Snímek Network, břitká satira na "senzacechtivé zpravodajství", se zdá být s každým uplynulým rokem aktuálnější než kdy dřív. Howard Beale, moderátorská hvězda televizní společnosti UBS, je poslán do důchodu, protože příliš zestárl. Beale nedokáže přenést přes srdce, že po pětadvaceti letech přijde o práci jenom kvůli věku. V dalších zprávách proto divákům oznámí, že během svého posledního vysílání spáchá sebevraždu. Šéf televizní stanice Frank Hackett chce Bealea na místě vyhodit, když se ale ukáže, že by UBS mohla dosáhnout v den Bealeovy smrti nejvyšší sledovanosti v historii, kariéristka Diana Christensenová šéfa přesvědčí, aby tohle osudové závěrečné vysílání pojali jako zvláštní událost. Beale se samozřejmě nakonec nezabije - ale začne nesouvisle hovořit o hrozném stavu světa a televize především. Díky tomu se z něj stane nejžhavější osobnost americké televize. (Cinemax)

B.Brighton

Už jsem si zvykla, že spousta mých hodnocení je velmi odlišná (někdy až protichůdná) od průměrného hodnocení ostatních uživatelů. V tomto případě mne ale veřejné mínění překvapilo. Vážně? Oscar? Vážně? 79%? Já měla problém film dokoukat. O samotný příběh tolik nejde. Dialogy mi ale přišly tak špatné, že jsem se od druhé poloviny filmu jen držela za hlavu a modlila se aby už přišel konec. Herci přehrávali, obzvlášť Faye Dunaway se dramaticky projevovala natolik, že se na to nedalo dívat. Vlastně vše bylo nepřirozeně dramatické. V prostředí takto vysokého managementu by člověk očekával rozumnou dávku inteligence. Inteligentní lidé ví, že hulákáním se problémy nevyřeší. Samozřejmě každému to někdy ujede, ale v Network se řve od začátku až do konce. Řev, řev a opět řev. Spoustu nelogických částí příběhu raději ani nebudu rozepisovat. Pro mne byl tento film asi největším překvapením v kategorii veřejné mínění vs. vlastní dojmy. ()

OwenBobby

Příběh dekadence a úpadku ve společnosti zobrazený skrze upadající televizní stanici UBS a jasně formulovaný slovy Howarda Beala v každém z jeho plamenných monologů. Film se soustředí právě na předání mnoha poselství, která jsou platná i dnes, snad ještě víc, než v době uvedení do kin. Upozaďuje tak zvukový střih a práci s kamerou, která na sebe jen příležitostně upozorní zajímavou kompozicí a využitím teleobjektivů. Jinak je většina pozornosti směřována na dialogy a děj. Ten mi vlastně v mnoha ohledech připomíná Quo Vadis, Max Schumacher se snadno ztotožní s Petroniem, vedení televizní společnosti jsou ziskuchtiví patricijové a obyčejný lid je ta burcovaná a snadno manipulovatelná lůza. Jistě, nejsou to úplně přesné paralely, ale ve své podstatě obě díla ukazují podobným směrem. 9/10 ()

RomanL

Neříkám, že příběh "nespokojeného rozzlobeného muže z televizní obrazovky" není zajímavý, nicméně přece jenom mi tam scházel větší spád. Při sledování jsem se místy docela nudil. Také ta "kritika" mi připadala občas jako obvyklé levičácké klišé, žádné překvapení... ()

Aranel

Co vlastně mělo být hlavním tématem filmu? Postupná přeměna Howarda Beala v apokalyptického kazatele a zobrazení toho, jak takoví lidé dovedou zmanipulovat jiné lidi? Love story mezi "middle-aged man with cragged face" Schumacherem a Diane Christensen? Nebo zákulisní tahanice o to, kdo co bude řídit? Z filmu to není jasné a skutečnost, že hlavní linií je každou chvíli něco jiného, dost ruší při sledování. Milostnou zápletku bych klidně vyhodila úplně, byť je Max Schumacher nejsympatičtější a nejlidštější postava filmu. 3* ()

josmart

Satira na svět médií, která se zabývá především otázkami etiky, se vyznačuje výbornými hereckými výkony a téma rozhodně stojí za zamyšlení. Škoda jen toho rozvláčného tempa, které z filmu dělá poměrně obtížně sledovatelný kousek. ()

lada32

Film pro všechny hledače dokonalého filmu.Dneska se lopotíme,vybíráme z dnešní produkce to nejmenší,abychom to pak mohly vynést do nebes.Přitom máme v archivech tyhle skvosty,na které natrefíme jen tak náhodou.Skvěle napsané dialogy. ()

gizi

Není žádná Amerika, jsou jen firmy Exon, AT&T, IBM... To je přesné a výstižné. Svět řídí nadnárodní obrovské konglomerace a jim se podřizují i státy. Toto sice není hlavní myšlenka filmu, ale přesto mě velmi zaujala, že už v roce 1976 toto je otevřeně prezentováno. Mně to dochází až v posledních několika letech. Film má ale takových myšlenek hodně. Je to výborný film, a i když se nejedná o thriller apod., přesto krev v žilách zůstává stát. Vše je podřízeno penězům. I přes 2 hodny délky jsem se vůbec nenudil. 30.7.11, 85%. ()

Kivis

Námět a pointa Networku jsou velmi silné a trefné. Přesto ve mně tento film nezanechal žádný výrazný dojem. Částečný podíl na tom má určitě i příšerný dabing, ale ani v originále by moje hodnocení asi nebylo o moc vyšší. Myslím, že film v době vzniku upoutal velkou pozornost, ale v současné době už zaujme spíš jen lidi mimo branži. U mě je v žebříčku novinářských filmů velmi nízko. Nenabízí ani syrovost jako třeba Noviny, ani ideálně narýsovanou hyperbolu vystihující mediální svět jako Vrtěti psem, ani zachycení celého toho novinářského molochu se všemi úskalími, které stojí mezi první myšlenkou a konečnou reportáží jako Muž, který věděl příliš mnoho. Přesto chápu, že se drtivé většině místních uživatelů film líbil, ale pokud jste už viděli víc novinářských filmů, myslím, že vám tento nepřinese nic nového, což potvrzují i některé další dvouhvězdičkové komentáře. ()

foils

Absurdní metafory karikující honbu za sledovaností za každou cenu můžou někomu chvílemi připadat přehnané nebo naopak nudné, této rovině filmu však nelze upřít prozíravost ani jisté vybočení z hollywoodských norem. Co naopak moc nefungovalo, je romantická linie (měla to snad být metafora toho, že každý se čas od času řád nechá zlákat třpytivými vějičkami bulváru? A že jeho autoři naopak sní o uznání ze strany seriózní části branže?) a casting. V roli cynické kariéristky bych si mnohem spíš než éterickou Faye dokázal představit třeba Meryl Streepovou. ()

Michalsafr

" So, you listen to me. Listen to me: Television is not the truth! Television is a God-damned amusement park! Television is a circus, a carnival, a traveling troupe of acrobats, storytellers, dancers, singers, jugglers, side-show freaks, lion tamers, and football players. We're in the boredom-killing business! So if you want the truth... Go to God! Go to your gurus! Go to yourselves! Because that's the only place you're ever going to find any real truth. None of it is true! But you people sit there, day after day, night after night, all ages, colors, creeds... We're all you know. You're beginning to believe the illusions we're spinning here. You're beginning to think that the tube is reality, and that your own lives are unreal. You do whatever the tube tells you! You dress like the tube, you eat like the tube, you raise your children like the tube, you even *think* like the tube! This is mass madness, you maniacs! In God's name, you people are the real thing! *WE* are the illusion! So turn off your television sets. Turn them off now. Turn them off right now. Turn them off and leave them off! Turn them off right in the middle of the sentence I'm speaking to you now! TURN THEM OFF"... Děkuji za pozornost. ()

Ondrish

Dych berúca corporate-drama, brutálne odhaľujúca praktiky v mediálnom svete v polovici 70-tych rokoch, pri ktorej ma chvíľami mrazilo, že ak to bolo takto pred 30 rokmi, aké je to dnes? Hoci to bolo dotiahnuté do absurdity, celé to vyznievalo veľmi súčasne a alarmujúco – bohužiaľ tie alarmy asi neboli vyslyšané. Práve naopak. So spadnutou sánkou som zistil, že scény, keď pomäťený Howard Beale prednáša svoje nabité kázne sú zaradené v undergroundovom Zeitgeist-e. Network je úder kladivom na oceľovú nákovu, ktorá nemilosrdne rezonuje... už viac ako 30 rokov... ()

Winterday

Network přináší nejen neuvěřitelný, reálně působící vhled do zákulisí televize. Je kritikou určitého způsobu života, kritikou společnosti, která i v současnosti zůstává aktuální. Herecké výkony jsou skvělé, Faye Dunaway je nepřehlédnutelná. Zajímavá je i kamera a zvláštní uspořádání některých scén. Monology mohou občas působit příliš zdlouhavě, vše je však vynahrazeno působivým koncem. Network patří mezi filmy, které se něchtejí na první pohled líbit, o to silněji působí na diváka. ()

Traktorista

Není to rozhodně filmek, u kterýho si vybalíte dva balíky čipsů a pivo, tohle se prostě musí sledovat. Úžasně udělané dialogy, na kterých stojí celých 120 minut dokážou člověka dost pohltit, atmosférka filmu by se dala krájet. Všechno ta absurdita funguje, herecké výkony jsou opravdu mimořádné. Ovládání lidí pomocí televize a opravdu vyšperkovaného vlastenectví + honba za zvýšenou sledovaností = pohlcení prací - parádně natočené, skvělé i dost dlouhé záběry beze střihu, jistě složité hlavně pro herce a jejich jazykovej skill. Vypněte tu bednu! ()

pleonasmus

Mrazivá satira odosobněného korporátního světa, ze kterého vymizely všechny atributy lidství, jejímž hlavním symbolem je televize - nástroj zotročení a oblbnutí obyčejného člověka. I přes značné stáří je Network velmi aktuální a řekl bych, že pokud ve své době působil či mohl působit jako neradostná vize nepříliš vzdálené budoucnosti, v dnešní obě by diváka měl přimět ptát se, zda již náhodou v takovém světě nežije. ()

JimmyMcNulty

Neskutečně zajímavý film. Po vynikajícím začátku mi přišlo, že zhruba v půlce filmu bylo 15 - 20 minut hluchých a bědoval jsem, jaká to je škoda. Naštěstí poslední třetina se zase zvedla a byla vynikající, včetně skvělého finále. Herecky bezchybný, dialogy dokonalý. Nakonec tedy za 5 hvězdiček. ()

stuj

Pěkné. Pěkné šití do toho, jak funguje televize. O co jí jde především. Že nehraje žádnou roli kvalita vysílání, ale sledovanost. A pro sledovanost pustí do éteru cokoli. Film z roku 1976 pěkně ukazuje, že co platilo před 40ti lety, platí i nyní. Lidi stále nejraději čumí na krev, zločiny a bububu věci. Pche. ()

Zemřel herec Ned Beatty

Zemřel herec Ned Beatty