Abeceda

Réžia:

Scenár:

Kamera:

Peggy Lynch

Výstřední, pochmurné a surrealismem silně ovlivněné dílo, kterým na sebe Lynch upoutal velkou pozornost. Díky němu se mu podařilo získat stipendium na právě vznikajícím Americkém filmovém institutu. Krátký film údajně zachycuje sen jeho ženy Peggy (mimochodem hlavní aktérka). Vyprávení je kombinací animace a hraného filmu. (gruvacek)

Jansen

Noční můra zčásti nakreslená, zčásti zahraná. Tehdejší Lynchova žena Peggy to ale měla pořádnou noční můru a David jí jejím zpracováním, kde si zahrála hlavní roli, myslím, moc neulehčil. Strach z učení nebo přímo z učení abecedy pro někoho musí být opravdu hrozná věc. David písmenka zasadil do tak odporného, děsivého, skličujícího a depresivního prostředí, že kdyby je tak viděli prvňáci ve svých čítankách, tak půlka z nich spáchá sebevraždu. Z písmen se zhmotní žena, jak z koláže, která krvavými ústy potřísní dívku opakující si abecedu. Detailní záběry na něco, co vzdáleně připomíná lidská krví naplněná ústa, vzdálený hlas opakující abecedu a tíživé zvuky. Deprese, co? ()

ScarPoul

Ukážkové majstrovstvo vo veľmi zvrátenej forme. To čo je pre Buňuela Andalúzky pes je pre Lyncha abeceda. Surrealistické, znepokojujúce a asi najstiesnenejšie znázornenie detskej nočnej mori v médiu zvanom film. ()

maseer2

skličující atmosféra, děsivé zvuky a skřeky a do toho jemný dětský hlásek odříkávající písmenka abecedy.. Lynch už ve svých 22 letech věděl, jak natočit pořádnou depku... ()

BigDeal

Len tri veci: 1) Lynch nie je normálny, 2) Kraťas je v podstate len reťazec nenadväzujúcich nezmyslov, 3) Nenormálne pôsobivé. ()

murakamigirl

Lyncha môžem, bez rečí, ale toto, toto ee. Originálnosť je dobrá, surreálno tiež, obom fandím!, ale z dobrého nemusí nutne vzísť dobré. To, aký sense tu má abeceda, he he, pod tým sa štiepia iba naivné hlavy, ja teda nesmiem chýbať.:)) Treba to určite len prežívať, mne to ovšem moc nešlo, a presne tak to i dopadlo. ()

Cimr

Strašně děsivé. Nejdřív jsem si myslel, že ne - jsou to jenom animované kravinky, říkal jsem si. Ale pak jsem si uvědomil, že nemůžu celou noc na nic jiného myslet. Toto píšu ve čtyři ráno a pořád mi to zní v hlavě a nemůžu to dostat pryč. Stejně tak bych mohl dát odpad! za to, že mi Lynch zkazil večer, nicméně jemu to odpouštím. Musel jsem přece počítat s tím, že to nebude zrovna večerníček pro děti. Zfilmovaná noční můra se vším všudy! ()

-Ravee-

Neuvěřitelně depresivní, děsivá, beznadějná, pohlcující, surrealistická ale především bezchybně výtvarně provedená a natočená noční můra.. Chmury, které okupují mysl Davida Lynche (i když zde to nebyly přímo jeho chmury) a které ukazuje ve svých filmech, bych rozhodně mít nechtěl.. ()

havLord

Formálně zajímavé, obsahově... no i kdyby ne prázdné, tak v tomhle konkrétním případě zcela znechucen odmítám luštit, co tím chtěl básník říci. Zfilmování nějaké noční můry jeho neteře může něco doopravdy říct jen a pouze jemu a jeho blízkým, kteří vědí, oč jde... jestli tedy vůbec. ()

E..

Njn..tohle se prostě buď líbí hodně nebo absolutní odpad..jenže já se tak nějak nemůžu rozhodnout..:) Na jednu stranu mi to přijde jako absolutní blábol a blbina..žádný velkolepý dílo..a nedává to ani smysl..(něco jako v umění, když nekdo prodává obraz celej jednobarevnej a říká si umělec), na druhou stranu se mi to ale hrozně líbí..jak je to surový, drsný, přímý a prostý..takový ale dnešní umění je. O umění se diskutuje a ne každej ho chápe, proto si myslím, že tohle dílo ani nemůžeme pořádně pochopit..teda aspoň já ne..a jestli je to podle snu Lynchovy manželky, tak to už teprva ne..vidim v tom spoustu myšlenek a šíleností, ale musím tomu dát 3*..ať už je to dosti originální a rozum nad tím zustává stát.. ()

pevico

Kdo v Abecedě hledá umění nebo hlubší význam, zřejmě nic nenajde...autor chtěl v divákovi vyvolat pocity...a to se mu povedlo na plný čáře! ()

Makky

Je pravda, že mi behali zimomriavky po chrbte. Nemal som z tých pobehujúcich obrázkov a písmeniek dobrý pocit. Depresívna atmosféra je až explodujúca, je to však jediný hodnotný aspekt. Pochopiteľne ale umenie sa dá hľadať vo všetkom... ()

Naslund odpad!

Možná jsem tupý jak kladivo, ale nevidím v tom absolutně nic. Prostě bezcenej film. Spíš mi to přijde, jako kdyby u filmu z dvacátých let přebývaly scény, které se tehdy nedaly pustit, a teď se je někdo pokusil slepit dohromady společně s pár obrazy téže doby. To za použití populárního popěvku. Osobně nerozumím filmovému násilí, a stejně tak nerozumím, jak se tohle může někomu líbit. Snad jen pokud se rád cítí stísněný, ale to si může dát velkého pavouka do vlasů a bude to mít intenzivnější. ()