Na predmestí ruského malomesta stojí schátraná priemyselná budova. Mnohí zamestnanci v nej začali pracovať ešte pred zmenou zo štátnej regulácie na kapitalistickú privatizáciu. Majiteľ Kalugin (Andrej Smoljakov), lokálny oligarcha s dobrými kontaktmi, oznámi bankrot továrne. Skupina robotníkov, ktorí nedostali výplatu niekoľko mesiacov, ho unesie a požaduje výkupné. Vedení záhadným Alexejom (Denis Švedov), ktorého motívy sú viac než otázne, sa celá akcia vymkne spod kontroly. Kaluginova súkromná ochranka a policajný SWAT tím okamžite obkľúčia budovu. Robotníci sú uväznení, hodiny tikajú a spojenectvá sa začínajú rozpadať... (Film Europe)

TheSpearCZ

Rusové jsou tento rok zárukou kvality a Jurij Bykov nám tentokrát přinesl podle mě nejlepší letošní ruský snímek s jednoduchým námětem, který odstartoval psychologickou hru s výbornými dialogy a hereckými výkony. Nemůžu opomenout ani reálné přestřelky a podle mě samotným highlightem filmu je hra na kočku a myš ve tmě. Líbí se mi, že pořád vycházejí filmy, kde nevíte co si na Vás režisér připravil a co se vlastně stane v další scéně. Čisté 4* ()

nonick1

Uhrančivá záležitost, umocněná skvělým vizuálem pochmurné krachující fabriky. Od začátku tušíte, že nápad s únosem oligarchy asi nedopadne podle představ jeho aktérů (na to je příliš spontánní), přesto si během filmu a jeho zvratů říkate: co kdyby? Tenhle napínavý film se skvělou atmosférou, výbornou hudbou (inspired by Sicario) a přímočarou akcí, si právem zaslouží čtyři hvězdy. ()

Majkak

Zpočátku jen vzpoura proti zavření továrny s cílem dělníků vymoci si, oč byli ukradeni. Posléze přeroste do obecných otázek o spravedlnosti a pravdě, životě, svobodě a ochotě podřídit se, protože je třeba život rodinu. Drsně pojaté s perfektně nasnímaným prostředím fabriky. Hlavní hrdina uvěřil systému a systém ho nechal padnout na hubu. A on pořád hledá spravedlnost. Dobře zvládnuté propojení akční a sociální roviny. Jen jsem byla skeptická k nápadem pozvat si televizní štáb a sdělit pravdu veřejnosti. V Rusku zrovna toto nefunguje. Dialog na téma, za jakou cenu žít a co si nechat líbit, je vedený přiměřeně. Konec není nijak úderný, ovšem s tím, jak to bylo rozehrané, by jakýkoliv jiný rušil ještě víc. ()

Rockerman

Šest chlapů unese majitele krachující fabriky, aby z něj vymámili peníze, které jim dluží. Amatéršští únosci nemají příliš šancí, aby unikli s penězi, protože proti nim stojí dvě skupiny ozbrojenců. Zvrat v ději přináší jiný pohled na únos. Jde o prachy nebo o sociální spravedlnost? Zajímavý dialog na konci zvýšil hodnocení jinak průměrného filmu. ()

Hashirama

Быков пародирует самого себя, показывая, как страшно в России и как все вокруг дохнет в беде, причем, на самом деле, дохнет только зритель от скуки. Bykov by šel přirovnat k Neillu Blomkampovi a už v Majorovi bylo vidět, že si chlapec nedělá prdel. Jakmile má volnou ruku, stává se z něj velký pan umělec a kritik soudobé společnosti, což leckdy vede k nesledovatelnosti jeho filmu. Samozřejmě je Завод krásně natočen a po formální stránce mu nelze nic moc vytknout, ale na nějaké lehké a svižné vyprávění, které by bylo zároveň podnětné, tu nedojde. Naopak jde Bykov opačnou cestou a to, co chce, demonstruje co možná nejpolopatičtěji. V jedné scéně se kolchozníkovi všichni posmívají, že mu soused šuká ženu, a v další scéně smutně sedí v šeru svého totalisticky zařízeného bytečku a od vedle jde slyšet, jak soused někomu hrozně nakládá. Zvjagincev by se takovému přístupu vysmál. A takovéto "мозголяпы" spolu s povrchním a nevěrohodným filozofováním na téma život a nespravedlivost ve světě vyplouvají na povrch o to intenzivněji s viditelnou bezdějovostí. Pro náročného diváka trapně povrchní a pro konzumního diváka dost nepřístupné. Nuda nuda šeď šeď. ()

Acrobat

Od Ruska nezavial studený vietor ? Už ani nevládzem velebiť to, že som v tomto filme videl veľa. Takého primitívneh, ľudského, premietnuté námety na Slovenskú republiku. Síce príbehová odvaha, ale chlap už nemá čo stratiť. Ten jednooký, z neho ide väčší strach než z Thanosa. :) Popravde, komando sukr. bezpečnosti je ľudské ako všetko tu. Dialóg sa obmedzí na presne tie slová a vety, ktoré prednáša Európan, ešte lepšie stredná Európa. Nepotrebuješ obkecať pátosy nad tým, že vonku sú policajti. Nech aj tá istá scéna otvárania dverí na fabrike sa odohrá 8krát, vždy to bude zaujímavé. Všetko sa deje vo fabrike, tam sa žije aj umiera. Žije všetko také prízemne svetské a umiera všetko dobré ľudské. Ruské pomery nie príliš vzdialené nášmu podnikaniu, je vykreslené sviežo. Ruské ksichty, komunistické budovy. Fabrika robí prievan na sociálnu nerovnosť, ktorá zrejme musí byť zákonitá. Poopravil by som jedno príslovie. V mene filmu na "Ako sa do fabriky chodí, tak sa z nej vychádza." (videné 08.10.2019, BDrip) ()

desade

Jednu hviezdu prihadzujem za atmosféru a interiéry starej postsocialistickej továrne. Verím tomu, že tam moc veľké úpravy ani nemuseli robiť. S jednaním a pohnútkami niektorých postáv som mal občas problém, ale u ruského čeloveka все возможно. Spomenul som si pritom na zvesť, ktorá sa mi dostala do uší nie tak dávno, kde vo VW fabrike v Kaluge, neďaleko Moskvy odbachol jeden zamestnanec manažéra rovno pri páse. Asi moc mudroval. Ešte dobre, že to nebolo robené v spolupráci s amíkmi. Tí by tomu krky vykrútili. Dík za titulky katrab. ()

pushover

A opět zoufalí lidé dělají zoufalé činy. Chvílemi akční, chvílemi psychologická podívaná, bohužel místy dost polopatická. Durak zatím z Bykovovi filmografie vede. ()

Mamlas

Takové sociální drama o rasijskom Rambovi v rasijskoj tovarne. 80% prostojů a keců. Nebylo to ale úplně na spláchnutí do hajzlu. Spíše takové záchodové prkénko. ()

solisoli

Novodobá Ruská kinematografia ukázala opäť svoju silu. Výborná réžia, scenár, kamera a kvalitná výprava. Celé podfarbené pôsobivou hudbou a skvelými hereckými výkonmi. Dej sa odohráva v továrni, kde sa rozhodnú zamestnanci násilne získať peniaze na živobytie od továrnika, oligarchu. Na začiatku všetko prebieha hladko, do chvíle, keď sa ich plán pomaly a isto rozkladá až do patových situácii. Napínavý sled udalostí, veľmi kvalitne premyslené a hodnoverne podané stóry, myšlienkovo veľmi pôsobivé. Táto ponúknutá dráma, by sa nestratila ani Hollywoode, rozhodne si zaslúži uznanie a vysoké hodnotenie. ()

blondboss

Nie som veľkým fanúšikom ruskej tvorby, ale tá súčasná sa celkom začína chytať a minimálne vizuálne a režisérsky sa posúva kvalitatívne nahor. Snímok Fabrika je toho dôkazom, nakoľko sa jedná o pútavo natočený, surovo realistický a odvážne režisérsky, hlavne v zemi, ktorá tak potláča ľudské práva ako Rusko. Na druhej strane musím vytknúť, že skvelý začiatok dejovo pomaly upadal a dialo sa toho podstatne menej, ako som očakával. Každopádne ale ma tento film milo prekvapil a určite ho odporúčam. 75 % ()

WUTEN

Švedov tady zahrál nespokojeného dělníka nebo spíše revolucionáře který nechce už trpět další vykořisťování a tak se rozhodne udělat revoluci tak trochu po bolševicku. Syrová atmosféra průmyslového městečka a podzimní období dělají ze snímku ještě depresivnější atmosféru. Já bych tomuhle filmu vytknul jenom nudnější zakončení, spíše zklamání, rozjezd byl mnohem lepší, nenudilo to a šlo se rovnou na věc. Kritika společnosti jako vždy od Bykova od začátku do konce a filozofické zamyšlení o naší společnosti a o hodnotách na které dnes zapomínáme. ()

cinemafil

Zprvu banální příběh rozehraný ale jako šachová partie bez happyendu. Pod palbou se projevují pravé charaktery. Zbytečné soukromé hrdinství nebo snaha zachovat si tvář? Šedivec bojuji svoji soukromou válku , do posledního výstřelu. Nebojuje o život, pro něj nemá smysl. Bojuje o pravdu a čest. Nemůže prohrát. Silný příběh. Dobrá kamera. Jen tak dál. Jméno Bykov ještě uslyšíme. ()

rigby

Natočeno je to skvěle, drama z toho čiší na všechny strany. Ale nevzalo mě to tak, abych mohl svůj zážitek ohodnotit jako nadprůměrný. ()

argo.smile

Paráda. Veľké plus pre Rusákov. Dejové zvraty bavili, bolo to napínavé od začiatku po koniec. Dokonca jeden hudobný podmaz bol okopirovaný zo Sicaria. A nadhodnotím lebo amíci do roka a do dňa spravia remake. ()

Kushina

Film byl pro mě ohromným zklamáním, čekal jsem více akce, více napětí, zkrátka něco, čím zaujme. Bohužel v celém filmu jen někoho unesli, a pak se rozprchli jak kuřata a hlavní "hrdina" se nechal zabít. Nuda. 35% ()

Saxos

Banální příběh ruského privatizačního zbohatlíka, který zavírá hnusnou továrnu na ohýbání drátů do betonu a tím pádem vyhodí všechny dělníky z práce a nedá jim ani rublík. Nesourodá partička rusáckých pracantů ho chce pro změnu kásnout o zlatý padáky. Každý z nich doma vezme nasušenou střelnou zbraň a hurá do akce. Samozřejmě se vše odehraje v prostředí stalinské továrny. Zde se nám příběh zamotá a až to konce se kladné role promíchávají z těmi zápornými. Kdo vyhraje je stejně jasné. Zápory: klasická dlouhotrvající ruská scéna - otevírání zipu tašky, jen balalajka chyběla; i logičnost této scény je dost divná - v dané situaci uvažovat, že v tašce místo peněz může být bomba je nesmysl. Závěr: podívat se jen jednou a určitě ne v kině; možnost procvičení ruštiny. ()

Hoffmanos

Spousta nesrovnalostí, nepochopitelných mentálních pochodů, oproti tomu výborná kamera a atmosféra. Člověk si až místy říka.. Je tohle v rusku normální?? Konec mě nezasáhnul tak hluboce, jako v případě Bykovova Duraka. Průměr. ()