Adelaide Wilsonová (Lupita Nyong'o) prichádza s manželom a dvoma deťmi na prázdninový pobyt na chatu na kalifornskom pobreží, kde ako malá trávila prázdniny. Na prvý pohľad vyrovnaná a spokojná žena v sebe skrýva veľké trauma z detstva a hneď po príchode v nej reťaz zdanlivo nevinných udalostí vyvolá silnú paranoju a pocit, že rodinná idylka veľmi skoro skončí. Predtucha sa premení na realitu, keď sa uprostred noci na príjazdovej ceste k domu objaví štvorica podivínov, ktorí na rodinu ihneď zaútočia. Desivá nočná mora je o to strašnejšia, že útočníci vyzerajú rovnako ako Wilsonovci. Majú však v rukách zbrane a neváhajú ich použiť. (Cinemart SK)

Wally

Ale vůbec jsem to nepochopil a celé mi to přišlo nedotažené a nevysvětlené. Moc závidím těm, které osvítilo a pochopili pro mne neodhalené vyšší poselství a střílí tu 4 nebo 5* Za mne nesmyslná patlanina, která nevyužil svůj potenciál. A bravo střihačům trailer... zase jsem naletěl. Jediné, co hodnotím kladně je hudba, která se povedla! ()

iXtr3m3

Nástup "zla" bol teda riadne atmosférický a nekompromisný. Postupné odhalovanie síce trošku ubralo na intenzite a konečné vysvetlenie v podstate naoko vysvetlilo všetko a pritom nič, pretože sme sa nedozvedeli nič konkrétne o pôvode Red-s, takže zostalo nám len myslieť na metaforu, ktorou to malo aj byť. Záverečný twist síce nečakaný ale kvôli evidentne umelo násilnému natlačeniu aj nelogický resp. až príliš spoliehajúci sa na fantáziu, ktorá je ale u každého jedinca iná. Mohlo to dávať zmysel, mohlo sa jednať o prenos myšlienok v rámci Pripútaných, ale ťažko to šlo do kopy s monológom Red Prime vo svojom prvom výstupe s tým hororovým hlasom. ALE... ale tá atmosféra niečo nevídaného, niečoho veľkého, niečoho tajomného, niečoho sprisahaneckého, niečoho, z čoho niet úniku, tie hry so svojimi náprotivkami, ten hudobný podmaz. Jednoducho parádička. Psycho ako sa patrí. Trošku to pripomenulo spracovaním, nie témou, ktorá bola sci-fi, niekdajší psychohit Funny Games U.S., ktorý akoby bol čiastočným predobrazom ale viac zakoreneným v realite ako samotné US. Veľmi silné štyri hviezdy. Piatu šetrím, keď si zopakujem projekciu a skúsim si to prejsť ešte raz. ()

WathanajX

Můj původní záměr byl po zhlédnutí traileru v kině se na tento film příště taky vypravit do kina. Původně mi totiž nevím, proč tenhle film připadal jako něco, co by stálo za to vidět na velkém plátně. Děkuju kamarádovi, který mě od té blbé myšlenky odradil, jinak by to byla akorát ztráta času a peněz. Klady: Pár kladů se dá najít ovšem jen ve velmi málo detailech. Ano první půl hodiny ujde. Příběh je zatím tajemný a divák je připoutaný k židli a bez dechu čeká co bude dál. No a najednou bum rána jako z děla a z dobře rozjetého filmu je najednou mega kravina. Nápad vypadal fakt dobře ale to, co se z něj stalo byla opravdu katastrofa. Zápory: Herecké výkony jsou k uzoufání atmosféra hororu téměř nikde přehnaně dramatická hudba k navození atmosféry nepomáhá. Zápletka divná děj nudný nelogičnost v chování postav je do nebe volající a trapné řeči okolo v tak vážné situaci, v jaké se postavy nacházejí jsou pro mě dost nepochopitelné. Scénář katastrofa druhou polovinu jsem málem prospala. Konec můžete prakticky po malých kouscích přetáčet bez toho, aniž byste se báli, že o něco podstatného přijdete. Příběh se táhne a z dobrého počátečního nápadu s dvojníky je akorát pitomost s naprostým WTF závěrem. Hodnocení: (1*) za zajímavou myšlenku s dvojníky ()

Han22

Divnej a těžko hodnititelnej film. Prvních 40 minut je přímo smrtící rodinnou nudou což už je takový hororový trademark. Pak se rozjede solidní home invasion kdy na rodinu útočí jejich dvojníci. Jsou v červeném, třímají nůžky a začíná boj o život. Hodnocení stoupá když rodina musí čelit i dvojníkům svých přátel a ještě více, když se z toho začíná stávat parádní malé postapo. Brutalita je sice zarážející, zejména to jak se z dětí stávají během pár minut odhodlaní zabijáci, ale bavilo mě to. Bohužel ke konci to začne jít do prdele a to nadsvětelnou rychlostí. SPOILERY: Fungování stínového světa nedává smysl, tuna WTF scén (králíci, finální balet, lidský řetěz proboha proč?). Finální pointa kdo je kdo je prostě na nasrání. Ne dobrá, ne špatná, ale prostě taková, co Vás nasere, ať v tom finálním boji fandíte komukoliv. Originální film s nudným začátkem, výborným prostředkem a debilním finále u kterého dokáže pochopit opravdu celou škálu hodnocení. Já dávám průměrné neutrální 3*. PS: Nedávno jsem zjistil, že Leoš Mareš ukradl Nejhorší větu P. Diddymu a R. Kellymu, dnes jsem zjistil, že ti pro změnu ukradli Lunizovi :) ()

borec999

Začalo sa to dobre- originálny nápad dvojníkov, dusná atmosféra, napätie, výborná Lupita Nyong o, Winston Duke odľahčujúci napäté situácie podarenými hláškami. Až v druhej polovici a s príchodom prvých zvratov ma film začal strácať, až ma na konci vlastne stratil takmer úplne. Jordan Peele pre tento krát nenatočil horor, ktorý má navyše aj sociálny presah a je kritikou rasizmu,spoločnosti(ako bola jeho prvotina Get Out) ale natočil Sociálnu kritiku, ktorá ma navyše v sebe aj trochu hororu. A to je najväčší problém ktorý s Us mám. Nevadí mi, ak horor( popri tom že je horor a plní túto funkciu) trefne naráža na iné ťažké témy, ale vadí mi keď je horor odsunutý na vedľajšiu koľaj- osobne totiž horory nepozerám kvôli takýmto veciam a žiadny takýto presah ani riešenie podobne náročných otázok v ňom nepotrebujem. A tuná najmä v závere sú jednotlivé zvraty a udalosti vždy len symbolické(doslovne jednoducho nedávajú zmysel a pôsbia absolútne nelogicky a WTF), v prenesenom význame alebo len ako metafora na reálny svet. Celkovo, teda nie zlé, v pár jednotlivých scénach dokonca nadpriemerné, ale nakoniec len za 3* kvôli dôvodom vypísaným vyššie. 60% ()

Michnak

Revoluční pojetí hororu. Jordan Peele to už jednou dokázal a ohromil mě i napodruhé. Film je pro mě unikátní v tom, že se nedrží zažitého hororového standardu a přináší něco nového. Musí být všechny horory o vymítání nějakého hnusu z lidského těla a nebo o psychopatovi, jehož hobby je zabíjet náctileté Američany? NE! Us vás pohltí dějem, skvělými hereckými výkony a hudbou, která byla opravdu nad mé očekávání. Neprodleně bych ale do popisu filmu uvedl, že se jedná i o komedii, což je hlavní zásluha Gabriela Wilsona (Winston Duke). Díky komickým prvkům zmatených černochů vám budou emoce lítat ze strany na stranu jako pozůstalým na pohřbu Dana Nekonečného. Třešničkou na dortu je mindfuck na konci filmu, který ale trochu kazí snaha o hlubší přesah celého díla. ()

Corpsegrinder

Slušný napětí, kvalitní filmařina a dobrá hudba, to vše zkaženo trapnýma pokusama o vtip. Udělali dokonce i klasickej "white people stuff" joke. Zasmál jsem se jen jednou díky NWA, to bylo tak vše. Škoda protože kdyby se jelo natvrdo hororově, bylo by to super. Lupita Nyong'o parádní celej film. Celkově tak o 500% lepší než přehodnocený Get Out. ()

Hanys_

Víc horror než jen "thrillerové Uteč". Ale Peele scénarista tady podkopává režisérovi Peelovi nohy tou snahou o prefíkanost za každou cenu. Takový ten Shy styl, kdy už ty pointy vyznívají až moc do ztracena. Škoda, protože ten nepříjemný, mrazivý styl mi fakt seděl. ()

kery-

Jelikož mě příliš nezaujal ani předchozí Uteč, tak jen stěží hledám nějaká pozitiva tady. Původní avizovaná myšlenka mě dost zaujala, takže jsem filmu dával šanci - střetnutí se svým temnějším "já" je zajímavý námět, který ale bohužel zabalením do tohoto nenápaditého kabátu nepůsobí úplně dobře a ve finále je z toho jen černošská komedie s obrovsným množstvím předvídatelna, klišé, nelogičnosti a celkové otravy diváka. ()

HonzysKISS

Je pravda, že to má originální příběh, ale to je tak všechno. Vypadá to spíš jako klasický horor, kde vrazi nahání svoje oběti, akorát tady jsou ti vrazi „us“. Na takový horor je to docela i přehnaně dlouhé. I když mi pomalejší tempa opravdu nevadí, tak tady bych tu půl hodinku smáznul. Kdyby to aspoň bylo víc brutálnější, víc smrtí, nebo víc hororových prvků, ale bohužel nic moc. Aspoň jsem se občas i hezky zasmál. Ještě musím pochválit soundtrack, ten je hodně dobrý. Pointa taky neurazí, ale je spíš taková, že nad ní jen mávnete rukou a vůbec vás neohromí. Režisérovi víc bodlo, když točil opičky tak, jak mají být. ()

F.W.Colqhoun

Jeremiáš 11:11: A proto tak praví Hospodin: Hle, přivedu na ně neštěstí, kterému nebudou moci utéci. Tehdy budou volat ke mně, ale já je nevyslyším. Až dnes jsem zjistil, že oním nešťastníkem, který úzkostlivě dbá na čistotu prohlížeče, je Jordan Peele :-) My řvou odhodláním dostát pověsti Uteč a tím být sofistikovaným filmem, který cosi vypovídá, což nutně vede k tomu, že říká až moc. Jakoby nebylo dost strašidelné a matoucí potkat se s rodinou, která je identická té vlastní, politics si podávají ruce s psychoanalýzou, bible s videoklipy Michaela Jacksona, slasher s artem. Jestliže spousta odkazů a doslovností snižuje potenciál ryzí zábavnosti, vznikl horor, jemuž na rozdíl od Uteč nic v jeho kategorii není vzdáleně podobné. Někde v polovině filmu nechává Peele odpoutat film od žánru zcela a vy necháte My buď rozplynout v jeho surrealitě, v níž se narativní linie smyslem vedlejším, nebo ho stejně jako jiná surrealistická díla odepíšete jako pitomost. Tou ale Us není. Protože linie rudých, která dělí Ameriku ve-dví, je mnohem skutečnější, než potenciálně konzistentní storka o Merlinově lese, kde můžete poznat sami sebe. What are you people? / We are Americans. ()

XdanteX

Peele je zázrak dnešní generace.....nutí lidi znova mluvit o tom co právě viděli a ne jen tupě konzumovat neustále ty samé šablonovité hollywoodské s*ačky dokola. Tedy....pokud mluvíme o zahraničním publiku. To české dle čsfd se zdá žije v trochu jiné bublině. Perly sviním ()

vorry

Popravdě ani nevím jak tenhle film hodnotit. Ani dobré ani špatné. Peele vsází na velice podobné karty jako u "get out", ale přijde mi ,že se v tom občas sám ztrácí. Každopádně zajímavý netradiční thriller. ()

Disease

Ze začátku vcelku dobré, jen atmosféra nedosahovala kvalit Uteč!. Ve finále ovšem slátanina mixující AktaX, Alenku za zrcadlem a kdovícovšechno ještě. Takže podtženo sečteno je to spíš jako kopírka těch Šulimanovejch rádoby horrorů. ()

Prochy38

Velké, velké zklamání. Nápad super, ale nějak to skončilo, když jsem čekal, že to začne nabírat obrátky. Lupita to táhne a jednak jí to sluší a dvak to prostě má, je výborná herečka. Ale tady si myslím, že si ukousl J. Peele velké sousto. Nevím... možná jsem jen neměl tu správnou náladu. SPOILER!! Ale proč všichni ostatní červení své dvojníky hned zabíjeli, a ti naši si chtěli tak moc hrát a povídat? ()

MejDej

Jedním slovem zklamání. Get Out mám rád a když jsem slyšel že Jorden točí svůj další film byl jsem nadšením bez sebe. Sledujeme osud rodiny Wilsonových, kteří jedné noci před domem uvidí cizí lidi, když se přiblíží zjistí že to jsou jejich zlí dvojníci. Hrdinové jsou nesympačtí a vlastně jim ani moc nefandíte. Scény nejsou nějak brutální a ani zajímavé. Motivace záporáků nedává vůbec smysl a je k neuvěření že si jich nikdo nevšiml dříve. Zásadní zvrat na konci mě překvapil a líbil se mi, bohužel to stejně nepomůže odčinit špatný scénař a nudnost celého filmu. ()

Blondsky

První hodina strující, briliantní, režijně zvládnutá, atmosféra se dala krájet. Obecně do scény, kdy se něco semele u Elizabeth Moss výborné. Pak to už bohužel jen padá a konec mi film vyrázně srazil. Ať už to, že jsem čekal něco víc a samotné vysvětlení mi přišlo sice cool, ale má strašně děr, pokud se nad tím člověk zamyslí. Bohužel ve 3/4 filmu jsem si podvědomě vymyslel zvrat, který bych použil jako závěrěcný mindfuck, a bohužel se tak vyplnilo. Těžko říct, zda dává úplný smysl, to bych se na to musel podívat znova, ale kvůli mé předpovědi mě to nijak nedostalo. To nic nemění však na faktu, že Jordan Peelee je skvělý režisér a i zde se vytáhl. Bohužel závěrečná půlhodinka to hodnocení stahuje. /75%/ ()

Kolik si vydělají hollywoodští herci?

Kolik si vydělají hollywoodští herci?

01.05.2019

Magazín Variety vydal čerstvě článek o platech hollywoodských herců a jak se tak zdá, fanoušci streamovacích služeb nejsou jediní, komu dělá Netflix radost. Streamovací gigant totiž razantně navyšuje… (viac)

Horor My je obří hit

Horor My je obří hit

24.03.2019

Režisér Jordan Peele (Uteč) se po dvou letech vrací do kin se svým teprve druhým celovečerním filmem a už teď je jasné, že z toho bude další obří hit. Snímek My má totiž po víkendové premiéře v… (viac)