Dvanásť rozhnevaných mužov

• Česko Dvanáct rozhněvaných mužů (viac)

Dramatický príbeh zo súdnej siene, kde má dvanásť členov poroty jednomyseľne rozhodnúť o vine alebo nevine mladého chlapca, ktorý je obvinený z vraždy svojho otca. Porotcovia sú obyčajní ľudia a jedenásť z nich v priebežnom hlasovaní hlasuje za vinu. Len jeden, architekt Davis, je proti a vyslovuje vážne výhrady voči priebehu pojednávania i vyšetrovaniu celého prípadu. (STV)

Roman07

Osud človeka bol v rukách dvanástich mužov, ktorí rozhodovali o jeho vine. Takmer každý z porotcov mal iný dôvod, pre ktorý trval na treste smrti: ľahostajnosť, lenivosť, nebyť iný ako väčšina, neochota priznať si možný omyl ..... . O to tragickejšie vyznieval fakt, prečo niektorí z nich boli nakoniec ochotní zmeniť svoj názor. Niektorí ho zmenili pod ťarchou protiargumentov, iní z dôvodu rovnako zvláštnych ako tie, pre ktoré žiadali trest smrti. Možno by to bolo jedno, ak by nešlo o tak vážnu vec. Každý porotca sa uspokojil s tým, že nerobí nič iné, iba hlasuje tak ako všetci ostatní. Ako keby pokladali odsúdenie na smrť za formalitu, zahlasujú a pôjdu domov. Len jeden, porotca číslo 8 architekt Davis, mal odvahu nesúhlasiť a postaviť sa proti všetkým. On netvrdil, že ten mladý muž je nevinný, len si nebol istý jeho vinou. Zvyšní porotcovia hlasovali za trest smrti, len preto, že pochybovali o jeho nevine. ()

figliar

Dajte mi jednu miestnosť, 12 hercov a ja pre Vás natočím drámu, ktorú hodinu a pol budete sledovať so zatajeným dychom. To si určite vravel Sidney Lumet, keď dostal nápad natočiť tento klenot svetovej kinematografie. Ako ľahko sa dá ovplyvniť ľudský život... ()

bulbasaur

minimalizmus snimky , excelentne herecke vykony 11 tich potiacich sa a jedneho s kvapkou na čele, scenár za vsetky prachy a fakt že divák sa stáva 13tym porotcom, robia z tohto filmu raritu. Niekto sa pri tom bude isto nudit. Ja však krcochkal blahom (pozrete v autobuse - Košice - Dobšiná) a ludia sa asi čudovali prečo sa tak verejne radujem z čiernobieleho starého filmu.... niekde pred Rožňavou som sa pridal k Henrymu Fondovy aj ja ... no guilty.... even when the facts were said..i now have a very reasonable doubt....škoda že podobne filmy končia v našich televiziach v nočných hodinách, len na stv2 a čtv2.... prime time zasieraju len sračky ()

Topolos

Dokonalý scénář + Dokonalý Henry Fonda = Dokonalý film. Nic se nedá vytknout. Atmosféra do diváka prostoupí natolik, že se stane jedním z oněch rozhněvaných mužů. Dnešní tvůrci, zapomeňte na nejmodernější efekty. Na skvělý film stačí 1 místnost a 12 dobrých herců. ()

Bejbinka

Moc se mi tohohle filmu nechtělo, říkala jsem si, co na něm kdo má. Ale upřímně řečeno, nikdy bych nečekala, že by mě mohl takhle dostat, nadchnout a přesvědčit!!! Naprosto fantastický film o rozmanitých lidských povahách a moudrosti / zabedněnosti / hlouposti / inteligenci. Při vývoji filmu se mi tajil dech a i když bylo jasné, jak film dopadne, stejně jsem měla otevřenou pusu dokořán a neuhnula jsem pohledem od televize ani na vteřinu! (to jsem si uvědomila, když film skončil:o) Chystám se na remake z roku 1997, který tenhle původní asi nepředčí, ale stejně se na něj těším, protože jde o naprosto geniální film! Opravdu úžasný film, jeden z nejlepších, jaký jsem kdy měla tu čest vidět. ()

char_t

Neskutečné. Jak málo stačí k natočení pětihvězdičkového filmu! Scéna, kdy muži vstávají a otáčí se zády - nevěřil bych, že takhle silná scéna může vzniknout beze slov, bez pohledu do obličeje, jen pomocí pohybů postav... Jeden z nejlepších filmů všech dob. ()

P.J.2

Aneb jak s inteligentním scénářem, vynikajícími herci a minimem lokací natočit geniální film :-) Nikdy bych nevěřil že mo dokáže nadchnout film z roku 1957, což jen potvrzuje jeho tehdejší nadčasovost a nynější statut klasiky. ()

Iwiiik

Hráli jste někdy společenskou detektivní hru Městečko Palermo? Město usíná, vrah se probouzí a vraždí. Vrah usíná, městečko se probouzí, ale neprobouzí se neurvalý hrubián z předměstí. Je třeba někoho obvinit. Ale koho? Bez složitějších myšlenkových anabází se nabízí to nejjednodušší. Týraný syn. Sesedlo se dvanáct hráčů, z nichž jedenáct je pro popravu. Jeden však ne. A že to není jen tak obyčejný hráč, ale přímo sám Henry Fonda. Fantastický snímek, kterému k dokonalé výpravě stačí stůl a dvanáct židlí. Scénář je skvěle napsaná kniha, ke které přidali pánové Lumet a Binns obrazový záznam, jako přidanou hodnotu vynikajících hereckých výkonů. Když skončila první projekce, měl jsem ihned chuť na projekci druhou. Klasika klasik přátelé! ()

bagetka007

Výborný film! Tento film je důkazem, že ve filmu může být málo akce, může se odehrávat na minimálním prostoru a přesto budete mít oči přibité k monitoru! ()

Adm.Nelson

Súčasní filmári by si mali tento film brať ako vzor toho, ako má vyzerať dramaturgicky dokonalý snímok. A to má vyše 50 rokov a odohráva sa v jednej miestnosti. Inak anglo-americký právny systém je podľa mňa dosť nedokonalý, práve kvôli tomu, že o takýchto závažných otázkach rozhodujú ne-právnici, ak by však boli všetci ľudia tak uvedomelí ako postava Henryho Fondu, možno by som nemal nič proti. 10/10 ()

viktorka181

V druháku na psychologii jsme na to museli koukat povinně a napsat na to esej týkající se sociálně psychologických jevů. Takže si asi umíte představit, jak ukrutně se mi do toho nechtělo! Nicméně, dostudovat jsem chtěla, takže, když zbejvalo asi 12 hodin do odevzdání seminárky, vrhla jsem se na to. Ty voe a fakt mě to neuvěřitelně bavilo! Děsně mě štvalo, že se na to musím koukat tím "sociálně-psychologickým" okem, rozpitvávat to, stopovat, vracet, dělat si poznámky, a že si to nemůžu prostě v klidu užít. Když jsem asi 30 minut před deadlinem svůj výtvor odeslala, pustila jsem si to ještě jednou, abych si to konečně vychutnala. Neuvěřitelný, jak 12 týpků v jedný cimře a setsakra jednouduchej příběh dokáže bavit a zaujmout... Ze seminárky jsem měla plnej počet... ()

strikeman

Neuvěřitelná scénáristická a režijní genialita. Jiní tvůrci, aby si získali absolutní pozornost diváka a vyvolali v něm patřičné napětí, potřebují milionové triky, nákladnou výpravu a vypiplané akční scény - Sidneymu Lumetovi stačí jedna místnost, pár vynikajících herců a skvěle napsané dialogy. A koukat se na to dá se stejným zaujetím i po téměř šedesáti letech! Klobouk dolů... 95% ...Mimochodem tento počin je věru pěkná studie lidských charakterů... ()

Akana

O morální nadřazenosti demokratického rozhodování, kterou tenhle film prosazuje, by se dalo diskutovat a možná by se mezi hypotetickými dvanácti diskutéry taky našel jeden rýpal, který by jí začal zpochybňovat. Co ale jde zpochybnit jen těžko, je genialita s jakou je tohle fascinující soudní drama napsané a natočené. Každá minuta je jakoby nabitá statickou elektřinou a všechny si člověk vychutnává třeba i podesáté. Stěží překonatelné. ()

JirkaLexa

Silný snímek, který vykresluje metody amerického černobílého filmování 60. let. Po zhlédnutí filmu je patrné, že není třeba ničeho jiného, než perfektního příběhu a špičkových herců ze staré školy. Pak už stačí jen točit v jedné místnosti určené pro porotu a vznikne z toho dílo génia. Hrdě jsem pohlížel i na "George" Voskovce, který nás rozhodně nezahanbil. Rok vzniku filmu je pro mě až neuvěřitelný a přesto... 95% ()

Hell_ena

Skvělý film v hlavní roli s Henrym Fondou. Celý příběh je prostě perfektní. Každá postava je úplně jiná, je to 12 lidí, každý si myslí něco jiného, někteří jsou vůči případu lhostejní, druzí zase ne. Nikdo se z žádným nikdy předtím nesetkal, a přesto se musí dohodnout o velmi závažné věci. Po rozhodnutí v případu odejdou a už se třeba nikdy nepotkají. To mi přijde při nejmenším jako zajímavý příběh :) ()

BOURQUE

Geniálne natočený film z konca 50-tych rokov so skvelým výkonom od H. Fonda. Film odporúčam každému, kto nejakou formou pracuje v súdnictve. Osobné hodnotenie: 97% (*****) ()

sgt.paper

Fil který po scenáristické stránce nemá sebemenší konkurenci. Každý dialog má svůj účel. Nemůžete spustit zrak ani na vteřinu, jelikož nemá ani jednu nudnou scénu. Je vidět, že nepotřebujete efekty a peníze, na natočení jednoho z nejlepších filmu historie. ()

canucks333

Perfektná dialogicko--psychologická dráma s výborným scenárom a skvelými hercami. Toto bola lahôdka... Videl som 1x v českom dabingu ------------------- 100% ()

Clint Eastwood chystá svůj poslední film

Clint Eastwood chystá svůj poslední film

31.03.2023

Legendárnímu herci a režisérovi Clintu Eastwoodovi (Gran Torino, Nesmiřitelní) bude letos 93 let. Tento filmový velikán ale ještě neřekl své poslední slovo. Podle čerstvých zpráv nyní Eastwood chystá… (viac)

Sidney Lumet: 1924 – 2011

Sidney Lumet: 1924 – 2011

10.04.2011

Když debutujete filmem ráže Dvanácti rozhněvaných mužů, je jasné, že vaše režisérská kariéra bude krasojízda. V případě legendárního Sidneyho Lumeta, který zemřel v sobotu 9. dubna ve věku 86 let, to… (viac)