Uprostřed noci na pusté losangeleské ulici Mulholland Drive se schyluje k vraždě. Do luxusního cadillacu však narazí vůz řízený opilými mladíky dřív, než stačí muž ve večerním obleku zastřelit elegantní tmavovlásku. Muži v autě zemřou, otřesená žena bloudí nočními ulicemi. Plavovláska Betty Elmsová, která právě přijela z rodného kanadského zapadákova Deep River do Hollywoodu, vyděšenou oběť ráno najde v zamčeném bytě poblíž Sunset Boulevardu, který jí na čas přenechala tetička Ruth. Neznámá, která si podle plakátu na film Gilda začne říkat Rita, ztratila paměť - a Betty se rozhodne pomoci jí pátrat po minulosti plné temných stínů. Zároveň se pokouší realizovat svůj sen stát se herečkou.
Důležitou roli v navzájem propletených příbězích obou žen hraje režisér Adam Kesher přeobsazující zrovna hlavní ženskou roli ve svém příštím hitu Příběh Sylvie Northové, ale i byteček v Sierra Bonita, kam se uchylují dívky, které v hollywoodském světě snů zabloudily na své cestě ke slávě. Nesmíme ovšem zapomenout ani na herečku jménem Camilla Rhodesová, filmového bosse jménem Roque, který s lidmi zachází jako s bezmocnými loutkami, a na jeho mafiánské pohůnky - bratry Castiglianeovy. Svou roli hraje i zlověstný sen, který v restauraci Winkie's na Sunset Boulevardu vypráví velice vyděšený muž jménem Dan... a také podivný noční podnik s názvem Klub Ticha, kabelka s pětadvaceti tisíci dolary a modrá krabice neznámého obsahu, od níž dost dlouho schází ten správný klíč.
V příběhu vystavěném na principech snu si autor pohrává s tím, co si obvykle představujeme pod logikou vyprávění, tradiční chronologií, totožností filmových postav i neměnnou podobou předmětů ve filmovém příběhu. Divák si teprve postupně skládá "skutečný" příběh filmu, který se výrazně liší od "vnějšího" příběhu, který sleduje. Stejně jako v Lost Highway totiž sledujeme cesty vyšinuté mysli, která po naplnění jistého definitivního činu zkouší výčitkám svědomí uniknout do svých představ. Možná, že touha po úniku z reality se ovšem i podruhé zvrhne jen v další zlý sen o lásce k nesprávné osobě... (Artcam Films)

Hapretor odpad!

Se zcela 100% souhlasem se přidávám k minoritě. Nesmyslný shit. Patlanina scén, co divákovi nedá ani špetku smyslu. Sice tam hrají dvě velmi pohledné dámy a na chvilku i v lechtivé pozici, ale vydržet na to koukat přes dvě hodiny jen kvůli nim je stejně velká oběť. "Lost Highway" je stejnej paskvil "zfetovaného" génia. Uf, a to mě ještě čeká do třetice "Blue Velvet". Abych to měl komplet. ()

fablefavorit

Film se mi nelíbil, během sledování mi bylo nepříjemně a po konečném shlédnutí jsem byl tak dva týdny naprosto znechucen životem. Mise splněna, pane Lynchi. ()

Annacooper

Nevím, co si o tomto díle myslet.. Kdyby to mělo hodnocení okolo 30%, tak řeknu ok... Ale 82%? A komentáře typu: očista duše, genialita apod. Dávám 2* a sice jednu za výkony hlavních postav s druhou za prsa.. ()

xmy

Mulholland Drive bylo moje první setkání s Lynchem. Byl jsem dosti nadšen a samozřejmě také šokován, nevěděl jsem, do čehu jdu. ;o)) Mistrovské dílo s úžasnou atmosférou, soundtrackem, plno zajímavých postav, (hlavní dvojice, Adam Kesher, Kovboj), scének jako Winkies,... mohl bych vyjmenovat vše. Navíc se mi líbily nepatrné odkazy na slavný noirový film Sunset Boulevard. Na MD je spousta teorií, jak to celé je myšleno, více či méně pravděpodobných. Jak to ale doopravdy je, ví asi jenom Lynch. :) I got the pool, she got the pool-man. ()

Folky

Bezradnost, smutek, lítost, vztek a mnoho dalších emocí. Na pochopení jsem potřeboval vysvětlení na internetu, ale pokud je to vysvětlení správné, je to hrozně bolestivý koktejl emocí. A pokud je vysvětlení mylné, emoce zůstávají. ()

veronica 01

Jednoznačně můj nejhorší kino zážitek v životě. Nedokážu ani vyjádřit, jak strašně se mi ulevilo, když se na plátně rozjely závěrečné titulky. ()

brumbrum odpad!

Ako mnohe ine filmy, i tuna je nutne rozlisovat: dokonale zly film. Dokonale znepokojiva kamera a dokonale krasne zeny v dokonalych kostymoch a dokonale zrezirovany ODPAD. Osnova filmu je prostucka: divak zostava neinformovany v spletitosti nasilia, mafie a tazkych zlych vztahov. Film sa pre nas stal nepozeratelnym, ked dve hlavne postavy, blondava a tmava, dokonale nadherne, jedna plocha, druha prsata, obe dojimavo stratene a podmanivo nalicene, sa ocitnu v posteli: presne tohoto lacneho zvrat(k)u sme sa s manzelkou obavali, pretoze ak stary sviniar obsadi role takymito nymfami a natiahne ich do kostymov dokonale pripravujucich divaka na lezbicky sex, tak film sa stava dalsim "uchvatnym" zazitkom pre plebs. Este par surovych vrazd, este pekelne zla mafia, mrazive obrazy mrtvol - no a vysledok je ODPAD. Ak mala byt castou zapletky aferka medzi babami, dalo sa to ukazat elegantnejsie, nez postelova studia; ukazat nestastie zamilovanej osoby sa da tiez stvarnit aj inaksie, nez si honit pri pohariku v slzach. Chceli sme krimi-thriller, dostali sme lezbicke duo mafianskych srackach. Zaujimave je, ze GDPR a podobne zakony "chrania" konzumenta od kadecoho mozneho, od pouzivania cookies az po zakonnu nutnost predostriet pouzivatelovi jeho prava pre vymazanie dat - a tuna, ajhla, cloveku nasypu kibel hovan priamo do gagora ako krimi-thriller-zalubeny tak bravurne, ze si to uvedomi, az ked mu hovna tecu za golier. V oznaceni filmu by malo velmi presne a transparentne stat varovanie, ze sa jedna o hrubo nasilny lezbicky vylet - nech sa paci, nech si kludne pozru fandovia tohto zanru, ale tieto hovna mozu slusnych ludi nebezpecne zatiahnut do bazin, kam vobec ist nechceli. ()

plagjoklas

Neznášam filmy ktoré nepochopím, ja si chcem pri filme oddýchnuť. takže za prvé dve tretiny by som dal aj 5* ale tá posledná to podľa mňa zabila. Niekomu sa to tak páči. No môj prípad to nie je. Ale stále je to lepšie ako Lost Highway ()

Yomega

Tak toto dílko jsem jakž takž pochopil až po půlhodinovém vysvětlování od člověka, který to pochopil hned na poprvéteda aspoň to tvrdí:-) Obsahově to zatím hodnotit nebudu, chce to vidět ještě minimálně jednou, ale po technické stránce to bylo zvládnuto naprosto bravurně. Naomi Watts i když se mě třeba v King Kongovi nelíbila, tak tady byla naprosto fantastická a bezchybná. Atmosféra úžasná, třeba scéna s divadlem iluzí.zatím čtyři, ale myslím, že po další projekci to půjde nahoru. ()

analog

RIEŠENIE!!!!!!/?/Po poslednej scéne zaznel v celej sále tichý rozpačitý kolektívny smiech.......hladal som na internete riešenie a NAŠIEL!!! Človek s prezývkou Tomcat na inej nemenovanej filmovej databáze vykladal film takto: Diane Selwyn žijící v kanadském městečku Deep River vyhrála tamní taneční soutěž. Její teta bydlící v L.A. zemřela a odkázala ji peníze. Diane odlétá do L.A., kde se chce stát úspěšnou hollywoodskou herečkou. Ubytuje se v nájemním bytě. Zůčastní se hereckého konkurzu na hlavní roli ve filmu "Příběh Sylvie Northové". Starší režisér Bob Broker ale hlavní roli obsazuje lepší herečkou - Camillou Rhodes. Diane se seznámí s Camillou a jejich přátelství přeroste v lesbickou lásku. Camilla se stává úspěšnou herečkou a ve filmech, kde hraje hlavní role, prosazuje do vedlejších rolí Diane. Mladý režisér Adam Kesher si vybírá pro hlavní roli svého nového filmu Camillu. Adam přistihuje svoji ženu při nevěře. Rozvádí se a od soudu odchází jako vítěz. Získal většinu majetku a dům. Při natáčení se zamiluje do Camilly. Camilla postupně ukončuje vztah s Dianne. Pozve ji do Adamova domu na párty. Muži, kteří limuzínou vezou Diane, nečekaně zastaví na Mulholland Drive. Diane se lekne. Vzápětí se vše vysvětlí. Překvapení si vymyslela Camilla, která odvádí Diane zkratkou do domu. V domě se Diane baví s Adamovou matkou a Adam oznamuje přítomným, že se žení s Camillou. Při tom si Diane všimne odcházejícího muže v covbojském klobouku. Diane se Camille, za zhrzenou lásku a za svůj herecký neúspěch ze kterého ji viní, rozhodne pomstít. V restauraci Winkies se setká s nájemným vrahem, kterému předá fotku Camilly a tetiny peníze. Vrah řekne Diane, že potom co vraždu provede, pošle klíč a ukáže ho. Diane se ptá od čeho je. Této absurditě se on směje. Diane si všimne, že servírka, která je obsluhuje se jmenuje Betty a setká se pohledem s neznámým mužem, který sice neví, že se domlouvá nájemná vražda, nicméně to nevědomě vycítí. Od té doby tohoto muže, jmenuje se Dan, pronásleduje hrůzostrašný sen. Sedí v této restauraci u stolu, kde seděla Diane s vrahem a za přítelem, který platí u pultu, stojí za zdí chlap s děsivou tváří. Aby se noční můry zbavil, pozve svého přítele do restaurace. Přítel se jmenuje Herb a po vyslechnutí tohoto snu jdou zkontrolovat, co je za zdí. Dan dostane infarkt způsobený jeho představivostí a umírá. Vrah vykonal zakázku a posílá klíč Diane. Diane se přestěhuje do vedlejšího bytu. Lituje svého činu, protože přes všechno měla Camillu ráda. Vezme si prášky a usne. Pokud budeme vycházet z "Výkladu snů" od Zikmunda Freuda a jeho definice snu, která zní asi takto: "Sen je iluzí vycházející z útržků reality s cílem plnit přání spícího.", tak by se Dianenin následný sen dal vyložit takto - Žena, která jede v limuzíně po Mulholland drive je Camilla. Má její tvář a ve snu si bude říkat Rita. Realitou je, že ve stejné situaci Diane byla. Muži chtějí Ritu (Camillu) zabít, ale nepovede se jim to. Diane by chtěla ve svém snu Camillu zachránit, vrátit své rozhodnutí zpátky. Ve snu se Diane jmenuje Betty, protože si toto jméno přečetla v restauraci Winkies. Ve snu teta odjíždí z domu do kterého se Betty (Diane) stěhuje. Diane konstatuje její smrt (odjela - zemřela) a chtěla by se nastěhovat do pěkného baráku na Mulholland Drive jako Camilla. Betty (Diane) oslní svým hereckým uměním na konkurzu. Ve skutečnosti to Diane asi zvorala nebo nemá talent, protože jinak by ji Camilla coby úspěšná herečka a její milenka nemusela shánět vedlejší role (viz. rozhovor s Adamovou matkou). Vinu za to, že se nemůže prosadit, ale dává filmovým bossům a jejich intrikám. Rita (Camilla) má v kabelce modrý klíč. Klíč představuje smrt pro Camillu. Ve snu se pouze oproti skutečnosti jeví jako větší a modrý. Diane byla v reálu zvědavá od čeho je, tudíž ve snu vzniká spojení modrý klíč - modrá skřínka. Ve snu je Adam vyhozen ze svého domu, je špinavý a vypadá to, že je na mizině. Diane by si to takhle přála za to, že ji připravil o lásku Camilly. Ve skutečnosti je Adam bohatý a z rozvodu finančně vytěžil. Covboj - muž, kterého Diane zahlédla na párty. Ve snu vystupuje jako posel varování od filmových bossů. Coco - matka Adama. Na párty byla k Diane schovívavá. Ve snu se proto objevuje jako hodná paní domácí. Silencio club - má naznačit, že Diane spí. Když se Diane ze snu probudí, uvědomí si opět realitu. Předá sousedce, se kterou si vyměnila byt, její věci a pak vzpomíná na Camillu a vidí ji v představě. Výčitky svědomí, nevratnost rozhodnutí a strach z potrestání (sousedka se zmínila, že Diane hledají detektivové) nakonec vedou k sebevraždě. () (menej) (viac)

Merggie

Ak stále neveríte, že Naomi Watts je herečkou najvyššej kvality, pozrite si Mulholland Drive. Herečka zvládla rolu neúspešnej herečky excelentne. Veľa divákov nepochopilo dej. Viacmenej sa tak stalo vďaka neskúsenosti a neznalosti Lynchovej tvorby. Kto sa však prekúsal jeho ostatnými psycholynčovaniami, zrejme bude v obraze. Devízou Lynchových filmov je to, že im v podstate ani nemusíte rozumieť, a umelecké nasýtenie sa predsa len dostaví. Treba povedať, že uletený režisér opäť prekvapil, a to sa cení. Dlho sa dej vyvíja vcelku reálne a bez otázok. V istom momente sa však zvrtne a potom je to ten starý dobrý David Lynch. Hovoriť o kvalite réžie, strihu, či o hereckých výkonoch je zbytočné, pretože technicky všetko funguje dobre. Postavy sú rôznorodé. Správajú sa ľudsky, teda neočakávane. Ak dokážete dávať pozor a hľadať súvislosti, čaká na vás silný zážitok. Napriek týmto superlatívom však pre mňa zostáva Lynchovou jednotkou schizofrenické snové pátranie pod názvom Lost Highway. Atmosféru a soundtrack Stratenej diaľnice totiž Mulholland Drive nedosiahol. ()

Misery

Zajímavě vytvořená kriminálka o blondýnce, které prostě jednoho krásného dne (když žena, kterou miluje, oznámí svatbu) hrábne. Valná část filmu je tedy její sen - představa, drogové delirium - a poslední čtvrt hodina, která totálně zamíchá filmem, je vlastně realita. Nejsem Lynchův fanda a dala bych tři hvězdičky nebýt té nádherné scény v (před a po) klubu Silencio. Přesto to, jak si s diváky hraje Kubrick nebo Hitchcock, mám radši. ()

Raaavenek

Hodina a pul naprosto nudnych, pretazenych a zbytecnych scen a trictvrte hodiny chaosu, kdy clovek nema absolutni tuseni o co ze vlastne jde. Po skonceni me napadla jedina otazka: "O cem sakra ty necele dve a pul hodiny vlastne byly?" ()

Dimo

Velice zajímavý film, který má enormní sílu zaujmout, upoutat a nenudit. Jenomže bych chtěl přeci jen více souvislostí, více pochopení. Jenže tohle u Lynche asi nebude moc pravděpodobné. Zvláštní zmatenost, momenty a scény, kterým kdyby ani autor nerozuměl, nedivil bych se. Přesto vše má film orpavdu tajmený náboj, který mě držel a nenudil jsem se, ocenil bych jen více porozumění.... a napadá mě, že po porozumění vlastně toužily i hrdinky. Fakt zajímavé. Některé scény byly vážně krásné, třeba ta divadelní. 70% ()

fog

Nechavam si cas na rozmysleni, a na dalsi projekci, jelikoz na poprve mi tak nejak utekla druha pulka:P Kazdopadne ta prvni byla velice, ale velice zdarila;) ()

foundation

Mullholand Drive a Lost Highway su pre mna 2 Lynchove najlepsie filmy a kedze Lost Highway sa mi pacila naozaj najviac uberem trochu ale naozaj len trochu Mulhollandu aby v tom bol nejaky ten rozdiel. 4,5/5 ()

Meiers

Nemám rád Lynche....jeho filmy sou divný, beztak se upsal rohatýmu, že mu všichni žerou ty nijaký konce. Akorát teď nevím, co mu dal na váhy, protože na upsání duše už je trochu dědek. P.S. Jediná vyjímka z toho co sem zatím viděl je sloní muž, ten je výbornej. ()

Zemřel skladatel Angelo Badalamenti

02.12.2022

Febiofest má letos Deneuve i stan na Václaváku

Febiofest má letos Deneuve i stan na Václaváku

11.03.2018

Pětadvacátý ročník Mezinárodního filmového festivalu Praha - Febiofest letos nabízí velmi kvalitní dramaturgii a zajímavé hosty. Tím jistě nevyhledávanějším bude francouzská herečka Catherine Deneuve… (viac)

Soukromé „topky“ předních uživatelů ČSFD.cz

Soukromé „topky“ předních uživatelů ČSFD.cz