The Russian Five

Dokumentárny / Športový
USA / Kanada / Rusko, 2018, 102 min

Detroitský hokejový klub jen smutně vzpomíná na doby, kdy vyhrával, hokej ve městě již nikoho nebaví. Přichází nový vlastník, který se nebojí riskovat a postupně draftuje ruské hráče, aniž by měl jistotu, že vůbec někdy za klub nastoupí. Nemyslitelné se stalo skutkem, Sovětský svaz se rozpadá a ruští hráči postupně přicházejí. A pak se začínají dít věci, na které je dodnes celý hokejový Detroit hrdý. (Snorlax)

Dogfish

Velice dobře si vzpomínám na 90ky, kdy v Detritu hrálo 5 rusákú a válcovali celou NHL. Hlavně Fetisova jsem nesnášel, ještě když hrál za sbornou v 80kách a hráli jak bozi. Bože, jak já je nesnášel. Po shlédnutí tohoto dokumentu člověk ale zjistí, že ani v hokeji není všechno černobílé a že ti rusáci byli taky normální lidé. Skvěle udělaná animace a závěr s Konstantinovem, dost doják. ()

Shakers

Perfektný dokument ako obsahom, tak spracovaním. Neviem ako dnešní moderní diváci NHL, s toho budú mať zážitok, ale ja som si to nadmieru užil a rád zaspomínal na esa NHL, ktoré brázdili lady nie len za Detroit, ale aj iné za tímy. Rusi v NHL, to bolo voľakedy nedostatkové zboží a tento dokument sa tomu pekne, zaujímavo a zrozumiteľne venuje ako dostáť ruské hviezdy s komunistického Ruska, do najlepšej ligy sveta. Títo chalani nie len veľa riskovali, ale aj otvorili brány do NHL, iným ruským hráčom. Dokument da slovo aj legendárnemu Gretzkymu alebo fanúšikovi a hercovi v jednej osobe, Jeffovi Danielsovi, takže sa dozvieme aké boli pocity s víťazstiev, prehier, či v prípade Waynea zo zápasov proti ruskej pätke, aj s druhej strany. Dlho sa síce tím Detroitu formoval aj ako mesto (keďže v 80 a 90 rokoch tam bola vysoká nezamestnanosť) a ešte dlhšie sa čakalo na úspech, no Ruska pätka pozdvihla nie len klub, ale celé mesto. Mohlo by sa zdať, že Stanley Cup všetkých spasí, no na miesto klasického happy endu, je to skôr horko sladká chuť a v závere je to skutočne emotívne podané. K úplnej dokonalosti mi už len chýbali body hráčov, nech máme lepšiu predstavu ako sa im darilo, no da sa to aj ľahko dohlaď. P.S.: za titulkami je ešte zopár scén, tak to hneď nevypínajte. 90% - 5* ()

sheen

Naprosto famózní dokument, takových o hokeji moc není. A zrovna v této době kdy se odehrával ten příběh jsem NHL sledoval a fandil Coloradu :) ()

Visáč

Naprosto strhujúci príbeh. Hlava mi neberie, ako to môže byť tak under the radar. Russian Five rozhodne patrí do výkladnej skrine dokumentárnej tvorby s tématikou NHL. Začína to ako špiónsky thriller z obdobia studenej války (námluvy sovietskych hráčov, agenti KGB, kufríky plné cashu). Pak sa to zmení na adrenalínový exkurz do devadesátek (golden age pre zámorský hokej, skladanie ideálnej zostavy Red Wings, raketový vzostup ruskej party) a poslednú tretinu zavŕši emotívny roller coaster jak z pera hollywoodskeho scenáristu. Za účasti hviezd kalibru Steve Yzerman, Sergej Fjodorov, Igor Larionov či Wayne Gretzky. Plus Jeff Daniels v shakespearovskej kreácii fandu Red Wings až za hrob! ()

marhoul

Pochopitelně rusáka na ledě NE-SNÁ-ŠÍM, jako každý správný český a slovenský hokejový nadšenec, :) přes to vlak nepojede nikdy, ovšem pokud jde o tento dokument, s pěknou animací a dobrým příběhem, chválím. Muselo to být velmi silné. ()

Morholt

The Russian Five svým způsobem navazuje na nedávný dokument Red Army a v osobách Scottyho Bowmana a Slávy Fetisova se s ním částečně i protíná, nicméně tady je to primárně o NHL a Red Wings. Film nastiňuje klima Detriotu coby dělnického města, čekajícího dlouhá léta na úspěch, prostor dostávají dobrodružné útěky v podání Fjodorova a Konstantinova, na přetřes přijde nevraživost Kanaďanů a Američanů vůči Evropanům a Rusům zvlášť a samozřejmě je tu hromada lahůdkových hokejových akcí, které do určité míry změnily celou NHL. Díky oldschoolové řežbě s Coloradem si přijdou na své i fandové bitek. Všechno pak zakončuje emotivní závěr s Konstantinovem v hlavní roli. Budu se opakovat a napíšu to samé co u Rudé mašiny. Takhle se dělá sportovní dokument. 100% ()

Aljak

Super! Hokej zbožňujem už od detstva, takže na "Ruskú 5ku" v drese Red Wings si veľmi dobre pamätám. Ale úprimne, nemal som ich rád - a vždy som fandil akémukoľvek teamu, ktorý hral proti ním. Napriek tomu som sa z dokumentu potešil a bolo zaujímavé sledovať príbeh vzniku legendárnej ruskej pätice, ktorá si získala srdcia hokejového Detroitu. Dokument sleduje aj celé pozadie angažovania hráčov, a potom ich vzostup až k dvom Stanley Cupom v rokoch 1997 a 1998. Rivalitu s Avalanche si dodnes pamätám, to boli vždy zápasy plné emócií a nevraživosti. Tá tragická nehoda v roku 1997 bola veľmi nešťastná, až mi to prišlo takto s odstupom času ľúto. Inak ma dosť prekvapilo, že Slava Kozlov sa nedokázal za cca 20 rokov naučiť po anglicky... Jediné, čo mi v dokumente chýbalo, bol nejaký komplexný prehľad prieniku hráčov z východnej Európy po páde opony - to by určite stálo aspoň za nejaký 5-minútový zostrih a oveľa lepšie by to dotvorilo predstavu o vtedajšej atmosfére v NHL. Ale to je snáď jediný nedostatok, takže 4* ()

Martrix

Sportovní příběhy jsou skvělou inspirací pro každého, kdo se něčeho snaží dosáhnout. Někdo namítne, že jde jen o hru a zábavu...no jasně a taky o další hromadu věcí, které pochopíte, když se na na The Russian Five podíváte. Není to jen o tom, že se po xx letech něco povedlo...Riehl skrze příběh o jedné výjimečné formaci, ukazuje mnohem víc. A výjimečně se tak děje bez patosu a propagandistických keců. Máte-li rádi hokej, nebo jste aktivně sportovali, jistě se dokážete vcítit do pocitů většiny zúčastněných. ()

zette

Vyborny dokument o vzestupu hokejoveho Detroitu, za silneho prispeni ruske petky Konstantinov, Fetisov, Kozlov, Larionov a Fjodorov. Rivalita s Coloradem byla povestna. Spousta zajimavych informaci, zaberu a velmi dobreho zpracovani, vcetne animace. Jeden z nejlepsich hokejovych dokumentu, co jsem kdy videl. ()

zigíš

Překvapuje mě jediné: že s tím už dávno, někdo nepřišel ! Přesně ten typ silného příběhu: průmyslové město, vysoká nezaměstnanost, dělnická třída nemá nic, k čemu by se mohla po šichtě obrátit, jen ten sport -a že se na titul čeká, sakra dlouho- studená válka, železná opona, parta ruských kluků, skládání ideálního týmu, první neúspěch, další neúspěch, napětí a vzrušení, tragedie, emoce ..a Jeff Daniels (´prosím, vyhrajte to dnes, jsem tady, přivedl jsem syna .. vím, že chci moc ..ale stejně´) ..to se přece točí samo ;) ()

netahlo

Vynikajici! Ta nehoda Konstantinova me dostala i po letech :-( Jinak co jmeno v tomhle filmu, to legenda. Krasny navrat do 90. let, kdy byl svet jeste v poradku. Darren McCarty sympatak jak svine, Don Cherry curak jak barak. Jasnej plnej pocet. ()

WinstonS

Pro hokejové fanoušky naprostá povinnost. Dokument perfektně mapuje 90.léta a proměnu NHL pod vlivem příchodu hráčů z východního bloku, dotýká se i proslulé rivality mezi Detroitem a Coloradem a v neposlední řadě líčí léta trvající vzestup kdysi zcela matných Red Wings. Btw, úplně jsem zapomněl, jaký bourák byl ve své době Konstantinov. 60 bodů v +/- v základní části, to je neuvěřitelný výkon. ()

Dm1tr1j

Výborne spracovaný dokument s veľmi trefnými komixovími animáciami. Fantastické tempo hokeja je nákazlivé od prvých okamihov. ()

wege

Devadesátá léta v NHL, moje nejoblíbenější období v hokeji. Kdy hokej byl hokejem, ne že by dnes nebyl, ale soustu věcí mi na něm vadí. Vadí mi, kam se vyvinul. Vadí mí, že ta tvrdost už je mnohdy brána za hranou, i když by neměla být. Moc krásný dokument, moc krásné vzpomínky, slzy v očích. Jestli bych někdy chtěl být na nějakém zápase osobně, nevybral bych si Nagano, nebo Vídeň nebo když Jarda vyhrával Stanley Cupy, vybral bych si být 26. března 1997 v Joe Louis Areně a vidět ten zápas s Coloradem. Ruská pětka byla u toho, tam se zrodila síla týmu, který pak dva roky vládl celé NHL. Pořád si pamatuji, jak jsem seděl někde v nonstopáči na Karláku a nechápal, že zrovna Darren McCarty dokázal dát tak krásný gól, za chvíli byl konec a Detroit po dlouhých letech vyhrál. Podobně dojatý jsem byl už pak jen jednou, když o 4 roky později vyhrál Ray Bourque. ()

Blazis34

Skvělý dokument o začátcích ruských (nejen) hokejistů v NHL. Příběhy byly neskutečné a když se zdálo, že příběh končí happy endem, přišel šok o kterém, se přiznám, jsem nevěděl. Konec byl neskutečně dojemný a život ukázal, jak může být křehký. Jinak mě dokument po celou dobu bavil a dávám mu 90%, 5 hvězd. ()