Finch

• USA Finch (viac)

Tom Hanks hraje Finche, muže, který se vydá na dojemnou a důležitou cestu s cílem nalézt v nebezpečném a zpustošeném světě nový domov pro svoji neobvyklou rodinu – svého milovaného psa a nově zkonstruovaného robota. (Apple TV+)

Fiftis

Ďalší, do zbierky mojich obľúbených filmov z budúcnosti o robotoch. Snahy samotára Fincha o dopravenie psa na bezpečné miesto okrem dramatických okolitých vplyvov, striedajú skvelé dojemné príbehy, ktorých má hlavná postava suverénnu zásobu. Od rozprávania o nájdení bezbranného šteniatka, cez zaujímavú rodinnú históriu, až po svedectvo nekonečnej ľudskej beštiality a sebectva. Ostatne ony sú dôvodom, prečo sa Finch ani na chvíľu nepokúša nájsť preživšiu civilizáciu. Bezpochyby asi najzaujímavejšími scénami sú v snímke myšlienkové strety medzi človekom-strojom. Android Jeff postupne zlepšuje svoje znalosti, zručnosti, a dokonca aj svojou vizážou sa tak nejako „poludšťuje“. Nasadí si tenisky, oblečie over-size zimnú bundu. Režisér tu otvára pomerne veľký priestor na prebádanie. Necháva robota nahliadnuť do zrkadla a uvedomiť si vlastné -ja- alebo ho konfrontovať so zapeklitosťami vlastnej identity. Otázku, kde presne leží hranica medzi ľudskou a umelou inteligenciou, však tvorcovia cielene nechávajú nezodpovedanú. Asi film roka 2021. (26.8.2022) ()

DJ_bart

"Teamwork is the key, wink, wink." ________ Snímek 'Finch' od platformy Apple TV+ je pozoruhodnou postapokalyptickou pohádkou o dobrodružství Toma Hankse v roli vědátora Finche, psa Goodyeara, a robota Jeffa napříč pustou USA, za kterou by se upřímně nestyděl ani Steven Spielberg, natožpak Robert Zemeckis, který tenhle projekt dokonce i produkoval. Je to sice patetickej kýč, ale náramně zábavnej kýč. Muzika neumírá. ()

filmfanouch

Ve filmu Trosečník musel Tom Hanks strávit výraznou část na opuštěném ostrově s míčem jménem Wilson. Nyní ve filmu Miguela Sapochnika Finch musí Hanks trávit většinu času pouze se psem a robotem s mentalitou dítěte. Jde o další film, který zakoupil Apple pro svou streamovací službu Apple TV+. Šlo ovšem vlastně o správnou investici? Tento post-apo road movie je poměrně milou záležitostí, kde může angažování Michaela Sapochnika jakožto režiséra jedněch z nejdrsnějších epizod Hry o trůny trochu podivně. Nepůjde o zásadní film, který se zapíše do historie, stojí ovšem za to i díky klasicky sympatickému Tomu Hanksovi, který dokáže symbolický vztah otce a syna (v tomto případě Finche a robota Jeffa) naprosto prodat. V lehkých momentech je možné spatřit trošku nešikovné přeskakování mezi žánry, scénář Ivora Powella ovšem především skutečně sází na Finche, který se snaží zajistit bezpečí pro svého psa před svou smrtí. Finch není ani trochu akčním filmem a Finch se svým psem a robotem nemusí vyrovnávat se světem jako ze Šíleného Maxe. Jde skutečně o rodinné drama, kdy Finch svému robotovi předává životní hodnoty. Jeff je sice robotem, cestování s Finchem ho ovšem postupně polidšťuje. Motion capture, které Jeffa přivedlo k životu působí neskutečně realisticky a Caleb Landry Jones do vokálního výkonu dal hodně emocí. Kamera Jo Willemse je solidní, celkově je Finch solidní řemeslnou prací. V součtu možná skutečně jen zamrzí, že je Finch pouze fajn filmem. Fajn filmem, který má potenciál diváka dojmout a představit tak trochu netypický post-apo příběh, těch pamětihodných momentů ovšem vlastně moc není. Závěr sice naznačí směr, kterým by se mohlo vydat případné pokračování a tato případná cesta je rozhodně zajímavá, dost možná ovšem zamrzí, že se podobnou cestou nevydal už první Finch. Takhle z něj totiž je skutečně jen milá post-apo road movie se sympatickým Hanksem, roztomilým robotem a roztomilým psem. Což je ovšem pořád velmi fajn. Tom Hanks si zvolil účast v dalším filmu, který má srdíčko na pravém místě a opět dokáže solidně dojmout. Finch se dá sice kritizovat za to, že je v součtu téměř bez ambic, jako dostatečně milá rodinná road movie, kde Hanks komunikováním s robotem a psem prokazuje své herecké schopnosti ovšem v pohodě obstojí..... ()

Beckett51

Pěkná post-apo pohádka. Trochu kýč, trochu předvídatelný, trochu Wall-E, trochu Já legenda, ale zato hezky natočený, ohudebněný, zahraný a pohodkově se na to kouká. ()

Dzeyna

Dost zvláštní film. Lépe řečeno introvertní, bizarní a smutný, nicméně se to dalo. Ale je potřeba si k postavám vytvořit aspoň trochu pouto. ()

silentname

"Finch" je pre mňa uspokojivá sci-fi dráma, ktorá mi dala asi (viac-menej) všetko, čo som od nej očakával. Tom Hanks je majster charizmy a myslím si, že aj kvôli tomu sa často dostane do filmov tohto typu. A nemyslím si, že je to nejaké veľké zlyhanie. Má to svoje momentky, má to dobré postavy a je super, že sa dá z filmu dostať celkom slušná dávka atmosféry, hoci dokopy sledujeme jedného herca, jedného psa a dvoch robotov. Takže niečo to predsa len dokázalo. Vizuálne to pôsobí celkom prirodzene, Hanks tradične vie ako má predať tento typ postavy a jeho dilemma, ktorou prechádza je podľa mňa celkom dobrá. Film však nepôsobí nejako vysoko originálne, ani nemá v sebe nejakú momentku, ktorá by ma nejakým spôsobom očarila. Možno s výnimkou záveru, kde sa dočkáme splnenie misie a jej význam. Dáva to istým spôsobom nejakú nádej. A v tomto svete bola potrebná. Takže v jadre film, ktorý som si užil, ale nemyslím si, že ide o niečo výnimočné. Ak máte radi Hanksa, čeknite si to. Hodnotenie: B ()

Rocky62

Postapokalyptická roadmovie s naprosto banální zápletkou a nadprůměrnými vizuálními efekty, která je podepřena rádoby převratným poselstvím o tom, že lidi jsou svině a v situacích, kdy jde o přežití, se neštítí ani vraždit. Protipólem této temné linky je účinné klišé v podobě optimistického tria(unavený stařec, psí oči, roztomilý robot). Ačkoliv se to vše skvěle kombinuje a film jako takový nabídne pár zajímavých momentů, včetně těch dialogových, tak s hodnocením nemohu jít výše, kvůli již zmiňovanému příliš prostému příběhu a okatému brknání na citové struny. ()

SeBig

Lákadlo na postapo svět, kterej je jen na začátku.. zbytek filmu nudný kecy s robotem v pustině v karavanu. Tleskám, gratuluji i za hnusnej vizuál, kterej letěl v roce 2011. ()

Arsenal83

Asi už každému mrdá v hlave z toho covidu a štvrtej dávky experimentu, tak sa točí hocijaké postapo, nech je už akokoľvek nudné. V podstate film nastavil novú fyzikálnu jednotku nezáživnosti - 1 Finch. ()

Marze

Film je vizualne pusobivy, ale neni tu nic, co by jste v postapokalyptickych filmech nevideli. Chybi zde napeti ,atmosfera nebezpeci. Chvili jde o scfi-fi, pak survival thriller a nakonec rodinne drama. Podomacku vyrobeny android nahrazuje kamarada a ma stale lidstejsi hlas. Chvilemi je to dojemne humorne a pak dojemne sentimentalni. Cekal jsem lepsi konec. Motivy jsou nedotazene a nenaplnilo to svuj potencial. Muj pocit vystihl  po hodine a pul sam Tom Hanks, kdyz rekl "skoda ze jsem svuj cas nevyuzil lip". ()

Chrustyn

Hodný strýček Hanks, v postapo pro celou rodinu. Po celé dvě hodiny se zde prakticky nic neděje a Hanks pouze poučuje hezky zpracovaného robota lidskosti. Nic zajímavého ani poutavého a ty občasné písečné bouře také žádné napětí nepřinesou. ()

TheEvilTwin

Finch je jeden z posledních žijících lidí v postapokalyptickém světě zužovaném nehostinnými klimatickými podmínkami (tornáda, písečné bouře), který spolu se svým psem a vlastnoručně vyrobenými roboty objíždí svět. Jeho nejnovější robotický přírustek ale úplně neposlouchá, chová se jak malé dítě, a tak začíná cesta plná zábavy a současně nebezpečí zároveň. Ačkoliv jsem ze začátku měl obavy z toho, že se film ubírá spíš než hororovým postapo směrem více směrem do rodinně-komediálního scifi filmu, nakonec se ukázalo, že jsem se bál zbytečně. Poměr humoru i akce je zde celkem šikovně vybalancován, vizuál je excelentní a pěkně barvitý, Tom Hanks je skvělý a roboti jsou zábavní, kvalitně digitálně udělaní i pěkně emocionálně vykreslení. Jediným mínusem z mé strany je, že se ke konci film mírně ztrácí, úplně sešlápne z plynu a dojede to spíše směrem do emocionálně-komorního závěru, ale jinak jde vidět, že tvůrci jednoznačně věděli, co chtějí natočit, jak to chtějí natočit a podle toho film přesně vypadá – jasná vize, jasný nápad a jasný výsledek. Kdo čeká plnohodnotnou scifi postapo řežbu, možná nebude spokojen, ale kdo chce audiovizuálně kvalitní Tom Hanks one man show na scifi pozadí, jen do toho. ()

HellFire

Velmi příjemné překvapení, blesk z čistého nebe. Ani jsem netušil, že má Tom Hanks nový film :D. Tenhle se odehrává v postapokalyptické době, kdy planeta skomírá působením přírodních živlů. Civilizace je prakticky v troskách (že by pomrknutí na konání lidstva v dnešní době?). Tom Hanks přežívá se svým psem v zabezpečené budově, jednoho dne se však začne blížit zničující bouře, která jistě bude jejich poslední. Rozhodne se tedy vyrazit ze St. Luis do San Francisca, kde by měly být lepší podmínky. Za tímto účelem narychlo sestrojí robota, kterého dlouho připravoval a nahraje mu do paměti znalosti získané z knih. Pokud bych měl kromě výkonu Toma Hankse, robota a celkově skvěle odvedené práce po filmařské stránce vyzdvihnout, pak je to zcela jistě kompetentnost scénáře, který dodržuje zlaté pravidlo filmařiny – Show, don't tell! O zkáze planety a SPOILER zdravotním stavu Toma Hankse (který pomalu, ale jistě umírá na ozáření) se dozvídáme prostřednictvím vizuálních pomůcek, což je vítané osvěžení oproti filmům, kde děj a souvislosti či minulost postav jednoduše sdělují samotné postavy, což poukazuje na neschopnost scénáristy a režiséra. Postapokalyptické filmy já mám velice rád a komornějšího Finche, kde každých pět minut nic nevybuchuje, sem si opravdu užil. On je to totiž ve skutečnosti road movie a ty já taky můžu :D. ()

JASON_X odpad!

V hlavní roli ikona filmového kýče a slizkého patosu Tom Hanks, k němu jeho "milovaný" čokl, "roztomilý" robot, a tihle všichni klauni v "dojemném příběhu o hledání domova". Ne, tak tohle opravdu nemohlo dopadnout dobře. Sci-fi? Drama?? To jako vážně??? Kromě malých dětí, kterým to samozřejmě ze srdce přeju, osloví a potěší tenhle bezbřehý oceán nasládlého kýčovitého průjmu především senily, fanoušky komisaře Rexe (kteréžto množiny většinou splývají), příznivce "laskavého", "hřejivého" a hlavně infantilního humoru, tedy třeba ctitele Špílbergových filmů, nebo podobná individua... kterým to vlastně přeju taky, dobře vám tak! Vždycky, když tu podobný sentimentální hnůj vidím v červených číslech, děkuju všem bohům, že nejsem tzv. "normální". Kvůli těm malým dětem, výpravě a postapo exteriérům jsem plánoval dát aspoň jednu, ale ne, ne, téhle žumpě vážně nemohu, to bych si pak musel před zrcadlem naplít do xichtu. ()

luka4615

Bezduchá, prázdná a extrémně osekaná podívaná, na níž zaujme pouze kvalita užitých digitálních triků a několik spektakulárních záběrů na apokalyptickou krajinu. Poměrně zoufalou situaci už bohužel nezachrání ani tradičně spolehlivý Tom Hanks. Tohle se tvůrcům vážně bohužel moc nepovedlo. Tak snad příště! „I really enjoyed being a jack.” ()

ScarPoul

Taký ten film, čo neurazí. Ono obrovské plus to u mňa má za to, že od začiatku vieme kam to smeruje. A aj napriek tomu si to drží určitý emocionálny odstup a nevydiera to. Hoci emócie tam prirodzene fungujú a to účelovo. Robot má totiž väčšiu škálu pocitov než samotný Hanks. Ale okej. Prijal som to. Celé to putovanie zdevastovanou Amerikou je bez zbytočných dramatizácií a ( viditeľných) nepriateľov. Pričom som ale postavám držal päste, aby sa im podarilo to o čo sa snažia. Santaolalla má z Last of Us skúseností s príjemnou Post Apo hudbou a tu tradične nesklamal. Miestami meditatívne a rozjímajúce a v iných prípadoch zase tradične šablónovité. Ale s tou psou dušou. Možno nadhodnocujem, ale mne sa ten film úprimne páčil. Rozhodne viac než režisérová celovečerná prvotina. Zostalo mi po filme tak pekne smutno. ()

BrooksW.Here

Pokojný postapo film, v ktorom cestuje Tom Hanks so svojim psom a robotom naprieč Spojenými Štátmi. V tomto prípade nebezpečenstvo nespôsobujú žiadne zombie, ale práve ľudia a nepredvídateľné výkyvy počasia. Aj napriek aktuálnemu hodnoteniu 65% si myslím, že Finch bol kvalitný film, ktorý sa oplatí vidieť (ale druhýkrát už asi nie). ()

Lacike

Mix Stroskotanca a pohodového Marťana. Finch (Tom Hanks) prežíva v postapo svete, ale snaží sa to brať s nadhľadom. Namiesto Wilsona si tentoraz zostrojí robota Jeffa, aby sa postaral o jeho psíka, keď tu už Finch nebude. No a keďže sa zásoby v jednom opustenom meste minuli, tak sa všetci traja spolu vydajú na vandrovku za lepším zajtrajškom. Chvíľu je to zábavné, chvíľu dojímavé, občas aj napínavé, ale celkovo to je v každom ohľade len taká príjemná mierne nadpriemerná jednohubka, ktorá mohla byť aj kratšia a za nejaký čas sa mi úplne vyparí z hlavy. Pokiaľ máte radi Hanksa a nemáte nič proti gýčovým jednoduchým filmom, tak to stojí za jedno pozretie, ale nevidím dôvod to vidieť druhýkrát. 6/10. ()

Ethan Hawke A Ewan McGregor jako bratři

Ethan Hawke A Ewan McGregor jako bratři

31.08.2021

Streamovací služba Apple oznámila nové drama s hvězdným obsazením. V novince Raymond & Ray si zahrají Ethan Hawke (Zoufalství a naděje) a Ewan McGregor (Birds of Prey). Oba pak ztvární nevlastní… (viac)

Apple ukořistil Coenova Macbetha

Apple ukořistil Coenova Macbetha

13.05.2021

Streamovací služba Apple TV+ pokračuje v zajímavých akvizicích. Po nedávném zakoupení nové sci-fi Finch s Tomem Hanksem tentokrát společnost pořídila práva na distribuci prvního sólového filmu Joela… (viac)

Nové sci-fi Toma Hankse míří na Apple

Nové sci-fi Toma Hankse míří na Apple

05.05.2021

Streamovací služby mezi sebou soupeří jako nikdy předtím. Každý chce mít svoji velkou fantasy (Hra o trůny, Pán prstenů, Zaklínač), každý chce mít své oscarovky (Chicagský tribunál, Sound of Metal,… (viac)

PF 2020

PF 2020