtat hlavou ještě dlouho. Chtěl jsem dát 4*, ale za to, co to dělá s mými mozkovými buňkami musím dát plnou :) Well done. ()

1Evica1

Najprv som chcela dať filmu 4* ale po prelome na druhu polovicu filmu som prestala absolutne chápať čo sa tam deje. Bolo to ako ked sa niekto pokúša z celkom dobrého príbehu z ničoho nič spravit totálnu kravinu a to sa aj stalo. Potom si človek pripadá akoby ničomu nechápal. Tak určite zasa viem že Adam Kesher nakoniec obsadil do hlavnej úlohy onú Camillu Rhodesovú lebo sa mu vyhrážali.Aj chápem celkový štýl toho filmu ale práve ten štýl sa mi nepáčil. Prečo by mali ľudia po zhliadnutí tohto filmu nadávať!? ()

Sunwheel

Film, pri ktorom si myslíte, že vlastne viete o čo ide. Potom sa to zvrtne, začne to byť lynchovské a vy si uvedomujete, že vaše predchádzajúce poznanie je o ho***. A nasledujú siahodlhé intelektuálne predstavy o tom, čo tým chcel autor povedať. Dôležitým plusom filmu je ako vás pripúta ku stoličke/posteli a vychutnávate si jednotlivé zábery v celej ich kráse. Nasleduje facka do tváre. Vzápätí precitnete ako po výbornom jedle, ktoré chcete ochutnať ešte raz! S väčším sústredením. ()

PandyStraty

Bol som varovaný, že to bude komplikované. Že to bude ťažké a nebude to dávať zmysel. Ale ono to ten zmysel dáva. Niektoré scény boli síce príbehovo troška mimo, ale celkovo to bol úžasný zážitok. Inak neviem, čo by som filmu vytkol. Jedine to, že nemá pokračovanie. ()

S.hort.Y

Neuvěřitelný film. Celou dobu jsem od něj nemohl odtrhnout oči. A dlouho poté jsem jen zaraženě seděl a přemýšlel nad ním. Velkou část filmu to byl krásný thriller. Od začátku mě bavilo, že jsem jako divák nevěděl nic víc, než postavy filmu. Pak ale došlo ke zvratu a pak jsem věděl mnohem míň, než postavy filmu. Jsem zmaten. Příjemně zmaten. Mulholland Drive je potřeba vidět vícekrát (z mého pohledu) a stejně nevím, jestli to pomůže k jeho pochopení. Silentio. Co mi film dal? 1) Obrovský zážitek, 2) naopak mi vzal hromadu času, kdy jsem nad ním musel přemýšlet. ()

Willynka

Někdo tu v komentářích zmínil, že do dvou třetin se film "tváří normálně" a pak to přijde. A ano, ono to skutečně přijde a dá vám to do držky. Ale ty první dvě třetiny jsou přeci jen dělícím prvkem - někdo ty výjevy a skoro až mimozemské chování postav nezkousne (a toho ani neobviňuju, chce to dost velikou dávku trpělivosti), jenomže ten, kdo si počká, uvidí jeden z nejmistrnějších plot twistů v dějinách kinematografie. A taky Naomi Watts plačící a masturbující zároveň. Na to se zkrátka nezapomíná. ()

Baldrick

V momentě, kdy upadla krabička, jsem si říkal, že mě i po letech zase dostal. Pak ale nastoupila druhá linie, kterou autor dotáhl do konce (čertíci z krabičky byly na hraně parodie, ale OK, kdyby mi bylo zase 18, možná bych to vzal bez remcání). Z hlediska zvolené logiky vyprávění - pokud to tak lze nazvat - (a z pohledu celku) druhá kratší část evidentně směřuje do "reality" a první delší je odsouvána do světa iluzí. Samozřejmě, když se to šikovně zabalí a prošpikuje oním tajemnem, plynule navazujícím, provazujícím, mlžícím a zároveň ignorujícím klíčový dějový zvrat, diváctvo se hnedle rozdělí na ochotně se poddávající většinu fascinovanou kumštem mistra Krysaře a pár jedinců, kteří se alibisticky postaví na zadní. Dovolím si ten luxus nezaujmout ani jednu z těchto krajních variant. Lynch je bezesporu velký iluzionista. Ale v tom možná tkví i jeho slabá stránka. A tu podle mého zde odhaluje celkem dost. PS: Zajímavé, ale mě rozhodně zpěvačka "Plačka" nijak nedojala (byť uznávám, že její pěvecké vystoupení mělo určité kvality) a celkově ona tajemná atmosféra Mulholland Drive jaksi prochází jen okolo mě (na rozdíl třeba od Twin Peaks). Ale přiznávám, že krom jiného Naomi Watts je prostě skvělá a den blbec páně režiséra skutečně pobavil, což u Lynche nebývá zrovna obvyklé. FEBIOFEST 2018 ()

meda2016

Viděl jsem poprvé asi 2004? a nechal jen tak působit. Připadal jsem si jak mamlas. Co se to děje? Úlek za kavárnou mně taky málem skolil. Naomi Watts ...v herecké scéně mi ukázala, jak se dá změnit význam slov, a David Lynch, jak měnit celý film. Rebekah Del Rio ...no ještě tohle, opravdu jsem byl u konce sil. Lynch to dal za 5, to jen já chápal za 4 z pěti. ()

Zemřel skladatel Angelo Badalamenti

02.12.2022

Febiofest má letos Deneuve i stan na Václaváku

Febiofest má letos Deneuve i stan na Václaváku

11.03.2018

Pětadvacátý ročník Mezinárodního filmového festivalu Praha - Febiofest letos nabízí velmi kvalitní dramaturgii a zajímavé hosty. Tím jistě nevyhledávanějším bude francouzská herečka Catherine Deneuve… (viac)

Soukromé „topky“ předních uživatelů ČSFD.cz

Soukromé „topky“ předních uživatelů ČSFD.cz