Dvanásť rozhnevaných mužov

• Česko Dvanáct rozhněvaných mužů (viac)

Dramatický príbeh zo súdnej siene, kde má dvanásť členov poroty jednomyseľne rozhodnúť o vine alebo nevine mladého chlapca, ktorý je obvinený z vraždy svojho otca. Porotcovia sú obyčajní ľudia a jedenásť z nich v priebežnom hlasovaní hlasuje za vinu. Len jeden, architekt Davis, je proti a vyslovuje vážne výhrady voči priebehu pojednávania i vyšetrovaniu celého prípadu. (STV)

melis.cuga

Dychberúca nesmierne prepracovaná konverzačka stojaca na hereckých výkonoch a dokonalom scenári. Dôkaz toho, že práve scenár je tou najdôležitejšou zložkou filmu a dokáže navodiť hutnú atmosféru aj ked sa snímok odohráva len v medzi štyrmi stenami. Povinnosť! ()

blondboss

Tak tento film je dokonalo ukážkou faktu, že v jednoduchosti je krása. Sidney Lumet potreboval jednu jedinú miestnosť na to, aby dokázal natočiť naozaj skvelý film s vysokou hodnotou. Aj napriek tomu, že ubehlo 54 rokov od natočenia, možno ho kľudne považovať za učebnicu argumentácie. Film založený na diskusii, argumentácii a pochybnostiach, ktoré napokon vyústia v spravodlivosť. Henry Fonda odviedol dobrý výkon a určite sa nestratil ani Jiří Voskovec. Nie veľmi často pozerám takto staré filmy, ale toto určite odporúčam. ()

Formanovec

U toho filmu se opravdu zapotíte a nejenom, protože z něj první hodinu ta horká atmosféra jenom sálá, ale také proto, že prožíváte jeden z nejhezčích filmových zážitků, které jsou jen vůbec možné. Kdo dokáže udělat 90 minutový film, který se odehrává v jedné mistnosti, s doprovodnou hudbou, která hraje nanejvýš 1 minutu a ani malou chviličku nenudí? Lumet nám na to dal odpověd a my mu musíme být všichni vděční, protože nám ukázal, že to není nemožné (samozřejmě za podpory výborných hereckých výkonů). Naprosto brilantní nadčasový film s dokonalým scénářem, který nemůžete jinak, než obdivovat. 5***** ()

gutino

No ostal som milo prekvapený ,že ma môže drama s 1957-ho takto vtiahnuť do deja a takto zaujať. Celá natočená v jednej miestnosti s presvedčivým Henrym Fondom ,ktorý by určite presvedčil aj mňa.Lutujem ,že som tento skvelý kúsok videl až tak neskoro.S mojím prekvapením dávam bez pochýb 5*. ()

Roman1983

tak film hlavně těží ze způsobu, jakým je natočen: délka filmu = délka děje = velmi originální,... navíc ten černobílý obraz a stáří filmu tomu dodává jakousi jiskru navíc, plus samozřejmě vynikající herecké výkony jednotlivců a charakterů postav, ...skutečně filmová lahůdka, na rozdíl od některých zde přeceňovaných děl ()

pivomamrad

Mám rád filmy (většinou horory), ve kterých se celá stopáž odehrává v jedné uzavřené místnosti. Líbí se mi, jak postupně houstne atmosféra, vykreslená psychologie postav, bezmocnost zúčastněných…. V tomto výborném přes padesát let starém dramatu je vidět, že i pouhá konverzace nad vinou či nevinou dokáže diváka dostat do kolen. Počáteční lehkomyslnost 11-ti porotců přesvědčených o vině odsouzeného (rychle ho odsuďme, mám lístky na baseball, tak ať stihnu zápas), kdy jim pouze jediný vzdoruje a klade otázky sám sobě i ostatním - je tomu opravdu tak? Je správné ho bez pořádného rozmyšlení odsoudit?- se mění na smršť bravurních dialogů, po kterých se objevuje plno nezodpovězených otazníků. Začínají se nabourávat dosud pevná svědectví a i sami porotci si postupem času začínají uvědomovat, že tento případ, který se zpočátku zdál jasný, nebude z nejlehčích. Film je více než aktuální i v dnešní době, kdy se lidem pro svoje vlastní pohodlí a prospěch nepříčí překračovat morální hranice. ()

Fugito

Čakal som, že to bude otravný čierno-biely film, z ktorého sa nakoniec vyklubal jeden z najlepších filmov , ktoré kedy boli natočené. Perfektné obsadenie( Henry Fonda, ktorý pomocou svojej charizmy presvedčí nielen porotu ale aj diváka) , super scénar a dej, ktorý vás drží až do konca filmu. ()

BenchPress

Když jsem tento film shlédnul tak bych tomu dal 4/5. Jenže perfektní herecké výkony do jednoho a k tomu nezapomenutelně lidský Henry Fonda z toho filmu dělá jasných 5/5. Každý z poroty má svůj argument a svůj postoj k dané věci. Každého z nich samotný Fonda přesvědčí, že tento případ není až tak jasný jak zprvu vypadal. Jak řekl porotce, který pospíchal na baseball: "Tak to odhlasujem, ať to máme z krku". Každý z herců bravurně ukazuje charakter dané postavy. Jen mě trochu štve, že se nakonec nezjistí, jestli ten kluk je opravdu vinen nebo ne. Perfektní scénář. 5/5 ()

JuniorSrky

Děj se odehrává v jedné místnosti, ale ipřesto mě to upoutalo více než Star Wars. Hold pokud má člověk dostatečně bujnou fantazii a rád přemýšlí, tak film nemusí mít ani milionový rozpočet. [95%] ()

kobras5

Velmi mě to mrzí, že jsem tak dokonalé dílo nechal čekat celý svůj život. Ano, po hodně dlouhé době pokořena nepřízeň vůči top filmům a s hrdostí mohu napsat, že zasloužený plný počet. A když se navíc podíváme na rok vzniku, tak má ještě větší obdiv tento snímek. Geniální dílo, které vede k zamyšlení. 95% (viděno na DVD česky). ()

Dextwer

Wow, dlouho jsem čekal na ten správný čas, až si tenhle film pustím a vyplatilo se. Jeho vysoká úroveň, vtip, zápletka, i psychologické rozbory postav, činu a místa jsou úchvatné a myslím, že tohle dílo se zapsalo do historie filmu opravdu tučně. Neskutečné, jak se všechno může stat relativní i u tak jasného činu jako je vražda s očitými svědky a hmatatelnými důkazy. To musíte vidět!!!▐ Zajímavosti: * Jak pokračovalo natáčení filmu, režisér Sidney Lumet postupně měnil čočky delších ohniskových délek tak, aby se pozadí uzavíralo a vytvářelo pocit klaustrofobie * Ve filmu se neobjevuje žádná žena v hlavní roli. V komparsu je jediná * Všechny porotce známe pouze číslem, jen v závěru filmu se představí porotce 8 Henry Fonda a 9 Josef Sweeney. Fonda jako Davis, Sweeney jako McCardle * Ačkoliv jménem známe jen dva z porotců, povolání známe u desíti z nich: 1- fotbalový trenér, 2- pokladník, 3- vlastník roznáškové služby, 4- burzovní makléř, 6- malíř, 7- prodavač, 8- architekt, 10- podnikatel, 11- hodinář, 12- pracovník v reklamě.▐ Moje hodnocení: 95% ()

Bumerang

Vezměte dvanáct vynikajících a typově přesných herců, zavřete je do jedné místnosti, přidejte do posledního šroubku vyladěný scénář, bravůrní (!) režii a máme tady dechberoucí film. Jak "snadné"... ()

Pavkos

Zcela jistě jedno z nejlepších, ne-li nejlepší filmové drama, které jsem doposud viděl. Vstávám ze židle, smekám a tleskám. ()

Diskomuz

Grrr nerad koukám, jak jsou v nejhornějších žebříčcích umístěné filmy staršího vydání, jelikož si myslím, že bez ohledu na rok jsou některé filmy překonány. Však u tohoto dílka jako milovník zdravého rozumu (i když nejsem milovník detektivek - to se trochu kříží :D) musím ohodnotit pěti hvězdičkami....:) ()

Clint Eastwood chystá svůj poslední film

Clint Eastwood chystá svůj poslední film

31.03.2023

Legendárnímu herci a režisérovi Clintu Eastwoodovi (Gran Torino, Nesmiřitelní) bude letos 93 let. Tento filmový velikán ale ještě neřekl své poslední slovo. Podle čerstvých zpráv nyní Eastwood chystá… (viac)

Sidney Lumet: 1924 – 2011

Sidney Lumet: 1924 – 2011

10.04.2011

Když debutujete filmem ráže Dvanácti rozhněvaných mužů, je jasné, že vaše režisérská kariéra bude krasojízda. V případě legendárního Sidneyho Lumeta, který zemřel v sobotu 9. dubna ve věku 86 let, to… (viac)